Σελίδα 424 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 324374414419420421422423424425426427428429434474524 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 6.346 έως 6.360 από 9988

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #6346
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Φαινεται πως η Ουκρανία και οι πολιτες της πέφτουν θυματα στοχευμενων εγκληματων κατα της ανθρωπότητας και απο τις δυο πλευρές.
    Η μια πλευρα αυτη που φαινεται, η ρωσια και ανατολικο μονοπώλιο της.
    Η αλλη μερια(αυτη που κρύβεται) ειναι ο ουκρανος προεδρος συνδεσμος της δυσης με τα συμφέροντα του νατο.
    Ο ουκρανος προεδρος ειναι τοσο "ανθρωπιστης" που προτρεπει τους πολιτες του να φτιαχνουν μολοτοφ και να επιτίθενται στο αντιπαλο στρατο... τελικα επιλεγει αντι της συνθηκολόγησης λογω της ανισης σύγκρισης μεταξυ των δυο, να αντισταθεί χωρις να ενδιαφέρεται για τους αμαχους που ειτε θα σκοτωθούν η θα εξαναγκάστουν να ξεριζώθουν και να ακολουθήσουν τον δρομο της προσφυγιας..ειτε με την ολικη καταστροφη της χωρας...

    Αν ενδιεφερε καποιον απο ολους αυτους τους εμπλεκόμενους στα επιχειρησιακά η ανθρώπινη αξια τοτε ολο αυτο θα ειχε μείνει στα συρταρια της διπλωματιας. Θα μοιραζόταν οι "τουρτα" και τελος...
    Ενω ας μην ξεχναμε πως οι λαοι αυτοι ζουνε αρμονικα ειρινικα για τουλαχιστο 100χρονια με οικογενειες και απόγονους και απο τις δυο πλευρες, με θρησκείες, γλωσσα και λοιπα ήθη και εθιμα ιδια


    Ειναι σα να περικυκλώνουν το αιγαιο και τα βορεια σύνορα αμερικανοι με ενα σωρο αεροπλανοφόρα και οι ελληνες χωρις εμπλεκομενες συμμαχιες να αντιστέκονται, με οτι σημαίνει για τις παραπλευρες απώλειες και τις καταστροφες σε ολες τις υποδομές της χωρας....

    Αλλα ετσι ειναι οι ανταγωνισμοί, θα τα χαλάσουν για να τα ξαναφτιαξουν (οι επομενες γενιές)...και η τεταρτη βιομηχανικη επανασταση καλα θα κρατεί
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 27/02/2022 στις 20:13.

  2. #6347
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Βλέποντας τόσους Έλληνες στα διάφορα sites να πανηγυρίζουν με την επίθεση των Ρώσων είμαι σίγουρος ότι και το 1939 θα υπήρχαν πολλοί που χαίρονταν όταν ο Χίτλερ εισέβαλε στην Πολωνία. Τώρα μου λύθηκε η απορία που βρήκαν τόσους δοσίλογους-συνεργάτες οι Γερμανοί.

    Και κάτι άλλο γι αυτούς που έχουν κοντή μνήμη και χαίρονται με τον Πούτιν. Ο Μουσολίνι ζήλεψε τις επιτυχίες του Χίτλερ και εισέβαλε στην Ελλάδα. Μην κάνει το ίδιο και ο "wanna be Putin εξ ανατολών μας" και πάρει θάρρος.

  3. #6348
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Για την ώρα πάντως και οι δυο πλευρές δεν δείχνουν να κανουν πίσω, αντίθετα τεντώνουν κι άλλο το σχοινί.

    Το βρισκω λίγο ανυσηχητικό που όλες οι χώρες στέλνουν στρατιωτική δύναμη στην Ουκρανία. Πρακτικά δηλώνουν συμμετοχη στον πόλεμο έστω και έμμεσα.

    Από την άλλη οι ρωσοι είδαν τα δύσκολα(?) και θέτουν σε κατάσταση συναγερμου τα πυρηνικά τους; Δεν πάμε καλα....

  4. #6349
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.968
    Η Ουκρανία και το Κίεβο, είναι για την ακρίβεια η κοιτίδες του ρωσικού κράτους, από τότε που ο Βάραγγος πρίγκηπας Ολέγκ κατέλαβε το Κίεβο το 860 κάτι μ.Χ. και ξεκίνησε έτσι το Ρωσικό Κράτος του Κιέβου, φτάνοντας στην ακμή του επί βασιλείας του Βλαδίμηρου του Μέγα, ενώ το ίδιο το Κίεβο ήταν μια υπέρλαμπρη και ακμάζουσα πόλη, μέχρι που ο πρίγκηπας Andrey Bogolyubsky μετέφερε την πρωτεύουσα από το Κίεβο, ανατολικότερα στο Βλαντιμίρ. Ρώσοι, Ουκρανοί και Λευκορώσοι είναι ουσιαστικά τρεις διαφορετικοί λαοί, που απαρτίζουν το ρωσικό έθνος (οι Λευκορώσοι ονομάζονται έτσι επειδή θεωρούνται οι πιο "καθαροί", καθότι δεν επιμείχθηκαν με ταταρικό αίμα, όπως οι άλλοι δύο.

  5. #6350
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Για την ώρα πάντως και οι δυο πλευρές δεν δείχνουν να κανουν πίσω, αντίθετα τεντώνουν κι άλλο το σχοινί.

    Το βρισκω λίγο ανυσηχητικό που όλες οι χώρες στέλνουν στρατιωτική δύναμη στην Ουκρανία. Πρακτικά δηλώνουν συμμετοχη στον πόλεμο έστω και έμμεσα.

    Από την άλλη οι ρωσοι είδαν τα δύσκολα(?) και θέτουν σε κατάσταση συναγερμου τα πυρηνικά τους; Δεν πάμε καλα....

    Ο Βλαδίμηρος περίμενε περίπατο, όπως και πολλοί Δυτικοί περίμεναν περίπατο, γιατί βάσει των πληροφοριών τους, ο ουκρανικός στρατός βρισκόταν σε κατάσταση αποσύνθεσης, χαμηλού ηθικού και χρόνιας έλλειψης χρηματοδότησης. Δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς το ότι επιτέθηκε μόνο με το ένα τρίτο των δυνάμεων που έχει συγκεντρώσει. Να το πω λαϊκά, οι Ρώσοι τρώνε π@ύτσα που δεν την περίμεναν, για άλλη μια φορά, ο Δαβίδ με τη σφεντόνα, αντιστέκεται στον Γολιάθ με το ρόπαλο... Δεν του βγήκε, και κάθε μέρα που περνάει είναι αιμορραγία έμψυχου υλικού (στα παπάρια του Βλαδίμηρου), στρατιωτικού υλικού (όχι τόσο στα παπάρια του), και κυρίως ΧΡΗΜΑΤΟΣ (καθόλου στα παπάρια του, το αντίθετο...). Η Ρωσία ΔΕΝ μπορεί να συντηρήσει οικονομικά έναν πόλεμο με την Ουκρανία πέραν μερικών εβδομάδων, και ο Πούτιν το ξέρει καλά, εξ' ου και οι σπασμωδικές κινήσεις και οι απειλές με τα πυρηνικά (οι οποίες απειλές δεν αφορούν ξεκάθαρα την Ουκρανία...).

    Το πλέον ανησυχητικό, είναι ότι ο Γερμανός καγκελάριος, καταχειροκροτούμενος από ΟΛΟΥΣ τους βουλευτές, ΟΛΩΝ των παρατάξεων, δήλωσε ότι η Γερμανία αλλάζει σελίδα, και από εδώ και πέρα θα δαπανά το 2% του ΑΕΠ της για αμυντικές δαπάνες, με στόχο να διαθέσει 100 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ευρώ για το σκοπό αυτό. Εγώ προσωπικά, στο άκουσμα των λέξεων Γερμανία και εξοπλισμοί, ανατρίχιασα...

  6. #6351
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος

    Το πλέον ανησυχητικό, είναι ότι ο Γερμανός καγκελάριος, καταχειροκροτούμενος από ΟΛΟΥΣ τους βουλευτές, ΟΛΩΝ των παρατάξεων, δήλωσε ότι η Γερμανία αλλάζει σελίδα, και από εδώ και πέρα θα δαπανά το 2% του ΑΕΠ της για αμυντικές δαπάνες, με στόχο να διαθέσει 100 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ευρώ για το σκοπό αυτό. Εγώ προσωπικά, στο άκουσμα των λέξεων Γερμανία και εξοπλισμοί, ανατρίχιασα...
    Ναι αλλά και αυτό το χάλι ,χώρες μέλη του ΝΑΤΟ και της ΕΕ ,να μην έχουν τα μέσα να υπερασπιστούν το έδαφός τους και ουσιαστικά να περιμένουν από τους Αμερικάνους να καθαρίσουν σε κατάσταση ανάλογη με αυτή που συμβαίνει στην Ουκρανία τώρα είναι εντελώς ξεφτίλα. Ομοίως και το Βέλγιο και η Ολλανδία και όλοι οι άλλοι στην Ευρώπη. Και οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι μέχρι χθες η πιθανότητα πολέμου στην Ευρώπη ήταν ελάχιστη
    αλλά όπως διαπιστώνουμε υπαρκτή. Γιατί πλέον έχουμε φτάσει στο επίπεδο να χρειαστεί να τρέχουν οι Έλληνες και οι Τούρκοι να υπερασπιστούν τους Ευρωπαίους.

  7. #6352
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.024
    Ο ναζισμος και ο Βππ ειναι ακομα ταμπου για την Γερμανία. Αυτός είναι και ο λογος που ακομη και σημερα δεν καταφεραμε σαν Ευρώπη να απεξαρτηθουμε απο το νατο και να φτιαξουμε την δικη μας υπερδυναμη της Ευρώπης. Η Γερμανία θα επρεπε να παιξει τον ηγετικο ρολο και κανενας, ουτε καν οι γερμανοι δεν το ήθελαν αυτό. Εχουμε μείνει έρμαιο των ηπα. αναγκαστηκαμε να τους ακολουθουμε και να υποστιριξουμε στις δικες τους καφριλες ειτε στην μεση ανατολη ειτε στην Ασία ειτε μεσα στην ιδια την Ευρώπη. Τωρα ταχα μου ο πουτιν ειναι ο νεος χιτλερ και ο μονος υπεύθυνος. Η ευρωπη θελει ηγετες και παραλληλα ηγεσια κεντρικη. Ειναι πλεον ωριμες οι συνθηκες να παιξει η Γερμανία αυτο το ρολο και να αναγκασει και την Αγγλία να επιλεξει αναμεσα στη γειτονια της, την εε, και τους αμερικανους. Δεν μπορουμε να κοιταμε αμεριμνοι τον πουτιν σημερα και την κινα αύριο να καταστρεφει χωρες, επειδη ειμαστε συνένοχοι για τα εγκληματα της Αμερικής.

  8. #6353
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    https://www.youtube.com/watch?v=JrMiSQAGOS4

    το είδα σε διπλανό φόρουμ, είναι πολύ ενδιαφέρον!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  9. #6354
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Λυστε μΕ ρε σεις μια απορία..

    Τα Καλασνικωφ που τα βρηκαμε και τα στειλαμε στους Ουκρανους..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #6355
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Λυστε μΕ ρε σεις μια απορία..

    Τα Καλασνικωφ που τα βρηκαμε και τα στειλαμε στους Ουκρανους..??
    Ωχού κι εσύ, τα μαζέψανε από τσι κρητηκάτσια και τσι γκύφτοι...
    Τι α καταλαβαίνεις, για;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #6356
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    https://www.makeleio.gr/%CE%B5%CE%BE...0%CE%BB%CE%B9/
    Συμφωνα με το αρθρο προεξυψαν απο κατασχεση Ουκρανικου φορτιου με προορισμο την Λιβυη και τους τα στελνουμε πισω

  12. #6357
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Βλέποντας τόσους Έλληνες στα διάφορα sites να πανηγυρίζουν με την επίθεση των Ρώσων είμαι σίγουρος ότι και το 1939 θα υπήρχαν πολλοί που χαίρονταν όταν ο Χίτλερ εισέβαλε στην Πολωνία. Τώρα μου λύθηκε η απορία που βρήκαν τόσους δοσίλογους-συνεργάτες οι Γερμανοί.

    Και κάτι άλλο γι αυτούς που έχουν κοντή μνήμη και χαίρονται με τον Πούτιν. Ο Μουσολίνι ζήλεψε τις επιτυχίες του Χίτλερ και εισέβαλε στην Ελλάδα. Μην κάνει το ίδιο και ο "wanna be Putin εξ ανατολών μας" και πάρει θάρρος.
    Να κανω και μια συμπληρωματικη ενημερωση ,σ αυτο που γραφεις.
    17 ημερες μετα την 1η σεπτεμβριου 1939,(που ο Χιτλερ εισεβαλλε στην Πολωνια,και ετσι αναγκασε τους Αγγλο-γαλλους ως εγγυητες να του κυρηξουν τον πολεμο,με αποτελεσμα την επισημη εναρξη του 2ου παγκοσμιου πολεμου,) την 17 σεπτεμβριου 1939, οι σοβιετικοι εφαρμοζοντας το συμφωνο Μολοτωφ-Ριμπεντροπ εισεβαλλαν εξ ανατολων και πηραν μεχρι τις 6 οκτωβριου το αλλο μισο της πολωνιας,με προσχημα της επιθεσης την προστασια των Ουκρανικων και Λευκορωσικων μειονοτητων στα ανατολικα της Πολωνιας.
    Η απορια των εκ των υστερων αναγνωστων της ιστοριας, ειναι γιατι οι δυο εγγυητες της πολωνιας ΑΓΓΛΟ-ΓΑΛΛΟΙ ΔΕΝ κυρηξαν τον πολεμο κατα της τοτε Σοβιετικης Ενωσεως ως οφειλαν.
    Μια δευτερη φυσικα ερωτηση ειναι τι σταση κρατησε το τοτε Κ.Κ.Ε. σ αυτην την επιθετικη ενεργεια των γερμανων,και των σοβιετικων.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #6358
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Να κανω και μια συμπληρωματικη ενημερωση ,σ αυτο που γραφεις.
    17 ημερες μετα την 1η σεπτεμβριου 1939,(που ο Χιτλερ εισεβαλλε στην Πολωνια,και ετσι αναγκασε τους Αγγλο-γαλλους ως εγγυητες να του κυρηξουν τον πολεμο,με αποτελεσμα την επισημη εναρξη του 2ου παγκοσμιου πολεμου,) την 17 σεπτεμβριου 1939, οι σοβιετικοι εφαρμοζοντας το συμφωνο Μολοτωφ-Ριμπεντροπ εισεβαλλαν εξ ανατολων και πηραν μεχρι τις 6 οκτωβριου το αλλο μισο της πολωνιας,με προσχημα της επιθεσης την προστασια των Ουκρανικων και Λευκορωσικων μειονοτητων στα ανατολικα της Πολωνιας.
    Η απορια των εκ των υστερων αναγνωστων της ιστοριας, ειναι γιατι οι δυο εγγυητες της πολωνιας ΑΓΓΛΟ-ΓΑΛΛΟΙ ΔΕΝ κυρηξαν τον πολεμο κατα της τοτε Σοβιετικης Ενωσεως ως οφειλαν.
    Γιατί δεν ήξεραν τι να κάνουν, από τα πρώτα σημάδια, (βλ. προσάρτηση της Αυστρίας και μετά της Σουδητίας). Καλά, και σήμερα δεν ξέρουν, ή κάνουν ότι ξέρουν κι αρχίζουν να βάζουν τον Πούτιν στην γωνία, που κανένας δεν ξέρει πως θα αντιδράσει. Γιατί ξεφτίλα δεν θα γίνει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μια δευτερη φυσικα ερωτηση ειναι τι σταση κρατησε το τοτε Κ.Κ.Ε. σ αυτην την επιθετικη ενεργεια των γερμανων,και των σοβιετικων.
    Γιατί δεν είχαν ενημερωθεί.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #6359
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μια δευτερη φυσικα ερωτηση ειναι τι σταση κρατησε το τοτε Κ.Κ.Ε. σ αυτην την επιθετικη ενεργεια των γερμανων,και των σοβιετικων.
    Η επίσημη ελληνική κυβέρνηση πάντως, υποδεχόταν μετά βαίων και κλάδων τον δρ Γκαίμπελς, και η σβάστικα κυμάτιζε προς τιμήν του αξιότιμου καλεσμένου...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ιωάννης Μεταξάς Γκαίμπελς.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	73,7 KB 
ID:	434254

  15. #6360
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Ίβο Τζίμα.

    Συνημμένο 434251
    Πες μου ότι δεν είναι αληθινή, γιατί.....

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF