Σελίδα 164 από 667 ΠρώτοΠρώτο ... 64114154159160161162163164165166167168169174214264664 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 2.446 έως 2.460 από 9996

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #2446
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Τα ακριβότερα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας στην Ευρώπη(και μέσα στα δέκα ακριβότερα παγκοσμίως) έχουμε στην Ελλάδα με μέσο όρο 29,2€/1GB... δεύτερη η Ελβετία με 18€/1GB.
    Στην Ουκρανία 0,45€/1 GB!
    O μέσος όρος στην Ευρώπη κυμαίνεται στα 5-6€ μηνιαίως.

  2. #2447
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Σε εποχή 3G, πριν από μερικά χρόνια, η Wind είχε φθάσει να χρεώνει μέχρι 12,5€ το MByte, δηλαδή 12.500€ το GByte, σε καρτοκινητά (χρέωση εκτός πακέτου). Δεν αναφέρομαι σε εποχές GPRS, που τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας ήταν ακόμα ακριβότερα, διότι τότε δεν υπήρχε το τεράστιο περιεχόμενο και οι εφαρμογές που υπάρχουν τώρα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #2448
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Τα ακριβότερα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας στην Ευρώπη(και μέσα στα δέκα ακριβότερα παγκοσμίως) έχουμε στην Ελλάδα με μέσο όρο 29,2€/1GB... δεύτερη η Ελβετία με 18€/1GB.
    Στην Ουκρανία 0,45€/1 GB!
    O μέσος όρος στην Ευρώπη κυμαίνεται στα 5-6€ μηνιαίως.
    καρτελ χρονια τωρα. γιατι νομιζεις οτι η cosmote δηλώνει κέρδη που καμια αλλαη εταιρια δεν μπορει ουτε να φανταστει?

  4. #2449
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    καρτελ χρονια τωρα. γιατι νομιζεις οτι η cosmote δηλώνει κέρδη που καμια αλλαη εταιρια δεν μπορει ουτε να φανταστει?
    Συμφωνώ 1000%. Πρόσφατα έληγε το συμβόλαιο στο σταθερό μου, ψάχνοντας σε όλες τις εταιρίες με μόνη διαφοροποίηση την Forthnet/Nova που εκεί υπάρχουν άλλα θέματα, εντόπισα ότι τα συμβόλαια είναι πάνω κάτω τα ίδια και με ελάχιστα διαφοροποιημένη τιμολόγηση. Με τον τρόπο αυτό που έχουν κάνει καρτέλ και με προσυνεννοημένα τιμολόγια σε αναγκάζουν να παίζεις στα ίδια ή να γυρίζεις γύρω γύρω χωρίς ουσιαστικό όφελος στην τσέπη σου. Η Forthnet/Nova πάλι ακολουθεί άλλη τακτική ακόμα και να βήξεις στο τηλέφωνο υποστήριξης σε χρεώνει και πολλά άλλα.
    Φυσικά όλα αυτά με τις ευλογίες των αρχών....!!!
    Mil. Spec.

  5. #2450
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Υποτίθεται ότι υπάρχει μια επιτροπή ανταγωνισμού αλλά μάλλον δε θέλει(ή δεν μπορεί) να κάνει κάτι. Είναι απαράδεκτο σε σύγχρονη ευρωπαϊκή κοινωνία να πληρώνουμε με 30€ μια υπηρεσία της οποίας η μέση χρέωση στην Ευρώπη είναι τα 6€...5 φορές πάνω!

  6. #2451
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Τα ακριβότερα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας στην Ευρώπη(και μέσα στα δέκα ακριβότερα παγκοσμίως) έχουμε στην Ελλάδα με μέσο όρο 29,2€/1GB... δεύτερη η Ελβετία με 18€/1GB.
    Στην Ουκρανία 0,45€/1 GB!
    O μέσος όρος στην Ευρώπη κυμαίνεται στα 5-6€ μηνιαίως.
    Με ΦΠΑ ή χωρίς ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  7. #2452
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Υποτίθεται ότι υπάρχει μια επιτροπή ανταγωνισμού αλλά μάλλον δε θέλει(ή δεν μπορεί) να κάνει κάτι. Είναι απαράδεκτο σε σύγχρονη ευρωπαϊκή κοινωνία να πληρώνουμε με 30€ μια υπηρεσία της οποίας η μέση χρέωση στην Ευρώπη είναι τα 6€...5 φορές πάνω!
    Ξεφτίλα. ...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #2453
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    when life gets complicated... i ride.

  9. #2454
    Μέλος Το avatar του/της DriveR
    Εγγραφή
    14/03/2019
    Μηνύματα
    32
    Ντοκιμαντέρ για το Μάτι Αττικής https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=op4xBowOEz0

    Αν περιμένετε από αυτούς τους άχρηστους!!! Δεν έχω λόγια, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ρε παιδιά δεν μαζευτήκατε μια ομάδα ατόμων και μόνοι σας δεν καθαρίζατε τον χώρο και τον επιβλέπατε για το καλοκαίρι; Τόσο δύσκολο είναι ρε γαμώτο να βοηθήσει ο ένας τον άλλο

  10. #2455
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το Μάτι είναι πολύ πικρή ιστορία για εμένα, μπορώ να πω ότι υπό μία έννοια "μεγάλωσα" εκεί και με τη φωτιά έχασα ένα κομμάτι της ψυχής μου (ευτυχώς οι φίλοι μου είναι καλά, αν και κάποιοι χωρίς σπίτια). Έχω κάνει εκεί ένα καλοκαίρι εθελοντική πυροπροστασία τις νύχτες. Γενικά ο κόσμος είχε ενεργή δράση στην πυροπροστασία. Ο συνδυασμός σπιτιών-δέντρων και η άναρχη δόμηση είναι μεγάλο κεφάλαιο.

    Το βασικότερο πρόβλημα ήταν ο δυτικός άνεμος. Επειδή έχω κάνει πολλά χρόνια ιστιοπλοΐα και σαν αγωνιζόμενος, ξέρω πολύ καλά ότι ισχυρός δυτικός άνεμος στο Μάτι δεν παλεύεται. Μπορεί το "Μάτι του ανέμου", όπως είναι ο πλήρης όρος, να φημίζεται για το δυνατό βοριά του, αλλά ο δυτικός άνεμος είναι άλλη ιστορία. Είναι εξαιρετικά σπάνιος στην περιοχή, αλλά όταν εμφανίζεται δεν παλεύεται απλά. Αλλάζει έντονα και συνεχώς κατεύθυνση και ένταση, με απρόσμενες σπηλιάδες. Τόσα χρόνια οι Ματιώτες έβλεπαν τη φωτιά να καίει την πολύπαθη Πεντέλη (το αγαπημένο μου βουνό που έχει καεί πολλές φορές), να μένει στο βουνό, διότι ο βοριάς και ο νοτιάς κρατούσαν τη φωτιά στο δάσος. Ε, μία φορά έσκασε δυτικός άνεμος, κατέβασε τη φωτιά στον οικισμό και τα ρήμαξε όλα. Κρίμα για τους ανθρώπους, το δάσος και τα σπίτια...

    Την παραμονή της φωτιάς ήμουν εκεί και την ώρα που καιγόταν ετοιμαζόμουν να πάω με τη μηχανή, μετά τη δουλειά, χωρίς να έχω μάθει ακόμα τα νέα. Όταν πήρα τηλέφωνο ένα φίλο άκουσα το "μην έρθεις, καιγόμαστε". Πολλοί είχαν κάνει τα εξοχικά μόνιμες κατοικίες και τώρα βλέπεις τους "τυχερούς" που επέζησαν, σε προχωρημένη ηλικία να μην μπορούν να ορθοποδίσουν.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 02/05/2019 στις 21:21.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #2456
    Μέλος Το avatar του/της DriveR
    Εγγραφή
    14/03/2019
    Μηνύματα
    32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το Μάτι είναι πολύ πικρή ιστορία για εμένα, μπορώ να πω ότι υπό μία έννοια "μεγάλωσα" εκεί και με τη φωτιά έχασα ένα κομμάτι της ψυχής μου (ευτυχώς οι φίλοι μου είναι καλά, αν και κάποιοι χωρίς σπίτια). Έχω κάνει εκεί ένα καλοκαίρι εθελοντική πυροπροστασία τις νύχτες. Γενικά ο κόσμος είχε ενεργή δράση στην πυροπροστασία. Ο συνδυασμός σπιτιών-δέντρων και η άναρχη δόμηση είναι μεγάλο κεφάλαιο.

    Το βασικότερο πρόβλημα ήταν ο δυτικός άνεμος. Επειδή έχω κάνει πολλά χρόνια ιστιοπλοΐα και σαν αγωνιζόμενος, ξέρω πολύ καλά ότι ο ισχυρός δυτικός άνεμος στο Μάτι δεν παλεύεται. Μπορεί το "Μάτι του ανέμου", όπως είναι ο πλήρης όρος, να φημίζεται για το δυνατό βοριά του, αλλά ο δυτικός άνεμος είναι άλλη ιστορία. Δεν παλεύεται απλά. Αλλάζει έντονα και συνεχώς κατεύθυνση και ένταση, με απρόσμενες σπηλιάδες. Τόσα χρόνια οι Ματιώτες έβλεπαν τη φωτιά να καίει την πολύπαθη Πεντέλη που έχει καεί πολλές φορές, να μένει στο βουνό, διότι ο βοριάς και ο νοτιάς κρατούσαν τη φωτιά στο δάσος. Ε, μία φορά έσκασε δυτικός άνεμος και τα ρήμαξε όλα.
    Γιατί δεν μαζεύαν τα χόρτα και όλα αυτά; Δεν θα βοηθούσε; Ισχύει ότι ο ηλικιωμένος φταίει ή έγινε εμπρησμός και το κρύβουν;

  12. #2457
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα το τοπίο σχετικά με τα αίτια, υπάρχουν διάφορες εκδοχές.

    Ξερά χόρτα κάποιοι μάζευαν, κάποιοι όχι. Το κακό είναι με τα πεύκα (δυστυχώς "ποινικοποιήθηκαν" τα καημένα μετά το περιστατικό), που αρπάζουν εύκολα φωτιά.

    Κάποιοι είπαν ότι κακώς τα σπίτια είναι κοντά στα δέντρα. Το θέμα είναι ότι τα δέντρα φυτεύτηκαν και πολλαπλασιάστηκαν γρήγορα μετά την ανάπτυξη του οικισμού. Είναι δέντρο που μεγαλώνει πολύ γρήγορα και διασπείρεται ταχύτατα μόνο του. Φτιάχνει δάσος σε τεράστιες εκτάσεις μέσα σε μερικές δεκαετίες. Και ποια είναι η λύση; Να ζει ο κόσμος στο τσιμέντο;

    Δύναμη να έχουν οι άνθρωποι να αντέξουν την καταστροφή και κυρίως όσοι έχασαν δικούς τους ανθρώπους. Πέρασα από εκεί την προηγούμενη εβδομάδα. Εξαφανίζεται σιγά-σιγά το τοπίο εμπόλεμης περιοχής που ήταν αρχικά, αλλά θα χρειαστούν πιστεύω μερικές δεκαετίες για να ξαναγίνει ο παράδεισος που ήταν.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #2458
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Κρίμα για τους ανθρώπους που χάθηκαν στο μάτι.
    Τίποτα δεν το αναιρεί αυτό.

    ΟΜΩΣ, αυτοί που κλείσανε, χτισανε και αποκλείσανε είτε νόμιμα είτε παράνομα τις διεξόδους διαφυγής και τα σημεία προσβασης έχουν βρεθεί και τιμωρηθεί?
    Το έχουμε δει το έργο πολλάκις, και στο μάτι και στη Μανδρα και στους σεισμούς αθηνας και Θεσσαλονίκης και παντού.
    Μαντολες, δικαστήριο σε 100 χρόνια και θα φταίει ο στρατηγός άνεμος.
    Εγώ αυτό που θυμάμαι, είναι ότι στη Λήμνο στα γεγονότα των Ιμίων, και ενω θα βγαίνανε τα ΤΟΜΠ από το 224τ.ε., είχαν αποκλειστεί 50 μέτρα μετά την πύλη επειδή είχε γεμίσει ο τόπος πάρανομους μαντροτοιχους από τους χωριαταραδες. Όπως τώρα δεν έβγαιναν τα άρματα, έτσι δεν θα έμπαιναν και τα πυροσβεστικά σε ώρα ανάγκης.
    Η λαμογια των κατοίκων σε συνδυασμό με την αδιαφορία των στρ. Διοικητών και κοινοταρχών.

    Στο μάτι, στη μάνδρα, οι δωροδοκίες των τοπικών αρχόντων και η ομερτά των περιοικων αφού έλα μωρέ όλοι το ίδιο κάνουνε, φερνουν τα αποτελέσματα που φέρνουν.

    Στις υπόλοιπες χώρες του κόσμου, πλην Ελλάδας, Αλβανίας, Αφγανιστάν και υποσαχαριας Αφρικής,
    όλοι είναι υποχρεωμένοι και ελέγχονται αν καθαρίζουν τα ξερά φύλλα από τις αυλές τους το καλοκαίρι και τα χιόνια το χειμώνα.

    Αλλά σιγά ρε που θα σκουπισω ΕΓΩ το πεζοδρόμιο μπροστά στο σπιτι μου, για να περπατάει ο ΑΛΛΟΣ!!!!

    Τι τα πληρώνουμε τα τέλη και που είναι το κράτος και γαμώ την πουτανα μου ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΤΕ!

  14. #2459
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    χωρις να θελω να μπλεξω τον ανθρωπινο πονο δεν θεωρω παραδεισο την περιφραγμενη παραλια και το κυμα που σκαει στον μαντροτοιχο
    κι αν η ομορφια ειναι υποκειμενικη η συνταγματικοτητα δεν ειναι
    ο βιασμος του φυσικου περιβαλλοντος σε συνδυασμο με την εγωκεντρικοτητα του ελληνα ''πολιτη'' εχουν κοστισει πολλες ανθρωπινες ζωες και θα συνεχισει να κοστιζει στο μελλον
    δυστυχως ειναι θεματα πασιγνωστα και χιλιοειπωμενα....................

  15. #2460
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε φταίνε ούτε τα δέντρα, ούτε ο άνεμος.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF