Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Μπροστινό σε GS 700

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214

    Μπροστινό σε GS 700

    Καλημέρα. Εχθές πήγα να δω ένα μεταχειρισμένο GS 700 του 2016. Το μηχανάκι πολύ καλό και άριστα εξοπλισμένο. Αυτό, όμως, που μου έκανε φοβερή εντύπωση ήταν η φθορά στα μπροστινά καλάμια. "Μπιμπικιασμένα", σαγρέ από τη διάβρωση. Σε τηλέφωνο που έκανα στην BMW, επειδή η μηχανή είναι στην εγγύηση, μου είπαν ότι σε γενικές γραμμές δεν αντικαθίστανται τέτοια κομμάτια λόγω φθοράς, παρά το γεγονός ότι η μηχανή είναι εντός εγγύησης. Είναι κάποιο θέμα που έχουν οι συγκεκριμένες μηχανές ή έτυχε; Με την εγγύηση τι συμβαίνει;
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  2. #2
    δεν ξέρω να σου πω για το εν λόγω, αλλά γενικά αν το μπιμπίκιασμα είναι έξω από την περιοχή λειτουργίας του καλαμιού δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν πάλι είναι επάνω στην διαδρομή, τότε μην το πάρεις, θα σου σκίζει τις τσιμούχες.

    Το μπιμπίκιασμα αυτό το έχει κάνει και στα Ιαπωνικά που έχω, κυρίως ανάμεσα στις τιμονόπλακες ή λίγο κάτω από την κάτω πλάκα. Αμέλεια στο καθάρισμα σε συνδυασμό με την υγρασία στην περιοχή μου. Λειτουργικά δεν έχει επηρεάσει το καλάμι προφανώς και κάθε χρόνο που τα ανοίγω για σέρβις τα περνάω με ένα χιλιάρι γυαλόχαρτο απαλά και σβήνουν τα σημάδια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    [QUOTE=amyroukai;2856994]δεν ξέρω να σου πω για το εν λόγω, αλλά γενικά αν το μπιμπίκιασμα είναι έξω από την περιοχή λειτουργίας του καλαμιού δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν πάλι είναι επάνω στην διαδρομή, τότε μην το πάρεις, θα σου σκίζει τις τσιμούχες.


    Εντός περιοχής λειτουργίας.
    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η ηλικία της μηχανής (08/2015... κατά λάθος έγραψα 2016). Στο Bandit που έχω και είναι 3 1/2 ετών δεν υπάρχει το παραμικρό ίχνος φθοράς. Και μέσα στη θάλασσα να το παρκάριζε δεν θα περίμενα να έχει γίνει έτσι.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Μήπως το είχε σε κάποιο νησί πριν;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Specialized Προβολή μηνύματος
    Μήπως το είχε σε κάποιο νησί πριν;
    Είναι σε νησί. Στην Κρήτη. Αυτό όμως δεν νομίζω ότι συνεπάγεται τόσο εκτεταμένη φθορά.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Συνεπάγεται κάλλιστα,είναι και η έντονη αρμύρα ειδικά στους παραθαλάσσιους.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Δεν περίμενα ότι σε ενάμιση χρόνο μπορεί να πάθει τέτοια ζημιά. Το Bandit μου, στο ίδιο νησί, είναι τέλειο μετά από 3 1/2 χρόνια. Έχει οδηγηθεί σε μπόλικη βροχή, δεν είμαι μανιακός με το πλύσιμο αλλά το φυλάω σε υπόγειο γκαράζ.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stefanos73 Προβολή μηνύματος
    σε υπόγειο γκαράζ.
    Οι λέξεις κλειδί..
    Κάνει ζημιά και μάλιστα μεγάλη.
    Έχω δει και αυτοκίνητο μετά από 2 χρόνια σε νησί σε ψαλίδια και γέφυρα έβλεπες μόνο σκουριά.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Vamael
    Εγγραφή
    12/01/2010
    Μηνύματα
    101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Specialized Προβολή μηνύματος
    Μήπως το είχε σε κάποιο νησί πριν;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stefanos73 Προβολή μηνύματος
    Είναι σε νησί. Στην Κρήτη. Αυτό όμως δεν νομίζω ότι συνεπάγεται τόσο εκτεταμένη φθορά.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Συνεπάγεται κάλλιστα,είναι και η έντονη αρμύρα ειδικά στους παραθαλάσσιους.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stefanos73 Προβολή μηνύματος
    Δεν περίμενα ότι σε ενάμιση χρόνο μπορεί να πάθει τέτοια ζημιά. Το Bandit μου, στο ίδιο νησί, είναι τέλειο μετά από 3 1/2 χρόνια. Έχει οδηγηθεί σε μπόλικη βροχή, δεν είμαι μανιακός με το πλύσιμο αλλά το φυλάω σε υπόγειο γκαράζ.
    Δύο ξαδέλφια αγόρασαν πριν κάποια χρόνια δύο ίδια F650Gs, η συντήρηση και η χρήση και στα δύο ίδια, ο ένας τον μισό χρόνο έμενε Σέριφο, η διαφορά σήμερα είναι τεράστια.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Οκ! Το έπιασα το υπονοούμενο. Η BMW δεν το βάζει στην εγγύηση (κατά 99%). Άρα κακή αγορά. Aν υποθέσουμε ότι πληρώνοντας αυτό το "αστειάκι" από την τσέπη μου σημαίνει, λίαν επιεικώς, 400 euro.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  11. #11
    Δεν είναι απαραίτητα κακή αγορά.Μπορεί πραγματικά να είναι κατασκευαστική αστοχία,ή παράλειψη συντήρησης-καθαρισμου του προηγούμενου ιδιοκτήτη.
    Αν θες τελικά να προχωρήσεις στην αγορά,μπορείς να το βρεις και μεταχειρισμένο ή αλλιώς κόβεις από τιμή..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Εννοείται! Μόνο με την προϋπόθεση αντίστοιχης μείωσης της τιμής και τοποθέτηση καινούργιου ανταλλακτικού.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  13. #13
    επίσης μπορείς σε ελάχιστο χρόνο να λύσεις, να καθαρίσεις καλά με WD40 και ένα πολύ ψιλό γυαλόχαρτο (1000+) και θα είσαι ΟΚ για κάποιο καιρό. Φωτό της ζημιάς για να φανεί πόσο άσχημα είναι και αν σώζεται;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Φώτο δεν έχω αλλά, χωρίς να είμαι ειδικός, δεν σώζεται. Όπως και να έχει μιλάμε για μηχανή 1 1/2 έτους, οπότε πρέπει να γίνει πένα.
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Αν η υγρασια εχει κανει τετοια ζημια στα καλαμια, συντομα θα αρχισουν να σκανε διαφορες τσιμουχες, οχι μονο στο πιρουνι.

    Για τσεκαρε και τον αξονα του αμορτισερ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ ΣΕ Gs 650??????
    από aris77 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2008, 19:27
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2007, 15:40
  3. ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΣΕ Gs 650 2004
    από spy327 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 16:34
  4. ΖΕΛΑΤΙΝΑ Dakar ΣΕ Gs
    από George_bmw στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2006, 01:04
  5. ΟΧι Συναγερμοσ Σε Gs?
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 10:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF