Σελίδα 360 από 667 ΠρώτοΠρώτο ... 260310350355356357358359360361362363364365370410460 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 5.386 έως 5.400 από 10000

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #5386
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Συμφωνω.Ηδη εχουνε στησει εναν ολοκληρο στρατο γυρω τους και δεν μπορεις να τους αγγιξεις.Απο αστυνομια που και καλα ειναι για την προστασια του πολιτη,ενω στην πραγματικοτητα ειναι οι σωματοφυλακες των κακοποιων της βουλης, μεχρι ΜΜΕ τα οποια τους σιγονταρουν και κανουν πλυση εγκεφαλου διαμορφωνοντας συνειδησεις.Επισης μεγαλη μεριδα του κοσμου μεγαλωνει τα παιδια του με το σκεπτικο ''μπες αστυνομια,μηνας μπαινει μηνας βγαινει να πεφτει ο μισθος''..Και μετα στις συζητησεις τους και στο φεισμπουκ,μιλανε για ενδοξους προγονους που δεν σκυβανε κεφαλι και συνεχεια επαινουν τον εαυτο τους που απλα ειναι απογονοι αυτων των προγονων,ασχετα αν οι ιδιοι τους ειναι αχρηστα τομαρια.Ετοιμοι να πανε να πεθανουν στο καλεσμα εκεινων που τους εχουν στημενους στα 4 και τους πηδανε καθε μερα..Πετανε και παπαριες του στυλ αγαπω την πατριδα μου,ενω στην πραγματικοτητα απλα μισουνε τους ''αλλους'' απο απεναντι.Μιλανε ελληνικα χωρις καν να γνωριζουν τι σημαινουν οι λεξεις που λενε..Ζωντανα παραδειγματα απο την πολη μου,τα τελευταια φιντανια που πηρε ο κουλης για συνοριοφυλακες..Ενας και ενας ειναι κωλοπαιδα

  2. #5387
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Συμφωνω.Ηδη εχουνε στησει εναν ολοκληρο στρατο γυρω τους και δεν μπορεις να τους αγγιξεις.Απο αστυνομια που και καλα ειναι για την προστασια του πολιτη,ενω στην πραγματικοτητα ειναι οι σωματοφυλακες των κακοποιων της βουλης, μεχρι ΜΜΕ τα οποια τους σιγονταρουν και κανουν πλυση εγκεφαλου διαμορφωνοντας συνειδησεις.Επισης μεγαλη μεριδα του κοσμου μεγαλωνει τα παιδια του με το σκεπτικο ''μπες αστυνομια,μηνας μπαινει μηνας βγαινει να πεφτει ο μισθος''..Και μετα στις συζητησεις τους και στο φεισμπουκ,μιλανε για ενδοξους προγονους που δεν σκυβανε κεφαλι και συνεχεια επαινουν τον εαυτο τους που απλα ειναι απογονοι αυτων των προγονων,ασχετα αν οι ιδιοι τους ειναι αχρηστα τομαρια.Ετοιμοι να πανε να πεθανουν στο καλεσμα εκεινων που τους εχουν στημενους στα 4 και τους πηδανε καθε μερα..Πετανε και παπαριες του στυλ αγαπω την πατριδα μου,ενω στην πραγματικοτητα απλα μισουνε τους ''αλλους'' απο απεναντι.Μιλανε ελληνικα χωρις καν να γνωριζουν τι σημαινουν οι λεξεις που λενε..Ζωντανα παραδειγματα απο την πολη μου,τα τελευταια φιντανια που πηρε ο κουλης για συνοριοφυλακες..Ενας και ενας ειναι κωλοπαιδα
    Τι στρατό μωρέ και αστυνομίες έχουν στήσει... από ποιον να κινδυνεύσουν, από εμάς που ξεσπάμε μέσω πληκτρολογίου και κάτι τρέχει στα γύφτικα; Ποιος τους ψηφίζει; Ποιος πάει και τους φιλάει τα χέρια;

    Στην πόλη μου εδώ και 2 χρόνια υπήρχε ένσταση 2 υποψηφίων στο εκλογοδικείο, αυτός που είχε "πεταχτεί" έξω, ένα κοντοπίθαρο ρεμάλι κλασικός τύπος ΔΥ που έγινε βουλευτής κι έκανε η μύγα κώλο, μια φορά με είχε κλείσει με τη βουλευτική Μερσέντα σε φανάρι με τη μηχανή για να ξεκινήσει πρώτος... εν τέλει δικαιώθηκε μετά από 2 χρόνια, έγινε επανακαταμέτρηση των ψήφων (μετά από 2 χρόνια....) και αυτή που έχασε την έδρα άρχισε να βγάζει πύρινες ανακοινώσεις για σκοτεινές δυνάμεις, για βρώμικο πόλεμο εναντίον της και λοιπά χαριτωμένα. Εν μέσω πυρκαγιών, εν μέσω καταστροφών, εν μέσω της πουτάνας το κάγκελο, τσουπ, της έφτιαξαν μια θέση στο γραφείο του πρωθυπουργού ως ειδική σύμβουλος του γραφείου του... Η τύπισσσα όσο ήταν βουλευτίνα άντε να είχε μιλήσει μισή φορά στο κοινοβούλιο, έβγαζε κάτι ανακοινώσεις που γελάγαν και τα τσιμέντα του στυλ "λόγω κορωνοιού και σεβόμενη τα υγειονομικά πρωτόκολλα, σας ενημερώνω πως αναστέλλω τη δράση μου για το καλό του τόπου μας"... έστελνε κάτι δελτία τύπου "σήμερα επισκέφτηκα τον Μητροπολίτη, αύριο θα συναντήσω τον διοικητή της αστυνομίας" και αυτό ήταν όλο.

    Για να μην υπάρξει εσωκομματική φαγωμάρα, ο Κούλης την βόλεψε σε μια θέση άνευ αντικειμένου, επειδή έχασε την έδρα και πήγε να δημιουργήσει αντάρτικο... Εννοείται ότι η ατυχήσασα βουλευτής έβγαλε άμεσα ανακοίνωση "ευχαριστώ τον πρωθυπουργό για την ιδιαίτερη τιμή που μου έκανε, αναγνωρίζοντας την αξία μου"... Σε πληροφορώ λοιπόν, ότι με το που πήρε την καρεκλίτσα, γέμισε το fb με κοινοποιήσεις και συγχαρητήρια, "μπράβο το αξίζεις", "οι άξιοι πάντα πάνε μπροστά", "ο τόπος μας χρειάζεται νέους κι άφθαρτους σαν εσένα", "μπράβο στον πρωθυπουργό που εμπιστεύεται γυναίκες σαν εσένα" (γραμμένο όχι από καμιά φεμινίστρια από τα Lidl, αλλά από άντρα και συμμαθητή μου), "με γυναίκες σαν εσένα η χώρα αλλάζει και πάει μπροστά"... Κι όταν έγραψα εγώ ειρωνικά σε κάποιον "κανείς δεν χάνεται τελικά σ' αυτή τη ζωή" πέσανε να με φάνε...

    Βρίσκουν και τα κάνουν, έχουμε ακριβώς την ηγεσία που μας αξίζει... είμαστε ένας κωλολαός και μισός, που ζει ακόμα με το μύθο του περιούσιου λαού που είναι ο εκλεκτός και όταν χτίζαμε ακροπόλεις οι άλλοι έτρωγαν βελανίδια και λοιπές γνωστές παπαριές περί δημοκρατίας και φώτων στον πολιτισμό και στην οικουμένη... τράβα μια βόλτα σε παραλία ένα απόγευμα να δεις το σκουπιδαριό, τράβα σε οποιοδήποτε επαρχιακό δρόμο να δεις τα πεταμένα μπουκάλια και πλαστικά και καφέδες και τσιγάρα και καπότες και σερβιέτες, και μετά έλα να μου πεις πάλι για το στρατό που τους προστατεύει... ο μοναδικός προστάτης τους, είναι όσοι τους εκλέγουν... τελεία και παύλα φίλε!

  3. #5388
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Βαρυμπόμπη. Η επόμενη ημέρα μίας ασύλληπτης καταστροφής Up'ο ψηλά.


    Σχετικά με το μικροκλίμα, προσωπικά πιστεύω τις ανακοινώσεις του αστεροσκοπείου. Εδώ οι windsurfers βασίζονται στο θερμικό άνεμο που δημιουργεί η στεριά κοντά στη θάλασσα, από τη θέρμανση του ήλιου μέσα σε μερικές ώρες και δεν θα δημιουργήσει μικροκλίμα μεγάλη εστία φωτιάς με εκατοντάδες βαθμούς Κελσίου;


    Στην Εύβοια η φωτιά πάει πολύ χειρότερα, αλλά τουλάχιστον ενισχύθηκε η δύναμη της πυροσβεστικής με κλιμάκια που έφυγαν από τη Βαρυμπόμπη.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 05/08/2021 στις 11:13.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #5389
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ξανα στο Κρυονερι;

  5. #5390
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.845
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Τι στρατό μωρέ και αστυνομίες έχουν στήσει... από ποιον να κινδυνεύσουν, από εμάς που ξεσπάμε μέσω πληκτρολογίου και κάτι τρέχει στα γύφτικα; Ποιος τους ψηφίζει; Ποιος πάει και τους φιλάει τα χέρια;

    Στην πόλη μου εδώ και 2 χρόνια υπήρχε ένσταση 2 υποψηφίων στο εκλογοδικείο, αυτός που είχε "πεταχτεί" έξω, ένα κοντοπίθαρο ρεμάλι κλασικός τύπος ΔΥ που έγινε βουλευτής κι έκανε η μύγα κώλο, μια φορά με είχε κλείσει με τη βουλευτική Μερσέντα σε φανάρι με τη μηχανή για να ξεκινήσει πρώτος... εν τέλει δικαιώθηκε μετά από 2 χρόνια, έγινε επανακαταμέτρηση των ψήφων (μετά από 2 χρόνια....) και αυτή που έχασε την έδρα άρχισε να βγάζει πύρινες ανακοινώσεις για σκοτεινές δυνάμεις, για βρώμικο πόλεμο εναντίον της και λοιπά χαριτωμένα. Εν μέσω πυρκαγιών, εν μέσω καταστροφών, εν μέσω της πουτάνας το κάγκελο, τσουπ, της έφτιαξαν μια θέση στο γραφείο του πρωθυπουργού ως ειδική σύμβουλος του γραφείου του... Η τύπισσσα όσο ήταν βουλευτίνα άντε να είχε μιλήσει μισή φορά στο κοινοβούλιο, έβγαζε κάτι ανακοινώσεις που γελάγαν και τα τσιμέντα του στυλ "λόγω κορωνοιού και σεβόμενη τα υγειονομικά πρωτόκολλα, σας ενημερώνω πως αναστέλλω τη δράση μου για το καλό του τόπου μας"... έστελνε κάτι δελτία τύπου "σήμερα επισκέφτηκα τον Μητροπολίτη, αύριο θα συναντήσω τον διοικητή της αστυνομίας" και αυτό ήταν όλο.

    Για να μην υπάρξει εσωκομματική φαγωμάρα, ο Κούλης την βόλεψε σε μια θέση άνευ αντικειμένου, επειδή έχασε την έδρα και πήγε να δημιουργήσει αντάρτικο... Εννοείται ότι η ατυχήσασα βουλευτής έβγαλε άμεσα ανακοίνωση "ευχαριστώ τον πρωθυπουργό για την ιδιαίτερη τιμή που μου έκανε, αναγνωρίζοντας την αξία μου"... Σε πληροφορώ λοιπόν, ότι με το που πήρε την καρεκλίτσα, γέμισε το fb με κοινοποιήσεις και συγχαρητήρια, "μπράβο το αξίζεις", "οι άξιοι πάντα πάνε μπροστά", "ο τόπος μας χρειάζεται νέους κι άφθαρτους σαν εσένα", "μπράβο στον πρωθυπουργό που εμπιστεύεται γυναίκες σαν εσένα" (γραμμένο όχι από καμιά φεμινίστρια από τα Lidl, αλλά από άντρα και συμμαθητή μου), "με γυναίκες σαν εσένα η χώρα αλλάζει και πάει μπροστά"... Κι όταν έγραψα εγώ ειρωνικά σε κάποιον "κανείς δεν χάνεται τελικά σ' αυτή τη ζωή" πέσανε να με φάνε...

    Βρίσκουν και τα κάνουν, έχουμε ακριβώς την ηγεσία που μας αξίζει... είμαστε ένας κωλολαός και μισός, που ζει ακόμα με το μύθο του περιούσιου λαού που είναι ο εκλεκτός και όταν χτίζαμε ακροπόλεις οι άλλοι έτρωγαν βελανίδια και λοιπές γνωστές παπαριές περί δημοκρατίας και φώτων στον πολιτισμό και στην οικουμένη... τράβα μια βόλτα σε παραλία ένα απόγευμα να δεις το σκουπιδαριό, τράβα σε οποιοδήποτε επαρχιακό δρόμο να δεις τα πεταμένα μπουκάλια και πλαστικά και καφέδες και τσιγάρα και καπότες και σερβιέτες, και μετά έλα να μου πεις πάλι για το στρατό που τους προστατεύει... ο μοναδικός προστάτης τους, είναι όσοι τους εκλέγουν... τελεία και παύλα φίλε!
    Το πρόβλημα βρίσκεται στην ψευδαίσθηση που δημιουργήθηκε μετά τον διαφωτισμό ότι μπορεί να υπάρξει δημοκρατία σε μια κοινωνία χωρίς σκλάβους , η ψευδαίσθηση αυτή μας κάνει να αγανακτούμε για την έλλειψη δημοκρατίας σε μια χώρα που ουδέποτε είχε δημοκρατία χωρίς σκλάβους.
    Όλοι θεωρούμε τον εαυτό μας μη σκλάβο και μέτοχο στην δημοκρατία , αλλά οι πραγματικοί κοινωνοί της είναι αυτοί που αγάπαμε να μισούμε , ήτοι τα τζάκια , οι εφοπλιστές , οι συνδικαλιστές (δεσμώτες των σκλάβων) κλπ κλπ.
    Όσο πιο νωρίς κάποιος το καταλάβει τόσο καλύτερα για την ψυχική του ηρεμία.
    Δεν έχουμε δημοκρατία.
    Ποτέ δεν είχαμε.
    Δεν υπάρχει πουθένα δημοκρατία.
    Αυτά τα λίγα και αισιόδοξα από εμένα.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  6. #5391
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.073
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα βρίσκεται στην ψευδαίσθηση που δημιουργήθηκε μετά τον διαφωτισμό ότι μπορεί να υπάρξει δημοκρατία σε μια κοινωνία χωρίς σκλάβους , η ψευδαίσθηση αυτή μας κάνει να αγανακτούμε για την έλλειψη δημοκρατίας σε μια χώρα που ουδέποτε είχε δημοκρατία χωρίς σκλάβους.
    Όλοι θεωρούμε τον εαυτό μας μη σκλάβο και μέτοχο στην δημοκρατία , αλλά οι πραγματικοί κοινωνοί της είναι αυτοί που αγάπαμε να μισούμε , ήτοι τα τζάκια , οι εφοπλιστές , οι συνδικαλιστές (δεσμώτες των σκλάβων) κλπ κλπ.
    Όσο πιο νωρίς κάποιος το καταλάβει τόσο καλύτερα για την ψυχική του ηρεμία.
    Δεν έχουμε δημοκρατία.
    Ποτέ δεν είχαμε.
    Δεν υπάρχει πουθένα πραγματικη δημοκρατία.
    Αυτά τα λίγα και αισιόδοξα από εμένα.
    fixed
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #5392
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ξανα στο Κρυονερι;
    Είναι μισή ώρα περίπου που υπάρχει μεγάλης έκτασης αναζωπύρωση στις Αδάμες στο ρέμα Χελιδονούς. Έχουν στείλει 6 ελικόπτερα και ένα αεροπλάνο, καθώς και πολλά επίγεια μέσα πυρόσβεσης.

    https://www.naftemporiki.gr/story/17...ia-stis-adames
    https://www.koutipandoras.gr/article...sti-barympompi
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 05/08/2021 στις 13:25.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #5393
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.845
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    fixed
    Δεν υπάρχει πραγματική και μη πραγματική
    Δεν μιλάω για άμεση ή έμμεση δημοκρατία .
    Μιλάω για την απόλυτη έννοια αυτής .
    Δεν έχουμε ούτε άμεση ούτε έμμεση.
    Προσωπικά ψήφισα τελευταία φορά το 2016.
    Το 2019 δεν ψήφισα όχι επειδή δεν βρίσκω νόημα κλπ απλά δεν ήξερα τι να ψηφίσω. Δεν είχα ΤΙ να ψηφίσω ρε φίλε.
    Οι επιλογές που μας δίνονται είναι τσάτσοι του συστήματος καλώς ή κακώς. Και προς θεου δεν είμαι ούτε αριστερός ούτε δεξίος. Κεντρώος και κοινωνικά φιλελευθέρος δηλώνω. (όχι φιλελε οικονομικά )
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #5394
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.029
    κλαινε τα τρολλάκια του πέτσα που δεν μπορούνε να κάνουνε fake news στη φωτια γιατι ουτε μονταζ παιρνει ουτε κρύβετε η άτιμη. δεν βοηθάνε και οι κυβερνώντες που πετάνε τη μια μαλακία μετά την άλλη σε Live μετάδοση. το σταρ δεν μπορεί να ντουμπλάρει τους πολίτες όπως έκανε με τους μπάτσους στη νέα σμυρνη και αντι να λένε γαμ#% ο μητσοτάκης να λένε αγαπάμε την κυβέρνηση... δράμα ζούνε. πουλήσανε λίγο σανο με φωτιες τουρκίας αλλα δεν έπιασε.

    https://twitter.com/anomounys/status...12733435039745

    το μαζέψανε αργότερα στο σκαι, η άπνοια είπαν βοηθάει τη φωτια

    ξαναχτύπησε ο τηλεπωλητης ασφαλειών. κάτι μου λέει οτι το μέτρο θα πιάνει και τις βίλες στη μυκονο που δεν φυτρώνει ουτε ρίγανη.
    https://twitter.com/MariaLykoura/sta...70701423427585


    οι φωτιές ειναι απο τα λιγα πράγματα που κάθε κυβέρνηση πραγματικά εχει μικρη ευθύνη γιατι μονο η πυροσβεστική έχει την γνώση και τα μέσα να την περιορίσει. η πολιτική προστασία δεν μπορεί να κάνει θαύματα μεσα σε 2-3 χρόνια που κάθεται εκει καθε υπουργός. τα προβλήματα είναι διαχρονικα, δεν φταίει ο πθ περισσότερο απο όλους τους προηγούμενους για αυτη την κατάσταση, φταίει ομως για αυτή τη σαπίλα των μμε της άμεσης ενημέρωσης και κυρίως της τηλεόρασης.

  10. #5395
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.073
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει πραγματική και μη πραγματική
    Δεν μιλάω για άμεση ή έμμεση δημοκρατία .

    Μιλάω για την απόλυτη έννοια αυτής .
    Δεν έχουμε ούτε άμεση ούτε έμμεση.
    Προσωπικά ψήφισα τελευταία φορά το 2016.
    Το 2019 δεν ψήφισα όχι επειδή δεν βρίσκω νόημα κλπ απλά δεν ήξερα τι να ψηφίσω. Δεν είχα ΤΙ να ψηφίσω ρε φίλε.
    Οι επιλογές που μας δίνονται είναι τσάτσοι του συστήματος καλώς ή κακώς. Και προς θεου δεν είμαι ούτε αριστερός ούτε δεξίος. Κεντρώος και κοινωνικά φιλελευθέρος δηλώνω. (όχι φιλελε οικονομικά )
    1)ΑΜΕΣΗ ισον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ, ΕΜΜΕΣΗ ισον με ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙΣ Στο παρον με την τοση εξιδεικευση και με τοσο πληθυσμο δεν μπορουμε να εχουμε ΑΜΕΣΗ.Στην εποχη του Περικλεους και της ψηφου δι ανατασεως της χειρος ΙΣΩΣ.
    2)Απολυτες εννοιες υφιστανται μονο σε καποιο ιδανικο παραλληλο συμπαν,η πολιτικη ειναι η τεχνη του ΕΦΙΚΤΟΥ
    3)Εχουμε αυτο που μπορουμε και μας αξιζει να εχουμε.ΑΝ μπορουσαμε, και αξιζαμε , θα ειχαμε κατι καλυτερο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #5396
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Είναι μισή ώρα περίπου που υπάρχει μεγάλης έκτασης αναζωπύρωση στις Αδάμες στο ρέμα Χελιδονούς. Έχουν στείλει 6 ελικόπτερα και ένα αεροπλάνο, καθώς και πολλά επίγεια μέσα πυρόσβεσης.

    https://www.naftemporiki.gr/story/17...ia-stis-adames
    https://www.koutipandoras.gr/article...sti-barympompi
    Στο Twitter κάνουν πάντως διόρθωση οι πολίτες και λένε ότι είναι μεταξύ Κρυονερίου και Τατοΐου. Τείνω να το πιστεύω διότι είδα φωτογραφία από την ταράτσα γνωστού μου που μένει στις Αδάμες.

    Οι άνεμοι, ακόμα ασθενείς, από βορειοανατολικοί, θα γυρίσουν σε νοτιοανατολικοί και κατόπιν μέτριοι νότιοι. Ήδη εκκενώνουν την Ιπποκράτειο Πολιτεία και τη Δροσοπηγή. Θεωρώ ότι κινδυνεύουν έντονα και οι Αφίδνες, αν θεωρήσουμε ότι η φωτιά θα ακολουθήσει τη φορά του ανέμου τις επόμενες ώρες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #5397
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.029
    εντωμεταξύ τοσα χρονια φωτιές και ακομα ακους υπευθυνους ανθρώπους να μιλάνε για μποφορ λες και η φωτιά ειναι μεσοπέλαγα. ακομα δεν εχουμε μαθει τις σωστες μονάδες μετρησης ανέμου.

  13. #5398
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.845
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    1)ΑΜΕΣΗ ισον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ, ΕΜΜΕΣΗ ισον με ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙΣ Στο παρον με την τοση εξιδεικευση και με τοσο πληθυσμο δεν μπορουμε να εχουμε ΑΜΕΣΗ.Στην εποχη του Περικλεους και της ψηφου δι ανατασεως της χειρος ΙΣΩΣ.
    2)Απολυτες εννοιες υφιστανται μονο σε καποιο ιδανικο παραλληλο συμπαν,η πολιτικη ειναι η τεχνη του ΕΦΙΚΤΟΥ
    3)Εχουμε αυτο που μπορουμε και μας αξιζει να εχουμε.ΑΝ μπορουσαμε, και αξιζαμε , θα ειχαμε κατι καλυτερο.
    Μα δεν μιλάω για άμεση ή έμμεση αυτό σου εξηγώ . Προφανώς δεν είναι εφικτή η άμεση και πλέον δεν θα ήταν και ιδιαίτερα χρήσιμη.
    Δεν κρίνω το τι έχουμε , διαπιστώνω ότι είναι μάταιο να γκρινιάζουμε εγώ και εσύ και ο παντελής πιο κάτω γιατί απλά δεν είμαστε παράγοντες στο θέμα . Δεν νιώθω ότι αξίζουμε κάτι ή όχι . Τα πράγματα δεν έρχονται επειδή τα αξίζουμε, έρχονται γιατί είναι πιο πρακτικά.
    Με άλλα λόγια συμφωνούμε απλά έστριψες σε λάθος έξοδο στην κουβέντα μας.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  14. #5399
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    κλαινε τα τρολλάκια του πέτσα που δεν μπορούνε να κάνουνε fake news στη φωτια γιατι ουτε μονταζ παιρνει ουτε κρύβετε η άτιμη. δεν βοηθάνε και οι κυβερνώντες που πετάνε τη μια μαλακία μετά την άλλη σε Live μετάδοση. το σταρ δεν μπορεί να ντουμπλάρει τους πολίτες όπως έκανε με τους μπάτσους στη νέα σμυρνη και αντι να λένε γαμ#% ο μητσοτάκης να λένε αγαπάμε την κυβέρνηση... δράμα ζούνε. πουλήσανε λίγο σανο με φωτιες τουρκίας αλλα δεν έπιασε.

    https://twitter.com/anomounys/status...12733435039745

    το μαζέψανε αργότερα στο σκαι, η άπνοια είπαν βοηθάει τη φωτια

    ξαναχτύπησε ο τηλεπωλητης ασφαλειών. κάτι μου λέει οτι το μέτρο θα πιάνει και τις βίλες στη μυκονο που δεν φυτρώνει ουτε ρίγανη.
    https://twitter.com/MariaLykoura/sta...70701423427585


    οι φωτιές ειναι απο τα λιγα πράγματα που κάθε κυβέρνηση πραγματικά εχει μικρη ευθύνη γιατι μονο η πυροσβεστική έχει την γνώση και τα μέσα να την περιορίσει. η πολιτική προστασία δεν μπορεί να κάνει θαύματα μεσα σε 2-3 χρόνια που κάθεται εκει καθε υπουργός. τα προβλήματα είναι διαχρονικα, δεν φταίει ο πθ περισσότερο απο όλους τους προηγούμενους για αυτη την κατάσταση, φταίει ομως για αυτή τη σαπίλα των μμε της άμεσης ενημέρωσης και κυρίως της τηλεόρασης.

    Το άλλο με την ΕΡΤ και τον πολίτη που φώναξε μέσα σε ένα καμένο κατάστημα "γαμιέσαι μαλάκα Μητσοτάκη";... μέσα σε λίγη ώρα είχε διαρρεύσει το όνομά του, το επάγγελμά του, οι πολιτικές του πεποιθήσεις και μοιράστηκε σε όλα τα ΜΜΕ το πόρισμα πως πρόκειται για δήθεν αγανακτισμένο πολίτη, μέλος του ΣΥΡΙΖΑ, ο οποίος ήταν σε διατεταγμένη αποστολή, με σκοπό να σπιλώσει το όνομά Του.

    Να υπενθυμίσω πως και στα επεισόδια με τους μπάτσους στην πλατεία της Ν. Σμύρνης, είχε γίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα: αποκάλυψη ονοματεπώνυμου και διαρροή πολιτικών πεποιθήσεων...

  15. #5400
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εντωμεταξύ τοσα χρονια φωτιές και ακομα ακους υπευθυνους ανθρώπους να μιλάνε για μποφορ λες και η φωτιά ειναι μεσοπέλαγα. ακομα δεν εχουμε μαθει τις σωστες μονάδες μετρησης ανέμου.
    Η κλίμακα μποφόρ είναι εμπειρική, αλλά είναι περασμένη χρόνια στη συνείδηση των ανθρώπων. Επιπλέον είναι αρκετά χονδροειδής και σχεδόν λογαριθμικής μορφής, κάτι το οποίο ακολουθεί τις ανθρώπινες αισθήσεις, που αντιλαμβάνονται το "διπλασιασμό" λογαριθμικά. Όπως για παράδειγμα τα dB του ήχου ή τα ρίχτερ του σεισμού.

    Κατά τη γνώμη μου είναι σωστή για την απλή επικοινωνία μεταξύ ανθρώπων, αντί να προσπαθούν να καταλάβουν πόσους κόμβους είναι ο άνεμος ή πόσα m/sec. Εδώ ακόμα και στην ιστιοπλοΐα, είναι τόσο ευμετάβλητα τα δεδομένα, που τριμάρουμε πανιά ανάλογα με τα Beaufort και τροποποιούμε αργότερα. Δε χρειαζόμαστε μεγαλύτερη ακρίβεια σε πολλές περιπτώσεις.

    Στην αεροπλοΐα, στα ρεκόρ αγώνων στίβου και όπου αλλού χρειάζεται ακρίβεια, μετρούν και παίρνουν αποφάσεις με πιο ακριβείς κλίμακες.


    Ένα ενδιαφέρον μέσο παρατήρησης της πυρόσβεσης είναι το Flightradar24. Πέρα από τα πολιτικά αεροσκάφη, μπορείς να κάποια από τα αεροσκάφη που επιχειρούν σε μία περιοχή και από πού κάνουν ανεφοδιασμό. Αν κάνεις κλικ πάνω σε κάποιο φαίνεται το ιστορικό της τροχιάς του. Π.χ. τα ελικόπτερα φαίνεται παίρνουν νερό από τη λίμνη Μαραθώνα και κάποια άκουσα για λίμνη Μπελέτσι.

    Ανανεώθηκε και η δορυφορική εικόνα από τους αισθητήρες MODIS. Φαίνεται ότι η φωτιά είναι πλέον πιο βορειοδυτικά. Αργότερα θα εμφανιστεί online και του VIRS.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 05/08/2021 στις 15:42.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF