Σελίδα 329 από 665 ΠρώτοΠρώτο ... 229279319324325326327328329330331332333334339379429 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 4.921 έως 4.935 από 9961

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #4921
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Η ΔΕΗ έχει πολύ πλάκα (μέρχι τώρα)
    Άλλαξα τον λογαριασμό από ένα διαμέρισμα 50 τετραγωνικών σε μηνιαίο.
    Το σπίτι κατοικείται περιστασιακά πλέον και οι λογαριασμοί απλά είναι ελάχτιστοι.
    Η ΔΕΗ μου στέλνει επι 3 μήνες συνέχεια λογαριασμούς έναντι στον Θεό (150ε +)
    Έχω πληρώσει μόνο τον 1ο και περίμενα τον εκκαθαριστικό.
    Έρχεται και ο εκκαθαριστικός και φυσικά έχω επιστροφή 90€

    Όμως , στην υποσημείωση απειλούν να μου κόψουν το ρεύμα επειδή δεν έχω πληρώσει τους προηγούμενους. Δηλαδή μου χρωστάνε και θα μου κόψουν το ρεύμα και από πάνω.
    Και καλά να πάρω τηλωφωνο. Έλα όμως που επί 3 μήνες προσπαθώντας να συνεννοηθώ δεν το σήκωσε ποτέ κανένας!
    Έλα που παράτησα τα τηλέφωνα και πήγα αυτοπροσώπως , αλλά μου είπαν μόνο με ραντεβού!

    Ρεύμα φυσικά δεν πρόκειται να κόψουν. Φαντάζομαι όμως ότι έχασα τις εκπτώσεις γιατί είμαι κακοπληρωτής (ενώ μου χρωστάνε)
    Εγώ πάλι εν μέσω lockdown πήρα τα "χρωστούμενα" από τη Δ.Ε.Η. λόγω αλλαγής παρόχου με επικοινωνία μέσω της φόρμας στο site τους και emails.
    Η όλη διαδικασία περιελάμβανε ακόμη και ενημέρωση του αρχείου μου με το νέο αριθμό ταυτότητας (γιατί είχαν ακόμη τον παλιό).

    Μπορεί να χρειάστηκαν 10 ανταλλαγές emails αλλά όλα έγιναν σωστά και εντός ευλογότατου χρονικού διαστήματος.

  2. #4922
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.156
    Αυτό με τα καρτοκινητά δεν το καταλαβαίνω.. εγώ βάζω 12 ευρώ κάθε 2 μήνες και ποτέ δεν μένω από δεδομένα. Μόλις βάλω την κάρτα παίρνω 800 mb για έναν μήνα και όταν λήξουν αγοράζω πακέτο 3γιγα επίσης για έναν μήνα. Επιπρόσθετα, έχω αποθηκευμένα wifi από όλη την Αθήνα για την περίπτωση που χρειαστεί να κάνω βιντεοκλήση. Χρόνο ομιλίας βέβαια δεν για τον γνωστό πλέον λίγο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #4923
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Όταν σου λέει η cosmote, ΑΦΟΥ ΠΡΏΤΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΚΑΛΎΨΕΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ότι : από λάθος του συστήματος τραβήξαμε τα διπλάσια χρήματα (70*2=140€) αλλά ευχαρίστως να τα συμψηφισουμε με μελλοντικούς λογαριασμούς, γιατί δεν γίνεται να σας τα επιστρέψουμε άμεσα, τότε τι κάνεις?
    ότι για αυτά τα 70€ μπορεί να μου κόψει το ρεύμα η ΔΕΗ? Αλλά αυτοί σου λένε ότι έχουν διαδικασίες και θα χρειαστεί 2μηνο για την επιστροφή?

    Καλος ο πολιτισμός και οι ευγενειες, γενικά θεωρώ τον εαυτό μου πολιτισμένο άνθρωπο, αλλά μερικές υπηρεσίες λειτουργούν μόνο με καντήλια και γαμιδια.
    Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η κοσμοτε μου πήρε νταηλίκι 70€ παραπάνω, τα οποία 70€ μπορεί εγώ να τα χρειαζόμουν για να πληρώσω κάτι άλλο, μια δόση, μια ΔΕΗ.
    Πόσες φορές πολλοί φτάνουν να έχουν ένα 50αρικο για να βγάλουν τις τελευταίες 10 μέρες του μήνα?
    Και να σου λέει η κοσμοτε, "στα παπαργια μας αγαπητέ τζιμιδης, θα τα συμψηφισουμε με τους επόμενους 2 λογαριασμούς και κόψε το λαιμό σου πως θα βγάλεις το μήνα.
    Τον γαμεις για δεν τον γαμεις κύριε πρόεδρε?






    Για τη ΔΕΗ πάντως μπαίνεις καταχωρείς τις κιλοβατωρες σου online, και είσαι κομπλέ. Ούτε μηδενικοι έναντι, ούτε τρελοί εκκαθαριστικοι.

  4. #4924
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αυτή είναι προσωπική σου άποψη, ..... Μάλιστα, στην κοινωνία της πληροφορίας, θεωρώ πιο βάσιμη την τελευταία αξίωση για πρόσβαση σε θεμελιώδες αγαθό, παρά τη δική σου.

    Όπως είδες, ακόμα και στον δικό μας μικρόκοσμο, δεν είναι η προσωπική μου άποψη μόνο.
    Δεν έχω καμία αντίρρηση σε αυτό που υποθέτεις στο παράδειγμα σου, απλά χρειάζεται να συμφωνώ.
    Θες με μια ερώτηση όταν ξεκινώ να είμαι πελάτης; θες κάθε φορά που θέλουν να μου δώσουν κατι έναντι χρημάτων; δεν υπάρχει πρόβλημα.

    αν εσύ στην κοινωνία της πληροφορίας, θεωρείς πιο ουσιαστικό να σου παρέχουν σύνδεση απο το να σε ρωτούν αν δέχεσαι αυτή την παροχή
    είναι δικαίωμα σου. αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να εφαρμόζεται σε όλους.


    Από εκεί και πέρα, με δεδομένο ..... Διαφορετικά πας σε πρόγραμμα συμβολαίου που έχει διαφορετικές χρεώσεις.

    Κανεις μεγάλο λάθος, κατι που πραγματικά με κανει και απορώ γιατί μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι η νομική είναι το αντικείμενο
    εργασίας σου.
    Τα "δεδομένα" οποιασδήποτε επιχείρησης δεν αναιρούν τα βασικά δικαιώματα των πολιτών.
    Ακόμα και όταν η φυσιολογία της "αποδοχής" τους δεν το επιτρέπει, ο χρόνος δεν είναι αρκετός να διαβάσεις τους όρους κ.λπ.
    παντα ισχύει το δικαίωμα να "υπογράψεις" ενώ έχεις σημειώσει "επιφυλασσόμενος για καθε νόμιμο δικαίωμα μου".
    Παρουσιάζεις ταχα ως μοναδικές επιλογές αυτές που δίνει μια εταιρεία.
    Προφανώς και η πραγματικότητα έχει πολύ μεγάλη διαφορά και εύρος.



    Μάλιστα οι εταιρείες κινητής σε ενημερώνουν με γραπτά μηνύματα ότι πλησιάζει η λήξη των πακέτων σου. ... όταν δεν υπάρχει ενεργό πακέτο και σε πηγαίνει απευθείας στην ιστοσελίδα της για την επιλογή πακέτου, χωρίς να σε χρεώνει. Μακάρι να το κάνουν όλες οι εταιρείες αυτό, για όσους το επιθυμούν.

    Πάντως, για την ιστορία, η ενεργοποίηση πακέτου 50 Mbyte με 1,2€, σε προστατεύει από υπέρογκες χρεώσεις, που θα γίνουν εν αγνοία σου. Ακόμα και η κατανάλωση δεδομένων με το υψηλό κόστος 0,1€/Mbyte είναι καλύτερη σε σχέση με εκείνες που είχαμε δει πριν επέμβει η ΕΕΤΤ. Αν είχατε παρακολουθήσει την εξέλιξη των τιμών, μερικοί ίσως θυμάστε για χρεώσεις 12,5€/MByte. Ναι, 12.500 ευρώ το GByte και αρκετούς με συμβόλαια να έχουν βρεθεί να χρωστούν 400€, με λίγες ακραίες περιπτώσεις 11.000€ (Έλληνας) και 45.000€ (Γαλλία) από χρήση δεδομένων σε περιαγωγή. Πλέον έχουν εκλογικευτεί οι χρεώσεις και δεν κλείνουν σπίτια, αλλά υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.

    Η καθε εταιρεία μπορεί να ενημερώνει για οτιδήποτε και καλώς το κανει για να μην χρειάζεται να ασχοληθεί ο πελάτης με αυτό.
    Δεν μπορεί να υποχρεώνει τον πελάτη της να συμμετέχει στην λειτουργία του συστήματος που έχει αναπτύξει
    χωρίς αυτό να γίνεται ξεκάθαρο σε αυτόν ενώ πρέπει να υφίσταται και επιλογή που δεν θα τον υποχρεώνει.
    Σε άλλη περίπτωση η "συγκατάθεση" του πελάτη κρίνεται εκβιαστική και ως εκ τούτου φέρνει την εταιρεία υπόλογη για την
    μεθόδευση αυτή.

    Δεν προστατεύει τίποτα για τον απλό λόγο ότι δεν υφίστανται χρεώσεις για υπηρεσίες που δεν έχει επιλέξει ο πελάτης.
    αν η εταιρεία κρίνει ότι το προϊόν καρτοκινητή δεν την συμφέρει οικονομικά, μπορεί κάλλιστα να μην το διαθέτει.
    Δικαιολογία για να δημιουργεί παγίδες στους πελάτες της γίνεται εύκολα ξεκάθαρη σε δικαστήριο και δεν υφίσταται στην διάθεσή της.



    Αποδεχόμενος τους όρους της σύμβασης, αποδέχεσαι τον επίσημο τιμοκατάλογο.
    Οι όροι ανακοινώνονται από την εταιρεία και ο συνδρομητής καλείται να τους αποδεχθεί, να μη συνάψει σύμβαση ή να υπαναχωρήσει αν δεν συμφωνεί στην πορεία, αν κρίνει ότι δεν τον συμφέρουν.

    Αλλη μια φορά, σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες, η σύμβαση οποιασδήποτε εταιρείας δεν αναιρεί τα νόμιμα δικαιώματα του πελάτη.


    Το "δεν μου αρέσουν οι όροι και βρίζω τον υπάλληλο", που ανέφερε κάποιος άλλος, προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο.
    Μια που το αναφέρεις, οποιοσδήποτε υπάλληλος κινείται ενάντια στο νόμο λόγο του ότι έχει "εντολές", θεωρείται συνένοχος και μπορεί
    και αυτός να καταγγείλει τον εκβιαστικό χαρακτήρα της σύμβασης που έχει υπογράψει και τον υποχρεώνει να παρανομεί με την απειλή
    ότι θα χάσει την δουλειά του.


    Σε άλλες περιπτώσεις έχω διεκδικήσει κι εγώ χρήματα που χρεώθηκαν από εταιρείες χωρίς τη συγκατάθεσή μου και έχω πετύχει επιστροφή χρημάτων. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως η χρέωση είναι νόμιμη. Το γεγονός ότι δεν αρέσει σε κάποιους και οι εταιρείες κάνουν χατίρια επιστρέφοντας τα χρήματα στον πελάτη, απλά πρέπει να το δείτε σαν πελατοκεντρική πολιτική για να σας έχουν χαρούμενος, ακόμα και με απαιτήσεις σας που δεν έχουν νομικό έρεισμα.

    Κανένα "χατίρι" δεν υφίσταται όταν μια εταιρεία αναιρεί την προσπάθεια της να παρανομήσει.
    Απλά φυλάγεται και θέλει να κρατήσει χαμηλούς τόνους για να συνεχίσει να καπηλεύεται όσους δεν αντιδρούν.

    ...

  5. #4925
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    @ doctor_john,
    "Μια που το αναφέρεις, οποιοσδήποτε υπάλληλος κινείται ενάντια στο νόμο λόγο του ότι έχει "εντολές", θεωρείται συνένοχος και μπορεί
    και αυτός να καταγγείλει τον εκβιαστικό χαρακτήρα της σύμβασης που έχει υπογράψει και τον υποχρεώνει να παρανομεί με την απειλή
    ότι θα χάσει την δουλειά του."
    αυτο ειναι ιδεαλιστικο.
    Ειδικα σε μια χωρα με τοση ανεργια και χαμηλους μισθους το να καταγγειλεις την συμβαση γιατι σε βαζουν να ακολουθεις τους κανονες της εταιριας, ειναι αδιανοητο. Εκτος αν καποιος δουλεει για το "παντεσπανι" του , οχι το ψωμι του.



    Κατα τα αλλα ακομα δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα. Ειναι τοσο δυσκολο να ενεργοποιεις/απενεργοποιεις τα δεδομενα στην συσκευη σου αναλογα αν τα χρειαζεσαι η οχι ή αν εχεις δεδομενα ή εληξαν; Επισης πως γινεται να μεινεις απο δεδομενα; Πλην μιας φορας που ο 8χρονος γιος μου εβλεπε βιντεο και εφαγε 12€ σε 10 λεπτα, γιατι αγνοησε τα μηνυματα που σκαγανε στην οθονη, δεν εχω μεινει ποτε απο data. Ερχονται παντα 3 μηνυματα πριν ληξουν, στις 3 μερες, την προηγουμενη και την στιγμη που τελειωνουν, η μεταβαση παντα απο πακετο σε δωρο, σε πακετο γινεται ατελως.

    Αυτο που με χαλαει ειναι οτι παλιοτερα αν ανανεωνες πακετο πριν την ληξη του προηγουμενου κρατουσες τα αχρησιμοποιητα. Πλεον μονο στα λεπτα ομιλιας το κανουν

  6. #4926
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Κατα τα αλλα ακομα δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα. Ειναι τοσο δυσκολο να ενεργοποιεις/απενεργοποιεις τα δεδομενα στην συσκευη σου αναλογα αν τα χρειαζεσαι η οχι ή αν εχεις δεδομενα ή εληξαν;
    Αυτό είναι σαν να ζητάς σε κάποιον να σβήνει το ρούτερ του όταν δεν έχει πληρώσει το ίντερνετ του ή να βγάζει όλες τις συσκευές από την πρίζα όταν δεν έχει πληρώσει το ρεύμα του. Ναι, είναι τόσο δύσκολο. Όταν δεν έχεις διαθέσιμο χρόνο/MB, πρέπει να μην έχεις πρόσβαση σε κλήσεις και ίντερνετ, όχι να σε χρεώνουν αυθαίρετα την υπηρεσία τους. Το αυτονόητο δηλαδή.
    Life begins at 45°.

  7. #4927
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.144
    Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

    Όλες οι εταιρείες παρέχουν ιντερνετ. Εφόσον το κινητό προσφέρει τη σύνδεση στο ιντερνετ και ο πάροχος απο την πλευρά του προσφέρει την υπηρεσία αυτή, αν έχεις τα δεδομένα σου ανοιχτά το τηλέφωνο θα συνδεθεί στο ίντερνετ. Αυτό ισχύει παντού και πάντα.

    Εάν έχεις ήδη κλείσει κάποιο πακέτο δεδομένων, η χρεωση των δεδομένων γίνεται με βάση το συμφωνηθέν πακέτο. Εάν όχι, χρεώνεσαι euro/mb που είναι κανονικά η default χρεωση. Δεν σε βάζει σε κάποιο πακέτο απλά επειδή συνδέθηκες στο ιντερνετ.

    Όπως ακριβώς και με την τηλεφωνία, μπορεις να προπληρώσεις ένα πακέτο που σου προσφέρει Χ δωρεάν λεπτά ομιλίας αλλιώς πληρώνεις όσο μιλάς. Δεν σε βάζει ο πάροχος με το έτσι θέλω σε ότι πακέτο γουστάρει αυτός χωρίς τη συγκατάθεση σου.

    Εκτός βέβαια έχει κάπου μια ρήτρα με μικρα γραμματάκια που λέει ότι αν συνδεθείς στο ιντερνετ χωρις να έχεις επιλέξει κάποιο πακέτο δεδομένων ο πάροχος εχει το δικαίωμα να σε χρεώσει αυτό το πακέτο. Που δεν ξέρω αν στέκει νομικά, το εξήγησε ο δοκτορ τζον παραπάνω.

  8. #4928
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

    Όλες οι εταιρείες παρέχουν ιντερνετ. Εφόσον το κινητό προσφέρει τη σύνδεση στο ιντερνετ και ο πάροχος απο την πλευρά του προσφέρει την υπηρεσία αυτή, αν έχεις τα δεδομένα σου ανοιχτά το τηλέφωνο θα συνδεθεί στο ίντερνετ. Αυτό ισχύει παντού και πάντα.

    Εάν έχεις ήδη κλείσει κάποιο πακέτο δεδομένων, η χρεωση των δεδομένων γίνεται με βάση το συμφωνηθέν πακέτο. Εάν όχι, χρεώνεσαι euro/mb που είναι κανονικά η default χρεωση. Δεν σε βάζει σε κάποιο πακέτο απλά επειδή συνδέθηκες στο ιντερνετ.

    Όπως ακριβώς και με την τηλεφωνία, μπορεις να προπληρώσεις ένα πακέτο που σου προσφέρει Χ δωρεάν λεπτά ομιλίας αλλιώς πληρώνεις όσο μιλάς. Δεν σε βάζει ο πάροχος με το έτσι θέλω σε ότι πακέτο γουστάρει αυτός χωρίς τη συγκατάθεση σου.

    Εκτός βέβαια έχει κάπου μια ρήτρα με μικρα γραμματάκια που λέει ότι αν συνδεθείς στο ιντερνετ χωρις να έχεις επιλέξει κάποιο πακέτο δεδομένων ο πάροχος εχει το δικαίωμα να σε χρεώσει αυτό το πακέτο. Που δεν ξέρω αν στέκει νομικά, το εξήγησε ο δοκτορ τζον παραπάνω.
    Δηλαδή αν πραγματοποιήσεις μια τηλεφωνική κλήση ενώ δεν έχεις χρόνο, θα χρεωθείς πακέτο; Αν ανάψεις την τηλεόρασή σου ενώ δεν έχεις ρεύμα, θα χρεωθείς πακέτο; Αν ανοίξεις τη βρύση σου ενώ δεν έχεις νερό, θα χρεωθείς πακέτο; Ήρεμα ρωτάω. Δεν καταλαβαίνω γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό για το ίντερνετ. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο μπορούν να διακόπτουν τη σύνδεσή σου όταν δεν έχεις διαθέσιμο πακέτο, όπως κάνουν όλες οι εταιρείες για όλα τα αγαθά παντού στον κόσμο. Αυτό που κάνουν είναι απλά εκμετάλλευση, δεν υπάρχει δικαιολογία. Ούτε ανοχή.

    Εγώ, προσωπικά, τους ξεκαθάρισα ότι δεν πρόκειται να κλείνω τα δεδομένα μου, κι αν ξανασυμβεί κάτι τέτοιο θα τους πάρει και θα τους σηκώσει.
    Life begins at 45°.

  9. #4929
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.144
    Ναι, αυτό λέω, δεν θα χρεωθείς πακέτο. Θα έχεις την default χρέωση, κοστος/δευτ ή κόστος/mb κοκ. Το ίδιο (αυτονόητο) λέμε.

    Κατ' αναλογία, θα έχετε παρατηρήσει ότι μπορεί ο πάροχος να καταργήσει ένα πακέτο, παρόλα αυτά συνεχίζει να το προσφέρει στους συνδρομητές του πακετου αυτού. Μέχρι να το διακόψεις με δική σου επιθυμία.

  10. #4930
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Ούτε τη "default" χρέωση θα έπρεπε να έχεις σε ΚΑΡΤΟκινητή. Αυτό είναι το νόημα της καρτοκινητής. Να προπληρώνεις μια κάρτα και να μη χρεώνεσαι τίποτα όταν τελειώσει. Και έτσι ακριβώς ήταν κάποτε. Τα τελευταία χρόνια απλά εκμεταλλεύονται τα πάντα, να τσιμπήσουν κάνα ευρώ παραπάνω.
    Life begins at 45°.

  11. #4931
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή αν πραγματοποιήσεις μια τηλεφωνική κλήση ενώ δεν έχεις χρόνο, θα χρεωθείς πακέτο; Αν ανάψεις την τηλεόρασή σου ενώ δεν έχεις ρεύμα, θα χρεωθείς πακέτο; Αν ανοίξεις τη βρύση σου ενώ δεν έχεις νερό, θα χρεωθείς πακέτο; Ήρεμα ρωτάω. Δεν καταλαβαίνω γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό για το ίντερνετ. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο μπορούν να διακόπτουν τη σύνδεσή σου όταν δεν έχεις διαθέσιμο πακέτο, όπως κάνουν όλες οι εταιρείες για όλα τα αγαθά παντού στον κόσμο. Αυτό που κάνουν είναι απλά εκμετάλλευση, δεν υπάρχει δικαιολογία. Ούτε ανοχή.

    Εγώ, προσωπικά, τους ξεκαθάρισα ότι δεν πρόκειται να κλείνω τα δεδομένα μου, κι αν ξανασυμβεί κάτι τέτοιο θα τους πάρει και θα τους σηκώσει.
    Αν πραγματοποιησεις μια κληση ενω δεν εχεις χρονο στο πακετο θα χρεωθεις χρηματα αν υπαρχουν υπολοιπα στον λογαριασμο σου, αν δεν υπαρχουν δεν θα γινει η κληση. Αντιστοιχα στο ιντερνετ θα επρεπε να χρεωθεις με το 0,1€/mb που νομιζω ειναι η χρεωση εκτος πακετων ( καποτε ηταν 1€/mb ) εαν και εφοσον υπαρχουν τα χρηματα. Τωρα σου παιρνει 1€ για ολη την ημερα. Φυσικα αν δεν εχεις υπολοιπο δεν εχεις ουτε τηλεφωνο, ουτε ιντερνετ στο κινητο.

    Ακριβως επειδη καποτε η τιμη ηταν 1€/mb εμαθα να ανοιγωκλεινω τα δεδομενα αν και οποτε τα χρειαζομαι, ασχετα αν πλεον εχω παντα δεδομενα.


    Το ρουτερ στο σπιτι, το ρευμα, το νερο, πανε με χρονο οχι με ογκο οπως στα κινητα και στελνει λογαριασμο ανα μηνα, διμηνο, τριμηνο με χρεωσεις. Δεν ειναι το ιδιο.

  12. #4932
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Εάν βρεθείς εξωτερικό με data ανοιχτά κατά κάθος σε καρτοκινητό , την έχεις πατήσει πριν πεις γαμώτο.
    Κόστος πάνω από 1€ ανα Megabyte στις ΗΠΑ , και αρχίζει και σου τραβάει ότι λεφτά έχεις μέσα στον λογαριασμό (ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ ΓΙΑ ΩΡΑ ΑΝΑΓΚΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ).
    Κάπως έτσι χάνεις 20€ σε 60sec.
    Περί κλοπής πρόκειται βασικά.

  13. #4933
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Νικοπαππά και υπόλοιποι, η καρτοκινητή λειτουργούσε ακριβώς έτσι - όπως υποστηρίζω - από τη σύλληψή της, τέλη 90s στην Ελλάδα, και αυτό ακριβώς είναι το νόημα και ο ορισμός της. Αυτό που έγραψα παραπάνω. Προπληρώνεις μια κάρτα, τη χρησιμοποιείς μέχρι να τελειώσει. ΚΑΜΙΑ χρέωση δεν υπάρχει από κει και πέρα, απλά δεν έχεις υπηρεσίες. Το ότι τα τελευταία χρόνια αυτό άλλαξε μόνο με επιβεβαιώνει. Οπότε όχι, δε θα με πείσετε ότι αυτό είναι σωστό ή ηθικό. Είναι ΜΟΝΟ εκμετάλλευση και αλητεία. Γι'αυτό υπάρχουν και τα "ψιλά γράμματα", γιατί γνωρίζουν πολύ καλά τι κάνουν και πόσο λάθος είναι.
    Life begins at 45°.

  14. #4934
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.144
    Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς, αν δεν έχεις λεφτά στην κάρτα πως θα χρεωθείς? Το είπε ξεκάθαρα ο Νίκος/

    Πως αλλαξε αυτό τελευταία? Εμένα μου την τελειώνουν αυτοί από μόνοι τους την κάρτα για να μου κόψουν υπηρεσίες, είναι η μόνη αλλαγή που είδα!

  15. #4935
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Μμ οκ, τώρα κατάλαβα πού εστιάζετε. Έχω λεφτά (από προηγούμενα υπόλοιπα), αλλά έχω επιλέξει ένα συγκεκριμένο πακέτο. Πέρα από αυτό το πακέτο δε θα έπρεπε να υπάρχει καμία χρέωση, απλή διακοπή των υπηρεσιών. Το "πακέτο" στην προκειμένη θα έπρεπε να λειτουργεί όπως η κάρτα του τότε. Αυτό θέλει ο κόσμος, αυτό περιμένει. Και οκ εγώ κι εσύ που κατέχουμε την τεχνολογία... ξέρεις πόσα 1€ και 2€ τρώνε με αυτήν την απατεωνιά από θείτσους και γιαγιάδες; Κανείς δεν ασχολείται γιατί είναι 1€, αλλά στο σύνολο κάποιοι τα κονομάνε εκμεταλλευόμενοι ένα "λάθος".

    Θέλετε να πιάσουμε και τα καρτοσυμβόλαια που σου χρεώνουν συμβόλαιο τηλεφωνικώς μετά από αφόρητη πίεση, και 8 στους 10 δεν έχουν ιδέα σε τι έχουν συμφωνήσει; Ότι υπόσχονται ότι το καρτοσυμβόλαιο τους βγαίνει φθηνότερο και δεν είναι καθόλου έτσι; Ή να το αφήσουμε για άλλο επεισόδιο; Γενικά, οι πάροχοι κινητής είναι σκουπίδια που εκμεταλλεύονται κόσμο με απολύτως ανήθικες πρακτικές, οπότε καμία ανοχή.
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF