Σελίδα 328 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 228278318323324325326327328329330331332333338378428 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 4.906 έως 4.920 από 9984

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #4906
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Είναι αναμενόμενο να χρεωθείς, εφόσον ενεργοποίησες τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας στο κινητό σου, πριν ενεργοποιήσεις εμπορικό πακέτο δεδομένων. Θα έπρεπε να το είχες κάνει είτε πριν λήξει το προηγούμενο πακέτο σου, είτε μέσω Wi-Fi, με κλειστά τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας.

    Παρ' όλα αυτά, σου χάρισαν τη χρέωση, οπότε έκαναν μία μικρή υπέρβαση για να σε κρατήσουν χαρούμενο. Πελατοκεντρική προσέγγιση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #4907
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Όλοι τα ίδια σκατα κάνουν.
    Cosmote έχεις π.χ.2 gb mobile data, και παίρνεις δώρο λόγω online ανανέωσης 600Mb για 1 εβδομάδα.
    Στην μεταβαση από το 1 πακέτο στο αλλο, προλαβαίνουν και σε χρεώνουν κάνα ευρωπουλο για χρήση mobile data.
    AN αντέξεις να κάνεις 10αδες τηλέφωνα και να στείλεις άλλα τόσα Μάιλ , στο επιστρέφουν.

    Εγω όταν συμβαίνει οτιδήποτε μυστήριο οπουδήποτε ,
    αρχικά στέλνω Μάιλ και ακολούθως ρίχνω κράξιμο χοντρό σε όλα τα.σοσιαλ που έχουν fb,instagram,twitter,επίσημο site, tripadvisor, google ratings κλπ.
    Κράξιμο του τύπου είστε κλεφτες και κακόβουλοι απατεώνες, ψεύτες κλπ.
    Βοηθάει πάρα πολύ και μια ονλινε καταγγελία στο υπουργείο, 5λεπτα υπόθεση είναι.

  3. #4908
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    cosmote καρτοσυμβολαιο εχω ....δεν με εχουν χρεωσει ποτε τπτ παραξενο
    εκτος αν συμβαινει μονο σε καρτοκινητα
    μεγαλη μπρουκλια τα 50 mb

  4. #4909
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Είναι αναμενόμενο να χρεωθείς, εφόσον ενεργοποίησες τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας στο κινητό σου, πριν ενεργοποιήσεις εμπορικό πακέτο δεδομένων. Θα έπρεπε να το είχες κάνει είτε πριν λήξει το προηγούμενο πακέτο σου, είτε μέσω Wi-Fi, με κλειστά τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας.

    Παρ' όλα αυτά, σου χάρισαν τη χρέωση, οπότε έκαναν μία μικρή υπέρβαση για να σε κρατήσουν χαρούμενο. Πελατοκεντρική προσέγγιση.
    αναμενόμενο; να βαλει χέρι επιχείρηση στην τσέπη μου; μπα

    αναμενόμενο είναι να μην έχω δεδομένα αν δεν το επιλέξω.
    Δεν μου "χαρίστηκε" τίποτα, εγώ χαρίζω κάθε μήνα τα χρήματα μου που με "νόμο"
    λήγουν και παύουν να έχουν ισχύ.

    Δεν είμαι υποχρεωμένος να λειτουργώ - εργάζομαι για την εταιρεία που είμαι πελάτης.
    Είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να σεβαστεί την πρόσβαση που έχει στα προσωπικά μου και να μην με κλέβει.

    αν θέλουν να ισχύει "αυτοματισμός" μπορούν να το κάνουν δωρεαν και να αφαιρούν το παρεχόμενο προϊόν απο το σύνολο του
    προϊόντος που θα επιλέξω την επόμενη φορα.
    "αυτοματισμοί" να επιβάλουν χρέωση χωρίς την συγκατάθεση μου, α μπα.

    Δεν είναι πελατοκεντρική η προσέγγιση σε κλέβω και μετα στα δίνω πίσω. Ωχ θα έχουμε θέμα με αυτόν που ξέρει τα δικαιώματα του είναι.

  5. #4910
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Doctor_John μην το βλέπεις σαν κλεψιά, τυπικά εκμεταλλεύτηκες μια υπηρεσία που σου παρέχεται με επιπλέον κόστος. Εσύ μπήκες στο ίντερνετ απ'όσο κατάλαβα οπότε λογικό είναι να σε χρεώσουν. Η λύση είναι απλή, απενεργοποιείς τα δεδομένα στο κινητό, σερφάρεις μόνο από όπου έχει wifi και τέρμα.


    Νόμιζα ότι οι εταιρείες δε χρέωναν δεδομένα για την πρόσβαση στο περιβάλλον/ιστότοπό τους για ανανέωση υπολοίοπου.

  6. #4911
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Μια χαρά κλεψιά είναι όπως και τόσα άλλα που κάνουν οι εταιρείες κινητής. Η αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου είναι στα όρια της απάτης, λέω στα όρια γιατί πρακτικά το αναφέρουν στα ψιλά γράμματα και καλύπτονται.

    Λόγω διαμονής στο εξωτερικο ανανεώνω την κοσμοκάρτα μου όταν έρχομαι διακοπές. Γιατί το νούμερο μπλοκάρεται αν δεν γίνει ανανέωση μέσα στο επόμενο τρίμηνο. Και όχι μόνο αυτό, χάνεται και το οποιο υπόλοιπο.
    Και άντε το μπλοκάρισμα να το δεχτώ. Με το μπλοκάρισμα του αριθμού μπλοκάρεται και η εφαρμογή της κοσμοτέ με αποτέλεσμα να μην μπορεις να κάνεις απο εκεί ανανέωση της κάρτας!

    Δεν ξέρω πόσο τσιμα-τσίμα είναι οι εταιρείες για να βγάζουν από τη μύγα ξύγκι αλλά έχω την αίσθηση ότι ο σκληρός ανταγωνισμός δεν έχει βελτιώσει το service που παρέχουν στους πελάτες τους.
    Έχω ακούσει την αδερφή μου να ρίχνει μπινελίκια στον υπάλληλο (τηλεφωνικά) για να βγάλει ακρη, χοντρά μπινελίκια, για να καταφέρει να εξυπηρετηθεί σωστά. Και μαλιστα έχοντας εταιρικά νούμερα με τριψήφιους λογαριασμούς, οχι κάρτες και χαμηλά συμβόλαια.

    Από την άλλη σε κατάστημα είχα άψογη εξυπηρέτηση και δεν έχω ακούσει κάποιο παράπονο.

  7. #4912
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Doctor_John μην το βλέπεις σαν κλεψιά, τυπικά εκμεταλλεύτηκες μια υπηρεσία που σου παρέχεται με επιπλέον κόστος. Εσύ μπήκες στο ίντερνετ απ'όσο κατάλαβα οπότε λογικό είναι να σε χρεώσουν. Η λύση είναι απλή, απενεργοποιείς τα δεδομένα στο κινητό, σερφάρεις μόνο από όπου έχει wifi και τέρμα.


    Νόμιζα ότι οι εταιρείες δε χρέωναν δεδομένα για την πρόσβαση στο περιβάλλον/ιστότοπό τους για ανανέωση υπολοίοπου.

    Δες το λίγο πιο "πριν", είναι μια υπηρεσία που δεν επέλεξα ή σε χειρότερη περίπτωση δεν ρωτήθηκα.

    Είχε κλείσει από το πρωί, το απόγευμα έβαλα κάρτα και πριν προλάβω να στείλω το μνμ για την αγορά του πακέτου
    δέχθηκα δύο μηνύματα που μου είχαν στείλει στο viber.
    Έχει κανείς δικαίωμα να γνωρίζει αν έχω μηνύματα σε κρυπτογραφημένη εφαρμογή;
    Οχι. Σου δίνουν πρόσβαση χωρίς να έχουν στοιχεία και αν απαντήσει κάποια αυτοματοποίηση ωπ! χρειάζεται.

    οχι, ευχαριστώ

    το αποτέλεσμα μου δίνει μια απειροελάχιστη ελπίδα, μπορεί να μην την πρόσεχα αλλά είναι τόσο χάλια όλα τα υπόλοιπα που την προβάλει.

  8. #4913
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Παρόμοια εμπειρία είχα κι εγώ στο παρελθόν, και φυσικά δεν τους άφησα να με χρεώσουν ούτε ευρώ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled-4.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	42,6 KB 
ID:	427649
    Life begins at 45°.

  9. #4914
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    αναμενόμενο; να βαλει χέρι επιχείρηση στην τσέπη μου; μπα

    αναμενόμενο είναι να μην έχω δεδομένα αν δεν το επιλέξω.
    Δεν μου "χαρίστηκε" τίποτα, εγώ χαρίζω κάθε μήνα τα χρήματα μου που με "νόμο"
    λήγουν και παύουν να έχουν ισχύ.

    Δεν είμαι υποχρεωμένος να λειτουργώ - εργάζομαι για την εταιρεία που είμαι πελάτης.
    Είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να σεβαστεί την πρόσβαση που έχει στα προσωπικά μου και να μην με κλέβει.

    αν θέλουν να ισχύει "αυτοματισμός" μπορούν να το κάνουν δωρεαν και να αφαιρούν το παρεχόμενο προϊόν απο το σύνολο του
    προϊόντος που θα επιλέξω την επόμενη φορα.
    "αυτοματισμοί" να επιβάλουν χρέωση χωρίς την συγκατάθεση μου, α μπα.

    Δεν είναι πελατοκεντρική η προσέγγιση σε κλέβω και μετα στα δίνω πίσω. Ωχ θα έχουμε θέμα με αυτόν που ξέρει τα δικαιώματα του είναι.
    Αυτή είναι προσωπική σου άποψη, δεν είναι αντικειμενική αλήθεια. Άλλος θα ισχυριστεί "Από τη στιγμή που έχω υπόλοιπο χρημάτων στο καρτοκινητό, η εταιρεία οφείλει να μου παρέχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, έναντι ανακοινωθέντος τιμήματος, χωρίς να έχω ενεργοποιήσει πακέτο". Μάλιστα, στην κοινωνία της πληροφορίας, θεωρώ πιο βάσιμη την τελευταία αξίωση για πρόσβαση σε θεμελιώδες αγαθό, παρά τη δική σου.

    Από εκεί και πέρα, με δεδομένο ότι έχουν αναρτηθεί δημοσίως οι τιμοκατάλογοι και έχεις επιλέξει πρόγραμμα καρτοκινητής, είναι δική σου ευθύνη να παρακολουθείς πότε λήγουν τα πακέτα και να απενεργοποιείς τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας όταν θέλεις να αποφύγεις χρεώσεις. Διαφορετικά πας σε πρόγραμμα συμβολαίου που έχει διαφορετικές χρεώσεις.

    Μάλιστα οι εταιρείες κινητής σε ενημερώνουν με γραπτά μηνύματα ότι πλησιάζει η λήξη των πακέτων σου. Η Cosmote το έχει πάει ένα βήμα πιο μπροστά και σου δίνει τη δυνατότητα απενεργοποίησης της χρήσης δεδομένων, όταν δεν υπάρχει ενεργό πακέτο και σε πηγαίνει απευθείας στην ιστοσελίδα της για την επιλογή πακέτου, χωρίς να σε χρεώνει. Μακάρι να το κάνουν όλες οι εταιρείες αυτό, για όσους το επιθυμούν.

    Πάντως, για την ιστορία, η ενεργοποίηση πακέτου 50 Mbyte με 1,2€, σε προστατεύει από υπέρογκες χρεώσεις, που θα γίνουν εν αγνοία σου. Ακόμα και η κατανάλωση δεδομένων με το υψηλό κόστος 0,1€/Mbyte είναι καλύτερη σε σχέση με εκείνες που είχαμε δει πριν επέμβει η ΕΕΤΤ. Αν είχατε παρακολουθήσει την εξέλιξη των τιμών, μερικοί ίσως θυμάστε για χρεώσεις 12,5€/MByte. Ναι, 12.500 ευρώ το GByte και αρκετούς με συμβόλαια να έχουν βρεθεί να χρωστούν 400€, με λίγες ακραίες περιπτώσεις 11.000€ (Έλληνας) και 45.000€ (Γαλλία) από χρήση δεδομένων σε περιαγωγή. Πλέον έχουν εκλογικευτεί οι χρεώσεις και δεν κλείνουν σπίτια, αλλά υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δες το λίγο πιο "πριν", είναι μια υπηρεσία που δεν επέλεξα ή σε χειρότερη περίπτωση δεν ρωτήθηκα.
    Αποδεχόμενος τους όρους της σύμβασης, αποδέχεσαι τον επίσημο τιμοκατάλογο. Οι όροι ανακοινώνονται από την εταιρεία και ο συνδρομητής καλείται να τους αποδεχθεί, να μη συνάψει σύμβαση ή να υπαναχωρήσει αν δεν συμφωνεί στην πορεία, αν κρίνει ότι δεν τον συμφέρουν.

    Το "δεν μου αρέσουν οι όροι και βρίζω τον υπάλληλο", που ανέφερε κάποιος άλλος, προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο.


    Σε άλλες περιπτώσεις έχω διεκδικήσει κι εγώ χρήματα που χρεώθηκαν από εταιρείες χωρίς τη συγκατάθεσή μου και έχω πετύχει επιστροφή χρημάτων. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως η χρέωση είναι νόμιμη. Το γεγονός ότι δεν αρέσει σε κάποιους και οι εταιρείες κάνουν χατίρια επιστρέφοντας τα χρήματα στον πελάτη, απλά πρέπει να το δείτε σαν πελατοκεντρική πολιτική για να σας έχουν χαρούμενος, ακόμα και με απαιτήσεις σας που δεν έχουν νομικό έρεισμα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/04/2021 στις 22:04.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #4915
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το "δεν μου αρέσουν οι όροι και βρίζω τον υπάλληλο", που ανέφερε κάποιος άλλος, προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο.
    Μιας και φωτογραφίζομαι εδώ (No offence) το βρίσιμο δεν αφορούσε το "δεν μου αρέσουν οι όροι" αλλά το "δε λαμβάνω αυτα για τα οποία πλήρωσα".

    Μου έκανε κι εμένα μεγάλη εντύπωση και εκανα παρατήρηση, αλλά όταν άλλα πληρώνεις και άλλα λαμβάνεις (όχι για πρώτη φορά) και μάλιστα σε εταιρικο συμβόλαιο, δεν είχα και πολλά επιχειρήματα να αντιπαραβάλω.
    Τι να πω, αλλα τα στομάχια στο ελεύθερο επάγγελμα...

    Αν θυμαμαι καλά, είχε να κάνει με ειδικό προπληρωμένο πακέτο για ομιλία και ιντερνετ για χώρα εκτός ΕΕ και για τις μέρες που θα ήταν στη χώρα, όπου αντιλήφθηκε κάποιες υπερβολικές χρεώσεις που δεν θα υπήρχαν αν είχαν ενεργοποιήσει το πακέτο όπως συμφωνήθηκε. Κάτι που πρέπει να είχε και επίπτωση στον ημερίσιο τζίρο του μαγαζιου γιατί έπρεπε να βρίσκεται ανα πάσα στιγμή διαθέσιμη τηλεφωνικά. Εκεί τους πήρε και τους ξέχεσε.
    Τελευταία τροποποίηση από motojojo; 25/04/2021 στις 22:38.

  11. #4916
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Αν μπορείς να τεκμηριώσεις εγγράφως ασυνέπεια συμφωνηθέντων όρων και χρεώσεων, στέλνεις ένα ευγενικό e-mail και διεκδικείς τα χρήματά σου.

    Αν δεν απαντήσουν σε εύλογο χρονικά διάστημα, υπάρχουν θεσμικά όργανα που αναλαμβάνουν χωρίς χρέωση να φέρουν εις πέρας την επιστροφή των χρημάτων που δικαιούσαι, εάν τα δικαιούσαι. Πιστέψτε με, τα θεσμικά όργανα κάνουν εξαιρετική δουλειά. Τόσο καλή που προσπαθώ να τα χρησιμοποιώ τόσο για εμένα, όσο και για δικούς μου ανθρώπους, μόνο εφόσον έχω κάνει πρώτα προσπάθειες διεκδίκησης με μερικά e-mail προς τις εταιρείες που έχω τη διαφωνία. Όταν αρκετές προσπάθειες αποβούν άκαρπες, αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω τον πολύτιμο χρόνο των θεσμικών οργάνων. Δεν μου έχει τύχει ούτε μία φορά που να μη δώσουν άμεσα λύση.

    Φωνές, βρίσιμο και δημόσιες κατηγορίες, κατά τη γνώμη μου δεν αρμόζουν σε πολιτισμένους ανθρώπους. Αρκούν μερικά ευγενικά, τεκμηριωμένα e-mail. Γλιτώνεις το χρόνο που θα αφιερώσεις για να μιλήσεις με υπάλληλο περιορισμένων αρμοδιοτήτων και αναγκάζεις κάποιον υπεύθυνο να απαντήσει επίσης τεκμηριωμένα. Υπάρχουν εταιρείες που προσπαθούν να τη σκαπουλάρουν βάζοντας υπαλλήλους να κάνουν το ρόλο του κυματοθραύστη και ο κόσμος δεν καταλαβαίνει πόσο χρόνο χάνει με την τηλεφωνική επικοινωνία. Με τα έγγραφα οι πελάτες διεκδικούν αποτελεσματικότερα το δίκιο τους και οι εταιρείες γίνονται καλύτερες, αφού σε μερικές περιπτώσεις αναγκάζονται να αναδιαμορφώσουν την πολιτική τους, ώστε να εναρμονίζεται τόσο με το νόμο, όσο και με τις εύλογες απαιτήσεις των πελατών.

    Πρόσφατο παράδειγμα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/04/2021 στις 22:45.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #4917
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Να πώ ότι έχεις άδικο? Δεν έχεις. Έτσι είναι.

    Ούτε κι εγω το επικροτώ αλλά μου έχει περιγράψει πολλά σκηνικά απείρου κάλους με προμηθευτές, ακόμα και τράπεζες, που ακόμα και η σωστή όπως περιγράφεις οδός τελικά χασούρα έχει. Ο χρόνος είναι χρήμα και κάτι τέτοια απαιτούν χρόνο και πολλές φορές πάλι δεν βγαίνει άκρη ή θέλει τρομερή υπομονή.

    Επιπλέον όπως είπα και πιο πριν είμασταν εξωτερικό και η ασυνέπεια της εταιρείας είχε αντίκτυπο στη λειτουργία της επιχείρησης. Που τα 80-100 ευρώ του πακετου (δεν θυμαμαι πόσα ήταν, ήταν αρκετά) είναι πολύ λίγα μπροστά στην απώλεια κάποιων πελατών επειδή ο υπάλληλός της δεν μπορούσε να ερθει σε επαφή μαζί της. Αυτά δεν στα αναγνωρίζει/επιστρέφει κανένα θεσμικό όργανο. Κι εκει τα νεύρα γίνονται τσατάλια.

  13. #4918
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν μπορείς να τεκμηριώσεις εγγράφως ασυνέπεια συμφωνηθέντων όρων και χρεώσεων, στέλνεις ένα ευγενικό e-mail και διεκδικείς τα χρήματά σου.

    Αν δεν απαντήσουν σε εύλογο χρονικά διάστημα, υπάρχουν θεσμικά όργανα που αναλαμβάνουν χωρίς χρέωση να φέρουν εις πέρας την επιστροφή των χρημάτων που δικαιούσαι, εάν τα δικαιούσαι. Πιστέψτε με, τα θεσμικά όργανα κάνουν εξαιρετική δουλειά. Τόσο καλή που προσπαθώ να τα χρησιμοποιώ τόσο για εμένα, όσο και για δικούς μου ανθρώπους, μόνο εφόσον έχω κάνει πρώτα προσπάθειες διεκδίκησης με μερικά e-mail προς τις εταιρείες που έχω τη διαφωνία. Όταν αρκετές προσπάθειες αποβούν άκαρπες, αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω τον πολύτιμο χρόνο των θεσμικών οργάνων. Δεν μου έχει τύχει ούτε μία φορά που να μη δώσουν άμεσα λύση.

    Φωνές, βρίσιμο και δημόσιες κατηγορίες, κατά τη γνώμη μου δεν αρμόζουν σε πολιτισμένους ανθρώπους. Αρκούν μερικά ευγενικά, τεκμηριωμένα e-mail. Γλιτώνεις το χρόνο που θα αφιερώσεις για να μιλήσεις με υπάλληλο περιορισμένων αρμοδιοτήτων και αναγκάζεις κάποιον υπεύθυνο να απαντήσει επίσης τεκμηριωμένα. Υπάρχουν εταιρείες που προσπαθούν να τη σκαπουλάρουν βάζοντας υπαλλήλους να κάνουν το ρόλο του κυματοθραύστη και ο κόσμος δεν καταλαβαίνει πόσο χρόνο χάνει με την τηλεφωνική επικοινωνία. Με τα έγγραφα οι πελάτες διεκδικούν αποτελεσματικότερα το δίκιο τους και οι εταιρείες γίνονται καλύτερες, αφού σε μερικές περιπτώσεις αναγκάζονται να αναδιαμορφώσουν την πολιτική τους, ώστε να εναρμονίζεται τόσο με το νόμο, όσο και με τις εύλογες απαιτήσεις των πελατών.

    Πρόσφατο παράδειγμα.
    Όταν σου λέει η cosmote, ΑΦΟΥ ΠΡΏΤΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΚΑΛΎΨΕΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ότι : από λάθος του συστήματος τραβήξαμε τα διπλάσια χρήματα (70*2=140€) αλλά ευχαρίστως να τα συμψηφισουμε με μελλοντικούς λογαριασμούς, γιατί δεν γίνεται να σας τα επιστρέψουμε άμεσα, τότε τι κάνεις?
    ότι για αυτά τα 70€ μπορεί να μου κόψει το ρεύμα η ΔΕΗ? Αλλά αυτοί σου λένε ότι έχουν διαδικασίες και θα χρειαστεί 2μηνο για την επιστροφή?

    Καλος ο πολιτισμός και οι ευγενειες, γενικά θεωρώ τον εαυτό μου πολιτισμένο άνθρωπο, αλλά μερικές υπηρεσίες λειτουργούν μόνο με καντήλια και γαμιδια.

  14. #4919
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Όταν σου λέει η cosmote, ΑΦΟΥ ΠΡΏΤΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΚΑΛΎΨΕΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ότι : από λάθος του συστήματος τραβήξαμε τα διπλάσια χρήματα (70*2=140€) αλλά ευχαρίστως να τα συμψηφισουμε με μελλοντικούς λογαριασμούς, γιατί δεν γίνεται να σας τα επιστρέψουμε άμεσα, τότε τι κάνεις?
    ότι για αυτά τα 70€ μπορεί να μου κόψει το ρεύμα η ΔΕΗ? Αλλά αυτοί σου λένε ότι έχουν διαδικασίες και θα χρειαστεί 2μηνο για την επιστροφή?

    Καλος ο πολιτισμός και οι ευγενειες, γενικά θεωρώ τον εαυτό μου πολιτισμένο άνθρωπο, αλλά μερικές υπηρεσίες λειτουργούν μόνο με καντήλια και γαμιδια.
    Η ΔΕΗ έχει πολύ πλάκα (μέρχι τώρα)
    Άλλαξα τον λογαριασμό από ένα διαμέρισμα 50 τετραγωνικών σε μηνιαίο.
    Το σπίτι κατοικείται περιστασιακά πλέον και οι λογαριασμοί απλά είναι ελάχτιστοι.
    Η ΔΕΗ μου στέλνει επι 3 μήνες συνέχεια λογαριασμούς έναντι στον Θεό (150ε +)
    Έχω πληρώσει μόνο τον 1ο και περίμενα τον εκκαθαριστικό.
    Έρχεται και ο εκκαθαριστικός και φυσικά έχω επιστροφή 90€

    Όμως , στην υποσημείωση απειλούν να μου κόψουν το ρεύμα επειδή δεν έχω πληρώσει τους προηγούμενους. Δηλαδή μου χρωστάνε και θα μου κόψουν το ρεύμα και από πάνω.
    Και καλά να πάρω τηλωφωνο. Έλα όμως που επί 3 μήνες προσπαθώντας να συνεννοηθώ δεν το σήκωσε ποτέ κανένας!
    Έλα που παράτησα τα τηλέφωνα και πήγα αυτοπροσώπως , αλλά μου είπαν μόνο με ραντεβού!

    Ρεύμα φυσικά δεν πρόκειται να κόψουν. Φαντάζομαι όμως ότι έχασα τις εκπτώσεις γιατί είμαι κακοπληρωτής (ενώ μου χρωστάνε)

  15. #4920
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Η ΔΕΗ έχει πολύ πλάκα (μέρχι τώρα)
    Άλλαξα τον λογαριασμό από ένα διαμέρισμα 50 τετραγωνικών σε μηνιαίο.
    Το σπίτι κατοικείται περιστασιακά πλέον και οι λογαριασμοί απλά είναι ελάχτιστοι.
    Η ΔΕΗ μου στέλνει επι 3 μήνες συνέχεια λογαριασμούς έναντι στον Θεό (150ε +)
    Έχω πληρώσει μόνο τον 1ο και περίμενα τον εκκαθαριστικό.
    Έρχεται και ο εκκαθαριστικός και φυσικά έχω επιστροφή 90€

    Όμως , στην υποσημείωση απειλούν να μου κόψουν το ρεύμα επειδή δεν έχω πληρώσει τους προηγούμενους. Δηλαδή μου χρωστάνε και θα μου κόψουν το ρεύμα και από πάνω.
    Και καλά να πάρω τηλωφωνο. Έλα όμως που επί 3 μήνες προσπαθώντας να συνεννοηθώ δεν το σήκωσε ποτέ κανένας!
    Έλα που παράτησα τα τηλέφωνα και πήγα αυτοπροσώπως , αλλά μου είπαν μόνο με ραντεβού!

    Ρεύμα φυσικά δεν πρόκειται να κόψουν. Φαντάζομαι όμως ότι έχασα τις εκπτώσεις γιατί είμαι κακοπληρωτής (ενώ μου χρωστάνε)
    Οι έναντι λογαριασμοί βγαίνουν με βάση την κατανάλωση του μετρητή τον ίδιο μήνα την περασμένη χρονιά.
    Νομίζω πως και η ΔΕΗ έχει τρόπο να ενημερώνεις με τις τρέχουσες τιμές ώστε ο έναντι να βγαίνει με αυτές (και όχι τις περσινές).
    Ακόμα και αν δεν είσαι κοντά στο διαμέριμα (έτσι καταλαβαίνω), θα μπορούσες να βάζεις κάτι πχ ελάχιστα παραπάνω, ώστε να πληρώνεις λίγο κάθε μήνα και να μη χρωστάς,
    και θα γίνει έτσι κι αλλιώς η εκκαθάριση στο 4μηνο (?) με τις πραγματικές μετρήσεις.
    Ξέρω από βέσπα!

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF