Η ιδέα συζητήθηκε με τον macedona,στην κοπή της πίτας βορείων.
Το σημείο γνωστό σε αρκετούς.
Για χαλαρό καφεδακι και οτι προκύψει (αφού στρώσει ο καιρός)
Εδώ ενα μίνι ταξιδιωτικό απο τον dayman ( Ηλίας ΚΤΜ)
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151288
Οι κιλκισιωτες το γνωρίζουν έμαθα
Κάποιοι λέει ρίχνουν φύλλα για μπεκάτσες με τα ντουφέκια τούς
Το σημείο είναι φανταστικό
Ηταν και είναι η απαραίτητη στάση εντουραδων.
Για τους ασφαλτινους.
Προσβάσεις τρείς.
Πρόσβαση ( 1 )
Απο Πέλλα/ Αλμωπία.
Αριδαία φευγουμε για Εξαπλάτανο,στριβουμε στην δεύτερη διασταύρωση για ριζοχωρι - φιλωτεια.
Αφού τα περάσουμε συνεχίζουμε για αρχάγγελο.
Θα συναντήσουμε κατα σειρά ( μετα το χωριό φουστανη)
Αετοχώρι,Νότια, Περικλεια.
Και φτάνουμε Αρχάγγελο.
Ακολουθούμε τον κεντρικό που μας βγάζει απο το χωριό.
Μόλις βγούμε(μετα το γεφυράκι)
Έχει διασταύρωση στα δεξια μας για μεγαλα λιβάδια.
Πρόσβαση ( 2 )
Απο Κιλκίς, Αξιούπολη κλπ
Πηγαίνουμε προς Οιδομένη
Και αφού φτάσουμε έξω απο αυτήν,συνεχίζουμε λοξός αριστερά για Σκρά/ Φανό.
Συναντάμε κατα σειρά τους οικισμούς
Σκρά, Φανό, Κούπα ( οπου εκεί έχει ενα άλλο μαγικό μέρος - Γαλάζια λίμνη- η πρόσβαση είναι όμως μονο για Τρου αντβε να ποδαρατο,έχει πλάτωμα ,τραπέζια ,παγκάκια και άφθονο παγωμένο νερό, και καραβίδες για τους μερακλήδες αλλά το καλοκαίρι)
Αφού περάσουμε την κούπα κατευθυνομαστε για αρχάγγελο.
Πριν μπουμε στο χωριό, αριστερά για Μ λιβάδια ( είναι ο ίδιος δρόμος απο την πλευρά της Πέλλας)
Επίσης για Θεσσαλονικείς,μέσω εθνικής οδού (Θεσσαλονίκης / Ευζώνων, περνάνε απέναντι για Οιδομενη και ακολουθούν την διαδρομή.
Πρόσβαση ( 3 )
Απο παλιά εθνική για Κιλκίς απο Θεσσαλονίκη, κατευθυνομαστε για Γουμένισσα.
Πριν την Γουμένισσα κάνουμε αριστερά για το χωριό Γρίβα.
Εκεί αρχίζουμε να ανβαινουμε το όρος Πάικο.
Συναντάμε κατα σειρα τα χωριά
(Μετα την Γουμένισσα)
Γρίβα/Καστανερή και φτάνουμε στα Μεγαλα λιβάδια.
Επίσης μπορούμε να πάμε μέσω Χαλκηδόνας/εξοδο Χαλκηδόνας προς Γιαννιτσά ,κάνουμε δεξια προς αθυρα και απο εκεί παλι προς Γουμένισσα
Πρόσβαση ( 4 )
Απο Γιαννιτσά
Μετα τα Γιαννιτσά προς Θεσσαλονίκη και στρίβουμε για Δαμιανό / λεπτοκαρυά ( ναι έχει και εκεί λεπτοκαρυά)
Αφού τα περάσουμε αυτά συνεχίζουμε για Γουμένισσα.
Και θα καταλήξουμε στην πρόσβαση ( 3 )
Ημερα και λοιπές λεπτομερείς θα τις δουμε εν καιρώ.
Είπαμε
Εδώ πανω είμαστε
ΧΑΛΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ