Σελίδα 392 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 292342382387388389390391392393394395396397402442492 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 5.866 έως 5.880 από 9984

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #5866
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    η πολυ στηριξη σε κανει μαλθακο
    γιατι και πως να γινεις γονιος οταν σου φερονται σαν παιδι ακομα και στα 40+;

  2. #5867
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Το φαινόμενο δεν είναι τόσο οικονομικό,διότι παλαιότερα που δεν υπήρχε καμμιά οικονομική ενίσχυση,η κάθε οικογένεια είχε πολύ περισσότερα παιδιά,αλλά κοινωνικό.Και συμβαίνει σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες,ακόμη και σ' αυτές που καλύπτουν οικονομικά τα πάντα σχεδόν,όπως οι βόρειες χώρες.Τα παιδιά θέλουν χρόνο ενασχόλησης,και οι νέες γενιες δεν θέλουν να διαθέσουν τον αντίστοιχο χρόνο και κόπο,και αυτό συμβαίνει σε όλον τον ανεπτυγμένο κόσμο,αλλά και στον αναπτυσσόμενο σιγά σιγά όσο ανεβαίνει το βιοτικό επίπεδο.
    Η μάνα του πατέρα μου (και γιαγια μου) είχε γεννήσει μεταξύ '25 και '45 δεκαεπτά παιδια απο
    τα οποια επεζησαν τα επτά
    Υπεροχες εποχες.
    Δυο-τρια πέθαναν έξω από το σπίτι στην εξώπορτα πάνω σε μιά κουρελου...

    Αλλες εποχες, δεν υπάρχει σύγκριση

    Πάντως η αγία οικογένεια το παλεύει όσο μπορεί..........
    Βέβαια αυτοί δεν έχουν καμμιά ανησυχία για το μέλλον των παιδιών τους.
    Οσο και να μειωθούμε πάντα θα 'μαστε αρκετοι να τους ταίσουμε....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #5868
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η πολυ στηριξη σε κανει μαλθακο
    γιατι και πως να γινεις γονιος οταν σου φερονται σαν παιδι ακομα και στα 40+;
    μεγάλη κουβέντα

  4. #5869
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Απορώ γιατί δεν κάνουν περισσότερα παιδιά οι νέοι άνθρωποι, με τόσα κίνητρα: 2.000€ για κάθε γέννα, που δεν καλύπτουν ούτε καν τα έξοδα του ίδιου του τοκετού σε οποιαδήποτε ιδιωτική κλινική, ούτε καν σε 3κλινο δωμάτιο, αμέτρητες εξετάσεις πριν και μετά τον τοκετό που δεν καλύπτονται από κανέναν φορέα, 4 μήνες άδεια για τη μαμά (2 μήνες πριν τον τοκετό, δηλαδή μέχρι 7 μηνών πρέπει να δουλεύει κανονικά, και 2 μήνες μετά) με 400€ τον μήνα, οριακά ίσως φτάνουν για τα γάλατα και την τροφή ενός παιδιού, 2 εβδομάδες άδεια για τον μπαμπά (μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν 2 ημέρες λολ), που πάλι δεν αρκούν, δηλαδή το παιδί από 2 μηνών και μετά είναι απολύτως ξεκρέμαστο και πρέπει να προσλάβεις babysitter, η οποία φυσικά, μαντέψτε, πληρώνεται στο 100% από την τσέπη των γονιών, καμία απολύτως πρόβλεψη/επιδότηση για εξωσχολική ενασχόληση/δραστηριότητα των παιδιών, δημόσια σχολεία που σχολάνε στις 14:00-14:30, όταν ένα τυπικό ωράριο γονιού δε λήγει πριν τις 17:00-17:30, και μπορώ να γράφω για πάντα. Να φτάσουμε και τα 3.000.000, καλό θα κάνει σε όλους.
    Εσύ όλα αυτά που τα ξέρεις;

  5. #5870
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Εσύ όλα αυτά που τα ξέρεις;
    Έχω γενικές γνώσεις.
    Life begins at 45°.

  6. #5871
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Το φαινόμενο δεν είναι τόσο οικονομικό,διότι παλαιότερα που δεν υπήρχε καμμιά οικονομική ενίσχυση,η κάθε οικογένεια είχε πολύ περισσότερα παιδιά,αλλά κοινωνικό.Και συμβαίνει σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες,ακόμη και σ' αυτές που καλύπτουν οικονομικά τα πάντα σχεδόν,όπως οι βόρειες χώρες.Τα παιδιά θέλουν χρόνο ενασχόλησης,και οι νέες γενιες δεν θέλουν να διαθέσουν τον αντίστοιχο χρόνο και κόπο,και αυτό συμβαίνει σε όλον τον ανεπτυγμένο κόσμο,αλλά και στον αναπτυσσόμενο σιγά σιγά όσο ανεβαίνει το βιοτικό επίπεδο.
    Στις παλιότερες γενιές μερικές δεκαετίες πίσω στα χωριά, δεν είναι ότι οι γονείς αφιέρωναν περισσότερο χρόνο στα παιδιά τους, είναι που «τα παιδιά του ενός ήταν παιδιά όλου του χωριού» όλη μέρα έξω ήταν αλλά ανά πάσα στιγμή κάποιος ήξερε πού ήταν όλοι.
    Αυτό στις πόλεις δε γίνεται

  7. #5872
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.839
    Πρίν μερικές δεκαετίες στην Ελλάδα οι ανάγκες των ανθρώπων ήταν εντελώς διαφορετικές.
    Μηδενικές συγκριτικά με την σημερινή εποχή.
    Συγκεκριμένα το αναγκαίο ήταν ένα πιάτο φαί.

  8. #5873
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Blitz, ξεχνάς το 6μηνο του οαεδ, κατά το οποίο η γυναίκα παίρνει 500€ το μήνα και είναι μετά από την άδεια τοκετού.

    Η γυναίκα μου γύρισε στη δουλειά της, όταν η κόρη μου ήταν 1 έτους και 15 ημερών.

    Βέβαια, σε όλα τα υπόλοιπα δεν λες κάτι λάθος.

    Η γέννα μου κόστισε πάνω από 4500€ μαζί με τις εξετάσεις που προηγήθηκαν. Τα έξοδα δε μετά, είναι πολύ περισσότερα από το "επίδομα παιδιου" (κάπου 30€ το μηνα) το οποίο δεν δικαιούμαι κιόλας, γιατί το εισοδηματικο όριο είναι πολύ χαμηλό.

    Ο πρώτος χρόνος, είναι πολύ ζορικος στα οικονομικά.

  9. #5874
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Blitz, ξεχνάς το 6μηνο του οαεδ, κατά το οποίο η γυναίκα παίρνει 500€ το μήνα και είναι μετά από την άδεια τοκετού.

    Η γυναίκα μου γύρισε στη δουλειά της, όταν η κόρη μου ήταν 1 έτους και 15 ημερών.

    Βέβαια, σε όλα τα υπόλοιπα δεν λες κάτι λάθος.

    Η γέννα μου κόστισε πάνω από 4500€ μαζί με τις εξετάσεις που προηγήθηκαν. Τα έξοδα δε μετά, είναι πολύ περισσότερα από το "επίδομα παιδιου" (κάπου 30€ το μηνα) το οποίο δεν δικαιούμαι κιόλας, γιατί το εισοδηματικο όριο είναι πολύ χαμηλό.

    Ο πρώτος χρόνος, είναι πολύ ζορικος στα οικονομικά.
    Και ό,τι ακολουθεί είναι ένας πολύπλοκος καθημερινός γρίφος (προγράμματα δουλειάς και σχολείων/παιδικών σταθμών που είναι διαφορετικά...).
    Οικονομική εξόντωση σε συνδυασμό με καθημερινά αδιέξοδα. Συνταγή για μιζέρια. Κρίμα κι άδικο..
    Τελευταία τροποποίηση από Viking; 03/10/2021 στις 09:08.

  10. #5875
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Blitz, ξεχνάς το 6μηνο του οαεδ, κατά το οποίο η γυναίκα παίρνει 500€ το μήνα και είναι μετά από την άδεια τοκετού.

    Η γυναίκα μου γύρισε στη δουλειά της, όταν η κόρη μου ήταν 1 έτους και 15 ημερών.

    Βέβαια, σε όλα τα υπόλοιπα δεν λες κάτι λάθος.

    Η γέννα μου κόστισε πάνω από 4500€ μαζί με τις εξετάσεις που προηγήθηκαν. Τα έξοδα δε μετά, είναι πολύ περισσότερα από το "επίδομα παιδιου" (κάπου 30€ το μηνα) το οποίο δεν δικαιούμαι κιόλας, γιατί το εισοδηματικο όριο είναι πολύ χαμηλό.

    Ο πρώτος χρόνος, είναι πολύ ζορικος στα οικονομικά.
    Δεν το ξέχασα, αλλά δεν το ανέφερα επειδή δεν έχουν όλες οι μητέρες την άνεση να ζήσουν για +6 μήνες με 500€/μήνα.

    Ωστόσο, η δική σου πώς πήγε τόσο αργά; Δε βγαίνουν τα μαθηματικά, λείπουν 4 μήνες.
    Life begins at 45°.

  11. #5876
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν το ξέχασα, αλλά δεν το ανέφερα επειδή δεν έχουν όλες οι μητέρες την άνεση να ζήσουν για +6 μήνες με 500€/μήνα.

    Ωστόσο, η δική σου πώς πήγε τόσο αργά; Δε βγαίνουν τα μαθηματικά, λείπουν 4 μήνες.
    2 μήνες έχεις από Ικα μετά τη γέννα, βάλε τις κανονικές άδειες, βαλε και το εξάμηνο του οαεδ πάει εύκολα 9μηνο μετά τη γεννά

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #5877
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Είναι το 2ωρο που μπορεί να σχολαει νωρίτερα για ένα χρόνο.
    Σε συνεννόηση με τον εργοδότη μπορεί να το πάρει μαζεμένο. Βγαίνει περίπου 3 μήνες (από 2μιση μέχρι 3μιση ανάλογα με το πότε πέφτουν οι αργίες).
    Βαλε και την κανονική άδεια.
    Και μετά μπαίνει το 6μηνο του οαεδ.

  13. #5878
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.839
    Με λίγα λόγια οι μανάδες λουφάρουν κανα χρόνο.
    Οι πατεράδες το τρίτο το μακρύτερο.
    Αναγκάζεσαι να κάνεις και δεύτερο μπας και πλύνεις κανα κώλο και αλλάξεις καμιά πάνα να καταλάβεις ότι έκανες παιδί.
    Στο πρώτο το παίρνουν παρτούζα πεθερές μανάδες όλοι.....ο πατέρας τίποτα.

  14. #5879
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Με λίγα λόγια οι μανάδες λουφάρουν κανα χρόνο.
    Οι πατεράδες το τρίτο το μακρύτερο.
    Αναγκάζεσαι να κάνεις και δεύτερο μπας και πλύνεις κανα κώλο και αλλάξεις καμιά πάνα να καταλάβεις ότι έκανες παιδί.
    Στο πρώτο το παίρνουν παρτούζα πεθερές μανάδες όλοι.....ο πατέρας τίποτα.
    Που τέτοια τύχη… (πρόσφατα παθών )

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #5880
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Που τέτοια τύχη… (πρόσφατα παθών )
    Όρμα με τα μούτρα τώρα που έχεις την ευκαιρία.
    Μεγαλώνουν σε χρόνο dt

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF