Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Κλήση από την Τροχαία ένα χρόνο μετά.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Κλήση από την Τροχαία ένα χρόνο μετά.

    Με πήραν τηλέφωνο από την αστυνομία και με ενημέρωσαν να παραλάβω μία κλήση για παραβίαση ερυθρού σηματοδότη
    την Παρασκευή 19/2/2016.


    Σύμφωνα με το χαρτί παραβίασα κόκκινο αλλά το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει κάποια απόδειξη (πχ κάμερα αφού έγινε σε
    κατοικημένη περιοχή) αλλά ούτε και έχει βεβαιωθεί από κάποιον. Το κουφό είναι ότι δεν θυμάμαι να έχω περάσει από
    εκείνο το δρόμο πόσο μάλλον να έχω σφάξει κόκκινο. Μια φορά πέρασα με βαθυ πορτοκαλί κι από τις τύψεις μου το
    έγραψα στο "ΜΕ ΕΙΔΑ", κοινώς δεν παραβιάζω κόκκινα ακόμα κι είναι 5 τα ξημερώματα ή βιάζομαι να πάω στη δουλειά.

    Το θέμα είναι πως αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας; Έχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε κάποιον άλλο;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    ... Μια φορά πέρασα με βαθυ πορτοκαλί κι από τις τύψεις μου το
    έγραψα στο "ΜΕ ΕΙΔΑ"...
    Εκεί το είδαν κι αυτοί.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Τελείως κουλο αυτό.
    Χωρις φωτογραφία ?
    Σε ειδε δλδ. το οργανο απο το αμαξι μεσα που επινε την φραπεδια,
    εκοψε κλήση και την στειλανε ?
    Ημαρτον.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Με πήραν τηλέφωνο από την αστυνομία και με ενημέρωσαν να παραλάβω μία κλήση για παραβίαση ερυθρού σηματοδότη
    την Παρασκευή 19/2/2016.


    Σύμφωνα με το χαρτί παραβίασα κόκκινο αλλά το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει κάποια απόδειξη (πχ κάμερα αφού έγινε σε
    κατοικημένη περιοχή) αλλά ούτε και έχει βεβαιωθεί από κάποιον. Το κουφό είναι ότι δεν θυμάμαι να έχω περάσει από
    εκείνο το δρόμο πόσο μάλλον να έχω σφάξει κόκκινο. Μια φορά πέρασα με βαθυ πορτοκαλί κι από τις τύψεις μου το
    έγραψα στο "ΜΕ ΕΙΔΑ", κοινώς δεν παραβιάζω κόκκινα ακόμα κι είναι 5 τα ξημερώματα ή βιάζομαι να πάω στη δουλειά.

    Το θέμα είναι πως αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας; Έχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε κάποιον άλλο;
    Δε γίνεται να μην έχει βεβαιωθεί ούτε από κάμερα ούτε από κάποιο όργανο...την κλήση ποιος την έχει εκδώσει και υπογράψει;
    Το ερώτημα είναι 1.γιατί δε σε ειδοποίησαν έγκαιρα, 2.με δεδομένο ότι εσύ δε θυμάσαι να πέρασες από εκεί ούτε να έχεις παραβιάσει ερυθρό σηματοδότη, είναι όντως το δικό σου όχημα ή μήπως κάποιο άλλο και έγινε λάθος στην αναγραφή του αρ.κυκλοφορίας;Λογικά πάνω στην κλήση θα αναφέρεται τύπος,χρώμα κτλ.
    Θα μπορούσες πριν πας από το τμήμα να έχεις μιλήσει με κάποιο δικηγόρο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Η κλήση έγινε από το Τ.Τ. Νέας Ιωνίας. Εγώ μίλησα με αστυνόμο από Α.Τ. που του πήγε η κλήση στις 15 Γενάρη του 2017
    και μου είπε ότι δεν γράφει τι και πώς βεβαιώθηκε απλά γράφει τη πινακίδα μου και το σημείο που έγινε. Ο ίδιος ο αστυνομος
    μου είπε ότι πρώτη φορά του συμβαίνει κάτι τέτοιο. Δλδ να ειδοποιεί για μια κλήση που έγινε ένα χρόνο πριν. wtf.

    Τέσπα θα παραλάβω τη κλήση (από το τοπικό Α.Τ όχι από το Τ.Τ Νεάς Ιωνίας) και ναι θα μιλήσω με δικηγόρο απλά ρωτάω εδώ
    μέσα μήπως έχει συμβεί σε κάποιον άλλο να δω πως κινήθηκε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Κάποτε και εμένα με πήραν από ΑΤ της περιοχής μου για να μου δώσουν κλήση για παράβαση που είχα κάνει ένα χρόνο πριν (υπερβολική ταχύτητα στην ΑΟ).

    Εκεί μου έδειξαν τη φωτογραφία με τυπωμένη επάνω την ταχύτητα του αμαξιού εκείνη την ώρα. Η παράβαση δεν βεβαιώθηκε από κάποιο όργανο αλλά από την κάμερα.

    Όλα δηλ. είχαν λογική.

    Συνεπώς, στη περίπτωσή σου θα συμφωνήσω με τον Λεωνίδα πως από κάπου πρέπει να δείξουν ότι παραβίασες το φανάρι.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Ξερω περιστατικά οπου κλήσεις της Αττικής Οδού ήρθαν και πανω απο ενα χρόνο αργότερα.
    Ομως συνοδεύονταν απο φωτό κλπ και δεν ειναι ίδια περίπτωση.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    αυτές τις περιπτώσεις τις ξερω. ο αστυνόμος από το τοπικό ΑΤ μου είπε ότι είναι πρωτοφανές να στέλνουν κλήση χωρίς αποδεικτικό.

    μου είπε δε να μην την πληρώσω και να πάω να κάνω ένσταση

  9. #9
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    αυτές τις περιπτώσεις τις ξερω. ο αστυνόμος από το τοπικό ΑΤ μου είπε ότι είναι πρωτοφανές να στέλνουν κλήση χωρίς αποδεικτικό.

    μου είπε δε να μην την πληρώσω και να πάω να κάνω ένσταση

    Εννοείται! Αφού πρώτα βεβαιωθείς ότι δεν υπάρχει κάποιο αποδεικτικό στοιχείο.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Είναι όντως παράδοξη η καθυστέρηση παράδοσης και το γεγονός ότι δεν υπάρχει κανένα άλλο αποδεικτικό στοιχείο που να επιβεβαιώνει ότι πρόκειται για το δικό σου όχημα.Τσέκαρε επίσης αν επιβαρύνεσαι και με τους 9 βαθμούς στο point system ή την αφαίρεση άδειας οδήγησης,δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.
    Και αν τελικά δε βγάλεις άκρη ούτε με την ένσταση και αναγκαστείς να πληρώσεις,μήπως μπορείς να έχεις την έκπτωση της έγκαιρης πληρωμής εντός 10 ημερών.

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    αυτές τις περιπτώσεις τις ξερω. ο αστυνόμος από το τοπικό ΑΤ μου είπε ότι είναι πρωτοφανές να στέλνουν κλήση χωρίς αποδεικτικό.

    μου είπε δε να μην την πληρώσω και να πάω να κάνω ένσταση

    Παραβίαση κόκκινου δεν έχει και αφαίρεση άδειας κυκλοφορείας και διπλώματος για κάποιο χρονικό διάστημα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    ναι. και βαθμους στο point system απ'ότι θυμάμαι

  13. #13
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Μετά από ένα χρόνο και φωτογραφία να είχε, μπορεί να μην έχεις μαλλιά .....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #14
    Πέρα από το παράδοξο ότι η κλήση δεν έχει αποδεικτικά στοιχεία, μήπως κάποιος άλλος χρησιμοποίησε το όχημά σου και δε θυμάσαι; Μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο και τελικά κατόπιν ωρι-μουσκέψεως θυμήθηκα ότι το είχε δανειστεί εκτάκτως κάποια φίλη...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    μμμ...

    απο την στιγμη που δεν σε σταματησε να στην βεβαιωσει εκεινη την στιγμη, ρωτα κατα ποσο του δινει ο νομος το δικαιωμα να την βεβαιωση αργοτερα, απουσιας δικιας σου...
    επισης το αργοτερα, ποσο αργοτερα ειναι? αν ειναι την ιδια στιγμη, κατα ποσο μπορει να την γραψει και να την στειλει? αν ειναι ετσι η κληση πρεπει να γραφει ημερομηνια του τοτε..δλδ η κληση η ιδια (διοικητικη πραξη) πρεπει εκτος απο την παραβαση να εχει και ημερομηνια και φυσικα το οργανο που την βεβαιωσε...

    το χαρτι αυτο που σου ηρθε τι ειναι? απλο ειδοποιητηριο?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κληση απο την τροχαια
    από Panjos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2016, 20:19
  2. Ένα χρόνο μετά....
    από Vegeta στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2010, 06:58
  3. Ενα χρόνο μετά...
    από trigger στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2008, 13:50
  4. Ενα Χρονο Μετα
    από koursaros7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 00:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF