Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Μπλεξιμο με κρανος

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687

    Cool Μπλεξιμο με κρανος

    Εχω ενα caberg stunt κρανος..καλο και ποιοτικο δεν λεω, αλλα νιωθω ισως οτι ειναι λιγο θορυβωδες(ακουγεται ενα κρακ κρακ κρακ απο καποιο πλαστικο πολλες φορες με τον αερα και με τρελαινει), χωρις να εχω εμπειρια απο κρανη, καθως ειναι το πρωτο μου κρανος και η πρωτη μου μηχανη. Μου μπηκε στο μυαλο να αλλαξω να παω σε κατι 5-10 σκαλια πιο πανω. Κοιτωντας λοιπον το helmet city εχει καποιες πολυ δελεαστικες προτασεις σε shoei και Schuberth. Θελω οπωσδηποτε να εχει γυαλια οποτε αποκλειονται καποιες προτασεις δυστυχως τυπου XR και NXR.

    Εχω καταληξει μαλλον σε κανα 2. Shoei GT-Air και Schuberth S2 Sport. Το θεμα ειναι το δευτερο το εχει κανεις να μου πει καμια γνωμη γιατι σπανια ακουω να το αναφερουν.Το ξερω οτι ειναι κορυφη αλλα προτιμαται το Shoei γενικα. Θα παω να τα βαλω και στο κεφαλι μου να δω πως καθονται βεβαια. Επισης αν παω για δοκιμη θα μπορουσα να κανω μια γυρα με τη μηχανη να δω αν κανουν φασαρια?

    Επισης, επειδη εχω ενδοεπικοινωνια, στο Schuberth θα μπαινει? Επειδη βλεπω οτι μαλλον θελει και καλα μονο τη δικη του τη ''μαμα'' ας πουμε. Κανενας κατοχος και για αυτο μια αποψη?

    Για τα HJC και τα AGV τι λετε σαν λυσεις backup πιο πολυ?

  2. #2
    ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ TO ΚΑΛΥΤΕΡΟ.........SHOEI



    Στα υπόλοιπα κάνεις συμβιβασμούς,αν έχεις λοιπόν τα λεφτά SHOEI..!!

  3. #3
    Έχω το s2 sport της schuberth. Το είχα δοκιμάσει και μου καθόταν το ίδιο καλά με το shoei αλλά προτίμησα το πρώτο. Η εφαρμογή του είναι σφιχτη αλλά δεν κουράζει και νομίζεις ότι δεν φοράς κράνος ακόμα και μετά από ωρες. Για τα δικά μου πεταχτα αυτιά θέλει buff η κάτι παρόμοιο αλλά αυτό το έχω πάθει και με άλλες μάρκες.
    Επίσης είναι εξαιρετικά αθόρυβο και έχει πολύ πολύ καλούς αεραγωγους.
    Από ενδοεπικοινωνία του έχω βάλει μια interphone χωρίς πρόβλημα. Με την δικιά του όμως δεν εξεχει τίποτα. Τα λεφτά όμως είναι αρκετά...

    Μιλάς για 2 μάρκες κορυφής. Χαμένος δεν θα βγεις με καμιά.

    Αν θες να δεις από κοντά το κράνος έλα μέχρι Π Φάληρο να κάνουμε και κουβέντα.

    Καλημέρα.!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thodoris_vara Προβολή μηνύματος
    Έχω το s2 sport της schuberth. Το είχα δοκιμάσει και μου καθόταν το ίδιο καλά με το shoei αλλά προτίμησα το πρώτο. Η εφαρμογή του είναι σφιχτη αλλά δεν κουράζει και νομίζεις ότι δεν φοράς κράνος ακόμα και μετά από ωρες. Για τα δικά μου πεταχτα αυτιά θέλει buff η κάτι παρόμοιο αλλά αυτό το έχω πάθει και με άλλες μάρκες.
    Επίσης είναι εξαιρετικά αθόρυβο και έχει πολύ πολύ καλούς αεραγωγους.
    Από ενδοεπικοινωνία του έχω βάλει μια interphone χωρίς πρόβλημα. Με την δικιά του όμως δεν εξεχει τίποτα. Τα λεφτά όμως είναι αρκετά...

    Μιλάς για 2 μάρκες κορυφής. Χαμένος δεν θα βγεις με καμιά.

    Αν θες να δεις από κοντά το κράνος έλα μέχρι Π Φάληρο να κάνουμε και κουβέντα.

    Καλημέρα.!
    Πω σε ευχαριστώ με καλυπτεις αρκετά πιστευω. Λες αν πάω να δοκιμάσω να με αφήσουν να κάνω καμιά βόλτα να δω πως είναι?

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    Λες αν πάω να δοκιμάσω να με αφήσουν να κάνω καμιά βόλτα να δω πως είναι?
    Αποκλείεται εκτός κι αν είναι κολλητός σου ο πωλητης.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αποκλείεται εκτός κι αν είναι κολλητός σου ο πωλητης.
    η ARAI έδινε μερικά μοντέλα πάντως (ναι και στην Ελλάδα, είχε διαφημίσεις κάποτε). Για άλλες μάρκες δεν έχω ακούσει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το Shoei Raid II που φορούσα τα τελευταία 8 χρόνια.
    Πρόσφατα το άλλαξα με ένα HJC RPHA 11, το οποίο -όπως λένε- είναι πολύ καλό value for money.
    Αν και το έχω φορέσει ελάχιστα ως τώρα, αυτό που μπορώ να πω είναι ότι είναι όμορφο (υποκειμενικά), ποιοτικό, με χαμηλή αντίσταση αέρα, καλό εξαερισμό και λίγο παραπάνω θόρυβο (λόγω μάλλον του καλού εξαερσμού).

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Θα παω να φορέσω μερικά να δω πως μου καθονται. Το φαντάστηκα ότι δεν θα μπορώ να το δοκιμάσω. Κριμα

  9. #9
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Για να μην ανοιγω εκ νεου θεμα με κράνος

    Επειδή ούτε το HJC-IS17 Ουτε το Camberg Duke αντέχονται με το CBR και μιας και εμεινα ανεργος και μιας που με εχει πιάσει καταναλωτική μανία ερωτώ
    Arai Axces ΙI στα 295 }
    Shoei GT Air στα 355 } και τα 3 αυτά απο clearence στο helmetcity και μονο για συγκεκριμενα γραφικά οι τιμές.
    Shoei Nxr στα 295 }
    και τέλος HJC RPHA απο κολορι στα 400 που ειναι και το τοπ τοπ τοπ που μπορώ να διαθέσω δις βέρυ μομεμεντ

    Nxr και RPHA τα χω δοκιμάσει μου κάθονται σουπερ. Για το HJC κιόλας επιπλέον κινητρο η extra φιμέ ζελατίνα. Αράι δεν εχω βαλει ποτέ αλλά το βάζω στην εξίσωση λογω τιμής και αν καποιος μου πει οτι αξίζει εξισου με τα αλλα 3 θα παω να το δοκιμασω. Το GT Air αφενος δεν εχω δοκιμάσει αφετερου εχω διαβάσει εδω τα καλύτερα αλλά τα ~1700 γρ μου φαινονται πάρα πολλά και δυο κράνη που έχω που ειναι εξίσου βαριά με πεθαινουν μετά απο ώρες.
    Χρήση ΜΟΝΟ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τις βολτες τις μακρινές. Μηχανάκι CBR600f. Στοιχεία που με ενδιαφέρουν και ειναι ο λογος που ρωτάω εσάς που πιθανόν τα έχετε δοκιμασει ειναι Θορυβος, Οπτικο Πεδιο, Βαρος..
    Δεκτή οποια αλλη προταση αλλά αποκλειστικά ταβάνι τα 400 που τα υπολογιζα ουτως η αλλως πριν με απολύσουν. Θενκς
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  10. #10
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Nίκο θα σε μαλώσω μου έχεις βάλει στις προτάσεις Shoei και Arai και HJC
    To Arai θα κοίταγα πρώτο γιατί όντως το εχει βάλει σε σουπερ τιμή.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Αν και μου αρέσουν προσωπικά περισότερο τα Arai το συγκεκριμένο είναι νομίζω από τα λίγα μοντέλα full-face (αν όχι το μόνο) που αλλάζουν-βγαίνουν μόνο τα μάγουλα και όχι η υπόλοιπη επένδυση. Ακυρο

    Το καλύτερο από τα υπόλοιπα ειναι κατα την γνώμη μου το NXR.

    edit: Συμφωνώ, μην μπλέκουμε Arai και Shoei με τα υπόλοιπα.

  12. #12
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    To HJC μπήκε ξεκάθαρα γιατί είναι καλό κράνος γιαυτό που ειναι εχει εξτρα μαυρη ζελατίνα και το παιρνω αυριο το πρωι , εννοω δε χρειαζεται να παραγγείλω κλπ και αν τυχον παθει κατι θα εχω καπου να το παω. Ειναι πιο safe επιλογη και δεν ειναι κακό κρανος. Ισως οχι οπως τα άλλα δυο αλλά δεν ειναι του πεταματού!
    Το Arai δεν το εχω δοκιμασει. Μου φαινεται απο τη φωτογραφια οτι εχει σχετικά μικρή ζελατίνα, ισχυει ή ειναι ιδέα μου? Τωρα αυτό που λέει ο leon για τα μαγουλα οκ ειναι μείον αλλα δεν θα ήταν Ο αποτρεπτικός παραγοντας.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  13. #13
    ότι λέει ο Λέων67 για το axces.

    Ξαναέβαλα το XR1100 προχτές για την βόλτα με τον congate, το RPHA είναι απίθανα ελαφρύτερο, έχει λιγότερο ενοχλητικές συχνότητες ήχου και απείρως καλύτερη αεροδυναμική.


    Αν σου κάθεται καλά το NXR πάρε αυτό. Η διαφορά βάρους με το GT-AIR το κάνει καλύτερη επιλογή, ειδικά στην σχετικά σκυφτή θέση του cbr-f. Το helmetcity δεν έχει καμμιά καλή προσφορά σε HJC;

  14. #14
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ότι λέει ο Λέων67 για το axces.

    Ξαναέβαλα το XR1100 προχτές για την βόλτα με τον congate, το RPHA είναι απίθανα ελαφρύτερο, έχει λιγότερο ενοχλητικές συχνότητες ήχου και απείρως καλύτερη αεροδυναμική.


    Αν σου κάθεται καλά το NXR πάρε αυτό. Η διαφορά βάρους με το GT-AIR το κάνει καλύτερη επιλογή, ειδικά στην σχετικά σκυφτή θέση του cbr-f. Το helmetcity δεν έχει καμμιά καλή προσφορά σε HJC;
    Προσφορές στην HJC Να σου πω την αλήθεια δε βρισκω πουθενά και ως εκ θαύματος οι τιμές στην κολορι είναι ισες αν οχι καλύτερες απο οσα μαγαζιά του εξωτερικού εχω κοιτάξει.. Το NXR Καθεται πολύ καλά θέλω βεβαια να το ξαναδοκιμάσω αλλά με κολλάει λίγο στα σχέδιο που το δινουν τοσο φτηνά. Θα προτιμουσα πχ το ολομαυρο αλλά οκ δευτερεύον αυτό.
    Thanx για το τιπ, οποτε το GT Air μένει πίσω στις επιλογές!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Το Arai δεν το εχω δοκιμασει. Μου φαινεται απο τη φωτογραφια οτι εχει σχετικά μικρή ζελατίνα, ισχυει ή ειναι ιδέα μου? Τωρα αυτό που λέει ο leon για τα μαγουλα οκ ειναι μείον αλλα δεν θα ήταν Ο αποτρεπτικός παραγοντας.
    Είναι αποτρεπτικό γιατι: 1. Σε παρατεταμένη χρήση "πέφτει το υλικό και δεν κάθεται καλά το κράνος. 2. Δεν πλένεται το ίδιο εύκολα. 3 Δεν αλλάζει πάχος επένδυσης για καλύτερο fit.

    Με λίγα λόγια μολις τα φτύσει η επένδυση το κράνος είναι αχρηστο ενώ το κέλυφος έχει ακόμα ζωή. Στο παλαιότερο Arai RX-7 XX είχα αλλάξει 2 φορές όλο το εσωτερικό και μία φορά έχω αλλάξει στο Shoei Χ-Spirit.
    Tωρα έχω πάλι RX-7 GP.

    edit: Τα σχέδια δεν τα βλέπεις αμα το φοράς

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2011, 18:48
  2. Παντα με κρανος?
    από S705 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2010, 11:30
  3. Μπλέξιμο με σχολή οδηγών
    από thodragon στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 15:09
  4. Ταξιδι στα 200+ Celsius... με κρανος.
    από menos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 23:33
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF