Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 68

Θέμα: Euro 4 & Ταξινομήσεις

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ EURO





    Κάποια στιγμή πιστεύω ότι θα τα βρούμε μπροστά μας.
    πολλά φημολογούνται. και τα κυβικά θα βρούμε μπροστά μας (εσείς οι πολλά έχοντες δηλαδή) και το ότι αναπνέουμε θα βρούμε μπροστά μας γιατί θα μας φορολογήσουν και τον αέρα στο τέλος. Να τα χαρούμε όσο μπορούμε ακόμα και τα υπόλοιπα τα συζητάμε ΟΤΑΝ γίνουν, όχι καταστροφολογία συνεχώς.

  2. #47
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Να το βρούμε μπροστά μας, πως το εννοεις?
    Δε θα μπορούμε να πουλήσουμε/αγοράσουμε μοτοσυκλέτες παλαιότερων κανονισμών? (euro1-2-3ktl)

  3. #48
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Ίσως αυξημένα τέλη κυκλοφορίας ή σε πιο ακραίο σενάριο απαγόρευση κυκλοφορίας στο κέντρο κλπ κλπ

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #49
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Ίσως αυξημένα τέλη κυκλοφορίας ή σε πιο ακραίο σενάριο απαγόρευση κυκλοφορίας στο κέντρο κλπ κλπ
    ?!?!

    Και γιατί στα αυτοκίνητα δεν ισχύει κάτι τέτοιο? Ισα ισα, το δικό μου που ειναι προ 2000 (ουτε ξέρω τι euro ειναι) έχει σίγουρα λιγότερα τέλη σε σχέση με ένα νεότερης τεχνολογίας. Οχι οτι συμφωνώ με αυτή τη λογική, αλλά αναφέρω τι ισχύει σήμερα

  5. #50
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Ε για αυτό λέω ίσως

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #51
    Λογικά θα αλλάξουν τα τέλη κυκλοφορίας ανάλογα με τις εκπομπές ρύπων όπως και στα αυτοκίνητα. Στην συνέχεια θα τσουβαλιάσουν τα "παλιά" ανεβάζοντας 30-40% τα τέλη και θα σε σπρώξουν με αυτόν τον τρόπο να πας να αγοράσεις "καινουριο μη ρυπογόνο".

    Θα καρφώσουν και κανένα τεκμήριο στις μηχανές με λογική του στύλ "μηχανή 600cc = αυτοκινητο 2000cc & μηχανή 1000cc = αυτοκίνητο 3500cc" και θα μας γίνει ο κώλος γαρύφαλλο.

    Καταστροφολογία; μπορεί! απόδοση ΟΠΑΠ να έχω δίκιο; 1,20
    The R is for Respect.

  7. #52
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Ε για αυτό λέω ίσως
    Τίποτα δε θα γίνει, όπως και με τα αυτοκίνητα που το παλεύουν χρόνια τώρα, και παίζει πολύ περισσότερο χρήμα απο ότι στις μοτοσυκλέτες.

    Προσωπικά, αν εβρισκα αυτό που ήθελα, με πινακίδα και άδεια 31/12/2016, σε καλη τιμη, θα το χτυπούσα χωρίς δεύτερη σκέψη. Ούτως η άλλος το ιστορικό φαίνεται, και εξηγείτε ευκολα.

    Ετσι πιτσιρικάς πρόλαβα και χτύπησα ένα FX 125, τα οποία βέβαια ακόμα πουλιούνται μεταχειρισμένα κανονικά!!

  8. #53
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος

    Προσωπικά, αν εβρισκα αυτό που ήθελα, με πινακίδα και άδεια 31/12/2016, σε καλη τιμη, θα το χτυπούσα χωρίς δεύτερη σκέψη. Ούτως η άλλος το ιστορικό φαίνεται, και εξηγείτε ευκολα.
    Βρε και εγώ για αυτό το έψαξα και βγήκα λίγο στη γύρα, μπας και βρω τίποτα σε προσφορά

    Βέβαια η πρώτη κρούση στέφθηκε με απόλυτη αποτυχία

    Επειδή βέβαια οι έμποροι στο Ελλάντα λειτουργούν παραδοσιακά, στο τέλος ξέρω που θα καταλήξει το πράμα:

    Θα πηγαίνεις το καλοκαίρι να πάρεις μηχανάκι και θα ρωτάς:

    - "Πόσο έχει"
    - "Χ"
    - "Ρε φίλε Χ είναι η τιμή τιμοκαταλόγου, το μηχανάκι έχει άδεια 8 μηνών"
    - "Ε τράβα βρέστο με σημερινή άδεια"

    Που φυσικά δεν θα υπάρχει

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Μην το ψειρίζετε ωρέ με τα euro 3, 4 κλπ. Φυσικά αν αγοράζεις τώρα στην αλλαγή παζαρεύεις έκπτωση. Οι υπόλοιποι ας μη σκεφτόμαστε αν και πότε. Ζήστε επικίνδυνα

    Άλλωστε κυκλοφορούν τόσα οχήματα που δεν είναι όχι euro 3 αλλά ούτε africa 1

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Οταν θα ερθουν τα μοντελα του '17 που θα ειναι euro 4

    θα πουλιουνται πιο ακριβα απο τα εναπομειναντα μοντελα του '16 που ειναι euro 3.

    Βαλε και μιά "σιωπηλη" εκπτωση που κανουν συνηθως στα στοκ μοντελα της προηγουμενης χρονιας (εστω αυτο το 4%)

    συμφερει.

    Το οτι τα μοντελα του '17 θα ειναι euro 4 θα χρησιμοποιηθει για το λανσαρισμα των μοντελων ως αναβαθμισμενα

    κατι το οποίο φυσικα θα το πληρωσεις.

    Κατα τη γνωμη μου, τη συγκεκριμενη (πλασματικη, στα χαρτια) "αναβαθμιση" δεν αξιζει να την πληρωσεις μόνο και μόνο για να εχεις το τελευταιο μοντελο.

    Πρακτικα δεν εχει καμία ουσια (περιβαλλον;) συνεπως δεν αποτελει καν αναβαθμιση.

  11. #56
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Οταν θα ερθουν τα μοντελα του '17 που θα ειναι euro 4

    θα πουλιουνται πιο ακριβα απο τα εναπομειναντα μοντελα του '16 που ειναι euro 3.

    Βαλε και μιά "σιωπηλη" εκπτωση που κανουν συνηθως στα στοκ μοντελα της προηγουμενης χρονιας (εστω αυτο το 4%)

    συμφερει.

    Το οτι τα μοντελα του '17 θα ειναι euro 4 θα χρησιμοποιηθει για το λανσαρισμα των μοντελων ως αναβαθμισμενα

    κατι το οποίο φυσικα θα το πληρωσεις.

    Κατα τη γνωμη μου, τη συγκεκριμενη (πλασματικη, στα χαρτια) "αναβαθμιση" δεν αξιζει να την πληρωσεις μόνο και μόνο για να εχεις το τελευταιο μοντελο.

    Πρακτικα δεν εχει καμία ουσια (περιβαλλον;) συνεπως δεν αποτελει καν αναβαθμιση.
    Καλά, το 4% σε αγορά απολύτου μετρητοίς είναι αστείο, δε το σχολιάζω καν

    Από εκεί και πέρα, μάλλον δεν έχει γίνει κατανοητό τι γράφω

    Μιλάω για μηχανάκια τα οποία δεν γίνεται να εισαχθούν πλέον, όχι λόγω ρύπων στη περίπτωσή μου, αλλά λόγω ABS

    Άρα τους έχουν βγάλει πινακίδες και περιμένουν αγοραστές

    Όταν επί παραδείγματι ο Σαρακάκης μου έχει τιμή για το 150άρι PCX 3000 (χωρίς ABS), δεν είναι γελοίο να μου το δίνει ο έμπορος 2900 (κασέρι), την στιγμή που το μηχανάκι έχει και περσινή πινακίδα ;;;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Όταν επί παραδείγματι ο Σαρακάκης μου έχει τιμή για το 150άρι PCX 3000 (χωρίς ABS), δεν είναι γελοίο να μου το δίνει ο έμπορος 2900 (κασέρι), την στιγμή που το μηχανάκι έχει και περσινή πινακίδα ;;;
    Για να προσδιορισεις τι γλιτωνεις, πρεπει να συγκρινεις την τιμη του καινουργιου με το προηγουμενο μοντελο και τι διαφορές εχουν (αν εχουν).

    Αν πχ το 150άρι PCX του '17 χωρις abs πουλιοταν 3300 λογω του οτι ηταν πιο φρεσκο, αντε και με νεες λαμπες led (ουάου)

    γιατι να μην γλιτωσεις 400 € παίρνοντας το προηγουμενο μοντελο που ουσιαστικα ειναι το ιδιο μηχανακι;

    Αυτο που συνηθως ειναι δυσκολο για μας τους καταναλωτες, ειναι να μαθουμε σχετικα εγκαιρως ποιες (και αν) θα ειναι οι διαφορές του νεου μοντελου με το προηγουμενο

    και ποια αναμενεται να ειναι η τιμη του. Αυτα οι εμποροι τα γνωριζουν αρκετα πιο πριν και διαμορφωνουν τις τιμες των στοκ μοντελων αναλογα.

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Αυτα οι εμποροι τα γνωριζουν αρκετα πιο πριν και διαμορφωνουν τις τιμες των στοκ μοντελων αναλογα.
    και φτάνουν το 2016 να πουλάνε στοκ VFR1200 του 2010 αν θυμάμαι καλά...

  14. #59
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Για να προσδιορισεις τι γλιτωνεις, πρεπει να συγκρινεις την τιμη του καινουργιου με το προηγουμενο μοντελο και τι διαφορές εχουν (αν εχουν).

    Αν πχ το 150άρι PCX του '17 χωρις abs πουλιοταν 3300 λογω του οτι ηταν πιο φρεσκο, αντε και με νεες λαμπες led (ουάου)

    γιατι να μην γλιτωσεις 400 € παίρνοντας το προηγουμενο μοντελο που ουσιαστικα ειναι το ιδιο μηχανακι;

    Αυτο που συνηθως ειναι δυσκολο για μας τους καταναλωτες, ειναι να μαθουμε σχετικα εγκαιρως ποιες (και αν) θα ειναι οι διαφορές του νεου μοντελου με το προηγουμενο

    και ποια αναμενεται να ειναι η τιμη του. Αυτα οι εμποροι τα γνωριζουν αρκετα πιο πριν και διαμορφωνουν τις τιμες των στοκ μοντελων αναλογα.
    Βρε μάνα μου, δεν υπάρχει 150άρι μηχανάκι του 17 χωρίς ABS, πως να το πω αλλιώς ;

    Άρα έχει μείνει μόνο το στοκ, το οποίο μάλιστα έχει βγάλει και άδεια (περσινή)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    και φτάνουν το 2016 να πουλάνε στοκ VFR1200 του 2010 αν θυμάμαι καλά...
    Στην προκειμενη περιπτωση, το 'διαμορφωνω την τιμη' σημαινει οτι πουλαω σε καλυτερη τιμη. Αυτη η καλυτερη τιμη ομως, δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και καλη. Εμποροι ειναι εξαλλου..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Βρε μάνα μου, δεν υπάρχει 150άρι μηχανάκι του 17 χωρίς ABS, πως να το πω αλλιώς ;

    Άρα έχει μείνει μόνο το στοκ, το οποίο μάλιστα έχει βγάλει και άδεια (περσινή)
    Γι αυτο εγραψα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Αν πχ το 150άρι PCX του '17 χωρις abs πουλιοταν 3300 λογω του...

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Cnn Δημοψηφισμα Για Ελλασ Euro 2004
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2004, 16:19
  2. EURO ευχές!!!
    από ruyjin στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2004, 15:48
  3. Cnn Ψηφοφορια Για Euro 2004
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2004, 14:52
  4. Euro 2004
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 22:12
  5. New Euro Language..
    από wizard στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 13:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF