Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Μπουζί σε KTM 125 SX 2002

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2017
    Μηνύματα
    2

    Μπουζί σε KTM 125 SX 2002

    Καλημέρα σας ,
    πριν 6 μήνες αγόρασα ένα KTM 125 SX για χρήση enduro και λίγο motocross. Το τελευταίο καιρό προσπαθώ να κατασταλάξω στο τι μπουζί είναι σωστό να φοράει ώστε να έχει τη πιο σωστή λειτουργία.
    Όλες οι KTM στην Ελλάδα μου προτείνουν το BR8EG ενώ το βιβλίο κατασκευαστή BR9EVX. Το πρόβλημα μου δεν είναι αν είναι απλό ή πλατίνας , αλλά ο βαθμός ψυχρότητας. Με το 8ρι μπουζί το μηχανάκι παίρνει με τη μία μπροστά και δε χρειάζεται το τσοκ για να μείνει αναμένο , αλλά το νιώθω κάπως μπουκομένο , έτσι δοκίμασα το BR9EG που είναι πάλι απλό μπουζί αλλά με ένα βαθμό ψυχρότερο από αυτά που μου προτείνουν οι τοπικοί dealer. Με το 9ρι το μηχανάκη δε παίρνει τόσο εύκολα μπροστά και χρειάζεται το τσοκ μέχρι να ζεσταθεί , αλλά στο δρόμο το νιώθω ότι ανοίγει πιο καλά , ιδίως στις ψηλές στροφές. Ποια είναι η γνώμη σας ? Το να βάζω το BR9EG είναι σωστό? Για ποιο λόγο οι dealer λένε 8ρι απλό ενώ ο κατασκευαστής 9ρι πλατίνα ? Λόγο πλατίνας βάζουμε ψυχρότερο? Να σημειώσω ότι πλατίνα δε τι βάζω γιατί στο προηγούμενο μου τα έκαιγε συνέχεια όταν το δούλευα χαμηλά σε enduro διαδρομές.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Προταση Νο 1: Φορας και τα 2 μπουζί και επιλεγεις με διακόπτη στο τιμονι το ποτε θα δουλεύει το καθένα..

    Πρόταση Νο 2: Αλλάζεις την ηλεκτρονική με αλλη απο EXC..

    Προταση Νο 3: Μακραινεις το γραναζωμα και αφήνει τα μπουζί στην ησυχία τους..


    Hint: Μια απο τις παραπάνω προτασεις δεν είναι ευκολα εφικτή...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2017
    Μηνύματα
    2
    Το θεμα μου δεν ειναι να αλλαξω τη συμπεριφορα της μηχανης , αλλα το πιο μπουζι ειναι πιο σωστο για τη λειτουργια του κινητηρα. Το να αλλαξω γραναζωμα δε θα διορθωση τη πιθανον λαθος επιλογη μπουζι.

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm 125 sx
    από Georgee1989 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2017, 21:50
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 13:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF