Σελίδα 279 από 279 ΠρώτοΠρώτο ... 179229269274275276277278279
Προβολή αποτελεσμάτων 4.171 έως 4.174 από 4174

Θέμα: Ο καφενές vol.2

Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Και επειδη για 30 χρονια ο καθενας επαιρνε διπλωμα για πενηνταρι με ενα 8αρι η εξελιξη αυτου του πραγματος,το 2020,ειναι να μπορει να οδηγει 125αρι χωρις καν το 8αρι.Αυτο λες αν καταλαβα καλα.

Το οτι ειμαστε ουγκανοι με την παροδο των ετων θα επρεπε να διορθωνεται και οχι να διαιωνιζεται και να εξελισσεται.

Το θεμα δεν ειναι να το πας,το θεμα ειναι να το σταματησεις.Συμφωνω οτι αυτο ερχεται κυριως με την εμπειρια.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Απορω σε ποια χωρα δωσατε για διπλωμα ρε παιδια ολοι εσεις που ωρυεστε. Γιατι νομιζω κοροϊδευομαστε και μεταξυ μας.
    Οσοι δηλαδη εχετε δωσει οντως για διπλωμα μηχανης Α και δεν το πηρατε με αυτοματες αναβαθμισεις κατηγοριας, αφου περασατε καποτε αναμεσα σε πεντε κωνους με μια βεσπα. Γιατι ξερω πως ο μεσος ορος ηλικιας εδω μεσα δεν ειναι μικρος, οποτε δε θα ειστε και λιγοι οι αναβαθμισιακηδες.

Το θεμα λεει ειναι να το σταματησεις... Ναι γιατι εμαθα εγω να το σταματαω για να παρω διπλωμα. Που ανεβηκα στο GSR και η οδηγια του εκπαιδευτη οταν μου μαθαινε πώς να περασω την εξεταση για το φρεναρισμα (οχι πώς να φρεναρω, δεν ειναι το ιδιο) ηταν "Απλα πατα το φρενο τερμα, εχει ABS η μηχανη". Και αυτο εκανα και φυσικα περασα την εξεταση. Και μετα βγηκα στο δρομο νομιμα. Και επρεπε να μαθω να φρεναρω απ΄το μηδεν. Ξεχασα να πω οτι ο εκπαιδευτης μου πριν την εξεταση με ειχε ενημερωσει πως ο εξεταστης ειναι απο αυτους που λαδωνονται και οτι αν με ενδιαφερει η τιμη ειναι 150€. Και μετα απο αυτα μπορουσα νομιμα να οδηγησω Hayabusa turbo αν ηθελα, οχι 125.

Δε ξερω αν θα γινει οντως ο νομος, εγω βλεπω αρκετα θετικα σε αυτο ως σκεψη. Αλλα μου φαινεται αστεια η υποκρισια μας σε καποια πραγματα. Εκτος κι αν καποιοι εχετε οντως πεισει τον εαυτο σας οτι για να παρετε διπλωμα χρειαστηκε πρωτα να μαθετε να οδηγατε.
    Eπειδη μαλλον στο δικο μου σχολιο αναφερεσαι,αφενος σου ξεφυγε το σημειο με τα κοκκινα bold αφετερου χανεις το νοημα αυτου που εγραψα(με τα απλα bold).

Το οτι ο τροπος αποκτησης διπλωματος εδω στην Ελλαδα ειναι αυτος που ειναι και με 150ε μπορεις να οδηγησεις busa turbo σημαινει οτι πρεπει να καταργησουμε τις εξετασεις?Σημαινει οτι θα πρεπει ο καθενας στις διακοπες του να μπορει να νοικιασει ενα μηχανακι 125κεκ χωρις καμια απολυτως εμπειρια?

Υ.Γ.Δεν ειχα διπλωμα 50 ή 125,πηγα απευθειας για το απεριοριστο στα 21.Δεν ειχα καμμια τρομερη εμπειρια με τα διτροχα μεχρι τοτε.Ουτε και εμαθα να οδηγω επειδη πηγα και εκανα 10 ωρες μαθημα στον δασκαλο.Ο εαυτος μου με προστατεψε και με εμαθε να κινουμαι στις 2 ροδες αλλα δεν συμφωνω με το να μπορει ο καθενας,με την αυτοπεποιθηση που του δινει το διπλωμα του αυτοκινητου σε μια χωρα με την νοοτροπια και το ΕΓΩ που εχει η πλειοψηφια των κατοικων της,να μπορει να βγαινει στον δρομο με ενα οχημα 125κεκ.

Μην ξεχνας οτι και η Βικυ η γκαζιαρα με 125κεκ καρφωθηκε στην μπαγκαζιερα.
    https://www.youtube.com/watch?v=n3uE4dgNiiA
    Τελευταία τροποποίηση από Shinigami Ryuk; Χθες στις 11:03.

Παλαιό μέλος
    Φυσικά και καρφώθηκε η Βίκυ. Όπως και θα καρφωθουν πολλές ακόμα με ή χωρίς δίπλωμα, με παπιά, ποδήλατα, ηλεκτρικά πατίνια/σκούτερ, κτλ. Η διαφορά είναι πως η Βίκυ με το παπί σηκώνεται, ξεσκονίζεται και μαθαίνει την επόμενη φορά να είναι πιο προσεκτική. Ενώ με το busa και το δίπλωμα του κώλου παίζει να μη σηκωθείς ποτέ.

Βασικά στο Υ.Γ. δε λες κάτι διαφορετικό απ' ό,τι είπα. Εγώ το μόνο που είπα είναι να μην κοροϊδεύουμε τον ίδιο μας τον εαυτό. Όλοι στο δρόμο μάθαμε να οδηγάμε. Με ή χωρίς δίπλωμα.

Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Φυσικά και καρφώθηκε η Βίκυ. Όπως και θα καρφωθουν πολλές ακόμα με ή χωρίς δίπλωμα, με παπιά, ποδήλατα, ηλεκτρικά πατίνια/σκούτερ, κτλ. Η διαφορά είναι πως η Βίκυ με το παπί σηκώνεται, ξεσκονίζεται και μαθαίνει την επόμενη φορά να είναι πιο προσεκτική. Ενώ με το busa και το δίπλωμα του κώλου παίζει να μη σηκωθείς ποτέ.

Βασικά στο Υ.Γ. δε λες κάτι διαφορετικό απ' ό,τι είπα. Εγώ το μόνο που είπα είναι να μην κοροϊδεύουμε τον ίδιο μας τον εαυτό. Όλοι στο δρόμο μάθαμε να οδηγάμε. Με ή χωρίς δίπλωμα.
    Το οτι σηκωθηκε η Βικυ ειναι και θεμα τυχης οπως εχουμε δει πολλακις.Δεν ειναι μονο τα κυβικα που παιζουν ρολο στο αν θα σκοτωθει καποιος ή οχι.Αν ηταν ετσι δεν θα σκοτωνονταν τοσος κοσμος με παπια,μικρα σκουτερ,ηλεκτρικα πατινια κλπ.

Ναι στο ΥΓ δεν λεμε κατι το τελειως διαφορετικο.Απλα να επισημανω για μια ακομη φορα που διαφωνω με εσενα.Το οτι μεγαλωσαμε και πηραμε διπλωμα σε ενα τετοιο συστημα για εμενα προσωπικα δεν σημαινει οτι πρεπει να μας φαινεται κατι φυσιολογικο και να το διαιωνιζουμε.

hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Nομιζω οτι το σκεφτεσαι λαθος. Δεν πρεπει να υπαρχει κακο σεναριο. Πρεπει ολοι να τηρουν τον ΚΟΚ. Τελος. Μοτοσυκλετιστικη αντιληψη δεν υπαρχει αν σεβεσαι τον ΚΟΚ.
    Η εκπαιδευση σε οποιοδηποτε οχημα εχει να κανει με την τηρηση των κανονων, τον ελεγχο του οχηματος με ασφαλεια για τον χειριστη, τους επιβατες και τους υπολοιπους χρηστες του δρομου. Το οποιο σημαινει οτι πρεπει να μαθεις να στριβεις , φρεναρεις, επιταχυνεις σε διαφορετικες συνθηκες, μερα-νυχτα-ηλιος-βροχη.

Τωρα πες μου ποια σχολη διδασκει ετσι.
    .
    Μα και αυτά που αναφέρεις είναι πιθανά κακα σενάρια.
    Οι σχολές παίρνουν την κρατική εγκύκλιο και ακολουθούν. Η μέριμνα περνά στις κυβερνήσεις. Οι κυβερνήσεις περιμένουν ευρωπαική εγκύκλιο για να βελτιώσουν το επίπεδο κυκλοφοριακής συνείδησης απο το 2/10 να το κάνουν 3/10..Αυτό σε σχέση με τις υπόλοιπες δυτικές χώρες που έχουν μακράν καλύτερες υποδομές, καλύτερο εργασιακό περιβάλλον-ευμάρεια συνεπώς και πιο εξελιγμένη νοοτροπία και αντίληψη για την κυκλοφοριακή αγωγή
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 279 από 279 ΠρώτοΠρώτο ... 179229269274275276277278279

Παρόμοια θέματα

1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2