Σελίδα 240 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 140190230235236237238239240241242243244245250290340 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 3.586 έως 3.600 από 9980

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #3586
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ποιες περιπτώσεις πέφτουν μέσα στο πλαίσιο "συγκεντρώσεις ευπαθών ομάδων που γινονται σε κλειστούς χώρους";
    ρωτάω γιατι δεν πιάνω τι εννοείς.
    Δεν αποκλείεται να επεκταθούν οι περιορισμοί. Την βδομαδα αυτή παραδείγματος χάριν, σε πολλές αθλητικές διοργανώσεις (τσαμπιο λι,ουεφα καπ, γιουρολιγκ) γίναν οι αγωνες εκτάκτως κεκλεισμένων των θυρών.
    Θέλω να πω ότι γενικώς φαίνεται να μην το παίρνουν αψήφιστα όλο αυτό οι έχοντες το κουμάντο.

    όσο για τη νύξη στο τέλος, προφανώς και γράφω στα τρυφερά μου τη ΝΔ και το ρουσφετιλίκι τους.
    μια φορά ήμουν σίγουρος για την ορθογραφία και με πούλησε η γλώσσα...

    ειλικρινά είμαι τόσο μακριά από τα παράσιτα της κοινωνίας που νόμιζα πως οι πολιτικές κλίκες γράφονται με ένα "μ"..

    η νύξη που ορθά αναγνώρισες έχει να κάνει με την ανάγνωση του "πίστευε και μη, ερεύνα"

    Σορυ αν σε πρόσβαλα άθελα μου.

    Έτσι και αλλιώς δεν θα έβαζα ούτε και δέχομαι να διαβάσω ποτέ κόμμα πρίν από το "και".

  2. #3587
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ποιες περιπτώσεις πέφτουν μέσα στο πλαίσιο "συγκεντρώσεις ευπαθών ομάδων που γινονται σε κλειστούς χώρους";
    ρωτάω γιατι δεν πιάνω τι εννοείς.
    Δεν αποκλείεται να επεκταθούν οι περιορισμοί. Την βδομαδα αυτή παραδείγματος χάριν, σε πολλές αθλητικές διοργανώσεις (τσαμπιο λι,ουεφα καπ, γιουρολιγκ) γίναν οι αγωνες εκτάκτως κεκλεισμένων των θυρών.
    Θέλω να πω ότι γενικώς φαίνεται να μην το παίρνουν αψήφιστα όλο αυτό οι έχοντες το κουμάντο.

    όσο για τη νύξη στο τέλος, προφανώς και γράφω στα τρυφερά μου τη ΝΔ και το ρουσφετιλίκι τους.
    Για να καταλάβω . Η εποχική γρίπη με μεγαλύτερη θνησιμότητα μετράει 77 νεκρούς από τον Οκτώβριο και δεν υπήρξαν περιορισμοί επειδή και καλά υπάρχει εμβόλιο. Να υπενθυμίσω ότι από τους 77 θανάτους ένα ποσοστό 35% ήταν ήδη εμβολιασμένο κατά του Η1Ν1

    Για τον κορωνοϊό με θνησιμότητα πολύ μικρότερη και από την εποχική γρίπη θα σταματήσει το σύμπαν


  3. #3588
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    η νύξη που ορθά αναγνώρισες έχει να κάνει με την ανάγνωση του "πίστευε και μη, ερεύνα"
    Το οποίο είναι λάθος και δε βγάζει κανένα απολύτως νόημα.

  4. #3589
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Για να καταλάβω . Η εποχική γρίπη με μεγαλύτερη θνησιμότητα μετράει 77 νεκρούς από τον Οκτώβριο και δεν υπήρξαν περιορισμοί επειδή και καλά υπάρχει εμβόλιο. Να υπενθυμίσω ότι από τους 77 θανάτους ένα ποσοστό 35% ήταν ήδη εμβολιασμένο κατά του Η1Ν1

    Για τον κορωνοϊό με θνησιμότητα πολύ μικρότερη και από την εποχική γρίπη θα σταματήσει το σύμπαν

    Είναι στα πλαίσια του αγαπάω τα παιδιά μου και τα ταϊζω μακαρόνια, ζαχαρη και αλεύρι


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το οποίο είναι λάθος και δε βγάζει κανένα απολύτως νόημα.
    Αν δεν το δικαιολογήσεις αυτό απλά δηλώνεις ότι δεν σου αρέσει η φυσική..

  5. #3590
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Βούτυρο στο ψωμί της Νδ να ρίχνει καπνογόνα στα σύνορα αλλά και του Παπασημούλη να αποκαλύπτει ότι ο ιός έχει ταξικό πρόσημο μιας και μας ήρθε από το ΜΙλάνο και το κολλέγιο Αθηνών

  6. #3591
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν δεν το δικαιολογήσεις αυτό απλά δηλώνεις ότι δεν σου αρέσει η φυσική..
    Μου αρέσει η ελληνική γλώσσα, και αυτή η πρόταση είτε ειπώθηκε από αγράμματο καθυστερημένο, είτε μεταφέρθηκε λάθος. Το "πίστευε και μην πιστεύεις" δε βγάζει νόημα πουθενά στο υπαρκτό σύμπαν.

    Και αυτή ήταν μια ορθότατη χρήση κόμματος πριν από "και".

  7. #3592
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έτσι και αλλιώς δεν θα έβαζα ούτε και δέχομαι να διαβάσω ποτέ κόμμα πρίν από το "και".
    Όταν λειτουργική συνδετικά, σωστά, δεν πρέπει να βάζεις κόμμα. Όμως κάποιες φορές απαιτείται (τελευταία σελίδα §III).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #3593
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μου αρέσει η ελληνική γλώσσα, και αυτή η πρόταση είτε ειπώθηκε από αγράμματο καθυστερημένο, είτε μεταφέρθηκε λάθος. Το "πίστευε και μην πιστεύεις" δε βγάζει νόημα πουθενά στο υπαρκτό σύμπαν.

    Και αυτή ήταν μια ορθότατη χρήση κόμματος πριν από "και".
    Mα, τώρα δεν κάνεις παραδοχή; πίστευε και μην πιστεύεις λέει ή είτε πιστεύεις είτε όχι κάνε την ερευνά σου;

  9. #3594
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Mα, τώρα δεν κάνεις παραδοχή; πίστευε και μην πιστεύεις λέει ή είτε πιστεύεις είτε όχι κάνε την ερευνά σου;
    Πού ακριβώς είναι το "είτε";
    Life begins at 45°.

  10. #3595
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός
    Αν δεν κάνω λάθος οι δύο φράσεις είναι οι εξής:

    1) Πίστευε και μη ερεύνα. Δηλαδή να πιστεύεις και να μην αναζητάς αιτίες πίσω από την πίστη και τη θρησκεία. Και οι δύο προτάσεις της περιόδου είναι προτρεπτικές.

    2) Πίστευε και μη, ερεύνα. Δηλαδή, είτε πιστεύεις, είτε δεν πιστεύεις, να ερευνάς. Είναι υποθετική η πρώτη πρόταση στην περίοδο, όχι προτρεπτική. Η δεύτερη πρόταση της περιόδου είναι προτρεπτική.

    Τώρα, ποια ερμηνεία είναι σωστή, ποιος το έγραψε αρχικά και τι σκοπό είχε, δεν ξέρω.
    Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ιδέα αν η (1) ειπώθηκε, και δε με ενδιαφέρει κιόλας. Εξάλλου οι χριστιανικές γραφές είναι γεμάτες από προτάσεις με παρόμοιο νόημα, δεν έχει καμία σημασία αν αυτή η συγκεκριμένη υπήρξε ή όχι.

    Η (2), ξαναλέω, είναι απλά η προσπάθεια κάποιων να δικαιολογήσουν κάπως τη βλακεία που είναι η (1). Και, φυσικά, δε βγάζει ΚΑΝΕΝΑ νόημα, δεν είναι σωστή πρόταση, είναι απλά η μεγάλη φαντασία κάποιων (και η αφέλεια άλλων που τους βγάζει νόημα, σόρι ντόκτορ ).
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 29/02/2020 στις 16:57.

  11. #3596
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Νομίζω πως δεν θα μπορούσα να το εξηγήσω καλύτερα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ιδέα αν κάτι τέτοιο ειπώθηκε, και δε με ενδιαφέρει κιόλας. Εξάλλου οι χριστιανικές γραφές είναι γεμάτες από προτάσεις με παρόμοιο νόημα, δεν έχει καμία σημασία αν αυτή η συγκεκριμένη υπήρξε ή όχι.

    Η (2), ξαναλέω, είναι απλά η προσπάθεια κάποιων να δικαιολογήσουν κάπως τη βλακεία που είναι η (1). Και, φυσικά, δε βγάζει ΚΑΝΕΝΑ νόημα, δεν είναι σωστή πρόταση, είναι απλά η μεγάλη φαντασία κάποιων (και η αφέλεια άλλων που τους βγάζει νόημα, σόρι ντόκτορ ).
    Δεν υπάρχει πρόβλημα, ούτε για πλάκα.
    Βλέπουμε διαφορετικά τις θρησκείες. Για εμένα είναι ένα εγχειρίδιο χρήσης που έχουν σκοπό να "περάσουν"
    τις βασικές αρχές της κβαντικής φυσικής στο ευρύ κοινό.
    Προφανώς η εξέλιξη μας τις θέτει υπό αμφισβήτηση αλλά ο μικρός κύκλος ζωής μας στηρίζει την ύπαρξη τους
    για να υφίστανται σαν υπενθύμηση.

    Μην παρεξηγηθώ, δεν συγχέω τις θρησκείες με τις αντίστοιχες εκκλησίες..
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 29/02/2020 στις 16:43.

  12. #3597
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    απλά η προσπάθεια κάποιων να δικαιολογήσουν κάπως, τι βλακεία που είναι η (1). Και, φυσικά, δε βγάζει ΚΑΝΕΝΑ νόημα, δεν είναι σωστή .
    Ετσι στέκει .
    Ε μα.. δεν τρώγεσαι!
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 29/02/2020 στις 16:52.

  13. #3598
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ρε παιδιά χάθηκε ένα ποστ του νεοσσός, όχι τίποτα άλλο άξιζε τον κόπο!

  14. #3599
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το έσβησα, διότι γράφοντας συνειδητοποίησα ότι ίσως έκανα ένα λογικό σφάλμα. Συγκεκριμένα, στο σημείο που έγραφα:

    "Πίστευε και μη, ερεύνα."

    Η ερμηνεία που δίνει ο Πλίτσερ για την πρώτη πρόταση της περιόδου είναι "Πίστευε και μην πιστεύεις", ενώ η ερμηνεία που έχουμε ακούσει είναι "είτε πιστεύεις, είτε δεν πιστεύεις".

    Θα χρειαστούμε εδώ έναν φιλόλογο για να είμαστε σίγουροι, αν μπορεί να ερμηνευθεί μόνο ως προτρεπτικό (Πλίτσερ) ή ως υποθετικό.

    Π.χ. η φράση "Θέλοντας και μη" (= είτε θέλεις, είτε δε θέλεις), χρησιμοποιεί μετοχή και όχι προστακτική. Δε λέει "θέλε και μη".

    Αντίστοιχα, αν η "θρησκευτική" φράση έλεγε "πιστεύοντας και μη", τότε θα μπορούσαμε κάπως πιο εύκολα να την ερμηνεύσουμε, ως "είτε πιστεύεις, είτε δεν πιστεύεις".

    Σε κάθε περίπτωση, δεν έχω εμπεριστατωμένη γνώμη, γι' αυτό και έσβησα το post μου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #3600
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος

    Αντίστοιχα, αν η "θρησκευτική" φράση έλεγε "πιστεύοντες και μη", τότε θα μπορούσαμε κάπως πιο εύκολα να την ερμηνεύσουμε,
    fixed

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF