Σελίδα 158 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 58108148153154155156157158159160161162163168208258658 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 2.356 έως 2.370 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #2356
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Το "noob friendly" είναι λίγο περίεργο θέμα.

    Το ΜΤ μπορεί να σου πετάξει κώλο ή να σηκωθεί μπροστά με τη τσίμπλα στο μάτι.
    Το hornet με τις 8.000 στροφές θές δε θές έχεις ξυπνήσει

    Εγώ που ξεκίνησα τώρα οπότε είμαι νουμπάς στα τόσα άλογα, βρήκα πιο φιλικό το hornet για το γκάζι τουλάχιστον.

  2. #2357
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.454
    Kαταλαβαίνω τι εννοείς,το ίδιο λέμε περίπου,εξάλλου 2κύλινδρο οδηγάω και εγώ ,270μοίρες στρόφαλος,10 βαλβίδες,ο πρόγονος του ΜΤ07 θα έλεγε κάποιος.

    Θέλω να καταλήξω στο ότι ο πιο άπειρος νοιώθει σβέλτος λόγο αυτού το τρόπου λειτουργίας του μοτέρ,ο έμπειρος θα οδηγήσει γρήγορα την μοτοσυκλέτα του άσχετα με κινητήρα.
    Μην νομίζεις δηλαδή ότι ένα χορνετ δεν κάνει σούζες ή δεν πετάει κώλο που λέμε.Το πιο πιθανό είναι πως αν το οδηγούσες ένα μήνα θα τα έκανες αυτά με την ίδια άνεση.

    Edit: Από όλα αυτά βλέπουμε άλλη μια φορά πόσο καταπληκτικό μηχάνημα είναι μια μοτοσυκλέτα.Ποικιλία και επιλογές για όλα τα γούστα
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 07/04/2019 στις 16:19.
    when life gets complicated... i ride.

  3. #2358
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ο δικύλινδρος είναι ο καλύτερος τύπος κινητήρα για καθημερινή χρήση. Τελεία.
    Είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα όταν είχα κάνει σύγκριση με το τρικύλινδρο 850cc ΜΤ-09 SP. Δε γνωρίζω τη θερμική του συμπεριφορά σε μποτιλιάρισμα (μπορεί να ζεσταίνεται πολύ), αλλά αν θεωρήσουμε ότι κάποιος είναι διατεθειμένος να πληρώσει 30% περισσότερο χρήματα σε έξοδα μετακίνησης και συντήρησης, πιστεύω ότι ο τρικύλινδρος είναι πολύ καλύτερος σε καθημερινή χρήση. Τραβάει πολύ καλύτερα στις πολύ χαμηλές στροφές και έχει πιο ομαλή λειτουργία σε αυτές. Όνειρο είναι, τόσο για καθημερινή χρήση, όσο για ταξίδια ή σβέλτες βόλτες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #2359
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Απάντηση με όση ειρωνεία απάντησες χωρίς να πείς και τίποτα!
    Τί σημασία έχει πού βγάζει τη μέγιστη ροπή όταν στις ίδιες στροφές (~4.000) το hornet έχει ΗΔΗ περισσότερη ροπή και περισσότερα άλογα!!!

    Δε συγκρίνω κινητήρες με παραπλήσιες επιδόσεις αλλά με +25άλογα και μπόλικη ροπή παραπάνω.



    1ον θεωρείς ότι υπάρχει μαλακία ερώτηση το οποίο το βρίσκω τελείως λάθος. Αν το φόρουμ απευθύνετε μόνο σε μηχανικούς και καμένους με τις μοτοσυκλέτες τότε όντως συγνώμη αλλά και εσείς βάλτε μία ταμπέλα να γλυτώσουμε τον κόπο.
    2ον Οδήγησα μία μηχανή 3ο χέρι με δε ξέρω και εγώ τί πειράγματα έχει. Έχοντας το ΜΤ και συγκρίνοντας τα δύο γραφήματα περίμενα διαφορετικό αποτέλεσμα.
    Οπότε ρώτησα αν είναι φυσιολογικό ή έχει γίνει μαλακία.

    Απο τις 4.000 στροφές και πάνω το γράφημα του hornet είναι παντού πάνω απο του ΜΤ.
    Λογικό δεν είναι να περίμενε κανείς ότι θα είναι πιο γρήγορο?



    Συμφωνούμε 100%
    Ρε θα μας τρελάνεις δεν ξερώ αν τα λέει λαθος to motorcycle specs αλλά το hornet του 13 έχει μέγιστη ροπή 63.5 Νm στις 10500rpm
    ενώ το mt 07 του 2015 έχει 68Nm στις 6500 ,άρα είναι λογικό το τετρακίλυνδρο εν σειρά hornet να έχει περισσότερη ροπή απο το δικύλινδρο mt στις 4000?

  5. #2360
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.454
    Γούστα είναι αυτά νεοσσέ,για αυτό τα είπα ''noobs friendly'',όχι για να προσβάλω κάποιον αλλά λόγο του τρόπου λειτουργίας κάνει τον νέο να (νομίζει πολλές φορές) οδηγάει ''γρήγορα'' και σβέλτα.Ο γκαζιάρης (ονόματα δεν λέμε) θα το πάει σούζα από φανάρι σε φανάρι.
    Και εμένα μου αρέσει έτσι;Βλέπω το Shiver 900 και φτιάχνομαι,βολικα μοτέρ με όσα πλεονεκτήματα είπες.

    Σου ξαναλέω ο έμπειρος, όπου έμπειρος=αυτός που το έχει στην κατοχή του και το έχει συνηθίσει,θα το οδηγήσει το ίδιο γρήγορα.
    Και αλλιώς να το δεις,μια μοτοσυκλέτα με 75 άλογα είναι λίγο δύσκολο να είναι πιο γρήγορη από μία με 100 του ίδιου στυλ.Ίσως σε ορισμένες συνθήκες μόνο.Δεν αναφέρομαι σε στροφιλίκι,συνθήκες πίστας κτλ,ο φίλος Karateo στον δρόμο το οδήγησε και μίλησε για ''γκάζια''.
    Μια μοτοσυκλέτα με μέγιστη ροπή στις 10.500 όταν το πας ως τις 8 για τον Α,Β λόγο λογικό είναι να μην αποδώσει.
    Απόψεις ανταλλάζουμε έτσι;
    when life gets complicated... i ride.

  6. #2361
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Katsar, δε διαφώνηξα κάπου μαζί σου. Στα περισσότερα συμφωνούμενε.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/04/2019 στις 10:09.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #2362
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Τοση κουβέντα για ποδηλατα( mt07)??να πουμε για κανα σοβαρο μηχανακι τωρα??
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #2363
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Ρε θα μας τρελάνεις δεν ξερώ αν τα λέει λαθος to motorcycle specs αλλά το hornet του 13 έχει μέγιστη ροπή 63.5 Νm στις 10500rpm
    ενώ το mt 07 του 2015 έχει 68Nm στις 6500 ,άρα είναι λογικό το τετρακίλυνδρο εν σειρά hornet να έχει περισσότερη ροπή απο το δικύλινδρο mt στις 4000?
    Λάθος μου που διάβασα λάθος το γράφημα και έβγαλα λάθος συμπέρασμα.

  9. #2364
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Τόση κουβέντα τζάμπα. Παιδιά συγκεντρωθείτε, μη χαλάμε άσκοπα πληκτρολόγια.

    Τουλάχιστον καταλήξαμε ότι το MT-07 είναι πολύ καλό για καθημερινές, αλλά όχι για σαββαοκύριακα. Να ξέρω και πότε να κανονίζω βόλτα δηλαδή...
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/04/2019 στις 12:36.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #2365
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.653
    το ΜΤ και γενικά τα δικύλινδρα μηχανάκια είναι πολύ καλά και fun to ride (για τους περισσότερους χρήστες anyway) γενικότερα. ειδικά για το ελληνικό τερέν με τόσα ορεινά κομμάτια αυτό το άρπαγμα που έχουν είναι σαφώς πιο ωφέλιμο για την διασκέδαση του αναβάτη χωρίς να χρειάζεται να βλέπει διαστημικές ταχύτητες ή rpm.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #2366
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.454
    Σε σοβαρό τροχαίο ατύχημα ενεπλάκη ο γνωστός δημοσιογράφος της ΕΡΤ Πάνος Χαρίτος.Το βράδυ της Τετάρτης, ένα αυτοκίνητο παρέσυρε τη μηχανή του δημοσιογράφου με αποτέλεσμα να τον ρίξει στην άσφαλτο.
    Ο ίδιος μεταφέρθηκε στο Ασκληπειό Βούλας και, όπως έγραψε αργότερα, δεν τραυματίστηκε σοβαρά χάρη στον εξοπλισμό του.

    Με ανάρτηση του στο Facebook, ο Πάνος Χαρίτος περιέγραψε το ατύχημα, προτρέποντας τους φίλους και τους ακολούθους του που οδηγούν ή ανεβαίνουν σε μηχανή, να επενδύσουν στην ασφάλειά τους. «Φοράτε κράνος και ρούχα μηχανής. Πραγματικά, σώζουν ζωές», επισημαίνει, μεταξύ άλλων ο δημοσιογράφος.
    «Τελικά η καλύτερη επένδυση στην ασφάλεια για κάθε μοτοσυκλετιστή, είναι το κράνος, το μπουφάν κι ένα καλό παντελόνι μηχανής. Το τελευταίο δεν το φόρεσα σήμερα. Αποτέλεσμα της σφοδρής σύγκρουσης, όταν ο οδηγός του διπλανού οχήματος αποφάσισε να στρίψει δεξιά από την αριστερή λωρίδα (κι εμένα δίπλα του), ήταν η πτώση μου με ταχύτητα και με το κεφάλι στην άσφαλτο. Φοράτε κράνος και ρούχα μηχανής. Πραγματικά, σώζουν ζωές», προσθέτει.
    when life gets complicated... i ride.

  12. #2367
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.653
    πάει κι αυτός ο...εχθρός.
    Έπεται έκδοση στις ΗΠΑ ώστε να περαστεί γεννεές δεκατέσσερες για εσχάτη προδοσία(!!!) και λοιπά γλαφυρά αμερικάνικα.

    Παράλληλα, δεν πάνε πολλές μέρες που το ευρωκοινοβούλιο ψήφισε θετικά σε τροπολογίες που ανοιγουν διάπλατα την πόρτα της επίσημης λογοκρισίας στο ίντερνετ.

    μπεεεεεεε...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #2368
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.853
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    πάει κι αυτός ο...εχθρός.
    Έπεται έκδοση στις ΗΠΑ ώστε να περαστεί γεννεές δεκατέσσερες για εσχάτη προδοσία(!!!) και λοιπά γλαφυρά αμερικάνικα.

    Παράλληλα, δεν πάνε πολλές μέρες που το ευρωκοινοβούλιο ψήφισε θετικά σε τροπολογίες που ανοιγουν διάπλατα την πόρτα της επίσημης λογοκρισίας στο ίντερνετ.

    μπεεεεεεε...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	assange-equador.jpg 
Προβολές:	219 
Μέγεθος:	63,6 KB 
ID:	406011

  14. #2369
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Ανατινάχτηκε smartphone στα χέρια νεαρής (και όμορφης!) κοπέλας στη Βέροια.Ευτυχώς δεν τραυματίστηκε.
    Αν ξέρει κανείς μάρκα-μοντελο, ας μας διαφωτίσει.

  15. #2370
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.237
    Νταξ', βλέπεται, αλλά δεν τη λες και μοντέλο...

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF