Σελίδα 410 από 663 ΠρώτοΠρώτο ... 310360400405406407408409410411412413414415420460510 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 6.136 έως 6.150 από 9945

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #6136
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Νομιζα οτι αφου πληρώνεις τον φόρο εισαγωγής δεν θα χρεωθεις αλλα εξοδα.
    Σε ευχαριστώ για την πληροφορία
    Ebay ali κλπ ενσωματώνουν πλέον στις τιμες των προιοντων τους τα εξοδα εκτελωνισμου και το φπα. Μπορείς να το τσεκάρεις πριν την αγορα στο καλάθι σου παραδειγμα.
    Κατα την παραλαβη δε θα εχεις αλλα εξοδα, τουλαχιστο αν δεν αλλαξει παλι κατι στα ελτα

  2. #6137
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    το έβαλαν μαζί με την μέρα του άνδρα,

    κάτι μας κρύβουν......
    Ότι μας έχουν χεσμένους;

  3. #6138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ebay ali κλπ ενσωματώνουν πλέον στις τιμες των προιοντων τους τα εξοδα εκτελωνισμου και το φπα. Μπορείς να το τσεκάρεις πριν την αγορα στο καλάθι σου παραδειγμα.
    Κατα την παραλαβη δε θα εχεις αλλα εξοδα, τουλαχιστο αν δεν αλλαξει παλι κατι στα ελτα
    Αυτό αφορά μονο τα ελτά?
    Γιατι ξερω ότι λογω covid απο Ιαπωνία πχ δεν στελνουν με ελτά μόνο fedex dhl.
    Μην πληρώσω λεω στο ebay το νομιμο φορο και φαω κανα καπέλο +150 ευρώ απο courier για εξοδα εκτελωνισμου
    και τα σχετικά,ήδη την πάτησα μια φορά +202 ευρώ ενώ το προιον έκανε 250 και τώρα φυσάω και το γιαουρτι

  4. #6139
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    νομίζω μέσω fedex dhl ισχύει ότι ίσχυε απο παλιά, πάει international priority όπου έχει συνυπολογισθεί το κόστος εκτελωνισμού γιαυτό βλεπεις κάτι έξοδα επιστολής 100ευρώ και περισσότερα, και σου έρχεται απευθείας σπίτι.
    Όπως υπάρχει κάποιες περιπτώσεις που έρχεται το δέμα μέσω της ελληνικής speedex(δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τις συνεργασίες).

    Τωρα αυτά που σου λέω συμβαίνουν γενικώς και μετα τη τελευταία μεταβολή κανονισμών πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις, αν δεν είσαι βέβαιος ρωτάς να σου υποδείξει το κατάστημα που φαίνονται τα προπληρωμένα έξοδα εκτελωνισμού και φπα για το προιόν που ενδιαφέρεσαι
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #6140
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    ο εκάστοτε πωλητής (ebay, ali κτλ το eshop δηλ) έχει την δυνατότητα να ενσωματώσει / χρεώσει τους φόρους/δασμούς της χώρας προορισμού στην τιμή πώλησης ή στο checkout και αντίστοιχα ενημερώνει τον μεταφορέα για να μη στα χρεώσουν κατά την εισαγωγή / παράδοση της αποστολής. μιλάμε πάντα για τους επίσημους φόρους (ΦΠΑ & δασμούς εάν προβλέπεται από την αντίστοιχη δασμολογική κλάση του προϊόντος που εισάγεται ).

    βέβαια εδώ στην Ελλάδα δεδομένου ότι τα τελωνεία δεν έχουν πλήρη και ολοκληρωμένη μηχανογραφική διασύνδεση με το εξωτερικό και οι εκτελωνιστές είναι ακόμα "κλειστό" επάγγελμα, δεν θα μου έκανε εντύπωση εάν θα χρεωθείς "έξοδα τελωνείου / αμοιβή εκτελωνιστή" ...

    μεταφορείς όπως dhl, fedex ups κτλ το έχουν λύσει λίγο πολύ διότι μπορούν να χρεώσουν το κόστος στον αρχικό αποστολέα με τον οποίο έχουν απευθείας συνεργασία εάν αυτό είναι συμφωνημένο μεταξύ τους.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    νομίζω μέσω fedex dhl ισχύει ότι ίσχυε από παλιά, πάει international priority όπου έχει συνυπολογισθεί το κόστος εκτελωνισμού γιαυτό βλεπεις κάτι έξοδα επιστολής 100ευρώ και περισσότερα, και σου έρχεται απευθείας σπίτι. ....
    το international priority όπως και express airmail, standart shipment κτλ είναι ονομασίες υπηρεσιών και περισσότερο αφορούν τον χρόνο μεταφοράς παρά τα έξοδα τελωνείου.
    σε αυτό το τελευταίο υπάρχει το DDP (Delivered Duty Paid) που σημαίνει ότι ο πωλητής έχει προ πληρώσει (αφού στα έχει χρεώσει κατά την αγορά) ή θα πληρώσει εκείνος τους φόρους και δασμούς στην χώρα προορισμού και το DDU (Delivered Duty Unpaind) που σημαίνει ότι ο παραλήπτης πληρώνει τα όποια έξοδα για την εισαγωγή.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  6. #6141
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από div400 Προβολή μηνύματος
    ο εκάστοτε πωλητής (ebay, ali κτλ το eshop δηλ) έχει την δυνατότητα να ενσωματώσει / χρεώσει τους φόρους/δασμούς της χώρας προορισμού στην τιμή πώλησης ή στο checkout και αντίστοιχα ενημερώνει τον μεταφορέα για να μη στα χρεώσουν κατά την εισαγωγή / παράδοση της αποστολής. μιλάμε πάντα για τους επίσημους φόρους (ΦΠΑ & δασμούς εάν προβλέπεται από την αντίστοιχη δασμολογική κλάση του προϊόντος που εισάγεται ).

    βέβαια εδώ στην Ελλάδα δεδομένου ότι τα τελωνεία δεν έχουν πλήρη και ολοκληρωμένη μηχανογραφική διασύνδεση με το εξωτερικό και οι εκτελωνιστές είναι ακόμα "κλειστό" επάγγελμα, δεν θα μου έκανε εντύπωση εάν θα χρεωθείς "έξοδα τελωνείου / αμοιβή εκτελωνιστή" ...

    μεταφορείς όπως dhl, fedex ups κτλ το έχουν λύσει λίγο πολύ διότι μπορούν να χρεώσουν το κόστος στον αρχικό αποστολέα με τον οποίο έχουν απευθείας συνεργασία εάν αυτό είναι συμφωνημένο μεταξύ τους.



    το international priority όπως και express airmail, standart shipment κτλ είναι ονομασίες υπηρεσιών και περισσότερο αφορούν τον χρόνο μεταφοράς παρά τα έξοδα τελωνείου.
    σε αυτό το τελευταίο υπάρχει το DDP (Delivered Duty Paid) που σημαίνει ότι ο πωλητής έχει προ πληρώσει (αφού στα έχει χρεώσει κατά την αγορά) ή θα πληρώσει εκείνος τους φόρους και δασμούς στην χώρα προορισμού και το DDU (Delivered Duty Unpaind) που σημαίνει ότι ο παραλήπτης πληρώνει τα όποια έξοδα για την εισαγωγή.
    Σε ευχαριστώ πολύ ρε φίλε

  7. #6142
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Έχετε να προτείνετε κανα φτηνό τρυπάνι για σκίσιμο καυσόξυλων ;
    Δεν θέλω να κόψω κανα δέντρο, ίσα ίσα να κόβω κάνα πιο χοντρό κομμάτι στα 2 με το black and decker…

  8. #6143
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Έχετε να προτείνετε κανα φτηνό τρυπάνι για σκίσιμο καυσόξυλων ;
    Δεν θέλω να κόψω κανα δέντρο, ίσα ίσα να κόβω κάνα πιο χοντρό κομμάτι στα 2 με το black and decker…
    Ξερω δεν ειναι απαντηση σε αυτο που ρωτησες,αλλα γιατι δεν περνεις τσεκουρι?

  9. #6144
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    κατι τετοιο μήπως σε βολέψει πιότερο;

    εδιτ:για την ακριβεια, έχει ακριβώς ότι ψάχνεις, φοβερό.εδω ειναι
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 01/12/2021 στις 20:44.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #6145
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Ξερω δεν ειναι απαντηση σε αυτο που ρωτησες,αλλα γιατι δεν περνεις τσεκουρι?
    Έχω, αλλά δε βολευει τελικά να το χρησιμοποιείς στο μπαλκόνι
    Άσε που αν με δει κανας γείτονας να κυκλοφορώ με το τομαχωκ με βλέπω να με μαζεύουν
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    κατι τετοιο μήπως σε βολέψει πιότερο;

    εδιτ:για την ακριβεια, έχει ακριβώς ότι ψάχνεις, φοβερό.εδω ειναι
    Κάτι τέτοιο, το είδα και εγώ, έλεγα αν το έχει χρησιμοποιήσει κανεις να έλεγε καμία γνώμη

  11. #6146
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    αν εχεις ηδη τσεκούρι, μην πάρεις τρυπανι ρε.
    Μια βαριοπούλα να χτυπάς το τσεκούρι και θα τα κάνει φλίδες
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #6147
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    αν εχεις ηδη τσεκούρι, μην πάρεις τρυπανι ρε.
    Μια βαριοπούλα να χτυπάς το τσεκούρι και θα τα κάνει φλίδες
    I’ll give a try που λένε και στο χωριό μου, απλά δεν με ενθουσιάζει η ιδέα του νταπα ντουπα στα πλακάκια στην βεράντα
    + Ότι δεν έχω και βαριοπούλα οπότε πάλι λεφτά θα χαλάσω

  13. #6148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παρε ενα μεγαλο κουτσουρο να το χεις σαν βαση που εκει πανω θα σκιζεις τα ξυλα.

  14. #6149
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Να ζητάς να στα φέρνουν κομμένα, έτοιμα, στο μέγεθος που θέλεις
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #6150
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.107
    Θέλει χώρο, πετάγονται. Εμένα με βολεύει τσεκούρι πολύ βαρύ και στενό, σαν σφήνα. Υπάρχει κόλπο που τα κόβεις μεσα σε λάστιχο auto και δεν πετάγονται.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF