Σελίδα 265 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 165215255260261262263264265266267268269270275315365 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 3.961 έως 3.975 από 9989

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #3961
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ε ναι, αντίθετα με την υπόλοιπη κοσμοθεωρία των θρήσκων, αυτό είναι παράδοξο.
    Τι δεν καταλαβαίνεις βρε;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  2. #3962
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Άποψή σού .
    Άποψή μου : Ούτε φόβος για τη μετά θάνατον υπάρχει , ούτε εκμετάλλευση υπάρχει , ούτε έλεγχος στη ζωή μου .

    Μόνο κάτι συμπολίτες μου υπάρχουν που ανησυχούν τόσο για εμένα που δηλώνω Χριστιανός Ορθόδοξος και μάχονται καθημερινά να ξεφύγω από τα "δίχτυα της κακής θρησκείας" αφού σαν θύμα και άτομο με χαμηλότερο IQ (προφανώς) δεν δύναμαι να καταλάβω από μόνος μου την εκμετάλλευση και τον έλεγχο που ασκεί αυτή πάνω μου.
    δεν ανησυχω για σενα δεν μαχομαι να ξεφυγεις απο τπτ και δε γνωριζω το ΙQ σου
    τα εχω με τις θρησκειες οχι με τους πιστους
    μπορω να πω πολλα ασχημα παραδειγματα αλλα πραγματικα σεβομαι τον καθενα που βρισκει ατομικη γαληνη γονατιζοντας και κανοντας τον σταυρο του η οτι αλλο νομιζει
    μπορει να το κανω κι εγω καμμια φορα αλλα πελατη τους δεν θα με κανουν

  3. #3963
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν όντως δε σε μεγάλωσαν/εκπαίδευσαν χριστιανό, αλλά το επέλεξες 100% μόνος σου, μπράβο σου, σεβασμός, αλλά είσαι ένας στο εκατομμύριο. Εγώ κάνω συζήτηση για το σύνολο, δεν είναι κάτι προσωπικό μαζί σου.

    Προσωπικά δε δηλώνω τίποτα και σιχαίνομαι τη λέξη "άθεος". Όπου και να είχα γεννηθεί, πιθανότατα "άθεος" θα ήμουν, αφού κατάφερα να ξεφύγω από τα πλοκάμια του χριστιανισμού στην πιο χριστιανοταλιμπάν χώρα του πλανήτη, με 2 γονείς χριστιανούς. Οπότε...



    Τι ακριβώς εννοείς; Λινκ/πηγή/κάτι;
    Μπορώ να σε βοηθήσω να ψαχτείς μόνος σου σε πηγές που εσύ εμπιστεύεσαι , χωρίς να σε κατευθύνω εγώ , ψάξε για παράδειγμα το θάνατο του Αγίου Βενιαμίν Μητροπολίτη Πετρουπόλεως, τις εκτελέσεις 2.690 κληρικών και 3.448 μοναχών το 1922. Την εξόντωση 151 επισκόπων και 49.400 ιερέων την περίοδο 1929 -1941 καθώς και την καταστροφή περίπου 74.000 ναών μεταξύ τους η Μονή του Αρχαγ­γελου Μιχαήλ του 11ου αιώνα στο Κίεβο, η Εκκλησία των τριών ιεραρχών στο Ιεροσλάβ, ο καθεδρικός ναός του Σωτήρος στη Μόσχα, η Παναγία του Καζάν, η Μονή των θαυμάτων και του Αγίου Συμεών στο Κρεμ­λίνο και άλλοι . Ψάξε να μάθεις τι συνέβη στη Μονή Οράνκι και στους 11.000 περίπου Μοναχούς που συγκέντρωσαν εκεί από όλα τα Μοναστήρια της Ρωσίας.



    Αντιλαμβάνεσαι φυσικά πως δεν μπορώ και δεν είναι σωστό να φορτώσω τα παραπάνω σε κάποιον που έχει τις ίδιες ιδεολογίες που είχαν και αυτοί που έπραξαν τα παραπάνω γιατί πολύ απλά άλλη εποχή - άλλα δεδομένα - άλλη αντίληψη. Αν όμως συνέβαιναν στη σήμερα εποχή θα ήταν κάτι άλλο .... ε;
    Τελευταία τροποποίηση από KotsosDR; 29/07/2020 στις 20:19.

  4. #3964
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Όλα τα παραπάνω, βέβαια, συνέβησαν για πολιτικούς, όχι θρησκευτικούς, λόγους. Δεν εκπροσωπούσαν τον "αθεϊσμό", αλλά τον κομμουνισμό. Έχεις δει πολλούς "άθεους" σήμερα να εκτελούν θρήσκους; Θες να σου δώσω καμιά 1000άδα παραδείγματα θρήσκων που εκτελούν αλλόθρησκους; Σημερινά, όχι προχτεσινά.

    Anyway... φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι κι εσύ ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις τα παραπάνω (ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι έτσι είναι) με τους θανάτους και τα τραγικά εγκλήματα στο όνομα των θρησκειών, είναι απλά αστείο. Αυτά.
    Life begins at 45°.

  5. #3965
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όλα τα παραπάνω, βέβαια, συνέβησαν για πολιτικούς, όχι θρησκευτικούς, λόγους. Δεν εκπροσωπούσαν τον "αθεϊσμό", αλλά τον κομμουνισμό. Έχεις δει πολλούς "άθεους" σήμερα να εκτελούν θρήσκους; Θες να σου δώσω καμιά 1000άδα παραδείγματα θρήσκων που εκτελούν αλλόθρησκους; Σημερινά, όχι προχτεσινά.

    Anyway... φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι κι εσύ ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις τα παραπάνω (ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι έτσι είναι) με τους θανάτους και τα τραγικά εγκλήματα στο όνομα των θρησκειών, είναι απλά αστείο. Αυτά.

    ΟΚ Κλαίω λίγο αλλά συμβαίνει τώρα...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #3966
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όλα τα παραπάνω, βέβαια, συνέβησαν για πολιτικούς, όχι θρησκευτικούς, λόγους. Δεν εκπροσωπούσαν τον "αθεϊσμό", αλλά τον κομμουνισμό. Έχεις δει πολλούς "άθεους" σήμερα να εκτελούν θρήσκους; Θες να σου δώσω καμιά 1000άδα παραδείγματα θρήσκων που εκτελούν αλλόθρησκους; Σημερινά, όχι προχτεσινά.

    Anyway... φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι κι εσύ ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις τα παραπάνω (ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι έτσι είναι) με τους θανάτους και τα τραγικά εγκλήματα στο όνομα των θρησκειών, είναι απλά αστείο. Αυτά.
    Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουνε άλλες θρησκείες παρά μόνο η Ορθοδοξία που ήταν και το αντικείμενο της κουβέντας μας και σήμερα δεν έχει εκτελέσει αλλόθρησκους , για αυτό δεν μπορείς να δώσεις ούτε ένα παράδειγμα σημερινό με αποτέλεσμα να στρέφεσαι σε άλλες θρησκείες . Σου εξηγώ (με καλό τρόπο ελπίζω) πως το να χρεώνεις σήμερα στους Ορθόδοξους οτι χτίσανε ναούς πάνω σε άλλους πριν από 1500 χρόνια , είναι σαν να χρεώνεις το διωγμό (για να μη πω κάτι πιο βαρύ) των ορθόδοξων Ρώσων στους σημερινούς "άθεους" κομμουνιστές (γιατί υπάρχουν και αρκετοί θρησκευόμενοι). Είναι πολύ γενικολογία πως να το πω..
    Το είπες και μόνος σου : " Έχεις δει πολλούς "άθεους" σήμερα να εκτελούν θρήσκους;"
    και σου απαντώ : Εχεις δεί πολλούς Χριστιανούς να καίνε, καταστρέφουν , εξαφανίζουν, χτίζουν πάνω σε κάθε ιερό χώρο σήμερα ;

    Στα λόγια μου έρχεσαι.

  7. #3967
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    ... Εχεις δεί πολλούς Χριστιανούς να καίνε, καταστρέφουν , εξαφανίζουν, χτίζουν πάνω σε κάθε ιερό χώρο σήμερα ; ....
    Δεν είναι πώς δεν θέλουν απλά δεν μπορούν. Εχουν αλλάξει οι εποχές, αν μπορούσαν και σήμερα θα έχτιζαν.
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #3968
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    ΟΚ Κλαίω λίγο αλλά συμβαίνει τώρα...
    https://www.youtube.com/watch?v=K8Xg...ature=youtu.be

    Δες αυτό καλύτερα.

  9. #3969
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος

    Άσχετα μ' όλα αυτά, υπάρχει κάποια σχολή που μαθαίνουν να μιλούν λες και δεν κατοικούν σ' αυτη τη χώρα; Πψς ας πούμε υπάρχει σχολή ντυσίματος των νομικών, κάτι τέτοιο...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #3970
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουνε άλλες θρησκείες παρά μόνο η Ορθοδοξία που ήταν και το αντικείμενο της κουβέντας μας και σήμερα δεν έχει εκτελέσει αλλόθρησκους , για αυτό δεν μπορείς να δώσεις ούτε ένα παράδειγμα σημερινό με αποτέλεσμα να στρέφεσαι σε άλλες θρησκείες . Σου εξηγώ (με καλό τρόπο ελπίζω) πως το να χρεώνεις σήμερα στους Ορθόδοξους οτι χτίσανε ναούς πάνω σε άλλους πριν από 1500 χρόνια , είναι σαν να χρεώνεις το διωγμό (για να μη πω κάτι πιο βαρύ) των ορθόδοξων Ρώσων στους σημερινούς "άθεους" κομμουνιστές (γιατί υπάρχουν και αρκετοί θρησκευόμενοι).
    Καλά, δεν είναι λίγοι οι χριστιανοί που σκοτώνουν κόσμο με καθαρά θρησκευτικά κίνητρα, ή τέλος πάντων τυφλοί από θρησκευτικές πεποιθήσεις. Μια ματιά προς Αμερική μεριά θα σε πείσει. Καταλαβαίνω τι λες και το δέχομαι, ναι, δε συμβαίνει σε αυτήν την κλίμακα, με τον συγκεκριμένο τρόπο, αλλά συμβαίνει. Και τουλάχιστον στις 99 από τις 100 περιπτώσεις, δεν είναι άθεοι οι θύτες.
    Life begins at 45°.

  11. #3971
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Άσχετα μ' όλα αυτά, υπάρχει κάποια σχολή που μαθαίνουν να μιλούν λες και δεν κατοικούν σ' αυτη τη χώρα; Πψς ας πούμε υπάρχει σχολή ντυσίματος των νομικών, κάτι τέτοιο...
    Δεν ξέρω ακόμη τι λέει και μη νομίζεις πως υπερασπίζομαι τον κλήρο (ειδικά την εξουσία αυτού) άλλο η πίστη και άλλο οι λειτουργοί και δεν είμαι παπικός για να δίνω το αλάθητο , γενικά όμως στην εποχή μας έχω μάθει πως καλό είναι να ακούγονται ολόκληρες οι ομιλίες και όχι τμήματα αυτών πριν κρίνω τα κίνητρα πίσω από αυτές.

  12. #3972
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    ''Η ομοφυλοφιλία είναι εκτροπή από τους Νόμους της φύσεως! Είναι κοινωνικό κακούργημα! Είναι αμαρτία! Όσοι, λοιπόν, είτε την βιώνουν, είτε την υποστηρίζουν δεν είναι φυσιολογικοί άνθρωποι! Είναι αποβράσματα της Κοινωνίας''
    '' Είναι μερικά αποβράσματα της Κοινωνίας, περι- θωριακοί άνθρωποι, ελαττωματίες, εξευτελισμένοι, άνθρωποι του σκότους ,Ε, λοιπόν, αυτούς τους ξεφτυλισμένους, φτύστε τους! Αποδοκιμάστε τους! Μαυρίστε τους! Δεν είναι άνθρωποι! Είναι εκτρώματα της φύσεως! Ψυχικά και πνευματικά πάσχουν! Είναι άτομα με νοητική διαταραχή! Δυστυχώς, αυτοί είναι τρις-χει-ρότεροι και πολύ πιό επικίνδυνοι από κάποιους, που ζούν στα τρελλοκομεία''

    Δηλώσεις ισλαμιστή μουλά στο Ιραν, 2015.Ή όχι;
    Ρε την θρησκεία της αγάπης...
    when life gets complicated... i ride.

  13. #3973
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Κατά τον μεσαίωνα, η χριστιανική εκκλησία (προ σχίσματος) απαγόρευε τον δανεισμό χρημάτων με τόκο.
    Οπότε την δουλειά αυτή την ανέλαβαν οι Εβραίοι.
    Οπότε και τον ήπιαν. Οι εβραίοι.
    Η ίδια εκκλησία σήμερα (Καθολικοί και ορθόδοξοι και κόπτες και όλοι γενικώς) επιτρέππουν τον δανεισμό με τόκο.
    Οπότε τον ήπιαμε. Ολοι μας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #3974
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω ακόμη τι λέει και μη νομίζεις πως υπερασπίζομαι τον κλήρο (ειδικά την εξουσία αυτού) άλλο η πίστη και άλλο οι λειτουργοί και δεν είμαι παπικός για να δίνω το αλάθητο , γενικά όμως στην εποχή μας έχω μάθει πως καλό είναι να ακούγονται ολόκληρες οι ομιλίες και όχι τμήματα αυτών πριν κρίνω τα κίνητρα πίσω από αυτές.

    Και καλά κάνεις. Εδώ οι άλλοι είχαν αφορίσει τους επαναστάτες του 1821...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #3975
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3...AF%CE%B5%CF%82

    Oι Χριστιανοί ειναι καλα παιδια ρε δεν εκανα λεηλασίες γενοκτονίες κλπ.......δεν............δεν.........oh shit......

    Σε πιο προσφατα παραδειγματα της αηδιας της εκκλησιας:

    https://www.vice.com/gr/article/9a5q...po-ierea-ksana



    και προχωραμε ας μη το βαθύνουμε παραπανω γιατι θα βγουνε οι γνωστοι να λενε οτι μας εβαλε ο Βελζεβουλ ο αντιχρηστος ο λουσιφερ κλπ κλπ...οπως και τα τσιπ στις καρτες ειναι δικια του κατασκευασματα και τα εμβολια για τον κορονοιο ειναι για τον ελενχο του νου...ελοχιμ και ελ και ωπα ξεφυγα....

    ρεεεεεε δεν την παλευετε ρεεεεεε
    Throttle that mysterious friend of ours

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF