Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 128

Θέμα: Τα μηχανάκια που κινούνται ανάμεσα στις λωρίδες φταίνε σε περίπτωση ατυχήματος.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953

    Τα μηχανάκια που κινούνται ανάμεσα στις λωρίδες φταίνε σε περίπτωση ατυχήματος.

    Απόφαση Αρείου Πάγου..
    Το παραθέτω προς γνώση και συμμόρφωση...ουδέν σχόλιο..
    Πηγη: Πρωτο Θέμα.

    http://www.protothema.gr/greece/arti...si-atuhimatos/

  2. #2
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Απόφαση Αρείου Πάγου..
    Το παραθέτω προς γνώση και συμμόρφωση...ουδέν σχόλιο..
    Πηγη: Πρωτο Θέμα.

    http://www.protothema.gr/greece/arti...si-atuhimatos/
    Το άρθρο είναι άλλη μία απόδειξη της ασχετοσύνης των δημοσιογράφων.

    Αν και δεν έχουμε το πλήρες κείμενο της απόφασης, από το ίδιο το δημοσίευμα προκύπτει ότι η απόφαση δεν λέει αυτό που λέει ο τίτλος του άρθρου.

    Σύμφωνα με αυτό η απόφαση έκρινε ότι «η οδική συμπεριφορά της, που αποκλειστικά είχε ως αποτέλεσμα την πρόκληση του τροχαίου ατυχήματος και τον αποτόκων αυτού συνεπειών, του οδηγού του φορτηγού μη βαρυνομένου με συνυπαιτιότητα αφού αυτός εκινείτο σταθερά εντός της λωρίδας κυκλοφορίας του και μάλιστα, αναγκαστικά λόγω της πυκνής κυκλοφορίας, με ελαχίστη ταχύτητα».

    Δηλαδή έκρινε ότι για το συγκεκριμένο ατύχημα υπαίτια ήταν η οδηγός της μηχανής.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι για κάθε ατύχημα στο οποίο εμπλέκεται μηχανή που κινείται ανάμεσα στις λωρίδες κυκλοφορίες φταίει η μηχανή.

  3. #3
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Ευτυχώς που δεν σκοτώθηκε.. Προσοχή με τις νταλίκες, αν δεν έχει χώρο καλύτερα να περιμένεις. Και βγάλτε τους κωλοκαθρέφτες.

    Τώρα, εφόσον ο Κ.Ο.Κ. λέει αυτά που λέει, θα μπορούσε να βρει ποτέ δίκιο; Ο δικηγόρος της δηλαδή πίστευε ότι θα τα κατάφερναν; Λίγο παράτολμο νομίζω.

  4. #4
    Λογικό μου ακούγεται, βάση των ισχυόντων νόμων. Υπάρχει κάποιος δλδ οδηγός μηχανής που πιστεύει ότι επιτρέπεται η κίνηση ανάμεσα στα αυτοκίνητα (στην Ελλάδα);
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Το άρθρο είναι άλλη μία απόδειξη της ασχετοσύνης των δημοσιογράφων.
    Λιγα λογια για τον Τσιμπουκη, ετσι; Τον Τσιμπουκη να μην τον βαζεις στο στομα σου!

    Επιθετο να σου πετυχει ομως...

  6. #6
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Λιγα λογια για τον Τσιμπουκη, ετσι; Τον Τσιμπουκη να μην τον βαζεις στο στομα σου!

    Επιθετο να σου πετυχει ομως...

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Το άρθρο είναι άλλη μία απόδειξη της ασχετοσύνης των δημοσιογράφων.


    Αυτό δεν σημαίνει ότι για κάθε ατύχημα στο οποίο εμπλέκεται μηχανή που κινείται ανάμεσα στις λωρίδες κυκλοφορίες φταίει η μηχανή.
    συμφωνούμε, αλλά το πόσο στόκοι είναι ουκ ολίγοι δικαστικοί, το πόσο συντηρητικοί και το πόσο ευκολοεντυπωσιαζόμενοι (πς τι είπα πάλι) από τέτοιες ρητορικές το ξέρεις καλύτερα. Αν δεν ήταν, ο τρόπος που γράφονται οι αγωγές (ήτοι σαν να απευθύνονται σε κοινό νοημοσύνης σταρ τσάνελ και πολύ είπα) δεν θα ήταν αυτός.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Το άρθρο είναι άλλη μία απόδειξη της ασχετοσύνης των δημοσιογράφων.

    Αν και δεν έχουμε το πλήρες κείμενο της απόφασης, από το ίδιο το δημοσίευμα προκύπτει ότι η απόφαση δεν λέει αυτό που λέει ο τίτλος του άρθρου.

    Σύμφωνα με αυτό η απόφαση έκρινε ότι «η οδική συμπεριφορά της, που αποκλειστικά είχε ως αποτέλεσμα την πρόκληση του τροχαίου ατυχήματος και τον αποτόκων αυτού συνεπειών, του οδηγού του φορτηγού μη βαρυνομένου με συνυπαιτιότητα αφού αυτός εκινείτο σταθερά εντός της λωρίδας κυκλοφορίας του και μάλιστα, αναγκαστικά λόγω της πυκνής κυκλοφορίας, με ελαχίστη ταχύτητα».

    Δηλαδή έκρινε ότι για το συγκεκριμένο ατύχημα υπαίτια ήταν η οδηγός της μηχανής.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι για κάθε ατύχημα στο οποίο εμπλέκεται μηχανή που κινείται ανάμεσα στις λωρίδες κυκλοφορίες φταίει η μηχανή.

    Δεν ειμαι νομικός, ουτε θέλω να ...αντιδικήσω μαζί σου..αλλά νομίζω δημιουργεί τετελεσμένο, χρονια κάνω και εγω αυτό..κινούμενος μεταξύ των λωρίδων (σφηνα το λέγαμε παλιά, διήθηση τωρα.) αλλά ειχα παντα στο μυαλό μου ότι αν πάει κάτι στραβά θα ήμουν υπεύθυνος.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Νομίζω ότι απαγορεύεται η κίνηση 2 οχημάτων στην ίδια λωρίδα από παλιά, οπότε έτσι κι αλλιώς παράνομοι είμαστε, εκτός εάν
    εκτελούμε διαδοχικές προσπεράσεις οπότε οδηγούμε επικινδύνως πάλι παράνομοι...
    τι ακριβώς χάσαμε δεν κατάλαβα.

  10. #10
    παλιά δεν ήταν απαγορευμένη η διήθηση ή ήταν ρητώς. με τον τελευταίο ΚΟΚ είναι και τιμωρητέα. Αυτό χάθηκε. Το αν θα γίνει της μουρλής με τον κάθε ηλίθιο που θα μπορεί να σε ρίξει υπό οιεσδήποτε συνθήκες και εν συνεχεία να πει "α δεν φταίω, περνούσε παρανόμως" και να είναι μάγκας ατιμώρητος.

    Και φυσικά, δεν έχουμε ΚΑΝΕΝΑ συλλογικό όργανο για να πάει να ζητήσει ότι έγινε πχ στην Γαλλία με την διήθηση, γιατί όλα τα τσουτσέκια ασχολούνται με τους αγώνες και καμμιά κρατική επιχορήγηση του σωματείου τους και μόνον.

    Ε, ρε ΕΟΜ, το ΠΑΣΟΚ του μοτοσικλετισμού θα γίνεις... Που 'σαι ρε ΓΓ να βάλεις τάξη...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.074
    Το αρθρο δεν κομιζει γλαυκαν εις Αθηνας,Ολοι που οδηγουμε χρονια το ξερουμε οτι η σφηνα αναμεσα στις λωριδες -διηθηση το λενε τωρα-ειναι παρανομη και αν συμβει οτιδηποτε δεν βρισκουμε το δικηο μας,αλλα τι να κανεις στην πυκνη κυκλοφορια???Να περιμενεις?Τοτε χανεις το πλεονεκτημα της μηχανης στην πολη.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    παλιά δεν ήταν απαγορευμένη η διήθηση ή ήταν ρητώς. με τον τελευταίο ΚΟΚ είναι και τιμωρητέα. Αυτό χάθηκε. Το αν θα γίνει της μουρλής με τον κάθε ηλίθιο που θα μπορεί να σε ρίξει υπό οιεσδήποτε συνθήκες και εν συνεχεία να πει "α δεν φταίω, περνούσε παρανόμως" και να είναι μάγκας ατιμώρητος.
    Ειλικρινης απορια: Επειδη κανω κατι παρανομο ο αλλος δεν εχει ευθυνη αν πεσει πανω μου; Δλδ αν εγω παω και ριξω το αμαξι μου πανω σε ενα παρανομα σταθμευμενο οχημα δεν εχω ευθυνη επειδη το αλλο αμαξι δεν επρεπε να ειναι εκει;
    Η κοπελα της υποθεσης ειναι ασχετη περιπτωση, αν καταλαβα καλα επεσε μονη της και μετα ζητησε αποζημιωση γιατι περασε απο πανω της το φορτηγο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    παλιά δεν ήταν απαγορευμένη η διήθηση ή ήταν ρητώς. με τον τελευταίο ΚΟΚ είναι και τιμωρητέα. Αυτό χάθηκε. Το αν θα γίνει της μουρλής με τον κάθε ηλίθιο που θα μπορεί να σε ρίξει υπό οιεσδήποτε συνθήκες και εν συνεχεία να πει "α δεν φταίω, περνούσε παρανόμως" και να είναι μάγκας ατιμώρητος.
    Ουσιαστικά μπορεί να σε ρίξει μόνο εάν πάει να αλλάξει λωρίδα.
    Οπότε εφόσον έχει πρόθεση αλλαγής λωρίδας σημαίνει ότι δεν υπάρχει αυτοκίνητο δίπλα άρα ουσιαστικά δεν υπάρχει διήθηση
    απλά σου παίρνει την προτεραιότητα ενώ κινείσαι στη λωρίδα σου.

  14. #14
    από ανάρτηση στο φατσοβιβλίο (δεν αντιγράφω το όνομα για ευνόητους λόγους)


    Αυτό αφορά μια δικαστική απόφαση και μόνο, όπου δεν εναρμονίζεται στην κοινοτική οδηγία (που ισχύει από πέρυσι στην Γαλλία, Βέλγιο, Λουξεμβούγο κτλ) όπου επιτρέπεται η διέλευση των μοτοσυκλετών ανάμεσα στα αυτοκίνητα. Η κοινοτική οδηγία αναφέρει την υλοποίηση της διάταξης από τις χώρες - μέλη εως το 2018.


    Άρα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ και αν έχει δίκιο ο άνθρωπος, οι δεινόσαυροι μας θα ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξουν τον ΚΟΚ του χρόνου. Ξέρω, μικρό καλάθι.



    Για την απορία σου, νομίζω πως ΑΝ αποδειχτεί ότι η δική μας παρανομία δεν προκάλεσε το ατύχημα, δεν λαμβάνεται υπ' όψη. Πρακτικά (και έχοντας κάνει άπειρες συζητήσεις για τέτοια θέματα με φίλους δικηγόρους) τα περισσότερα αστικά δικαστήρια βγάζουν συνυπαιτιότητες (και λέω αστικά γιατί αυτό μας νοιάζει κυρίως, τα λεφτά της αποζημίωσης). Το ποσοστό είναι στην επιδεξιότητα του δικηγόρου.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ουσιαστικά μπορεί να σε ρίξει μόνο εάν πάει να αλλάξει λωρίδα.
    Οπότε εφόσον έχει πρόθεση αλλαγής λωρίδας σημαίνει ότι δεν υπάρχει αυτοκίνητο δίπλα άρα ουσιαστικά δεν υπάρχει διήθηση
    απλά σου παίρνει την προτεραιότητα ενώ κινείσαι στη λωρίδα σου.
    ναι, η λογική αυτό λέει. εφτά χρόνια προσπαθώ να βρω άκρη με αυτόν που άλλαξε λωρίδα και ΔΕΝ ήμουν σε διήθηση κιόλας. Κανονικά, φταίει αυτός που αλλάζει κατεύθυνση. Πρακτικά παίρνεις ένα αυγό, παίρνεις αφρό και ξυραφάκι και...

  15. #15
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    H διήθηση, η κίνηση των μοτοσικλετών ανάμεσα ή πλαγίως από τα αυτοκίνητα, απαγορεύεται σύμφωνα με τον ΚΟΚ, χωρίς ωστόσο να υπάρχει συγκεκριμένη διάταξη, άρθρο, υπόδειξη που να το αναφέρει ξεκάθαρα αυτό. Το "πάτημα" που την καθιστά παράνομη είναι ότι ο ΚΟΚ αναφέρει πως απαγορεύεται η παράλληλη κίνηση δύο οχημάτων στην ίδια λωρίδα κυκλοφορίας.

    Φυσικά έχει πολλά κενά όλο αυτό...


    Στην Γαλλία (πιλοτικά σε κάποιες περιοχές) και στην Καλιφόρνια επιτρέπεται η διήθηση των μοτοσικλετών και στην πρώτη περίπτωση, μόνο οφέλη είχε η συγκεκριμένη εφαρμογή. Θα ψάξω το σχετικό άρθρο...

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πιλοτικά τα ΤΑΧΙ στις λωρίδες του ΟΑΣΑ.
    από Gandalf dr685sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2009, 14:23
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2007, 18:52
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:01
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 14:26
  5. Τα τραίνα που φύγαν..
    από wizard στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2004, 15:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF