Σελίδα 448 από 665 ΠρώτοΠρώτο ... 348398438443444445446447448449450451452453458498548 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 6.706 έως 6.720 από 9961

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #6706
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Τι άκρη να βγάλει,από πίσω τον χτύπησε τον παλιατζή.Ο πίσω έχει πάντα άδικο.Απ ότι μέχρι τώρα ξέρω.

  2. #6707
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Αφού δεν χτύπησες πάλι καλά. Είμαι πολύ περίεργος πώς έβγαλες άκρη με τον παλιατζή...
    Δική μου ευθύνη να κρατώ τις νόμιμες αποστάσεις.
    Δεν του είπα τίποτα.
    Το να κάτσω να αποδείξω ότι δεν συγκρούστηκα με το αμάξωμα αλλά με τον σωλήνα σε δικαστήριο...καλή μου τύχη. Δεν υπήρχε κάμερα-φωτογραφία-περαστικός-δικάβαλο που να με βοηθήσει. Θα ήταν ο λόγος του απέναντι στον δικό μου.
    Αν είχα την πιο αμυδρή ελπίδα ή την παραμικρή σωματική βλάβη, προφανώς θα τον κυνήγαγα.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #6708
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δική μου ευθύνη να κρατώ τις νόμιμες αποστάσεις.
    Δεν του είπα τίποτα.
    Το να κάτσω να αποδείξω ότι δεν συγκρούστηκα με το αμάξωμα αλλά με τον σωλήνα σε δικαστήριο...καλή μου τύχη. Δεν υπήρχε κάμερα-φωτογραφία-περαστικός-δικάβαλο που να με βοηθήσει. Θα ήταν ο λόγος του απέναντι στον δικό μου.
    Αν είχα την πιο αμυδρή ελπίδα ή την παραμικρή σωματική βλάβη, προφανώς θα τον κυνήγαγα.
    Θα τον κυνηγαγες επειδή επεσες πάνω του?

  4. #6709
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Θα τον κυνηγαγες επειδή επεσες πάνω του?
    Θα τον κυνηγούσα γιατί ο σωλήνας που έπεσα πάνω του προεξείχε από το αμάξωμα του πάνω από τα νόμιμα όρια που δίνει ο ΚΟΚ για φόρτωση.
    Δεν έπεσα στον προφυλακτήρα του.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  5. #6710
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Θα τον κυνηγούσα γιατί ο σωλήνας που έπεσα πάνω του προεξείχε από το αμάξωμα του πάνω από τα νόμιμα όρια που δίνει ο ΚΟΚ για φόρτωση.
    Δεν έπεσα στον προφυλακτήρα του.
    Δηλαδή κοκκάλωσε ο παλιατζής με τη σακαράκα του και εσύ με το συγχρονο μηχανάκι σου
    δεν προλαβες να σταματήσεις και έπεσες πάνω του ενω ειχες δει απο πριν τι κουβαλάει.
    Και θα τον κυνηγούσες για τους σωλήνες που προεξείχαν?
    Δεν ξερω για το νόμιμο αλλά ποσο ηθικό είναι αυτό?

  6. #6711
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή κοκκάλωσε ο παλιατζής με τη σακαράκα του και εσύ με το συγχρονο μηχανάκι σου
    δεν προλαβες να σταματήσεις και έπεσες πάνω του ενω ειχες δει απο πριν τι κουβαλάει.
    Και θα τον κυνηγούσες για τους σωλήνες που προεξείχαν?
    Δεν ξερω για το νόμιμο αλλά ποσο ηθικό είναι αυτό?
    Πόσο ηθικό είναι ο άλλος να φορτώνει μια καρότσα με 2.5 μέτρα μεταλικό σωλήνα και σχεδόν να με κάνει σουβλάκι?
    Με 9 χλμ/ώρα πήγαινα , δεν σταμάτησα γιατί δεν έπιασε το ABS στην τόσο χαμηλή ταχύτητα που είχα.
    Πως ξέρω το μήκος του σωλήνα και την προέκταση του όταν είμαι από πίσω? Δεν έχω οπτική.
    Κοκκάλωσε για να ανοίξει έναν κάδο ανακύκλωσης στο άκυρο εντελώς.
    Πως θα μπορούσα να προβλέψω ότι θα κοκκάλωνε το αμάξι του κατα μεσής ?
    Δεν καταλαβαίνω τι συζήτηση ανοίγουμε εδώ?
    Φίλτατε RainMike. Αυτό που ρωτάω κάτι για τον ανεμοθώρακα και έρχεσαι να μου κάνεις check για την ηθική μου ή για την υπαιτιότητα μου στο συγκεκριμένο ατύχημα ...κοίτα το λιγάκι.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  7. #6712
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Πόσο ηθικό είναι ο άλλος να φορτώνει μια καρότσα με 2.5 μέτρα μεταλικό σωλήνα και σχεδόν να με κάνει σουβλάκι?
    Με 9 χλμ/ώρα πήγαινα , δεν σταμάτησα γιατί δεν έπιασε το ABS στην τόσο χαμηλή ταχύτητα που είχα.
    Πως ξέρω το μήκος του σωλήνα και την προέκταση του όταν είμαι από πίσω? Δεν έχω οπτική.
    Κοκκάλωσε για να ανοίξει έναν κάδο ανακύκλωσης στο άκυρο εντελώς.
    Πως θα μπορούσα να προβλέψω ότι θα κοκκάλωνε το αμάξι του κατα μεσής ?
    Δεν καταλαβαίνω τι συζήτηση ανοίγουμε εδώ?
    Φίλτατε RainMike. Αυτό που ρωτάω κάτι για τον ανεμοθώρακα και έρχεσαι να μου κάνεις check για την ηθική μου ή για την υπαιτιότητα μου στο συγκεκριμένο ατύχημα ...κοίτα το λιγάκι.
    Τι να κοιτάξω ρε φίλε,απλά μου έκανε εντύπωση που θα κυνηγαγες οπως λες εναν ανθρωπο οταν ξέκαθαρα το λάθος ειναι δικο σου.
    Με 9 km/h σταματάς και μετα ποδια αν δεν έχεις φρένα τι να λέμε τώρα.

  8. #6713
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Τι να κοιτάξω ρε φίλε,απλά μου έκανε εντύπωση που θα κυνηγαγες οπως λες εναν ανθρωπο οταν ξέκαθαρα το λάθος ειναι δικο σου.
    Με 9 km/h σταματάς και μετα ποδια αν δεν έχεις φρένα τι να λέμε τώρα.
    ''Δική μου ευθύνη να κρατώ τις νόμιμες αποστάσεις.''
    Αυτό δεν είναι ομολογία ότι είναι ΌΛΟ δικό μου λάθος.
    Αλλά ξέρεις κάτι ''φίλε'' Mike?
    Θα μπορούσα να σου αναλύσω και τεχνικά και ηθικά γιατί υπάρχει συνυπαιτιότητα .
    Θα μπορούσα να σου επισυνάψω νομολογία και νομοθεσία.
    Αλλά θα κάνω αυτό που κάνεις και εσύ.
    Θα πετάξω την αποψάρα μου, θα μείνω σε αυτή και θα κλείσω την κουβέντα με
    Τι να λέμε τώρα.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #6714
    Μέλος Το avatar του/της kotlos
    Εγγραφή
    16/06/2022
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ο πίσω έχει πάντα άδικο.Απ ότι μέχρι τώρα ξέρω.
    ΚΟΚ για φορτία που προεξέχουν:

    4. Το φορτίο απαγορεύεται να προεξέχει από το πίσω τμήμα του οχήματος περισσότερο από 30% του μήκους του αμαξώματος. Ειδικά, στα μοτοποδήλατα, μοτοσυκλέτες και τρίτροχα οχήματα, το φορτίο απαγορεύεται να προεξέχει περισαότερο από 0,40 μ. από τις πλευρές τους, υπολογιζόμενου από το εξωτερικό άκρο του εμπρόσθιου πλευρικού φανού του οχήματος, ή του μπρος ή πίσω ακραίου σημείου αυτών. Προκειμένου για ειδική μεταφορά αντικειμένων που προεξέχουν από το πίσω τμήμα των αυτοκινήτων οχημάτων πέραν του 30% του μήκους του αμαξώματος, απαιτείται προηγούμενη άδεια της κατά τόπον αρμόδιας Τεχνικής Υπηρεσίας.

    5. Τα προεξέχοντα φορτία από το μπρος ή πίσω τμήμα ή τις πλευρές του οχήματος, αν αυτό επιτρέπεται, πρέπει να επισημαίνονται με σταθερή προσαρμοσμένη πινακίδα διαστόσεων τουλάχιστον 0,50 χ 0,50 μ. λευκού χρώματος με διαγώνιες ερυθρές λωρίδες, κατασκευασμένη από υλικά υψηλής αντανακλαστικότητας και τοποθετημένη με το πάνω άκρο όχι πιο ψηλά από 1,60 μ. και το κάτω άκρο όχι πιο χαμηλά από 0,40 μ. από το οδόστρωμα, όταν δεν μπορούν την προεξοχή να αντιληφθούν οι οδηγοί των άλλων οχημάτων. Κατά τη νύκτα, όπως αυτή ορίζεται στην παρ. 1 του άρθρου 2 του παρόντος Κώδικα, για την επισήμανση αυτή πρέπει να χρησιμοποιείται λευκό φώς και λευκό αντανακλαστικό στοιχείο μπροστά, ερυθρό δε φως και ερυθρό αντανακλαστικό στοιχείο πίσω.

  10. #6715
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Αν είναι έτσι έχεις δίκιο.Νομιζα ότι ήταν απλή σύγκρουση.Η μεταφορά προεξεχοντων φορτίων,έχει άλλους κανόνες.Και γω έχω κινδυνέψει από την ίδια περίπτωση.Αλλα βέβαια ειδικά με την συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα,άμα τρακάρεις ο θεός να σε φυλάει,άντε να βρεις το δίκιο σου.Οι περισσότεροι είναι,ανασφαλιστοι χωρίς ΚΤΕΟ,με οχήματα χρεπια,κλπ που ο δικηγόρος μας τα ξέρει καλύτερα.

  11. #6716
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Ο πισω φταιει παντα
    Αλλα αν δεν προσεξει κανεις πρεπει το προπορευομενο οχημα να εχει συγκεκριμενες προδιαγραφες γιατι αλλο να πεσεις σε εναν προφυλακτηρα η καπω κι αλλο σε σωληνες και σιδερα
    Αλλιως ολοι οι ταξιτζηδες θα ειχαν σιδερενιους φραχτες στον κωλο τους
    Εδω δεν επιτρεπεται ο κοτσαδορος....

  12. #6717
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αν είναι έτσι έχεις δίκιο.Νομιζα ότι ήταν απλή σύγκρουση.Η μεταφορά προεξεχοντων φορτίων,έχει άλλους κανόνες.Και γω έχω κινδυνέψει από την ίδια περίπτωση.Αλλα βέβαια ειδικά με την συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα,άμα τρακάρεις ο θεός να σε φυλάει,άντε να βρεις το δίκιο σου.Οι περισσότεροι είναι,ανασφαλιστοι χωρίς ΚΤΕΟ,με οχήματα χρεπια,κλπ που ο δικηγόρος μας τα ξέρει καλύτερα.
    Αυτό που δεν κατάλαβε ο φίλος ο Μαικ είναι ότι έδωσα 300Ε για να φτιάξω φανοστάτη και λοιπές ζημιές που έπαθα στο ατύχημα. Δεν του ζήτησα καν τον λόγο ούτε έκανα σκηνή.
    Θα τον κυνηγούσα αν αντί για ανεμοθώρακα το σίδερο διαπέρναγε τον δικό μου θώρακα.
    Και αυτό για κάποιο λόγο στο μυαλό του είναι ανήθικο εκ μέρους μου.
    αλλά τι να λέμε τώρα?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  13. #6718
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Ποιος ευθύνεται που έχει τους σωλήνες έτσι; Ποιος ευθύνεται που κυκλοφορούν χρέπια χωρίς ασφάλεια και κτεο; Ο δικηγόρος που έπεσε πάνω του;

    Πόσο δύσκολο είναι για ένα περιπολικό όταν δει ένα τέτοιο χρέπι να το σταματήσει και να ζητήσει χαρτί κτεο; Να βγάλει μια μεζούρα και να μετρήσει το σωλήνα που τόσο εξώφθαλμα προεξέχει;

    Τα βλέπουμε όλοι εμείς στο δρόμο και δεν τα βλέπει ένας αστυνόμος; Είναι τόσο ηλίθιοι;
    Γιατί δεν κάνουν κάτι; Δεν μπορούν να βγάλουν άκρη με τον παλιατζή αλλά θα βγάλεις εσύ που θα εμπλακείς σε ατύχημα μαζί του.

    Καθόμαστε και συζητάμε για το τι ισχύει και τι δεν ισχύει ενώ δεν θίγει κανείς το αυτονόητο.

    Με γίδια αστυνομικούς έχεις και πολίτες γίδια.

  14. #6719
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Θέλετε να πούμε για μια ιδέα που έχω να αντικαταστήσω τους καθρέπτες με μια κάμερα 170°;

  15. #6720
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ποιος ευθύνεται που έχει τους σωλήνες έτσι; Ποιος ευθύνεται που κυκλοφορούν χρέπια χωρίς ασφάλεια και κτεο; Ο δικηγόρος που έπεσε πάνω του;

    Πόσο δύσκολο είναι για ένα περιπολικό όταν δει ένα τέτοιο χρέπι να το σταματήσει και να ζητήσει χαρτί κτεο; Να βγάλει μια μεζούρα και να μετρήσει το σωλήνα που τόσο εξώφθαλμα προεξέχει;

    Τα βλέπουμε όλοι εμείς στο δρόμο και δεν τα βλέπει ένας αστυνόμος; Είναι τόσο ηλίθιοι;
    Γιατί δεν κάνουν κάτι; Δεν μπορούν να βγάλουν άκρη με τον παλιατζή αλλά θα βγάλεις εσύ που θα εμπλακείς σε ατύχημα μαζί του.

    Καθόμαστε και συζητάμε για το τι ισχύει και τι δεν ισχύει ενώ δεν θίγει κανείς το αυτονόητο.

    Με γίδια αστυνομικούς έχεις και πολίτες γίδια.
    Δεν είναι όλοι γίδια,απλώς έχουν εντολές,να μην θίγουν συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες για ευνόητους λόγους.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF