Σελίδα 365 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 265315355360361362363364365366367368369370375415465 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 5.461 έως 5.475 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #5461
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.088
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η κλιματική αλλαγή δεν είναι σίγουρο ότι έχει επέλθει από την ανθρώπινη επέμβαση, αν και υπάρχουν πολλές θεωρίες που το υποστηρίζουν με στοιχεία. Μην ξεχνάμε το ενδεχόμενο να σχετίζεται με μακροσκοπικά αίτια, όπως οι διακυμάνσεις θερμοκρασίας περιόδων παγετώνων και θερμού κλίματος, ανά κάποιες χιλιάδες χρόνια.

    Ακόμα και οι υποστηρικτές των θεωριών περί ανθρώπινης καταστροφής του κλίματος, κάποιες φορές υποκινούνται από συμφέροντα χωρών και εταιρειών. Π.χ. όσων προσπαθούν να μειώσουν τη "βρώμικη" βιομηχανική παραγωγής της Ασίας.

    Σε αυτό δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω.
    Ενα ενδιαφερον αρθρο,για τις ''φυσικες'' αλλαγες του κλιματος και την επιπτωση τους.
    Βεβαια στις εποχες που αναφερεται η ανθρωπινη ''επιρροη'' στο συστημα ηταν αμελητεα.

    https://www.visitmeteora.travel/klim...ronia-meteora/
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #5462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η κλιματική αλλαγή δεν είναι σίγουρο ότι έχει επέλθει από την ανθρώπινη επέμβαση, αν και υπάρχουν πολλές θεωρίες που το υποστηρίζουν με στοιχεία. Μην ξεχνάμε το ενδεχόμενο να σχετίζεται με μακροσκοπικά αίτια, όπως οι διακυμάνσεις θερμοκρασίας περιόδων παγετώνων και θερμού κλίματος, ανά κάποιες χιλιάδες χρόνια.

    Ακόμα και οι υποστηρικτές των θεωριών περί ανθρώπινης καταστροφής του κλίματος, κάποιες φορές υποκινούνται από συμφέροντα χωρών και εταιρειών. Π.χ. όσων προσπαθούν να μειώσουν τη "βρώμικη" βιομηχανική παραγωγής της Ασίας.

    Σε αυτό δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω.
    Υπάρχει και η κοσμική ακτινοβολία...

    Τι να πιστέψεις; Τίποτα. να έχεις εμπιστοσύνη στις επιστημονικές αποδείξεις (ή έστω ενδείξεις) μόνο.

    Από εκεί και πέρα, πλέουμε στο ίδιο χάος ασχετοσύνης...

  3. #5463
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ρε νεοσσος τώρα θα φτάσουμε να ανακαλύπτουμε την Αμερική σε κάθε μας πρόταση;;
    Την τρύπα στο γαμημενο το στρώμα με όζον ποιος την προκάλεσε; Η φύση;;;
    Τη μόλυνση των θαλασσών παγκοσμίως ποιος την προκάλεσε; Η φύση;;;
    Η μόλυνση των νερών σε συνδυασμό με την υπερθέρμανση,οδηγεί το νερά να γίνονται πιο όξινα και να αργοπεθαίνουν.
    Αυτά όλα ο άνθρωπος τα προκάλεσε.
    Τώρα άμα φτάσουμε στο επίπεδο ψεκας και ντονλτραμπ και 'μερικα, ε τι να πω; Καληνύχτα μας
    Η κλιματική αλλαγή λέγεται ότι οφείλεται κυρίως στα αέρια του θερμοκηπίου. Ως προς το νερό, τουλάχιστον της θάλασσας (δεν αναφέρομαι σε μολυσμένα ποτάμια και λίμνες), έχει τεράστια χωρητικότητα και αντέχει προς το παρόν.

    Ξαναλέω ότι δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη, ούτε απορρίπτω επίσημες θέσεις της επιστημονικής κοινότητας την οποία σέβομαι. Όμως επειδή υπάρχουν τεράστια συμφέροντα από πίσω, παραμένω σκεπτικός ως προς το συντελεστή σπουδαιότητας για κάθε αιτία. Παραμένω ανοικτός σε επιχειρήματα και είμαι έτοιμος να αναθεωρήσω την άποψή μου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #5464
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.088
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η κλιματική αλλαγή λέγεται ότι οφείλεται κυρίως στα αέρια του θερμοκηπίου. Ως προς το νερό, τουλάχιστον της θάλασσας (δεν αναφέρομαι σε μολυσμένα ποτάμια και λίμνες), έχει τεράστια χωρητικότητα και αντέχει προς το παρόν.

    Ξαναλέω ότι δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά επειδή υπάρχουν συμφέροντα από πίσω, παραμένω σκεπτικός ως προς το συντελεστή σπουδαιότητας για κάθε αιτία.
    Οταν εξερραγει το ηφαιστιο του ΠΙΝΑΤΟΥΜΠΟ το διοξειδιο του ανθρακος που απελευθερωθηκε ηταν πολλαπλασιο ετων της συνολικης εκπομπης απο ανθρωπινες δραστηριοτητες.Επισης η μεση θερμοκρασια της γης απο την μειωση της προσπιπτουσας ηλιακης ακτινοβολιας ,επεσε κατα 0,5 βαθμους κελσιου για 2 χρονια.Καμμια φορα η φυση ξεπερναει τον ανθρωπο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5465
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    @νεοσσος
    Ρε φίλε κι εγώ που σου μιλάω δεν είμαι κανας βιολόγος μελετητής του περιβάλλοντος.
    Με το όσο μου κόβει και το όσο ενημερωνομαι μιλάω.
    Κάνεις,παρά την καλή σου πρόθεση, ενα μεγάλο λάθος.
    Δεν μπορεί να ισοπεδώνουμε τα επιστημονικά δεδομένα με τόση αποδόμηση, σε σημείο που σε κάθε μας πρόταση να πρέπει να βάζουμε μια αντίστοιχα επιστημονική απόδειξη. Έτσι δεν γίνεται κουβέντα σε κανένα επίπεδο.
    Και δεν αναφέρομαι στον ιντερνετικό μας καφενέ έτσι;

    Οι ωκεανοί παπάρια αντέχουν ακόμα.
    Ψάξε να δεις να σου γίνει η ψυχή μαύρη, για την κατάσταση των μεγάλων υφάλων ανά τον πλανήτη και πως λίγοι μόλις βαθμοί θερμοκρασίας παραπάνω τους νεκρωσαν.
    Δες τα πειράματα που κάνουν με ζωντανές προσωμοιωσεις οι θαλασσοβιολογοι για το τι τους φθείρει και αν υπάρχουν ελπίδες ανάκαμψης. Επειδή είσαι άνθρωπος που αγαπά τη φύση, ίσως βάλεις και τα κλάματα.
    Οι ύφαλοι, έτσι για το μουχαμπετι, ειναι η "κουζίνα" των ωκεανών.
    Όλα αυτά, δεν μπορούμε εν έτει 2021 να αμφισβητούμε ποιος τα προκάλεσε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #5466
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.301
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ως προς το νερό, τουλάχιστον της θάλασσας, έχει τεράστια χωρητικότητα και αντέχει προς το παρόν.
    .
    Νέα μελέτη Βρετανών επιστημόνων αποκαλύπτει ότι οι ανθρωπογενείς ρύποι έχουν πλέον φτάσει τις πιο απομακρυσμένες γωνιές της Γης.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #5467
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.088
    ΕΠΙΣΗΣ να θυμισουμε οτι η Γερμανια η πιο οργανωμενη χωρα της Ευρωπης προσφατα ειχε 200 νεκρους απο πλυμμηρες,αλλα 112 ΔΕΝ ΕΙΧΕ για προειδοποιηση.Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #5468
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Σε αυτό νομίζω ότι η εμπειρία από το Μάτι άλλαξε τα εγχώρια δεδομένα. Ήταν και η επίσπευση του εκσυγχρονισμού της μηχανογράφησης του κράτους που επέφερε ο κορωνοϊός. Έχουμε πολύ καλό επιστημονικό δυναμικό στο χώρο της Πληροφορικής και επιστρατεύτηκε.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #5469
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.301
    Διακόπτουμε τη ροή για ένα καλό νέο (άσχετο με τις φωτιές) που μας αφορά ή θα μας αφορά κάποιους από εμάς..

    Ασθενής σώθηκε από βαρύ εγκεφαλικό με νέα θεραπεία στο Αρεταίειο και Αιγινήτειο νοσοκομείο
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #5470
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ΕΠΙΣΗΣ να θυμισουμε οτι η Γερμανια η πιο οργανωμενη χωρα της Ευρωπης προσφατα ειχε 200 νεκρους απο πλυμμηρες,αλλα 112 ΔΕΝ ΕΙΧΕ για προειδοποιηση.Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες.
    ?????
    Δε πόιντ?

  11. #5471
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.088
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    ?????
    Δε πόιντ?
    Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #5472
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    ?????
    Δε πόιντ?
    Δε πόιντ, κάθε νεοδημοκρατη κατά πως δείχνει, είναι το ξέπλυμα των καπεταναίων...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #5473
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ΕΠΙΣΗΣ να θυμισουμε οτι η Γερμανια η πιο οργανωμενη χωρα της Ευρωπης προσφατα ειχε 200 νεκρους απο πλυμμηρες,αλλα 112 ΔΕΝ ΕΙΧΕ για προειδοποιηση.Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες.
    Πάρε και μια δήλωση του δικού σας του γιακουματου , από τις φωτιές του 2007 :

    "Συγκεκριμένα ο κ. Γιακουμάτος δήλωσε στον Flash96: «Για τις φωτιές έχω έναν ενδοιασμό. Γιατί δεν γινόταν στους Ολυμπιακούς Αγώνες ή δεν γινόταν πέρσι ή πρόπερσι; Μήπως τυχόν το πράσινο καίει το πράσινο, δηλαδή Κράμερ εναντίον Κράμερ;

    »Κάνω κάποιες σχέσεις γιατί έχω ανησυχήσει. Αυτό είναι υπόθεση η οποία πραγματικά δεν παίρνουν μόνα τους φωτιά, είναι τώρα λιγάκι: Το πράσινο, εντάξει, κάηκε στις εκλογές, τώρα όμως καίγεται και προεκλογικά το πράσινο. Γιατί καίγεται, αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.»

    Σε ερώτηση δημοσιογράφου αν θεωρεί ότι το ΠΑΣΟΚ βάζει φωτιές, απάντησε: «Δεν ξέρω, εγώ βλέπω ότι από τις έρευνες βέβαια θα είναι με μεγαλύτερη λεπτομέρεια και θα βρεθούν οι ένοχοι, ότι αυτές οι φωτιές δεν είναι από μόνες τους, δεν είναι θεόσταλτες. Είναι καιρικές, είναι μάλλον κομματικοπολιτικές»."

  14. #5474
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.088
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δε πόιντ, κάθε νεοδημοκρατη κατά πως δείχνει, είναι το ξέπλυμα των καπεταναίων...
    φτυσε την τσιχλα του ψευτοπροοδευτικοαριστερου εχει χασει την γευση της πχιά,χαλαει και η ζαχαρη τα δοντια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #5475
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    ?????
    Δε πόιντ?
    Αναγνωρίζουμε τα θετικά μέσα στον όλεθρο.

    Καλώς ή κακώς τείνουμε να ζυγίζουμε δάση με ανθρώπους, σπίτια με ζώα και η ζυγαριά συνήθως γέρνει προς την ανθρώπινη ζωή. Με αυτά τα σκληρά δεδομένα, μιλάμε προς το παρόν για, έστω και μικρό, περιορισμό απωλειών, μέχρι στιγμής. Κανένας δεν μπορεί να δηλώσει χαρούμενος ή ικανοποιημένος με τις εξελίξεις. Μπορεί όμως να δει το ελάχιστο θετικό.

    Εδώ γίνεται χαμός και ο ένας στρέφεται εναντίον του άλλου, αντί να συνεργαστεί. Προσωπικά θα σκεφτόμουν σοβαρά (δεν είναι το μόνο κριτήριο βέβαια) να ψηφίσω κάποιον της αντιπολίτευσης, αν τον έβλεπα να λέει "καταλαβαίνουμε τη δυσκολία της κατάστασης, αναγνωρίζουμε τις προσπάθειες του κυβερνητικού μηχανισμού και συντασσόμαστε στο δύσκολο έργο του."
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF