Σελίδα 324 από 644 ΠρώτοΠρώτο ... 224274314319320321322323324325326327328329334374424 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 4.846 έως 4.860 από 9648

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #4846
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Πόσο μερίδιο ακόμα να πάρει από τους άλλους?
    Δεν έχει και μεγάλη σημασία για τους Ιταλούς εφόσον τα sh Ιταλικά είναι όπως έχει γίνει το σύστημα

  2. #4847
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    υπάρχει ακομα πιο κατω σαν χωρα ....
    η το τερματίσαμε.....
    διαβαστε κ κλάψτε με την ησυχία σας παρακαλώ .....
    https://www.pronews.gr/elliniki-poli...tynomikoys-247

  3. #4848
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    υπάρχει ακομα πιο κατω σαν χωρα ....
    η το τερματίσαμε.....
    διαβαστε κ κλάψτε με την ησυχία σας παρακαλώ .....
    https://www.pronews.gr/elliniki-poli...tynomikoys-247
    Τρολιά κανονική...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4849
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Αγόρια μια γρήγορη ερώτηση. Πήρα φορτιστή μπαταρίας αυτοκινήτου μηχανής και θα παίξει μπαλαντέζα για την πυλωτή. Πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο ή μια οποιαδήποτε απλή των 10m πάνω κάτω θα είναι ΟΚ;
    Δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα. Το έκανα πάρα πολλές φορές με εύκαμπτο 2χ0.75mm και μήκος 25m. Ο δικός μου φορτιστής όμως είναι μικρός, Optimate4 (λίγα αμπέρ).
    Μετά κατέβασα ρεύμα (μόνιμη πρίζα) στο γκαράζ και ησύχασα.

  5. #4850
    Άλλαξε η "πολιτική"?
    324 σελίδες?
    Μην μετράς τις μέρες κάνε τις μέρες να μετράνε!

  6. #4851
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα. Το έκανα πάρα πολλές φορές με εύκαμπτο 2χ0.75mm και μήκος 25m. Ο δικός μου φορτιστής όμως είναι μικρός, Optimate4 (λίγα αμπέρ).
    Μετά κατέβασα ρεύμα (μόνιμη πρίζα) στο γκαράζ και ησύχασα.
    Το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και εγώ, αλλά πόσα μέτρα "αντέχει" ??

    Μένω στον 4ο και τον φορτιστή θα τον βάλω στο υπόγειο γκαράζ, υπολογίζω περίπου 30μ. Θα δουλέψει ή να πάρω απο το υπόγειο ( είναι κοινόχρηστο και δεν θέλω να δώσω λαβές για σχόλια..)
    Τελευταία τροποποίηση από Manalishi; 30/03/2021 στις 13:51.
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  7. #4852
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και εγώ, αλλά πόσα μέτρα "αντέχει" ??

    Μένω στον 4ο και το φορτίστη θα τον βάλω στο υπόγειο γκαράζ, υπολογίζω περίπου 30μ. Θα δουλέψει ή να πάρω απο το υπόγειο ( είναι κοινόχρηστο και δεν θέλω να δώσω λαβές για σχόλια..)
    Γιατι δεν φερνεις την μπαταρια στο σπιτι να ξεμπερδευεις?
    Λογικα ειναι οχημα που δεν το κινεις καθημερινα οποτε γι αυτο θελει φορτιση?
    (Δεν ξερω λεω)

    Στο δικο μου την εχω βγαλει κ την εχω μπαλκονι απανω κ φορτιζει (optimate 4).
    Ride(s) the wind of change...

  8. #4853
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Το κινώ κάθε 4-7 μέρες, ανάλογα ποιό απο τα δύο αμάξια έχει καλύτερη θέση πάρκινγκ...

    Long story:
    Απλά έχει μια μικρή διαρροή ρεύματος που μέχρι τώρα κανένα συνεργείο δεν βρίσκει, συμπεριλαμβανομένων και 2 εξουσιοδοτημένων, και εαν δεν το κουνησω στις 6-7 μέρες ο συναγερμός (που όταν το αμάξι είναι στο γκαράζ δεν τον έχω ενεργοποιημένο) μου στέλνει απειλητικά μηνύματα (έχει διάφορα κόλπα αλλά και παρακολούθηση μπαταριας. Μόλις πέσει κάτω απο το όριο που του θέτεις, ξεκινάει τα μνμ στο κιμητό.) Οταν τα αμέλησα, χρειάστηκε 4-5 φορές να βάλω μπροστά με καλώδια.
    Τα τελευταία 4 χρόνια έχω αλλάξει 3 μπαταρίες. Το κακό είναι οτι κάνω μικρές διαδρομές στην πόλη (10-20 λεπτά το πολύ) και πιστεύω δεν προλαβαίνει να φορτίσει σωστά, ίσως φταίει αυτό.
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  9. #4854
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Το κινώ κάθε 4-7 μέρες, ανάλογα ποιό απο τα δύο αμάξια έχει καλύτερη θέση πάρκινγκ...

    Long story:
    Απλά έχει μια μικρή διαρροή ρεύματος που μέχρι τώρα κανένα συνεργείο δεν βρίσκει, συμπεριλαμβανομένων και 2 εξουσιοδοτημένων, και εαν δεν το κουνησω στις 6-7 μέρες ο συναγερμός (που όταν το αμάξι είναι στο γκαράζ δεν τον έχω ενεργοποιημένο) μου στέλνει απειλητικά μηνύματα (έχει διάφορα κόλπα αλλά και παρακολούθηση μπαταριας. Μόλις πέσει κάτω απο το όριο που του θέτεις, ξεκινάει τα μνμ στο κιμητό.) Οταν τα αμέλησα, χρειάστηκε 4-5 φορές να βάλω μπροστά με καλώδια.
    Τα τελευταία 4 χρόνια έχω αλλάξει 3 μπαταρίες. Το κακό είναι οτι κάνω μικρές διαδρομές στην πόλη (10-20 λεπτά το πολύ) και πιστεύω δεν προλαβαίνει να φορτίσει σωστά, ίσως φταίει αυτό.
    Οντως τα 10-20 λεπτα δεν κανουν τιποτα.
    Το σωστο ειναι να βρεθει η αιτια κ να λυθει το προβλημα.
    4 μπαταριες σε 3 χρονια ειναι κακο νουμερο.
    Αν εχεις χωρο δικο σου που παρκαρεις κ τα 2 κ απλα διαλεγεις ποιο ειναι πιο γρηγορα διαθεσιμο ασε το ενα κανα 2 βδομαδο για φορτιση κ παιξε μπαλα με το αλλο.
    Τωρα αν ειναι αλλο το προβλημα του παρκινγκ παμε στην επιλογη ''Το σωστο ειναι να βρεθει η αιτια κ να λυθει το προβλημα''.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #4855
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και εγώ, αλλά πόσα μέτρα "αντέχει" ??

    Μένω στον 4ο και τον φορτιστή θα τον βάλω στο υπόγειο γκαράζ, υπολογίζω περίπου 30μ. Θα δουλέψει ή να πάρω απο το υπόγειο ( είναι κοινόχρηστο και δεν θέλω να δώσω λαβές για σχόλια..)
    Αποθηκη υπάρχει κοντά αλλά το ρεύμα είναι το κοινόχρηστο, και δεν θέλω να πάρω απο εκεί...( αν και βλέπω οτι δεν υπάρχει άλλη λυση, γιατί και στο πίσω μπαλκόνι δεν υπάρχει πρίζα, πρέπει να τρυπησω τοίχο ή να περάσω καλώδιο απο την αναμονή για το air condition.)
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  11. #4856
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Οντως τα 10-20 λεπτα δεν κανουν τιποτα.
    Το σωστο ειναι να βρεθει η αιτια κ να λυθει το προβλημα.
    4 μπαταριες σε 3 χρονια ειναι κακο νουμερο.
    Αν εχεις χωρο δικο σου που παρκαρεις κ τα 2 κ απλα διαλεγεις ποιο ειναι πιο γρηγορα διαθεσιμο ασε το ενα κανα 2 βδομαδο για φορτιση κ παιξε μπαλα με το αλλο.
    Τωρα αν ειναι αλλο το προβλημα του παρκινγκ παμε στην επιλογη ''Το σωστο ειναι να βρεθει η αιτια κ να λυθει το προβλημα''.
    ''Το σωστο ειναι να βρεθει η αιτια κ να λυθει το προβλημα'' - Ιστορίες τρέλλας..

    Χώρος: Εξουσιοδοτημένο συνεργείο/Ανιτπροσωπεία VOLVO

    Συμμετέχοντες: Υπεύθυνος Συνεργείου και Εγώ...(Short version για οικονομία χώρου)

    - Καλησπέρα, έφερα εχτές το αμάξι για σερβις ετήσιο αλλά και για την διαρροή που σας είπα.
    - Καλησπέρα, το σέρβις ολοκληρώθηκε, όσον αφορά την διαρροή βρήκαμε οτι φταίει ο συναγερμός, απο εκεί είναι η απώλεια ρεύματος
    - Πολύ ωραία, είστε εξαιρετικοι επαγγελματίες!!
    - (Χαμογελάει με ικανοποίηση...)
    - Μια ερώτηση έχω ακόμα
    - Βεβαίως, πείτε μου.
    - Γιατί μου άδειασε την μπαταρία 2 φορές πριν βάλω συναγερμό?
    - Τι εννοείτε?
    - Εννοώ οτι έμεινα απο μπαταρία 2 φορές, πριν γίνει εγκατάσταση του συναγερμου.
    - Δεν ξέρω, αλλά ο συναγερμός φαίνεται οτι φταίει
    - Δηλαδή ο συναγερμός τράβαγε ρεύμα πριν τον βάλω επάνω, απο το κουτί του μέσα?? Ασυρματα?
    - Ε...όχι...κοιτάτε να δείτε, εμας μας δείχνει οτι είναι ο συναγερμός.
    - Γιατί μου άδειασε την μπαταρία 2 φορές πριν βάλω συναγερμό τότε?
    - Τι εννοείτε?
    - Τι εννοείς τι εννοώ? Είσαι σίγουρα μηχανικός? Τον απομονωσατε τον συναγερμό πριν μετρήσετε ολο το βράδυ το αμάξι για διαρροές?
    - Εεε, μάλλον, να ρωτήσω...
    - Αστο, κατάλαβα...Είστε τελείως μαλάκες (αυτολεξεί...)
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  12. #4857
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    ''Το σωστο ειναι να βρεθει η αιτια κ να λυθει το προβλημα'' - Ιστορίες τρέλλας..

    Χώρος: Εξουσιοδοτημένο συνεργείο/Ανιτπροσωπεία VOLVO

    Συμμετέχοντες: Υπεύθυνος Συνεργείου και Εγώ...(Short version για οικονομία χώρου)

    - Καλησπέρα, έφερα εχτές το αμάξι για σερβις ετήσιο αλλά και για την διαρροή που σας είπα.
    - Καλησπέρα, το σέρβις ολοκληρώθηκε, όσον αφορά την διαρροή βρήκαμε οτι φταίει ο συναγερμός, απο εκεί είναι η απώλεια ρεύματος
    - Πολύ ωραία, είστε εξαιρετικοι επαγγελματίες!!
    - (Χαμογελάει με ικανοποίηση...)
    - Μια ερώτηση έχω ακόμα
    - Βεβαίως, πείτε μου.
    - Γιατί μου άδειασε την μπαταρία 2 φορές πριν βάλω συναγερμό?
    - Τι εννοείτε?
    - Εννοώ οτι έμεινα απο μπαταρία 2 φορές, πριν γίνει εγκατάσταση του συναγερμου.
    - Δεν ξέρω, αλλά ο συναγερμός φαίνεται οτι φταίει
    - Δηλαδή ο συναγερμός τράβαγε ρεύμα πριν τον βάλω επάνω, απο το κουτί του μέσα?? Ασυρματα?
    - Ε...όχι...κοιτάτε να δείτε, εμας μας δείχνει οτι είναι ο συναγερμός.
    - Γιατί μου άδειασε την μπαταρία 2 φορές πριν βάλω συναγερμό τότε?
    - Τι εννοείτε?
    - Τι εννοείς τι εννοώ? Είσαι σίγουρα μηχανικός? Τον απομονωσατε τον συναγερμό πριν μετρήσετε ολο το βράδυ το αμάξι για διαρροές?
    - Εεε, μάλλον, να ρωτήσω...
    - Αστο, κατάλαβα...Είστε τελείως μαλάκες (αυτολεξεί...)
    Αρα ψαχνεις σοβαρο ηλεκτρολογο...μονο ετσι θα λυθει.
    Παντως κ ενας φορτιστης (καλη ωρα ο δικος μου) σε κατασταση συντηρησης μπορει να καψει το τρομακτικο νουμερο των 0.024kWh/ανα ημερα συμφωνα με τον κατασκευαστη.
    Κατα την διαρκεια της φορτισης σιγουρα θα αλλαζει αυτο αλλα η καταναλωση παραμενει γελοια. Δηλαδη αν δεν ειναι τπτ μλκς εκει που μενεις δεν θα υπαρχει θεμα να παρεις απο το κοινοχρηστο.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #4858
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και εγώ, αλλά πόσα μέτρα "αντέχει" ??

    Μένω στον 4ο και τον φορτιστή θα τον βάλω στο υπόγειο γκαράζ, υπολογίζω περίπου 30μ. Θα δουλέψει ή να πάρω απο το υπόγειο ( είναι κοινόχρηστο και δεν θέλω να δώσω λαβές για σχόλια..)
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά αυτό που περιγράφω το έκανα τακτικά και κάποιες φορές άφησα τον φορτιστή σε λειτουργία για μέρες.
    Κανένα πρόβλημα. Ούτε υπερθέμανση στο καλώδιο παρόλο που ήταν "μικρό", ούτε τίποτα. Αλλά, ξαναλέω, ο φορτιστής είναι μικρός. Δεν ξέρω τι μηχάνημα έχεις.
    Πάντως εξέτασε και την περίπτωση να τραβήξεις μόνιμα ρεύμα από το σπίτι. Αν βρεις τρόπο να περάσεις το καλώδιο χωρίς να ενοχλεί, βάζεις μία επίτοιχη πρίζα και ξενοιάζεις.

  14. #4859
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    απο τα βασικα ηλεκτρολογικα που γνωριζω αυξανοντας το μηκος του καλωδιου αυξανεται η αντισταση του
    η αντισταση μαζι με το ρευμα που το διαρρεει δημιουργουν μια πτωση τασης
    επειδη οι φορτιστες τραβανε ελαχιστο ρευμα η πτωση αυτη στα 220V ειναι αμελητεα οποτε πιστευω οτι στην περιπτωση σου δεν θα εχεις θεμα ουτε με καποιες δεκαδες μετρα καλωδιο ειδικα αν ειναι εναμισαρι

  15. #4860
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και εγώ, αλλά πόσα μέτρα "αντέχει" ??

    Μένω στον 4ο και τον φορτιστή θα τον βάλω στο υπόγειο γκαράζ, υπολογίζω περίπου 30μ. Θα δουλέψει ή να πάρω απο το υπόγειο ( είναι κοινόχρηστο και δεν θέλω να δώσω λαβές για σχόλια..)
    Θεωρώ ότι είναι πιο εύκολο να τραβήξει ένας ηλεκτρολόγος γραμμή ρεύματος από το μετρητή της ΔΕΗ προς το υπόγειο parking, παρά να κατεβάσεις καλώδιο από τον 4ο όροφο.

    Επιπλέον, σε μερικά χρόνια πιθανώς να έχεις ηλεκτρικό όχημα, οπότε είναι ευκαιρία να φθάσει μέχρι τη θέση στάθμευσης μία γραμμή ηλεκτρικού ρεύματος που να σηκώνει πολλά Ampere κι ας είναι προς το παρόν πλεονάζουσα. Έτσι θα μπορείς να εγκαταστήσεις πιο εύκολα ταχυφορτιστή, όταν αποκτήσεις ηλεκτρικό όχημα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 14:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 12:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 23:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 16:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF