Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: CCM Spitfire

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246

    CCM Spitfire

    Βρετανική μονοκύλινδρη αλητεία 600cc και 55hp με χειροποίητο ατσάλινο πλαίσιο και ψαλίδι, ανεστραμμένο πιρούνι της WP μπροστά και μονό αμορτισέρ πίσω...αμφότερες οι αναρτήσεις πλήρως ρυθμιζόμενες.Φρένα της Brembo.
    Το βάρος της μοτοσυκλέτας (κενής) στα 120,8 κιλά, οι τροχοί 19'' και το ύψος της σέλας είναι στα 830mm.
    Η Spitfire θα παραχθεί σε μόλις 150 αριθμημένα κομμάτια με αρχική τιμή τα 9.400€ (£7.995 ) και είναι η πρώτη από μια σειρά μοτο από ένα νέο τμήμα, το Skunkwerx, το οποίο αποτελείται από μηχανολόγους του εργοστασίου με δημιουργική διάθεση, που εξελίσσουν διάφορες ιδέες σχετικά με τις μοτοσυκλέτες των ονείρων τους, χωρίς να είναι υποχρεωμένοι να ακολουθήσουν συμβατικούς σχεδιασμούς/περιορισμούς.

    Εδώ το βίντεο της παρουσίασης και κάποιες ψηφιακές εικόνες.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ccm_spitfire_1_0.jpg 
Προβολές:	345 
Μέγεθος:	30,4 KB 
ID:	378884
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ccm_spitfire_2_0.jpg 
Προβολές:	345 
Μέγεθος:	31,6 KB 
ID:	378885
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	CCM_Spitfire_07.jpg 
Προβολές:	343 
Μέγεθος:	40,5 KB 
ID:	378886

    Πηγή

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της meccanica
    Εγγραφή
    09/09/2013
    Μηνύματα
    37
    το αγαπω, τελος
    the only way to feel the noise is when is good and loud

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    9500 χιλιαδες που αν ερθει στην Ελλαδα απο καποιον αντιπροσωπο-μαγαζι τρυπα- θα παει 11000 για ενα ματσο σιδερα ατακτως ερριμενα, εναν κινητηρα πιθανως κινεζικο και ενα μονοσοκ απο τα πρωτα DT της yamaha του 80 οχι ευχαριστω δεν θα παρω.Βεβαιως οπως εχω ξαναπει περι ορεξεως κολοκυθοπιττα
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Μ'αρέσει γιατί είναι χωρίς πολλά φτιασίδια και πρέπει να είναι και διασκεδαστικό στην οδήγηση.Μόνο το ψυγείο φαίνεται εκτεθειμένο ..
    99,9% το μοτέρ πρέπει να είναι της SWM(πρωην Husky TE630)
    RIDE MORE TALK LESS

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Και εμένα μ αρέσει, αλλά έχω μια απορία.
    Πόσα μηχανάκια πουλάει πλέον αυτή η εταιρία και πόσους εργαζόμενους έχει ωστε να φτιάξει ένα νέο τμήμα το οποίο θα τρέχει παράλλημε με την παραγωγή και θα βγάλει αυτα τα (εστω και λίγα) κομμάτια?
    Δηλαδή τα υπόλοιπα εργοστάσια, μιακρά και μεγάλα, δεν έχουν ανθρώπους με αντίστοιχες ανησυχίες?
    Γιατί να μην βλέπουμε τέτοιες κινήσεις και από άλλους κατασκευαστές???
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  6. #6
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Και εμένα μ αρέσει, αλλά έχω μια απορία.
    Πόσα μηχανάκια πουλάει πλέον αυτή η εταιρία και πόσους εργαζόμενους έχει ωστε να φτιάξει ένα νέο τμήμα το οποίο θα τρέχει παράλλημε με την παραγωγή και θα βγάλει αυτα τα (εστω και λίγα) κομμάτια?
    Δηλαδή τα υπόλοιπα εργοστάσια, μιακρά και μεγάλα, δεν έχουν ανθρώπους με αντίστοιχες ανησυχίες?
    Γιατί να μην βλέπουμε τέτοιες κινήσεις και από άλλους κατασκευαστές???
    Και άλλα εργοστάσια έχουν ανήσυχα πνεύματα που σχεδιάζουν/κατασκευάζουν διάφορα τολμηρά concepts για εκθέσεις.
    Τα περισσότερα από αυτά δεν βγαίνουν στην παραγωγή αλλά δανείζουν κάποιες σχεδιαστικές φόρμες ή μηχανολογικές λύσεις σε μοτοσυκλέτες παραγωγής.Λιγότερα βγαίνουν στην παραγωγή (μικρή ή μεγάλη) με παραχωρήσεις όμως λόγο προδιαγραφών έγκρισης τύπου.Όπως πχ το εν λογο CCM,για να μπουν σωστά φλας,φτερό,βάση πινακίδας κλπ τέτοιες λεπτομέρειες που χρειάζονται για να πάρει έγκριση τύπου πρέπει να αλλάξει(λίγο ή πολύ) την εμφάνιση του.
    Τελευταία τροποποίηση από Λευκάδιος; 19/02/2017 στις 15:06.
    RIDE MORE TALK LESS

  7. #7
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Το μόνο που φτιάχνει η εταιρία προς στιγμήν, αν έχω καταλάβει καλα, (εκτος απο κάτι γουρούνες) είναι εκείνο το ΓΠ450Σ, πώς το λένε, το αντβού με το κολλημένο πλαίσιο. Ακόμα δεν νομίζω να έχει βγεί τελικό πόρισμα για δαύτα. Κάποια καλά ακούγονται, αλλά συχνά συνοδεύονται και από νεκρική σιγή...

    Τώρα για το Σκανκβερξ (και καλά), πες τους θέλει πολλά ψωμιά να φάνε ακόμα πρωτού επωμιστούν το θρυλικό όνομα της Λοκχήντ*!
    Προσοχή μη μείνουν στο Σκανκ σκέτο.

    Απ' την άλλη, πάντα καλό να βλέπεις το μοτεράκι της Χάσκυ να κάνει ακόμα δουλειά, χωρίς ουσιαστική αλλαγή, από το 1999!

    Στα μισά λεφτά θα ήταν Τε-λει-ο.


    (* Το «ανήσυχο» τμήμα της Λοκχήντ που έβγαλε μερικά τα πιο εκπληκτικά αεροπλάνα της εποχής του, σε βαθμό να γίνει η ανεπίσημη αεροπορία της ΣΙΑ)



    ΥΓ. Το βινδεο της παρουσίασης σε κάνει να τους λυπάσαι. Με το ζόρι τους απέσπασαν δυο ψόφια χειροκροτήματα....

    ΥΓ2. Ένα τιμόνι, χριστιανέ μου, χάθηκε ο κόσμος;....
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 19/02/2017 στις 18:20.

  8. #8

Παρόμοια θέματα

  1. New CCM
    από motaba στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2006, 13:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF