Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 122

Θέμα: Africa η το άλλο?????

  1. #61
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος

    Στα υπολοιπα εχω αλλη αποψη, τη βρισκω ικανη και πολυπλευρη μοτοσυκλετα και την προτιμω απο το 650, ειναι πιο τουριστικη με πιο δρομισιο πλαισιο , (εχω καβαλησει 650)....

    το βαρος το βρισκω ιδανικο ..ουτε ελαφρυ αλλα ουτε βαριδι...στις χωματινες κατηφορες ειναι μαουνα αλλα αν ηταν πιο ελαφρυ δεν θα ταξιδευε ετσι.. ειχα καποτε ενα Freewind και πηγα μεχρι χαλκιδα και ηθελα χειροπρακτικο...ειμαι 1.88 και η θεση οδηγησης ειναι σουπερ για να συνδυασεις
    πολη-χωμα-τουρισμο


    Ειναι φιλε τι ζηταει ο καθενας..ειχα μηχανες διαφορων κυβισμων και κατηγοριων και στην αφρικα βρηκα ενα μπαλαντερ για ολες τις δουλειες...στην αρχη δε μου αρεσε αλλα στην πορεια μου εκατσε.
    Δεν είπε κανείς ότι το 650 δεν είχε προβλήματα ή οτι ήταν η τέλεια μοτο. Μη ξεχνάμε όμως ότι ήταν 2 γενιές παλιότερο.

    Το βάρος είναι υπερβολικό. 220 κιλά στεγνό είναι το μοντέλο 02-03. Και όταν λέμε στεγνά εννοούμε ούτε αέρα στα λάστιχα. Τα 23λίτρα στο ρεζερβουάρ ζυγίζουν 17 κιλά. Μαζί με λάδια, νερά, υγρά κτλ ξεπερνάει τα 240 κιλά σύνολο! Αν παρκάρει με την εμπρός ρόδα στο πεζοδρόμιο δεν κάνει πίσω με τίποτα.

    Η θέση οδήγησης είναι πολύ μέσα και σε συνδυασμό με το πλαίσιο τσίχλα, είναι πολύ ξεκούραστο στην εθνική με μικρές ταχύτητες και γενικά όσο δεν οδηγεί καποιος επιθετικά. Οι γωνίες των ποδιών όμως είναι πολύ μικρές! Αυτά σε συνδυασμό με το βάρος και την μικρή απόσταση απ' το έδαφος, την κάνουν πολύ δύσκολη στο χώμα. Ειδικά στις κατηφόρες που η βαρύτητα έχει τον πρώτο λόγο! Δεν λέω ότι δεν πάει χώμα! Πάει, αλλά πάει σαν κυρία! Όταν το πράγμα δυσκολέψει μαρτυράς την ώρα και την στιγμή. Και όταν λέω να δυσκολέψει δεν εννοώ τίποτα πολύ εξτρίμ αλλά τις κλασικές καταστάσεις που όλοι όσοι πάμε βουνό έχουμε συναντήσει.

    Το freewind είναι ένα ανεμίδι που μπορεί να καλύψει μεγάλες αποστάσεις και να χαρίσει στο χώμα χαμόγελα μέχρι τα αφτιά! Φυσικά στην εθνική δεν είναι τόσο ξεκούραστο αλλά σαν μηχανάκι το βρίσκω πολύ πιο διασκεδαστικό, παρόλο τον υποτονικό του κινητήρα. Είναι και πιο αξιόπιστο! (γ την οικονομία). Εντάξει από εμφάνιση είναι άστα να πάνε. Όπως ειχε γράψει και ο χυμαδόρης, οι οικογενειακές συσκευασίες παγωτού έχουν πιο εμπνευσμένη σχεδίαση ενώ το εμπρός φανάρι είναι λες και το έχεις μπουκώσει στα βαρβιτουρικά.

    Σήμερα υπάρχουν πολύ πιο αξιόλογες προτάσεις κατά τη γνώμη μου, που θα καλύψουν ακόμα και τις στοιχειώδης δυνατότητες που έχει η άφρικα. Ειδικά αν δεν υπάρχει απαίτηση για χωμάτινα περάσματα και κύριος σκοπός είναι το ταξίδι οι επιλογές είναι ακόμα περισσότερες. Το versys πχ το βρίσκεις τσάμπα και καίει αναθυμιάσεις, ενώ έχει και σπιρτόζικο κινητήρα και πολύ μικρό βάρος και φοβερό στήσιμο! Και ταξίδια δικάβαλα κάνει και στην παραλία θα σε πάει (αλλά μέχρι εκεί)! Ένα καλοσυντηρημένο stoma παλιότερης χρονολογίας είναι επίσης προτιμότερο! Το 1150 θα το προτιμούσα και εγώ απέναντι στο άφρικα. Σιγουρα θα ψαχνόμουν και για f650gs (το δικύλινδρο 800αρι) κ.α.

    Είναι όμως και τι ζητάει ο καθένας, όπως είπες!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/02/2017 στις 21:33.
    Sent from me using a computer.

  2. #62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος
    205 αδειο ειναι το rd07
    Μην το πάρεις προσωπικά, ο άνθρωπος που εφηύρε το "κιλά άδειο" πρέπει να ήταν καθυστερημένος και όσοι το καθιέρωσαν ως μέτρο σύγκρισης επίσης.

    Τι πάει να πει "κιλά άδειο"; Ποιός πλην του εργοστασίου, άντε και κανενός ΠΟΛΥ μερακλή που θα το λύσει ΟΛΟ, θα το "στεγνώσει" από κάθε υγρό και θα το μετρήσει μπορεί να επιβεβαιώσει την μέτρηση;

    Και άντε πες δεν μας νοιάζει γιατί τα εργοστάσια είναι κατά τεκμήριο ειλικρινή και τα πιστεύουμε ότι και αν λένε γιατί τέτοιοι είμαστε εμείς, εμπιστευόμαστε. Ποιόν αφορά η μέτρηση "άδειο"; Ποιός θα το οδηγήσει "άδειο"; Ποιός θα το μετακινήσει στο πάρκινγκ "άδειο"; Ποιός θα το σηκώσει "άδειο" αν πέσει; Τι νόημα έχει το "άδειο"...;


    υ.γ. γιατί τώρα είδα την απάντηση του daz. Το freewind εμένα μου αρέσει KAI το φανάρι και το υπόλοιπο, αλλά είμαι γνωστός περίεργος. Επίσης, την αυτή γνώμη (ελαφρώς ρδέλο/φτερό στον άνεμο) είχα για τον πήγασο στην ΕΟ, μέχρι που έγινε η δουλειά στο αμορτισέρ. Και τώρα είναι εξίσου σταθερό με το fazer στα χιλιόμετρα που πιάνει...

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι για το πλαίσιο του άφρικα. Το πλαίσιο είναι καλό, οι αναρτήσεις του είναι σουμιέδες. Με ενα καλό αμορτισέρ και ελατήρια-καλά λάδια μπροστά μεταμορφώνεται και στρίβει αέρα χωρίς να κουνάει.

    Οταν κάποιο καλοκαίρι γύρισα σερί από Κωνσταντινόπουλη στην Αθήνα με το άφρικα, μονοκάβαλος με σαμάρια με 2 δόντια πιο μακρύ γρανάζωμα σε κάθε απόπειρα να πάω λίγο παραπάνω έκαιγε πολύ. Πάλι με το 16-43 αντί για το 16-45, καλοκαίρι με ζέστη, δικάβαλο με σαμάρια με προορισμό το Βελιγράδι, έκαψα και τα 23 λίτρα σε 220 χιλιόμετρα με ταχύτητες 150+ και έμεινα κάπου στις ευθείες τις Λάρισας γιατι είχα ξεχάσει το ρουμπινέτο στην ρεζέρβα. Για κάντε τον υπολογισμό, βγαίνει κάπου 10,4 λίτρα στα 100Km, τραγική κατανάλωση.

    Το βάρος του άφρικα δεν με είχε ενοχλήσει ποτέ. Γενικώς είναι ενα καλό δικύλινδρο ον/οφ αλλά με επιδόσεις μονοκύλινδρου. Για να γίνει αξιόμαχο θέλει αρκετές βελτιώσεις.




    Το 1150 είναι άλλη φάση και θέλει να το καβαλήσεις αρκετά για να καταλάβεις τι εστί μπόξερ κινητήρας. Εμφανισιακά ποτέ δεν μου άρεσε, τώρα που το έχω ζήσει για 35.000 μου φαίνεται καλλονή (έχω και λίγο μυωπία βέβαια ).

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    africa 93-95 205κιλα
    96-2002 207κιλα...
    το παω καβαλα με την οπισθεν ενα τετραγωνο.Ειναι θεμα υψους.Το πηγα τσουλητο στο συνεργειο γιατι ειχα μεινει...500 μετρα τουλαχιστο...και ελαφρια ανηφορα για ενα κομματι.Εννοειτε οτι ταφτυσα..78 κιλα ειμαι

    το freewind πολυ πολυ καλο, στριβει φανταστικα, εκανα καπου 20.000χλμ με αυτο.Αλλα για ταξιδι ουτε που το σκεφτομαι...τουλαχιστο οπως τα εχω στο μυαλο μου.
    Εχεις εμπαθεια με το αφρικα..δεν πειραζει ομως, σε καταλαβαινω γιατι το εχουν κατι κλαρινογαμπροι και νομιζουν οτι ειναι οι καλυτεροι του χωριου...και θα εισαι πνευμα αντιλογιας σαν και μενα...

    Δε φταιει ομως το μηχανακι
    Αν δεν ενδιαφερεται καποιος και για χωμα, δεν υπαρχει λογος να παρει αφρικα.Γιατι να ταλαιπωρειται με 21 εμπρος και ψηλο κεντρο βαρους

    Απο τη μια εχουμε τα μονοκυλινδρα 650 και απ την αλλη τα πιο ασφαλτινα και βαρια μαστοδοντα.Το αφρικα στεκεται στη μεση, και προσπαθει να γεφυρωσει το κενο( το εκαναν μετα τα κτμ 950, gs1200 πολυ καλυτερα).Ειναι επομενο να μην παει χωμα σαν μονοκυλινδρο και να μην ταξιδευει σαν βαραντερο.
    Ολα αυτα που τα νομιζεις μειονεκτηματα ειναι αποροια αυτου του ρολου του.Οταν λοιπον δεν περισευουν χρηματα, το αφρικα ειναι μονοδρομος αν σε ενδιαφερει αυτη η κατηγορια.
    versus strom tdm που ειναι κοντα σε τιμη, ειναι ασφαλτινα , αλλη κατηγορια.Δεν εχουν ελαστικοτητες και στο χωμα υποφερουν



    Φιλε ειμαι ο πρωτος που λεω σε αυτους που εκθειαζουν το αφρικα σαν το απολυτο μηχανακι να πανε στο γιατρο μια βολτα...προφανως θαχαν κανα παπι πριν.. παπουδιερα ειναι.. μετριοτητα .και εννοειται οτι χαλαει κιολας...αλλα αυτα που λες δεν ισχυουν..τη γνωμη του τη λεει ο καθενας εννοειται.. αλλα η αποψη μετραει οταν βγαινει απο την εμπειρια...δεν ειχες ουτε αφρικα ουτε freewind..εγω ταχα και τα 2,

    Για μηχανακια που δεν ειχα ξερω και γω να σου πω ενα σωρο πραγματα..απο τα φορουμ...

    ολα αυτα εντελως φιλικα γιατι να ξερεις μου εισαι συμπαθης που τα χωνεις στο υπερεκτιμημενο αφρικα...

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    ωπα ποσταρε και ο κορντιξ...Η εμπειρια μιλησε..

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    [QUOTE=amyroukai;2853817]Μην το πάρεις προσωπικά, ο άνθρωπος που εφηύρε το "κιλά άδειο" πρέπει να ήταν καθυστερημένος και όσοι το καθιέρωσαν ως μέτρο σύγκρισης επίσης.


    οχι ρε τι προσωπικα , ε αφου ετσι τα μετρανε τι να κανουμε..
    Παντως αφου τα μετρανε ολα αδεια, κανεις τη συγκριση.
    Αυτο με το βαρος ειναι συνηθεια...αν εχεις ελαφρυτερο μηχανακι απο αυτο που ειχες πριν, σου φαινεται ελαφρυ και ας ειναι 250.Παθων

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    λεω τωρα εγω... δε ριχνεις καμια ματια και σε tiger 955i??
    +1 στο tiger.

    βάλε και στη λίστα σου το caponord. καλό value for money

  8. #68
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δε θα επιμείνω γιατί έχεις δίκιο, δεν το αντέχω!
    To Αφρικα όμως καλώς ή κακώς το γνωρίζω πολύ καλά από πρώτο χέρι, ευτυχώς χωρίς να ήμουν ποτέ ιδιοκτήτης. Έχω ασχοληθεί με αυτό, περισσότερο απ ότι έχω ασχοληθεί με το δικό μου και περισσότερο από όσο ασχολήθηκαν κάποιοι ιδιοκτήτες τους.
    Μιλάω για οδήγηση σε όλες τις συνθήκες, με όλους τους δυνατούς τρόπους και διαθέσεις, μέχρι γενική ανακατασκευή, βαφή στο πλαίσιο κτλ. Πειράματα με την τροφοδοσία, γρανάζια, βουνό, πόλη, ταξίδι κτλ. Και όλα αυτά με συνεχή ενασχόληση 4ων χρόνων. Σίγουρα πάντως δεν λέω όσα διάβασα στο φόρουμ.


    Αμυρου το στεγνό βάρος ειναι απλά μια αφαιτηρία. Σωστότερο ίσως ήταν πλήρη υγρών χωρίς βενζίνη.
    Sent from me using a computer.

  9. #69
    Ωραία το έχουμε αναλύσει όλοι το άφρικα.. Βέβαια, ο άνθρωπος που άνοιξε το θρεντ το έχει...

    Για το 1150 που θέλει να πάρει, να του πούμε καμιά κουβέντα..

  10. #70
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ειχα ενα r1150gs του 99 για 100Κ κμ.
    Μου εβγαλε μονο ματι στροφαλου οσο το ειχα (=350ευ).
    Με μια ζελατινα givi λιγο μεγαλυτερη απο την μαμα, ταξιδευεις ολη μερα με 160-180.
    Εργοστασιο ροπης το μοτερ απο 0 στροφες μεχρι 6.5-7000. Θελει τσιπωματα κλπ ομως για να γινει διασκεδαστικο και να στροφαρει.
    Φορτωνεται σα μουλαρι και στριβει πολυ καλα. Εκπληκτικα δεμενη οδηγικη συμπεριφορα, αλλα θελει ενα καλο αμορτισερ για πισω, ισως περισσοτερο απο αλλα μηχανακια λογω πισινου συστηματος τεραστιου βαρους, με την μη αναρτωμενη μαζα να τεινει στο απειρο.
    Το μεγαλυτερο του μειον ειναι οτι το μεγαλο βαρος σε συνδυασμο με το ιδιορυθμο μπροστινο, το καθιστουν απροβλεπτο σε γυαλιστερη/βρεμμενη ασφαλτο.
    Σε γενικες γραμμες ειναι πολυ ενδιαφερον μηχανακι, με πολλα + αλλα και λιγα μεγαλα -
    Σε καμια περιπτωση δε θα το ξαναπερνα, αλλα οσο το ειχα, το χαρηκα με το παραπανω.

  11. #71
    Ήντα κάνετε? Το avatar του/της xarisiero
    Εγγραφή
    01/07/2014
    Μηνύματα
    340
    Σας παρακολουθώ όλους με μεγάλο ενδιαφέρον και σας ευχαριστώ για τον κόπο να απαντήσετε.... Ένας από τους βασικούς ανασταλτικους παράγοντες για το 1150 είναι ο σωματοτυπος μου, πρώτο μπόι δεν είμαι οπότε το βάρος του με φοβίζει αρκετά. Αν και όταν το οδήγησα μου φάνηκε ότι είχα καλύτερο πάτημα στο έδαφος σε σχέση με το δικό μου Αφρικα δεν παύει όμως σε περίπτωση δύσκολων σημείων να μην είμαι σίγουρος αν μπορώ να κρατήσω τη μηχανή....
    Άλλος προβληματισμος είναι το χώμα... Το ξεχνάμε τελείως???

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Χαρη η σελα του οδηγου ρυθμιζεται ως προς το υψος σε δυο θεσεις. Στο χωμα ειναι απροσμενα ικανο. Οπου παει το αφρικα παει κι αυτο μονο που η ροπη του μοτερ σου κανει πιο ευκολη τη ζωη. Θελει πιο στρωτη οδηγηση και οχι σπινιαρισματα και ντριφτ λογω αξονα αλλα θα σρ παει παντου. Για χωματινο τουρισμο μεγαλων αποστασεων ειναι απο τις καλυτερες επιλογες. Δεν κανει για σπορ οδηγηση σε ασφαλτο ή χωμα. Μπορει να παει γρηγορα αλλα του ταιριαζει πιο πολυ να το πηγαινεις με τη ροπη.

  13. #73
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Χαρη

    πες μας ποσα χρηματα διαθετεις να σου κανουμε ο καθενας δοκιμασμενες προτασεις.
    Το 1150 ειναι για εμενα η πιο πληρης μοτοσυκλετα μικτης χρησης. Απλα θα χρειαστεις λιγο χρονο να μαθεις τον αξονα και το μπροστινο.
    Μην σε τρομαζει δεν ειναι τιποτε δυσκολο, απλα ειναι λιγο διαφορετικο. Το βαρος σε ολες αυτες τους ειδους ειναι παρομοιο, η καταναλωση του 1150 χαμηλη-ελεω και λογω μακρυας 6ης- τα ανταλλακτικα και σερβις πολυ πιο φτηνα στους μη εξουσιοδοτημενους.

    Ειναι μια μηχανη που απευθυνεται σε εμπειρους αναβατες που ξερουν τι θελουν-δεν ειναι TDM.

    Αλλιως δες και καπο/στρωμα 1000(καιει τον πατο του-αλλα παει)

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Ομως το αφρικα στο χωμα δεν θα παθει ποτε τιποτα με την τεραστια ποδια που εχει και με καγκελα. Επιπλεον ειναι πιο ευκολο στο μαστορεμα, πχ να αλλαξεις μανετες, ντιζες κτλ, δυσκολο να σε αφησει. Αλλο ενα θετικο του αφρικα η θεση του φιλτρου αερα, σου επιτρεπει να περασεις απο βαθυ ποταμι. Για ταξιδι πχ στο Καζακσταν θα προτιμουσα το αφρικα, θα ενιωθα πιο σιγουρος.

    Το δικο μου το χα βιασει και δεν με αφησε ποτε. Και το εχει τωρα φιλος εντουρας και του πινει και αυτος το αιμα.

  15. #75
    Ήντα κάνετε? Το avatar του/της xarisiero
    Εγγραφή
    01/07/2014
    Μηνύματα
    340
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Χαρη

    πες μας ποσα χρηματα διαθετεις να σου κανουμε ο καθενας δοκιμασμενες προτασεις.
    Το 1150 ειναι για εμενα η πιο πληρης μοτοσυκλετα μικτης χρησης. Απλα θα χρειαστεις λιγο χρονο να μαθεις τον αξονα και το μπροστινο.
    Μην σε τρομαζει δεν ειναι τιποτε δυσκολο, απλα ειναι λιγο διαφορετικο. Το βαρος σε ολες αυτες τους ειδους ειναι παρομοιο, η καταναλωση του 1150 χαμηλη-ελεω και λογω μακρυας 6ης- τα ανταλλακτικα και σερβις πολυ πιο φτηνα στους μη εξουσιοδοτημενους.

    Ειναι μια μηχανη που απευθυνεται σε εμπειρους αναβατες που ξερουν τι θελουν-δεν ειναι TDM.

    Αλλιως δες και καπο/στρωμα 1000(καιει τον πατο του-αλλα παει)
    Γύρω στα 3.500 ... Αν το πάρω απόφαση...
    Στρομα απορρίπτεται δεν μ αρέσει

    Το Κάπο καλό είναι αλλά αν είναι να μπλεξω με ιταλικά ρδελα υπάρχουν αλλα που τουλάχιστον Μ αρέσουν...
    Όσο αφορά τον άξονα λόγω της προηγούμενης εμπειρίας μου με το Στελβιο το ξέρω καλά...

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. το άλλο νε τον τότο;
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2007, 13:27
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 15:03
  3. Θα Παει Κανεισ Ελαφονησο Το Αλλο Σκ???
    από jzer στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2004, 07:43
  4. Για να μη χαλάσουμε το άλλο ποστ....
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2004, 08:19
  5. Το άλλο το ακούσατε????????
    από Electra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2004, 13:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF