Σελίδα 356 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 256306346351352353354355356357358359360361366406456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 5.326 έως 5.340 από 9979

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #5326
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Για εκεινο το ρωσικο το πυροσβεστικο ξερουμε κατι;
    Αυτό μπορεί να ρίξει μόνο σε απομονωμένες περιοχές
    Κατά τα αλλά τραγικό αυτό που συμβαίνει, μιλάμε για φωτιά σχεδόν στο κέντρο της Αθήνας, με την πυροσβεστική όλου του λεκανοπεδίου διαθέσιμη, αστυνομία, υδροφόρες δήμων, στρατό κλπ, απειρες προσβασεις και περιμένουν από τα αεροπλάνα να τους σώσουν
    ΓΤΠ καβάλα

  2. #5327
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Αυτό μπορεί να ρίξει μόνο σε απομονωμένες περιοχές
    Κατά τα αλλά τραγικό αυτό που συμβαίνει, μιλάμε για φωτιά σχεδόν στο κέντρο της Αθήνας, με την πυροσβεστική όλου του λεκανοπεδίου διαθέσιμη, αστυνομία, υδροφόρες δήμων, στρατό κλπ, απειρες προσβασεις και περιμένουν από τα αεροπλάνα να τους σώσουν
    ΓΤΠ καβάλα
    Δεν έχουν καταλάβει τα αίτια που ξεκίνησε. Άλλοι λένε από το δίκτυο διανομής ρεύματος, άλλοι για σκουπίδια, άλλοι για εμπρησμό. Πάντως ήταν κοντά σε πυλώνες, αλλά σε σημείο δύσκολα προσπελάσιμο από επίγεια μέσα κατάσβεσης, παρόλο που εντοπίστηκε νωρίς και δε φυσούσε πολύ.

    Τα Canadair δεν απογειώθηκαν άμεσα μάλλον για το λόγο που ανέφερε ο panavour.

    Είναι για μία ακόμη φορά πολύ κρίμα. Αλλάζει πολύ ο τρόπος αντιμετώπισης τα πρώτα λεπτά της φωτιάς. Στην αρχή σβήνει με ένα κουβά νερό, κατόπιν με ένα πυροσβεστήρα και καθώς περνάει η ώρα, δε φθάνει ούτε ένα αεροπλάνο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #5328
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ε ας προσλαβει κι αλλους μπατσους ο γουρλοματης γιατι αυριο μεθαυριο που ολοι αυτοι θα ειναι αγανακτησμενοι καποιος θα πρεπει να τους δειρει και καποιος αλλος να τους συλλαβει

  4. #5329
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Αυτό μπορεί να ρίξει μόνο σε απομονωμένες περιοχές
    Κατά τα αλλά τραγικό αυτό που συμβαίνει, μιλάμε για φωτιά σχεδόν στο κέντρο της Αθήνας, με την πυροσβεστική όλου του λεκανοπεδίου διαθέσιμη, αστυνομία, υδροφόρες δήμων, στρατό κλπ, απειρες προσβασεις και περιμένουν από τα αεροπλάνα να τους σώσουν
    ΓΤΠ καβάλα
    Φιλε αμα δεν ξερεις μην πετας καρφοπεταλα,το θερμικο φορτιο σ αυτες τις συνθηκες ειναι τεραστιο και ουσιαστικα πλην αεροπλανων ΔΕΝ μπορεις να πλησιασεις την φωτια.Η φωτια σ αυτες τις περιπτωσεις μονο στην αρχη αντιμετωπιζεται ΜΟΝΟ αν εισαι πανω της και ΤΥΧΕΡΟΣ.ΔΕΝ ειναι χειμωνας ουτε στην ΑΡΚΤΙΚΗ εισαι.Το θερμικο 2000 βαθμων στο κεντρο του μετακινειται σ αυτες τις συνθηκες με ταχυτητα 120 χλμ την ωρα και δεν αντιμετωπιζεται με μανικες.ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ σε εκατονταδες πυρκαγιες εδω και 40 χρονια που θυμαμαι,και επι ολων των κυβερνησεων και διοικησεων πυροσβεστικης.
    Τα υπολοιπα ειναι λογια για να λεγονται απο τον καναπε.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5330
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Αυτό μπορεί να ρίξει μόνο σε απομονωμένες περιοχές
    Κατά τα αλλά τραγικό αυτό που συμβαίνει, μιλάμε για φωτιά σχεδόν στο κέντρο της Αθήνας, με την πυροσβεστική όλου του λεκανοπεδίου διαθέσιμη, αστυνομία, υδροφόρες δήμων, στρατό κλπ, απειρες προσβασεις και περιμένουν από τα αεροπλάνα να τους σώσουν
    ΓΤΠ καβάλα
    Πριν κανα διωρο ειδα ετούτο οπότε μάλλον δεν πολυστέκει ο ισχυρισμός.
    Δες πως,που και πόσο άνετα ρολάρει μέσα και πάνω απο λόφους. Ειδικός βέβαια δεν είμαι αλλά μου φαίνεται πως κάνει δουλίτσα.
    Στα υπόλοιπα με βρίσκεις απολυτα σύμφωνο, πιο καβάλα δεν εχει.
    ολο το μεσημερι τα ρεπορτάζ δείχνουν πιονια της γΕΛ.ΑΣ να μην έχουν ιδέα του τι πρέπει να κάνουν και απλά σπασμωδικά να φωνάζουν.
    Προφανώς οι παραπάνω τους στα "κέντρα ελέγχου" (γελάνε και οι καμμένες πέτρες) είναι ακόμα περισσότερο πεοπαλινδρομούντες.
    Για αυτό νωρίτερα εγραψα ότι πάμε για νέο Μάτι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #5331
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τώρα εκκενώνουν το Ολυμπιακό Χωριό αν και νομίζω ότι αυτό δεν κινδυνεύει τόσο, λόγω αραιής βλάστησης, δεν κινδυνεύει τόσο. Οι αναθυμιάσεις βέβαια είναι άλλο σοβαρό θέμα.

    Η φωτιά φαίνεται να έχει πιάσει μεγάλο μέρος κατά μήκος της Εθνικής Οδού. Όταν γυρίσει ο άνεμος σε δυτικός, ίσως την περάσει.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #5332
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Φιλε αμα δεν ξερεις μην πετας καρφοπεταλα,το θερμικο φορτιο σ αυτες τις συνθηκες ειναι τεραστιο και ουσιαστικα πλην αεροπλανων ΔΕΝ μπορεις να πλησιασεις την φωτια.Η φωτια σ αυτες τις περιπτωσεις μονο στην αρχη αντιμετωπιζεται ΜΟΝΟ αν εισαι πανω της και ΤΥΧΕΡΟΣ.ΔΕΝ ειναι χειμωνας ουτε στην ΑΡΚΤΙΚΗ εισαι.Το θερμικο 2000 βαθμων στο κεντρο του μετακινειται σ αυτες τις συνθηκες με ταχυτητα 120 χλμ την ωρα και δεν αντιμετωπιζεται με μανικες.ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ σε εκατονταδες πυρκαγιες εδω και 40 χρονια που θυμαμαι,και επι ολων των κυβερνησεων και διοικησεων πυροσβεστικης.
    Τα υπολοιπα ειναι λογια για να λεγονται απο τον καναπε.
    Εντάξει οκ με δυο γονείς δασολόγους, δασάρχες (ο ένας στο Λαύριο σχεδόν δέκα χρόνια η άλλη στον Πειραιά πέντε), επι εποχών που μιλάγανε με νοήματα με τους ΡΩΣΟΥΣ πιλότους των 3-4 αεροπλάνων που είχαμε και η πυροσβεστική ήταν για να τραβάει νερά από υπόγεια, καθώς δεν πλησίαζε δασικές φωτιές, εγώ δε μπορώ να έχω άποψη

    Μήπως να μείνεις στις απόψεις για κινεζικά μηχανάκια καλύτερα ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #5333
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Εντάξει οκ με δυο γονείς δασολόγους, δασάρχες (ο ένας στο Λαύριο σχεδόν δέκα χρόνια η άλλη στον Πειραιά πέντε), επι εποχών που μιλάγανε με νοήματα με τους ΡΩΣΟΥΣ πιλότους των 3-4 αεροπλάνων που είχαμε και η πυροσβεστική ήταν για να τραβάει νερά από υπόγεια, καθώς δεν πλησίαζε δασικές φωτιές, εγώ δε μπορώ να έχω άποψη

    Μήπως να μείνεις στις απόψεις για κινεζικά μηχανάκια καλύτερα ;
    ΤΩΡΑ που δεν γινονται αυτα που λες,και υπαρχουν τα μεσα,εχεις δει αλλα αποτελεσματα ,σε ελληνικο ή παγκοσμιο επιπεδο αγαπητε μου?
    Αν τα εχεις δει ελα να μου πεις.
    Το αλλο περι ρωσων πιλοτων και τα νοηματα δεν το καταλαβα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #5334
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Έχουν σβήσει φωτιές από πυροσβέστες, τόσο με επίγεια, όσο και με εναέρια μέσα. Το γεγονός ότι δε γίνονται θαύματα, δε μειώνει την αξία του μηχανισμού ή των μέσων.

    Για παράδειγμα, πριν από ένα μήνα πήρε φωτιά στην Πάρνηθα από κεραυνό. Πριν καλά-καλά αναμεταδοθει η είδηση, είχαν σπεύσει δύο ελικόπτερα και την έσβησαν.

    Δε βοηθάει ο μηδενισμός, αλλά οδηγεί σε στρεβλά συμπεράσματα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #5335
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ΤΩΡΑ που δεν γινονται αυτα που λες,και υπαρχουν τα μεσα,εχεις δει αλλα αποτελεσματα ,σε ελληνικο ή παγκοσμιο επιπεδο αγαπητε μου?
    Αν τα εχεις δει ελα να μου πεις.
    Το αλλο περι ρωσων πιλοτων και τα νοηματα δεν το καταλαβα.
    Εδώ μιλάμε για πυρκαγιά είκοσι χιλιόμετρα από το Σύνταγμα, σε περίπτωση που δε το έχεις καταλάβει, δε σου είπα για την πυρκαγιά στα Ζήρεια πχ που την έβλεπα να καίει μέχρι και εχθές από τη Ναυπακτο που είμαι

    Αυτό που λέμε είναι ότι δεν υπάρχει σχεδιασμός στην δασοπυρόσβεση, σηκώνουν όλα τα εναέρια μέσα και κάνουν τον σταυρό τους να σταματήσει η φωτιά κάπου

    Αυτό λοιπόν που σου εξηγώ είναι ότι σε μέρη με τόσες προσβάσεις και τεράστιες διαθέσιμες δυνάμεις δεν υπάρχει το παραμικρό επιχειρησιακό σχέδιο για αναχαίτιση της φωτιάς με επιτόπου αντιπυρικές ζώνες, διαχείριση πεζοπόρων τμημάτων, μέσων που έχουν οι δήμοι κλπ

    Προφανώς και φωτιές πάντα είχαμε, αλλά αν επι εποχών που είχαμε ανύπαρκτα μέσα (βλέπε σχόλιο για Ρώσους πιλότους) υπήρχε η ίδια ανικανότητα, θα είχε κυρηχθει αναδασωτέα περιοχή μέχρι και το άλσος Βεικου από τα 80s…

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #5336
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχουν σβήσει φωτιές από πυροσβέστες, τόσο με επίγεια, όσο και με εναέρια μέσα. Το γεγονός ότι δε γίνονται θαύματα, δε μειώνει την αξία του μηχανισμού ή των μέσων.

    Για παράδειγμα, πριν από ένα μήνα πήρε φωτιά στην Πάρνηθα από κεραυνό. Πριν καλά-καλά αναμεταδοθει η είδηση, είχαν σπεύσει δύο ελικόπτερα και την έσβησαν.

    Δε βοηθάει ο μηδενισμός, αλλά οδηγεί σε στρεβλά συμπεράσματα.
    Δεν μειωσαμε ουτε μηδενισαμε τιποτα.
    Εκεινο που κανει το μεγαλυτερο κακο ειναι η επαρση, ο εγωισμος ,η παντογνωσια,και η συνεχης αποδοση ευθυνων σε ολους τους αλλους ,εκτος απο μας τους ιδιους.
    Οταν βλεπουμε οτι ,ανεξαρτητα απο πολιτικες εξουσιες,τα αποτελεσματα ειναι ΙΔΙΑ σε παρομοιες ακραιες ΚΛΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ και ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΚΕΣ συνθηκες,τοτε πρεπει να ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΘΟΥΜΕ τι δεν κανουμε καλα,και ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ κατι να το κανουμε καλυτερα.Γιατι μπορει ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.
    Και κατι αντιλα'ι'κο και οχι τοσο δημοφιλες.
    Ολοι αυτοι που εχουν τα σπιτια τους μεσα σ αυτες τις πλουσιες σε ΧΛΩΡΙΔΑ περιοχες,ΤΙ ΜΕΤΡΑ αυτοπυρο-προστασιας εχουν παρει για τις περιουσιες τους ,οπως ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ απο την πολεοδομια,το δασαρχειο την πυροσβεστικη και την πολιτικη προστασια?
    ΜΗΝ τα ζηταμε ολα απο το ΚΡΑΤΟΣ διοτι ΔΕΝ εχει την δυνατοτητα να εχει και απο εναν αστυνομικο,πυροσβεστη για τον καθενα μας.ΛΥΠΗΡΟΝ ΜΕΝ ,ΓΕΓΟΝΟΣ ΔΕ.
    ΑΥΤΑ και ΤΕΛΟΣ απο μενα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #5337
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Άρα για να συνοψίσουμε, πυρκαγιές υπάρχουν σε όλο τον κόσμο, ευθύνη όταν καίγονται σπίτια έχουν:
    1. Ο αέρας
    2. Οι πολίτες που χτίζουν μέσα στα δαση και δεν λαμβάνουν τα απαραίτητα μέτρα
    3. Οι κυβερνώντες, όταν είναι αριστεροί, όταν είναι δεξιοί, δεν γίνεται κανένα λάθος, παμε πρωτιστωσ στην ατομικη ευθύνη, και κατόπιν φταίει η ζέστη, ο αέρας, και το κακό μας συναπάντημα

  13. #5338
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Επίσης στο 90% των περιπτώσεων οι φωτιές ξεκινούν από αριστερούς, πιθανότατα με μολότοφ.

  14. #5339
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    βγαινει τωρα ο γελοίος ο Χρυσοχουντίδης και λέει επί λεξει: οι δύσκολες καιρικές συνθήκες ΔΕΝ μας βρίσκουν απροετοίμαστους!!!
    με μηδέν σχεδόν μποφόρ! Με τους πρόποδες του μοναδικού πνεύμονα του λεκανοπεδίου να έχουν γίνει κάρβουνο, ο Χρυσοχουντίδης βγαίνει και αυτοαποθεώνεται!
    Νομίζω ότι όταν θα φτάσω στο σημείο να μη σηκώνω πίεση απο τέτοια σκηνικά, θα έχω πετύχει την αυτοαιώρηση...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #5340
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παντως ειναι αλήθεια οτι η φωτια εντος δημιουργεί μικροκλίμα με αμφίδρομες εναλλαγές ταχυτητας και πορειας. Ασχετα με την γενικότερη πορεια του ανεμου της περιοχης που εννοείται όμως οτι επιρεαζει οσο ταχυτερη ειναι

    Σιγουρα εχουμε μπαρουτοκαπνισμενους πυροσβεστες αλλα (δεν ειδα) αν εχουμε την εικονα που περιγραφει ο γαυρος σιγουρα απογοητεύει.
    Σίγουρα ομως θα δώσουν τα παντα για την αντιμετώπιση της.

    Υπαρχει διασπορα των δυναμεων γιατι βρίσκονται παραλληλα φωτιές σε εξέλιξη σε 4 τουλαχιστο γεωγραφικα διαμερισματα


    Για να αποφευχθεί καθε υποψια συνωμοσιολογιας, αν θελουνε οι πολιτικοί για καθε φωτια σε δασική περιοχή άμεσος νομος για αμεση δεντροφύτευση και αποτροπη περιπτωσης απαλλοτρίωσης για 30 χρονια.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF