Σελίδα 396 από 665 ΠρώτοΠρώτο ... 296346386391392393394395396397398399400401406446496 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 5.926 έως 5.940 από 9961

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #5926
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ο ίδιος εργοδότης πχ, που είναι υποχρεωμένος να δώσει επίδομα άδειας και δώρο, και πάει μαζί με τον εργαζόμενο στο ΑΤΜ για να το πάρει πίσω;...
    Στο συγκεκριμένο δεν εχει περιθωρια να μην το δώσει.
    Αν το ζητήσεις, το παίρνεις.

    Αν είναι σκατοψυχος (δηλαδή περίπου οι μισές μικρές ελληνικές επιχειρησεις) θα ψάξει βέβαια τρόπο να σε εκδικηθεί μετά, αλλά δεν περνάει από το χέρι του το 6μηνο του οαεδ.

  2. #5927
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ο ίδιος εργοδότης πχ, που είναι υποχρεωμένος να δώσει επίδομα άδειας και δώρο, και πάει μαζί με τον εργαζόμενο στο ΑΤΜ για να το πάρει πίσω;...
    Θυμήθηκα πάντως, μετά από εκείνο το γελοίο κείμενο που κυκλοφορούσε κάποτε ότι είμαστε γαμάτοι γιατί λέμε ώπα, γιατί αγοράζουμε το καρπούζι ολόκληρο και όχι μισό η σε φέτες κλπ κλπ,
    το δεύτερο σε γελοιότητα κείμενο είναι ένα που κυκλοφορεί και λέει ότι ψωνίζοντας από τη γειτονιά σου βοηθάς ένα κορίτσι να συνεχίσει το μπαλέτο, ένα αγοράκι να πάρει καινούργια παπούτσια για το ποδόσφαιρο, έναν αγρότη να αγοράσει τροφή για τα ζώα του κλπ κλπ.
    Τα ακριβώς αντίθετο ισχύει.

    Άσχετο, αλλά έτσι μου ήρθε τώρα.

  3. #5928
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Θυμήθηκα πάντως, μετά από εκείνο το γελοίο κείμενο που κυκλοφορούσε κάποτε ότι είμαστε γαμάτοι γιατί λέμε ώπα, γιατί αγοράζουμε το καρπούζι ολόκληρο και όχι μισό η σε φέτες κλπ κλπ,
    το δεύτερο σε γελοιότητα κείμενο είναι ένα που κυκλοφορεί και λέει ότι ψωνίζοντας από τη γειτονιά σου βοηθάς ένα κορίτσι να συνεχίσει το μπαλέτο, ένα αγοράκι να πάρει καινούργια παπούτσια για το ποδόσφαιρο, έναν αγρότη να αγοράσει τροφή για τα ζώα του κλπ κλπ.
    Τα ακριβώς αντίθετο ισχύει.

    Άσχετο, αλλά έτσι μου ήρθε τώρα.
    θα συμφωνησω.. αυτοι που γ@μ@νε περισσοτερο απ'ολους τον εργαζομενο, ειναι οι ιδιοκτητες μικρων επιχειρησεων "της γειτονιας" παθον, χρονια τωρα..
    ακομα και εκει που δουλευω αυτη τη στιγμη, ο εργοδοτης μου ειναι ενας καρμιρης, που ενω στα 9 χρονια που ειμαι εκει κονομαει με τις δικη μου τη τεχνογνωσια,
    (δεν εχει ιδεα απο αμορτισερ ευθυγραμμιση και μοτο) δεν εχω παρει ουτε ενα σεντ αυξηση.. γι αυτο κι εγω σιγα σιγα του κοβω τα πολλα πολλα... βασικο μισθο θες
    να δινεις? ε! τη βασικη τεχνογνωσια θα λαβεις... τα απολυτως απαραιτητα δλδ και τιποτα παραπανω..ηδη οποιος δικος μου μου ζηταει λαστιχα η αμορτισερ, του λεω
    να παει αλλου.. κοσμο εγω στο μαγαζι δεν φερνω..

  4. #5929
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.090
    Αντικλεπτικό σύστημα για μοτοσυκλέτες από την Βρετανία

    https://www.2wo.gr/gadgets/7352-to-a...a-motosykletes

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Moto-Secure-Lock-1.jpg 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	60,2 KB 
ID:	431237

  5. #5930
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Δηλ. το λουκέτο δεν μπορείς να το σπάσεις και να βγάλεις το μηχανάκι από μέσα;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #5931
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.090
    Έλα ντε, αφού είναι εμφανές σημείο..

  7. #5932
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Έχει βάλει λουκέτο στο κάλυμμα που καλύπτει το λουκέτο ;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #5933
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Έχει βάλει λουκέτο στο κάλυμμα που καλύπτει το λουκέτο ;
    Λουκέτο μέσα στο λουκέτο; Lockception...
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #5934
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    και λουκετο στη δισκοπλακα
    την κοβεις με τροχο στο λαιμο και παιρνεις τη μιση

  10. #5935
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    και λουκετο στη δισκοπλακα
    την κοβεις με τροχο στο λαιμο και παιρνεις τη μιση
    Βασικά, αυτό σκέφτηκα αμέσως.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #5936
    Μιλάμε για Αγγλία που κλέβουν μηχανές με γωνιακό τροχό, ντάλα μεσημέρι μπροστά στον κόσμο.
    Και θα δυσκολευτούν αυτοί να κόψουν τα καλάμια και να την φορτώσουν;
    Έχει αρκετά βίντεο στο youtube πχ https://www.youtube.com/watch?v=rFI7tSrdB4E

  12. #5937
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Το νέο νομοσχέδιο «Οδηγώντας με ασφάλεια» θα επιτρέπει στους νέους οδηγούς να πιάνουν τιμόνι από τα 17 τους έτη , όχι μόνο για να κάνουν τα πρακτικά μαθήματα αλλά και για να βγουν στον δρόμο μετά την απόκτηση διπλώματος με απαραίτητη όμως προϋπόθεση την παρουσία συνοδού στο όχημα. Ο συνοδός του 17χρονου θα πρέπει να να είναι τουλάχιστον 25 ετών, να έχει δίπλωμα οδήγησης τουλάχιστον για 5 χρόνια και να έχει “καθαρό” point system.

    Αναφορικά με τη διαδικασία εξέτασης, θα δίνεται δικαίωμα ένστασης στον υποψήφιο οδηγό επι του αποτελέσματος.

    -Αναδιαμορφώνεται και απλουστεύεται η ύλη της θεωρητικής εκπαίδευσης, με σκοπό την καλύτερη κατανόηση και την ενίσχυση της κριτικής σκέψης των υποψήφιων οδηγών και κατανόηση θεμάτων καταστάσεων οδικής ασφάλειας, η οποία θα αποτελέσει αντικείμενο σχετικής υπουργικής απόφασης.

    -Αυστηροποιείται ο έλεγχος της διεξαγωγής των θεωρητικών εξετάσεων, προς αποκατάσταση των στρεβλώσεων και προβλημάτων του υφιστάμενου συστήματος, με τον καθορισμό ελέγχου ταυτοπροσωπίας σε δύο στάδια, ενώ προβλέπεται η χρήση ηλεκτρονικών μέσων για εισαγωγή σε εξεταστικό σύστημα, ήτοι η χρήση ψηφιακών διαπιστευτηρίων με τη δυνατότητα ταυτοποίησης δύο παραγόντων μέσω της Ενιαίας Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης.

    -Δειγματοληπτικός έλεγχος ταυτοπροσωπίας υποψήφιων οδηγών και οδηγών, για τη διενέργεια του οποίου διασταυρώνεται η φωτογραφία που συμπεριλαμβάνεται στο ΔΕΕ του του υποψηφίου με ψηφιακή φωτογραφία που λαμβάνεται κατά την είσοδο του υποψηφίου στο εξεταστικό κέντρο.

    Να δούμε τι θα εφεύρει πάλι το ελληνικό δαιμόνιο για να παρακάμψει αυτά τα πιο αυστηρά μέτρα!

    Περισσότερα εδώ .

  13. #5938
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Μας λένε εμμέσως πλην σαφώς, ότι μέχρι τώρα δηλαδή μπορούσε να υπάρξει πλαστοπροσωπία στα εξεταστικα κέντρα;
    Να εμφανιζόταν για εξέταση ας πούμε άλλος από τον πραγματικό εξεταζόμενο;
    Και ο εισαγγελέας κάνει μπουρμπουληθρες με το σάλιο του;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #5939
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Από το παραπάνω υποθέτω ότι υπήρχαν περιπτώσεις όπου πήγαινε άλλος στη θέση του εξεταζόμενου. Επειδή η πλαστογραφία κι η πλαστοπροσωπία, αν και κρίσιμες, είναι ενίοτε σχετικά εύκολες, συνήθως τιμωρούνται πολύ αυστηρά, ώστε να περιορίζονται τα περιστατικά.

    Ως προς την οδήγηση 17χρονου, το θεωρώ θεμιτό, ώστε να αποκτήσει εμπειρία, υπό την επίβλεψη άλλου πιο έμπειρου και πιο ώριμου, μέχρι να ενηλικιωθεί. Όμως θα προτιμούσα συνοδεία από άτομο τουλάχιστον 30 ετών, με εμπειρία οδήγησης 5 ετών κατ' ελάχιστο. Στα 25 έτη, ο συνοδός δεν έχει ακόμα αρκετά πηγμένο μυαλό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #5940
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μας λένε εμμέσως πλην σαφώς, ότι μέχρι τώρα δηλαδή μπορούσε να υπάρξει πλαστοπροσωπία στα εξεταστικα κέντρα;
    Να εμφανιζόταν για εξέταση ας πούμε άλλος από τον πραγματικό εξεταζόμενο;
    Και ο εισαγγελέας κάνει μπουρμπουληθρες με το σάλιο του;
    Σε περιοχές της Κρήτης παλιότερα έπαιρνες δίπλωμα χωρίς καν να πατήσεις για εξέταση. Πλαστοπροσωπία και μαλακίες....


    Το μέτρο θετικό μου φαίνεται, θα μου φαινόταν ακόμα θετικότερο αν ήμουν 17 και δεν έβλεπα την ώρα να πιάσω τιμόνι.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF