Σελίδα 446 από 644 ΠρώτοΠρώτο ... 346396436441442443444445446447448449450451456496546 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 6.676 έως 6.690 από 9647

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #6676
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μερικές εκτεταμένες βόλτες σε δασικούς κλπ χωματόδρομους, να δεις αν σου πάει η φάση και μετά προχώρα σε αγορά.
    Το χώμα μπορεί να εύκολα να καταστρέψει τον "μοτοσυκλετιστικό" εγωισμό και την "ανδρική" αυτοπεποίθηση και ουκ ολίγοι "έμπειροι" και "ικανοί" "ασφάλτινοι" προτιμούν να μένουν μακριά του.

    Κατά την διάρκεια της καραντίνας πετύχαινα σχεδόν κάθε φορά ένα παλικάρι με ένα TA650, να τριγυρνάει και φαίνονταν να περνάει καλά.
    Βέβαια προφανώς και δεν τον πέτυχα να μπαίνει σε μονοπάτι άλλα σε κάνα δυο λόφους από ότι θυμάμαι σκαρφάλωνε.

    Αρχάριος είμαι και εγώ και τα πρώτα βήματα τα έκανα με ένα klr650 με 17άρες ζάντες και ασφάλτινα λάστιχα,170 κιλά άδειο, μισή μερίδα άνθρωπος πλην όμως συστηματικά αθλούμενος.
    Μετά αποφάσισα ότι δεν ήταν το κατάλληλο εργαλείο για την δουλειά όποτε προχώρησα σε αγορά.

    Όταν αποφασίσεις, μπορούμε να μιλήσουμε για μοντέλα, αλλά κάτι DR,DT-WR,XR που διαβάζω συχνά πυκνά, πολύ δύσκολα να βρεθούν σε καλή κατάσταση και σε λογική τιμή.
    έκανα περίπου 100 χιλιόμετρα Χώμα στα άγραφα και από αυτά τα 30 ήταν απάτητο κοκκινόχωμα , μετά από καταιγίδα με θαμμένους βράχους.
    Δεν έχω τρελή εμπειρία , αλλά απόλαυσα κάθε μέτρο της διαδρομής εκείνης . Το μόνο που με χάλασε ήταν το ABS και το βάρος της μηχανής. (Συν το άγχος μην μου πέσει και πληρώνω 300ρια στον Σαρακάκη)
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  2. #6677
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Ποια η διαφορα μοτοκρος και εντουρο;

  3. #6678
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ποια η διαφορα μοτοκρος και εντουρο;
    Νομίζω τα εντούρο έχουν μεγαλύτερη αυτονομία και είναι συνήθως περισσότερα κυβικά.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  4. #6679
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Κατα κυριο λογο εχουν εντελως αλλες σχεσεις, πολυ πιο κοντες. Επισης ειναι και σκληρα στις αναρτησεις για τα αλματα και δεν μαλακωνουν και πολυ με τις ρυθμισεις.

  5. #6680
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ποια η διαφορα μοτοκρος και εντουρο;
    Η βασική διαφορά είναι ότι τα mx πηδάνε οπότε οι αναρτήσεις είναι κούτσουρα σε συνθήκες βουνού
    και έχουν πιο πιεσμένους κινητήρες από τα enduro, δεδομένου ότι οι αγώνες ΜΧ είναι πιο απαιτητικοί σε δύναμη και ροπή και με μικρότερη διάρκεια.

  6. #6681
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ποια η διαφορα μοτοκρος και εντουρο;
    Διαφορετικό setup στις αναρτήσεις, ηλεκτρονικές, πιο ελαφρά βολάν στα MX, μικρότερα ντεπόζιτα στα MX, διαφορετικά σασμάν, (Closed Ratio vs Wide Ratio, αριθμός σχέσεων), απουσία οποιουδήποτε εξοπλισμού δρόμου στα MX (φώτα, φλας, πινακίδα κλπ).

    Το ΜΧ για να είσαι νόμιμος το φορτώνεις στο τρέιλερ το πας στην πίστα, το κατεβάζεις, κάνεις τις γύρες σου το φορτώνεις και πας σπίτι, πινακίδα δεν βγάζει. (Closed course που λένε).
    Το εντούρο βγάζει πινακίδα, πληρώνει τέλη, ασφάλεια και πατάει άσφαλτο νόμιμα, άσχετα αν δεν είναι ιδανικό για μεγάλες αποστάσεις.
    Γενικά το ένα δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του άλλου χωρίς συμβιβασμούς, οι παρεμβάσεις.

    Επίσης @Corpse το χωμάτινο θέλει προσωπική ενασχόληση μετά την βόλτα, άρα και χώρο. (εγώ τρώω μιάμιση ώρα τουλάχιστον μετά από κάθε βόλτα).
    Έλεγχος για ζημιές από τις πτώσεις και αντικατάσταση-επιδιόρθωση, έλεγχος για βίδες που ξελασκάρισαν από το "γκάπα-γκούπα" και τις πτώσεις, έλεγχος και καθαρισμός φίλτρου αέρα, προσεκτικό πλύσιμο κλπ.

    Βέβαια η φάση όπως λέει και ένας γνωστός είναι "The most fun you can have with your cloths on"

  7. #6682
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Διαφορετικό setup στις αναρτήσεις, ηλεκτρονικές, πιο ελαφρά βολάν στα MX, μικρότερα ντεπόζιτα στα MX, διαφορετικά σασμάν, (Closed Ratio vs Wide Ratio, αριθμός σχέσεων), απουσία οποιουδήποτε εξοπλισμού δρόμου στα MX (φώτα, φλας, πινακίδα κλπ).

    Το ΜΧ για να είσαι νόμιμος το φορτώνεις στο τρέιλερ το πας στην πίστα, το κατεβάζεις, κάνεις τις γύρες σου το φορτώνεις και πας σπίτι, πινακίδα δεν βγάζει. (Closed course που λένε).
    Το εντούρο βγάζει πινακίδα, πληρώνει τέλη, ασφάλεια και πατάει άσφαλτο νόμιμα, άσχετα αν δεν είναι ιδανικό για μεγάλες αποστάσεις.
    Γενικά το ένα δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του άλλου χωρίς συμβιβασμούς, οι παρεμβάσεις.

    Επίσης @Corpse το χωμάτινο θέλει προσωπική ενασχόληση μετά την βόλτα, άρα και χώρο. (εγώ τρώω μιάμιση ώρα τουλάχιστον μετά από κάθε βόλτα).
    Έλεγχος για ζημιές από τις πτώσεις και αντικατάσταση-επιδιόρθωση, έλεγχος για βίδες που ξελασκάρισαν από το "γκάπα-γκούπα" και τις πτώσεις, έλεγχος και καθαρισμός φίλτρου αέρα, προσεκτικό πλύσιμο κλπ.

    Βέβαια η φάση όπως λέει και ένας γνωστός είναι "The most fun you can have with your cloths on"
    Ήδη φτιάχνω το πάρκινγκ μου για σεταπ μηχανής.
    Σκοπός μου είναι να αποκτήσω τα πρώτα εργαλεία για τα απλά πράγματα (αλλαγή φίλτρου λάδι κλπ) και σιγά σιγά να ασχοληθώ και με πιο τεχνικά.
    Βέβαια όλα στην θεωρία γιατί από χρόνο είμαι μείον.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  8. #6683
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Μια γρηγορη ερωτηση, να μην ανοιγω τζαμπα νημα: Θελω να ασφαλισω σακ-βουαγιαζ στο πισω καθισμα. Η μπαγκαζιερα θα μεινει οποτε ο σακος θα ειναι αναμεσα σε μενα και τη βαλιτσα. Τι ιμαντα χρειαζεται να παρω (αυτους που ειναι με καστανια, χταποδι με γαντζους, κατι αλλο; ) και πώς ειναι προτιμοτερο να το ασφαλισω (κατω απο το καθισμα /καθετα ή σε σχεση με τη βαλιτσα / οριζοντια);

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220707_122556.jpg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	106,8 KB 
ID:	436783

  9. #6684
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Το μπροστά-πίσω έτσι κι αλλιώς δεν το φοβάσαι. Για το δεξιά αριστερά εγώ αν φοβόμουν πολύ θα έπαιρνα 2 ιμάντες με καστάνια και θα το έπιανα από τα σίδερα τις μπαγαζιέρας. Σε ταξίδι απο Ηγουμενίτσα μέχρι Λάρισα όμως το είχα πιάσει με χταπόδι και η αλήθεια είναι οτι δεν κουνήθηκε καθόλου (το είχα στο μυαλό μου βέβαια αλλά ακόμα και στις στροφές ήταν εντάξει)
    Πάτα το 0

  10. #6685
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μια γρηγορη ερωτηση, να μην ανοιγω τζαμπα νημα: Θελω να ασφαλισω σακ-βουαγιαζ στο πισω καθισμα. Η μπαγκαζιερα θα μεινει οποτε ο σακος θα ειναι αναμεσα σε μενα και τη βαλιτσα. Τι ιμαντα χρειαζεται να παρω (αυτους που ειναι με καστανια, χταποδι με γαντζους, κατι αλλο; ) και πώς ειναι προτιμοτερο να το ασφαλισω (κατω απο το καθισμα /καθετα ή σε σχεση με τη βαλιτσα / οριζοντια);

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220707_122556.jpg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	106,8 KB 
ID:	436783
    Αράχνη Πέτρο,το αγκαλιάζει από πολλές μεριές.
    Δεν πάει πουθενά.
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 07/07/2022 στις 13:21.

  11. #6686
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Πόσο μεγάλος σάκος;
    Εγώ τον δικό μου τέρμα γεμάτο ( 50λ.) τον δένω με 2 ιμάντες καστάνιας χιαστί και από πάνω βάζω και άλλο μικρότερο σάκο με το δίχτυ (3+3 γάντζακια ).
    Δεν είχα πρόβλημα και σε περίπτωση που είχα μόνο τον μεγάλο πιασμένο με το δίχτυ.
    Επίσης θα έλεγα πως το συγκεκριμένο δίχτυ είναι το πιο χρήσιμο αντικείμενο ( με χώμα τιμή ) που έχω, δένω άνετα και 3 σακούλες σ.μάρκετ στην σέλα πίσω
    porca miseria.

  12. #6687
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αραχνη λεμε αυτο το τετραγωνο διχτυ με τους γαντζους, ετσι; Ειναι το μονο που εχω ηδη και το κουβαλαω παντα μαζι μου. Λετε αρκει για να σταθεροποιηθει ο σακος και δε χρειαζεται και ιμαντας; Ο σακος δεν ειναι πολυ μεγαλος, θα προεξεχει καμια 20-30 ποντους απο καθε πλευρα του καθισματος.

  13. #6688
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Κοίτα αν θέλεις να είσαι 100% ξένοιαστος πάρε και 2 ιμάντες με απλή καστάνια κροκοδειλάκι ,είναι φτηνοί και θα σου μείνουν ,εγώ τους είχα πάρει από κατάστημα στυλ jumbo να φανταστείς .
    porca miseria.

  14. #6689
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Οντως τζαμπα ειναι. Αρα αραχνη συν δυο ιμαντες και τα στερεωνω στις χειρολαβες της μηχανης. Θα τους πεταξω μετα τους ιμαντες και κατω απο το καθισμα να βρισκονται.

    Σας ευχαριστω!

  15. #6690
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αραχνη λεμε αυτο το τετραγωνο διχτυ με τους γαντζους, ετσι; Ειναι το μονο που εχω ηδη και το κουβαλαω παντα μαζι μου. Λετε αρκει για να σταθεροποιηθει ο σακος και δε χρειαζεται και ιμαντας; Ο σακος δεν ειναι πολυ μεγαλος, θα προεξεχει καμια 20-30 ποντους απο καθε πλευρα του καθισματος.
    Με πλαστικούς γάντζους να μην σου γδαρει τα πλαστικά αν έρθει σε επαφή
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 14:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 12:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 23:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 16:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF