Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 134

Θέμα: SS και φασολάδα ή Scooter και γκουρμέ; Ιδού η απορία.

  1. #1

    SS και φασολάδα ή Scooter και γκουρμέ; Ιδού η απορία.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ μαζί σου, δεν αγοράζουμε μοτοσυκλετα (τουλάχιστον οι περισσότεροι) με γνώμονα την κατανάλωση, ειναι όμως χρήσιμη για να ξέρεις σε τι κατάσταση βρίσκεται το μοτέρ...σερβις προβλήματα κτλ,
    δεν συμφωνώ και με τους δυο σας γιατί η κατανάλωση σε σχέση πάντα με την απόδοση βεβαίως που έχουμε η που θέλουμε παίζει το ρόλο της.......
    βλέπω πολλά σούπερ ντουπερ 750+ 1000+ ccc που τωρα ποια λόγω καυσίμου η ιδιοκτήτες τους τα βγάζουν μόνο για να λιαστουνε , στης πλατείες και στης καφετέριες..

  2. #2
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    δεν συμφωνώ και με τους δυο σας γιατί η κατανάλωση σε σχέση πάντα με την απόδοση βεβαίως που έχουμε η που θέλουμε παίζει το ρόλο της.......
    βλέπω πολλά σούπερ ντουπερ 750+ 1000+ ccc που τωρα ποια λόγω καυσίμου η ιδιοκτήτες τους τα βγάζουν μόνο για να λιαστουνε , στης πλατείες και στης καφετέριες..
    Και τι μηχανάκι θα έπρεπε να έχουν για να μη το βάζουν να κάνει φωτοσύνθεση?
    Sent from me using a computer.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    βλέπω πολλά σούπερ ντουπερ 750+ 1000+ ccc που τωρα ποια λόγω καυσίμου η ιδιοκτήτες τους τα βγάζουν μόνο για να λιαστουνε , στης πλατείες και στης καφετέριες..

    Αυτό ειναι θρεντ από μόνο του..δεν θα πω εδώ δημοσίως την γνώμη μου για τους συγκεκριμένους.,.,

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Και τι μηχανάκι θα έπρεπε να έχουν για να μη το βάζουν να κάνει φωτοσύνθεση?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gilera.jpg 
Προβολές:	435 
Μέγεθος:	11,4 KB 
ID:	379018

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    βλέπω πολλά σούπερ ντουπερ 750+ 1000+ ccc που τωρα ποια λόγω καυσίμου η ιδιοκτήτες τους τα βγάζουν μόνο για να λιαστουνε , στης πλατείες και στης καφετέριες..

    Αυτό ειναι θρεντ από μόνο του..δεν θα πω εδώ δημοσίως την γνώμη μου για τους συγκεκριμένους.,.,
    δεν σε πιάνω ?? edit ..μαλλον κάτι αρχίζω να καταλαβαίνω..?

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Και τι μηχανάκι θα έπρεπε να έχουν για να μη το βάζουν να κάνει φωτοσύνθεση?
    ενα μηχανακι που να το αντέχει η τσέπη τους ,σε καύσιμα συντήρηση κλπ......μηπως !! ?

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    ενα μηχανακι που να το αντέχει η τσέπη τους ,σε καύσιμα συντήρηση κλπ......μηπως !! ?
    Ναι, ποιο μηχανάκι πχ? Ένα παράδειγμα?

    Αν μιλήσουμε για κάτω από 600cc, αφού δεν υπάρχουν 400αρια, καλύτερα να πάμε σε σκούτεράκι να τελειώνουμε με το θέμα μηχανής!

    Ποια μηχανή κατά τη γνώμη σου μπορεί να κάνει τη διαφορά στην κατανάλωση ώστε να ξεκουνήσει αυτός με το 750αρι-1000αρι απ' την καφετέρια?

    Εγώ έχω ένα κατά βάση οικονομικό μηχανάκι. Δεν μου επιτρέπει να πάω γρήγορα και όταν το προσπαθώ καίει. Όχι υπερβολικά αλλά ανεβάζει την κατανάλωση.

    Αυτός με το πολύ δυνατό μηχανάκι θα κινηθεί με την ίδια κατανάλωση με μένα αν πάμε και οι δύο με τους δικούς μου γοργούς ρυθμούς και ελαααααχιστα παραπάνω αν πάμε με τους δικούς μου νορμάλ ρυθμούς!

    Τώρα θα μου πεις, μα να έχεις 1000αρι και να σέρνεσαι με ταχύτητες μονοκύλινδρου? Ναι, αν δεν θέλεις να κάτσεις στην καφετέρια και δεν σε παίρνει να πας πολεμική βόλτα ναι θα το κάνεις! Δλδ αν είχες οικονομικό μηχανάκι που δεν θα μπορούσε να πάει γρήγορα θα πήγαινες βόλτα και τώρα με το 1000αρι δεν μπορείς να πας αργά? Δικαιολογίες, λέω εγώ!

    Τα μεγάλα και τα δυνατά μηχανάκια καίνε τα άντερά τους όταν τα τρέχεις. Αν πας νορμάλ (όσο πάνε και τα οικονομικά μηχανάκια) η διαφορά είναι ανύπαρκτη ή αμελητέα!

    Δες τι έγραψα σε προηγούμενες σελιδες για την διαφορά κατανάλωσης του δικού μου σε σύγκριση με ένα απ' τα πιο βενζινοβόρα και δυνατά μηχανάκια, το 990.
    Sent from me using a computer.

  8. #8
    παραδείγματα ..
    cb500x
    nc750x

    vstrom 650


    versus 650

    tracer700
    και πολλά μοντέλα που πιθανόν μου διαφεύγουν , αν ενα 1000/1200cc πάει βόλτα στους ιδιους ρυθμούς με καποιο από αυτά που έγραψα δεν νομίζω να κάψει το ίδιο .
    συμφωνώ στο ότι εάν πάει χαλαρά δεν θα κάψει πολύ ,αλλα και πάλι θα κάψει παραπάνω από τα προαναφερθέντα μότο.

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Όσο αφορά το κόστος των σέρβις...

    Όταν αποφασίσει ο Έλληνας να κάνει αυτά που προβλέπει ο κατασκευαστής θα δει ότι θα του μένουν λεφτά για βόλτες χωρίς να κόψει από πουθενά αλλού.. Γιατί πάνω απ' τους μισούς που ξέρω αλλάζουν λάδια νωρίτερα και ρίχνουν γενικά άδικα λεφτά στα μηχανάκια.
    Τα διαστήματα σέρβις είναι πάρα πολύ μεγάλα σήμερα και άνετα μπορείς να τα προγραμματίσεις. Η διαφορά τους με ένα πιο οικονομικό μηχανάκι, σε αυτά τα διαστήματα δεν είναι ούτε τεράστια ούτε εκτός ελέγχου. Κάποιος που μπορεί να συντηρεί ένα οικονομικό μηχανάκι μπορεί άνετα να συντηρεί και το 1000αρι. Αν δεν μπορεί, δε θα μπορούσε να συντηρήσει τίποτα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 23/02/2017 στις 23:34.
    Sent from me using a computer.

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    παραδείγματα ..
    cb500x
    nc750x

    vstrom 650


    versus 650

    tracer700
    και πολλά μοντέλα που πιθανόν μου διαφεύγουν , αν ενα 1000/1200cc πάει βόλτα στους ιδιους ρυθμούς με καποιο από αυτά που έγραψα δεν νομίζω να κάψει το ίδιο .
    συμφωνώ στο ότι εάν πάει χαλαρά δεν θα κάψει πολύ ,αλλα και πάλι θα κάψει παραπάνω από τα προαναφερθέντα μότο.
    Η διαφορά θα είναι είτε αμελητέα είτε ανύπαρκτη. Στο υπογράφω! Σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί δικαιολογία!

    Επίσης..

    Από το να πάρω cb500 καλύτερα να έχω το 1000αρι και να το κοιτάω στον ήλιο να λιάζεται! Μεγαλύτερη συγκίνηση θα νιώθω! Φοράω αθλητικά και πάω για ένα τρέξιμο στο δάσος αντί να πάω βόλτα με δαύτο!



    Edit..

    nc750 στο smode 5,8/100
    Gsxr1000 στους ίδιους ρυθμούς 7/100

    Βάλε την διαφορά στα 250χλμ μιας βόλτας να γελάσουμε. Ο καφές ακριβότερος είναι!
    Κάντο και στα 500χλμ δεν υπάρχει πρόβλημα!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 23/02/2017 στις 21:35.
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κάποιος που μπορεί να συντηρεί ένα οικονομικό μηχανάκι μπορεί άνετα να συντηρεί και το 1000αρι. Αν δεν μπορεί, δε θα μπορούσε να συντηρήσει τίποτα.
    διαφωνώ.

    επειδή έχω και οικονομικό μηχανάκι και 100άρι θεωρώ πως δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.

    πέραν των βενζινών κ τελών κυκλοφορίας, που είναι αυτονόητα πολύ πιο ακριβά, επίσης είναι τα τακτικά σέρβις (άλλο λάδι κ ποσότητα το 125 άλλο το 1000)
    τα λάστιχα (στο 1000 βάζεις κάθε 2 χρόνια λάστιχα των 300 ευρώ) οι αναρτήσεις (φουλ σέρβις μπρος-πίσω κάθε 20000) αλυσίδες δισκόπλακες τακάκια κτλ κτλ

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    διαφωνώ.

    επειδή έχω και οικονομικό μηχανάκι και 1000άρι θεωρώ πως δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.

    πέραν των βενζινών κ τελών κυκλοφορίας, που είναι αυτονόητα πολύ πιο ακριβά, επίσης είναι τα τακτικά σέρβις (άλλο λάδι κ ποσότητα το 125 άλλο το 1000)
    τα λάστιχα (στο 1000 βάζεις κάθε 2 χρόνια λάστιχα των 300 ευρώ) οι αναρτήσεις (φουλ σέρβις μπρος-πίσω κάθε 20000) αλυσίδες δισκόπλακες τακάκια κτλ κτλ
    Δεν διαφωνείς καθόλου, απλά δεν έχεις καταλάβει!

    Δεν μιλάω σε καμία περίπτωση για 1000αρι vs μηχανάκι πόλης σκουτερόπαπο κτλ.

    Μιλάμε για 2 μηχανές πχ gsxr 1000 vs vstrom 650. Μια που να πηγαίνει και να καίει και μία που να θεωρείται οικονομική. Ξαναδιάβασε ρε τι γράφω, σε πείραξε η ταχύτητα του cbf125?

    Yγ. Και βάλε άλλο ένα μηδενικό στο 100 γιατί και με έναν κύλινδρο να δουλεύει τόσο δεν είναι.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 23/02/2017 στις 23:31.
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν μιλάω σε καμία περίπτωση για 1000αρι vs μηχανάκι πόλης σκουτερόπαπο κτλ.
    σόρρυ αυτό κατάλαβα.

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    ....
    Για πες τι έκαψες με το tuono όταν είχαμε πάει μάνη και κάθε πότε θα άλλαζες λάστιχα αν το οδηγούσες έτσι, να σου πω αν έχω άδικο.

    Πόσο έκαψες όταν αργήσαμε να πάμε στο ραντεβού με τους άλλους για στυμφαλία και πόσο εγώ που το ανέβασα από πύργο μέχρι ξυλόκαστρο με 150χλμ?

    Είναι αυτή η βόλτα απαγορευτική γι σένα με το τουόνο και όχι για μένα? (από οικονομική άποψη πάντα) Και μιλάμε για δύο μηχανές που τις χωρίζει το χάος!
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    σόρρυ αυτό κατάλαβα.
    Α οκ. δεν το είδα πριν ξανα απαντήσω!
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Και τωρα τι; (scooter opinions needed)
    από eagleye101 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2015, 14:42
  2. Scooters ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ
    από kalant στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 02:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF