Σελίδα 157 από 667 ΠρώτοΠρώτο ... 57107147152153154155156157158159160161162167207257657 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 2.341 έως 2.355 από 9996

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #2341
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.187
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Έχουμε καμιά γνώμη για αμορτισερ?

    Volvo XC60, 2010 mont.
    αριθμο πλαισιου σε πμ και σου λεω Δευτερα πρωι
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  2. #2342
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #2343
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #2344
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Οδήγησα ένα hornet 600 με τα 100 άλογα 2007-2014 μοντέλο και μου έκανε εντύπωση ότι τουλάχιστον μέχρι τις 8.000 στροφές μου φάνηκε ΠΟΛΥ πιο αργό απο το ΜΤ07.
    Στέκει ή επειδή φοράει και τελικό εξάτμισης των ~200 ευρώ μπορεί ο ιδιοκτήτης να του έχει αλλάξει τα φώτα?

    Μετά τις 8000 δε το τράβηξα γιατί έκανε τόση φασαρία που με εκνεύριζε απίστευτα.

    Εκεί που με το ΜΤ κάνω προσπεράσεις απο τις 4000 στροφές και στις 8.000 το πολύ έχω ανεβάσει ταχύτητα αυτό ΔΕΝ!

    Απο την άλλη μου φάνηκε ΠΟΛΥ πιο σωστά ζυγισμένο.

  5. #2345
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    μήπως λέω εγώ τώρα επειδή το μτ 07 είναι parallel twin ενώ το hornet είναι inline 4?

  6. #2346
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Με εργοστασιακή εξάτμιση και χωρίς επιπλέον πρόγραμμα, το Hornet μπαίνει στο καλό φάσμα ροπής στις 7.000 rpm. Δεν το έχω οδηγήσει, αλλά πολλοί λένε ότι δεν τραβάει καλά πριν τις 6.000 rpm.

    Όμως δε σκορτσάρει στις πολύ χαμηλές στροφές, σε αντίθεση με το MT-07 που ανάλογα τη σχέση στο κιβώτιο, θέλει 2-3K στροφές για να λειτουργήσει ομαλά.

    Το σημαντικότερο είναι ότι άπαξ και μπει στην περιοχή της ροπής του, τραβάει αγόγγυστα μέχρι τα κόκκινα, τη στιγμή που το MT-07 έχει "τελειώσει" περίπου 3.000 rpm πιο χαμηλά.

    Είναι τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας οι κινητήρες. Το Hornet είναι ταιριάζει σε οδηγούς που τους αρέσει να σκίζουν τον κινητήρα στις 13.000 rpm και να τον ακούν να ουρλιάζει υψίσυχνα, ενώ έχει την απαραίτητη ισχύ για πίστα.

    Με εξαίρεση τη γραμμική λειτουργία στις πολύ χαμηλές στροφές, που μου λείπει, προτιμώ τη ροπή του MT-07, αλλά και σε αυτό δε μου αρέσει να ανεβάζω, ακόμα και 7.000 rpm.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #2347
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    μήπως λέω εγώ τώρα επειδή το μτ 07 είναι parallel twin ενώ το hornet είναι inline 4?
    Έλα ρε το βρήκες! Μπράβο!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με εργοστασιακή εξάτμιση και χωρίς επιπλέον πρόγραμμα, το Hornet μπαίνει στο καλό φάσμα ροπής στις 7.000 rpm. Δεν το έχω οδηγήσει, αλλά πολλοί λένε ότι δεν τραβάει καλά πριν τις 6.000 rpm.

    Όμως δε σκορτσάρει στις πολύ χαμηλές στροφές, σε αντίθεση με το MT-07 που ανάλογα τη σχέση στο κιβώτιο, θέλει 2-3K στροφές για να λειτουργήσει ομαλά.

    Το σημαντικότερο είναι ότι άπαξ και μπει στην περιοχή της ροπής του, τραβάει αγόγγυστα μέχρι τα κόκκινα, τη στιγμή που το MT-07 έχει "τελειώσει" περίπου 3.000 rpm πιο χαμηλά.

    Είναι τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας οι κινητήρες. Το Hornet είναι ταιριάζει σε οδηγούς που τους αρέσει να σκίζουν τον κινητήρα στις 13.000 rpm και να τον ακούν να ουρλιάζει υψίσυχνα, ενώ έχει την απαραίτητη ισχύ για πίστα.

    Με εξαίρεση τη γραμμική λειτουργία στις πολύ χαμηλές στροφές, που μου λείπει, προτιμώ τη ροπή του MT-07, αλλά και σε αυτό δε μου αρέσει να ανεβάζω, ακόμα και 7.000 rpm.

    Το "κακό" του φάσμα όμως είναι καλύτερο απο του ΜΤ!!!
    Απο τις 4.000 στροφές το hornet έχει την ίδια ροπή και ανεβαίνει (εκτός απο μία λακούβα στο γράφημα).

    Το ΜΤ αφού δε σκορτσάρει με 2500 στροφές με 6η δε νομίζω ότι τίθεται θέμα αναφοράς!

    Το Hornet όντως θέλεις σπορ οδήγηση για να το απολαύσεις ενώ με το ΜΤ κερδίζεις χαμόγελα πολύ συχνότερα πιστεύω.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HORNET_600_ROAD_HEX_GRAPH.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	68,5 KB 
ID:	405814

    ΜΤ-07
    http://www.dobeckperformance.com/veh...-Akrapovic.jpg

  8. #2348
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Δεν ξέρω πια είναι η εμπειρία σου με τέτοιους 4κυλινδρους κινητήρες αλλά αν θέλεις σβέλτη εκκίνηση και οδήγηση πρέπει να το οδηγάς με περισσότερες στροφές από ότι το ΜΤ.Εκκίνηση δηλαδή πιο ''κοντράδικη'',και να είσαι πάντα κοντά στο σημείο που ''ροπιάζουν'' με μία σχέση κάτω έτοιμη να τα δώσει όλα,θέλουν στροφές αυτά τα μοτέρ.

    Κακώς δεν το τράβηξες παραπάνω από τις 8 ,εκεί ξεκινάει όλη η πλάκα και είναι και ένας λόγος που ''τρομάζει'' άπειρους οδηγούς αυτό το νευρικό ξέσπασμα.
    Φαντάσου ότι τα χιλιάρια των 90'ς που μεγαλώσαν αρκετούς δούλευαν κάπως έτσι,είχαν μεν αρκετή ροπή χαμηλά λόγο κυβικών αλλά το πάρτυ ξεκινούσε από ένα σημείο και μετά.Τότε όλα συνέβαιναν πολύ γρήγορα,σχεδόν τρομακτικά.

    Ειλικρινά ο τρόπος λειτουργίας ενός gsxr 1100 1992 με τρόμαζε -με τον καλό τρόπο- πολύ περισσότερο από το Busa ακόμα, το οποίο έχει μεν πολύ περισσότερο γκάζι αλλά δουλεύει τόσο γλυκά και γραμμικά,σχεδόν ηλεκτρικό feeling.
    Τα λέω χωριάτικα το ξέρω ,τα γράφω όπως τα ένοιωθα στο τιμόνι .

    Άποψη μου βέβαια τα παραπάνω από προσωπικές εμπειρίες με δεινόσαυρους των 400-600-1000cc αλλά και πιο μοντέρνες κατασκευές, έζησα κατά καποιο τρόπο την εξέλιξη, από τα gpz στα πρώτα gsxr,από εκεί στα zzr και τα cbr,φτάσαμε και στην Busa εποχή.
    Και δεν ήμασταν καλά παιδιά και προβλεπόμενοι εκείνες τις εποχές
    ω θεοί πόσο μου λείπει αυτό το ουρλιαχτό των Ι4.
    when life gets complicated... i ride.

  9. #2349
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Καμία εμπειρία απλά διαβάζοντας το γράφημα και βλέποντας τα χαρακτηριστικά περίμενα διαφορετικό αποτέλεσμα.

  10. #2350
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Αφού ήξερες ήδη την απάντηση και μου την λες με περισσή ειρωνία γιατι ρωτάς κάτι τόσο άσχετο ,συγκρίνοντας
    2 εντελώς διαφορετικούς κινητήρες?Απο ότι βλέπω στο διάβασμα είσαι καλός πως και σου ξέφυγε ότι το hornet βγάζει τη μέγιστη ροπή στις
    10500 rpm?

  11. #2351
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παίδες, το καίτε με την τόση πολύ θεωρία.
    Ειδικά για πράγματα που δεν γνωρίζετε.
    και καταλήγει η δουλειά να πέφτει δούλεμα. (καρατέκα εδω ας πούμε είσαι φάουλ να ειρωνεύεσαι)
    Μην απορείτε και τόσο γιατί.
    για να το κάνω λιανά όπως θα τα λέγαμε αν καθόμασταν για ενα καφε: αν ρωτήσεις μαλακία, μην παραξενεύεσαι που θα λάβεις μαλακία απάντηση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #2352
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Όμως δε σκορτσάρει στις πολύ χαμηλές στροφές, σε αντίθεση με το MT-07 που ανάλογα τη σχέση στο κιβώτιο, θέλει 2-3K στροφές για να λειτουργήσει ομαλά.
    Wat. Στις 3.000 στροφές, έχεις κάνει ήδη 20 μέτρα σούζα. Το ΜΤ δε σκορτσάρει ούτε με 6η και 40 χλμ/ώρα.

    Και, προφανώς, ένα δικύλινδρο 700 τραβάει καλύτερα από ένα τετρακύλινδρο 600 σε χαμηλές/μεσαίες.

    Ο δικύλινδρος είναι ο καλύτερος τύπος κινητήρα για καθημερινή χρήση. Τελεία.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 07/04/2019 στις 14:22.
    Life begins at 45°.

  13. #2353
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αφού ήξερες ήδη την απάντηση και μου την λες με περισσή ειρωνία γιατι ρωτάς κάτι τόσο άσχετο ,συγκρίνοντας
    2 εντελώς διαφορετικούς κινητήρες?Απο ότι βλέπω στο διάβασμα είσαι καλός πως και σου ξέφυγε ότι το hornet βγάζει τη μέγιστη ροπή στις
    10500 rpm?
    Απάντηση με όση ειρωνεία απάντησες χωρίς να πείς και τίποτα!
    Τί σημασία έχει πού βγάζει τη μέγιστη ροπή όταν στις ίδιες στροφές (~4.000) το hornet έχει ΗΔΗ περισσότερη ροπή και περισσότερα άλογα!!!

    Δε συγκρίνω κινητήρες με παραπλήσιες επιδόσεις αλλά με +25άλογα και μπόλικη ροπή παραπάνω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Παίδες, το καίτε με την τόση πολύ θεωρία.
    Ειδικά για πράγματα που δεν γνωρίζετε.
    και καταλήγει η δουλειά να πέφτει δούλεμα. (καρατέκα εδω ας πούμε είσαι φάουλ να ειρωνεύεσαι)
    Μην απορείτε και τόσο γιατί.
    για να το κάνω λιανά όπως θα τα λέγαμε αν καθόμασταν για ενα καφε: αν ρωτήσεις μαλακία, μην παραξενεύεσαι που θα λάβεις μαλακία απάντηση.
    1ον θεωρείς ότι υπάρχει μαλακία ερώτηση το οποίο το βρίσκω τελείως λάθος. Αν το φόρουμ απευθύνετε μόνο σε μηχανικούς και καμένους με τις μοτοσυκλέτες τότε όντως συγνώμη αλλά και εσείς βάλτε μία ταμπέλα να γλυτώσουμε τον κόπο.
    2ον Οδήγησα μία μηχανή 3ο χέρι με δε ξέρω και εγώ τί πειράγματα έχει. Έχοντας το ΜΤ και συγκρίνοντας τα δύο γραφήματα περίμενα διαφορετικό αποτέλεσμα.
    Οπότε ρώτησα αν είναι φυσιολογικό ή έχει γίνει μαλακία.

    Απο τις 4.000 στροφές και πάνω το γράφημα του hornet είναι παντού πάνω απο του ΜΤ.
    Λογικό δεν είναι να περίμενε κανείς ότι θα είναι πιο γρήγορο?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Wat. Στις 3.000 στροφές, έχεις κάνει ήδη 20 μέτρα σούζα. Το ΜΤ δε σκορτσάρει ούτε με 6η και 40 χλμ/ώρα.

    Και, προφανώς, ένα δικύλινδρο 700 τραβάει καλύτερα από ένα τετρακύλινδρο 600 σε χαμηλές/μεσαίες.

    Ο δικύλινδρος είναι ο καλύτερος τύπος κινητήρα για καθημερινή χρήση. Τελεία.
    Συμφωνούμε 100%

  14. #2354
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    και πιο ''noob friendly'' επίσης.
    Όντως μου φαίνεται λίγο παράξενο το να σκορτσάρει χαμηλά νεοσσέ,αν έχεις τρίτη και περιμένεις να τραβήξει με λίγες παραπάνω από το ρελαντί ας πούμε ,ε..
    Ανοίχτε το γκάζι παιδιά μου.Αφήστε τα μοτέρ να μουγκρίσουν λίγο.

    Επίσης φίλε καρατεο ,λόγο απειρίας ,δεν το λέω υποτιμητικά,δεν οδήγησες το Χορνετ όπως πρέπει,δεν το έβαλες στις στροφές που πρέπει,στις στροφές που έχει την δύναμη του.Σε άλλα χέρια, το ΜΤ έχει δύσκολο αντίπαλο να ξέρεις.ο φιλικός και διασκεδαστικός χαρακτήρας έχει πλεονέκτημα μόνο για λίγα μέτρα.Όταν αυτός που θα το οδηγάει βγάλει στον δρόμο τα 25 έξτρα άλογα που αναφέρεις
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 07/04/2019 στις 15:14.
    when life gets complicated... i ride.

  15. #2355
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    και πιο ''noob friendly'' επίσης.
    Not really. Τα δικύλινδρα δαγκώνουν πολύ περισσότερο αν είσαι άσχετος. Αν εννοείς ότι αποδίδουν χαμηλότερες ιπποδυνάμεις, ναι. Αλλά το πώς τις αποδίδουν είναι το θέμα.
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF