Σελίδα 452 από 665 ΠρώτοΠρώτο ... 352402442447448449450451452453454455456457462502552 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 6.766 έως 6.780 από 9961

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #6766
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Δεν είπαμε ρε παιδιά ότι θα σημαδευω χελώνες στο δρόμο. Τεσπα την απάντηση την πήρα θενξ

  2. #6767
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Για τα περιστέρια αναγνωρίζεται κάποιο ελαφρυντικο;

  3. #6768
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Για πετούμενα έχει ειδικότητα ο Αριστείδης.

  4. #6769
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Εγώ βέβαια ρώτησα συγκεκριμένα για περιστέρια!

  5. #6770
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Για να πατήσεις χελώνα δεν θα την έχεις δεί. Σε στροφή μόνο δεν είναι αυτό πιθανό;

  6. #6771
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Εγώ βέβαια ρώτησα συγκεκριμένα για περιστέρια!
    Τέτοιο πετούμενο δεν έχω καθαρίσει πάντως

  7. #6772
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Νομίζω παντού είναι πιθανό. Ακόμα και στην ευθεία.

    Μου έχει συμβεί μια φορά αλλά με αυτοκίνητο στη λίμνη Πλαστηρα. Ηταν κάπου στη μέση της λωρίδας κι εγώ πήγαινα λίγο πιο σβέλτα οπότε το πιο ασφαλές για μένα ήταν να περάσω από πάνω. Δεν γλύτωσε.

    Με μοτοσυκλέτα υποθέτω τα περιθώρια αποφυγής είναι λίιιιγο μεγαλύτερα (θεωρητικά) καθώς αρκεί να αλλάξεις λίγα εκατοστά την πορεία σου και να περάσεις από δίπλα. Βέβαια πρέπει να θέλει εμπειρία να αλλάξεις ξαφνικά την πορεία σου έστω και λίγο, νομίζω δεν είναι εύκολο.

    Το πιο σημαντικό όμως ειναι να την αντιληφθείς έγκαιρα και αυτό εξαρτάται και από την ταχύτητα που πας.
    Και αυτό ισχύει με κάθε εμπόδιο στο δρόμο.

  8. #6773
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Νομίζω παντού είναι πιθανό. Ακόμα και στην ευθεία.

    Μου έχει συμβεί μια φορά αλλά με αυτοκίνητο στη λίμνη Πλαστηρα. Ηταν κάπου στη μέση της λωρίδας κι εγώ πήγαινα λίγο πιο σβέλτα οπότε το πιο ασφαλές για μένα ήταν να περάσω από πάνω. Δεν γλύτωσε.

    Με μοτοσυκλέτα υποθέτω τα περιθώρια αποφυγής είναι λίιιιγο μεγαλύτερα (θεωρητικά) καθώς αρκεί να αλλάξεις λίγα εκατοστά την πορεία σου και να περάσεις από δίπλα
    . Βέβαια πρέπει να θέλει εμπειρία να αλλάξεις ξαφνικά την πορεία σου έστω και λίγο, νομίζω δεν είναι εύκολο.

    Το πιο σημαντικό όμως ειναι να την αντιληφθείς έγκαιρα και αυτό εξαρτάται και από την ταχύτητα που πας.
    Και αυτό ισχύει με κάθε εμπόδιο στο δρόμο.
    το ακριβως αντιθετο,το αυτοκινητο εχει πολυ καλυτερους χρονους αποφυγης (σλαλομ) και με σαφως ασφαλεστερο επιπεδο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #6774
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Νομίζεις.

    Στις επίσημες δοκιμές ονομάζεται τεστ αποφυγής ταράνδου. Ναι τελευταία έχουν βελτιωθεί (χάρη στα ηλεκτρονικά κυρίως) αλλά ποτέ στο βαθμό να κάνεις τιμονιές και να μη συμβαίνει τίποτα.

    Δοκίμασε να κάνεις τιμονιά με 80-100 να δεις τι ωραία που είναι. Και με ΙΧ έτσι; Με τζιπακι αρχίζεις να μετράς τουμπες.
    Γνωστός μου έφερε κάποτε σβούρες για να αποφύγει μια γάτα. Το αλμέρα βγήκε ολική.

  10. #6775
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Στις επίσημες δοκιμές ονομάζεται τεστ αποφυγής ταράνδου. Ναι τελευταία έχουν βελτιωθεί (χάρη στα ηλεκτρονικά κυρίως) αλλά ποτέ στο βαθμό να κάνεις τιμονιές και να μη συμβαίνει τίποτα.

    Δοκίμασε να κάνεις τιμονιά με 80-100 να δεις τι ωραία που είναι. Και με ΙΧ έτσι; Με τζιπακι αρχίζεις να μετράς τουμπες.
    Άρα οι ξαφνικές τιμονιές με το μηχανάκι είναι πιο εύκολες και αποτελεσματικές;
    Life begins at 45°.

  11. #6776
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Άρα οι ξαφνικές τιμονιές με το μηχανάκι είναι πιο εύκολες και αποτελεσματικές;
    Όχι δε νομιζω

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Με μοτοσυκλέτα υποθέτω τα περιθώρια αποφυγής είναι λίιιιγο μεγαλύτερα (θεωρητικά) καθώς αρκεί να αλλάξεις λίγα εκατοστά την πορεία σου και να περάσεις από δίπλα. Βέβαια πρέπει να θέλει εμπειρία να αλλάξεις ξαφνικά την πορεία σου έστω και λίγο, νομίζω δεν είναι εύκολο.

  12. #6777
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Άρα είχε δίκιο ο παναβούρης.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    το ακριβως αντιθετο,το αυτοκινητο εχει πολυ καλυτερους χρονους αποφυγης (σλαλομ) και με σαφως ασφαλεστερο επιπεδο.


    Αυτό δε σημαίνει, προφανώς, ότι μπορείς να κόψεις όλο το τιμόνι και να περιμένεις να πάνε όλα καλά.
    Life begins at 45°.

  13. #6778
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Άρα είχε δίκιο ο παναβούρης.





    Αυτό δε σημαίνει, προφανώς, ότι μπορείς να κόψεις όλο το τιμόνι και να περιμένεις να πάνε όλα καλά.
    Με το αυτοκινητο ειναι σαφως πιο ευκολο αλλά και παλι αν ο οδηγός ειναι λίγο άσχετος και πατησει και φρένα μαζι με την τιμονια εχει πολλές πιθανότητε να αρχισει τις τουμπες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #6779
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Μιας και αναφέρθηκε η αποφυγή ζώων, είδα ότι έβαλαν στα όρια Εκάλης-Διονύσου πινακίδα "Προσοχή διεύλευση αγριόχοιρων". Εδώ και λίγα χρόνια έχουν αυξηθεί τα αγριογούρουνα στα βόρεια προάστια. Στην Εκάλη έχω πετύχει μερικές φορές κοπάδι αγριογούρουνων ενώ κάνω ποδήλατο. Τη μία φορά ήταν οικογένεια, γύρω στα 8 άτομα, όπως στη φωτογραφία. Περνάνε το δρόμο με ποδοβολητό σαν να μην υπάρχει μεθαύριο. Αν πέσεις σε κοπάδι που διασχίζει ταχύτατα το δρόμο, δεν υπάρχει ελιγμός αποφυγής, παρά μόνο φρενάρισμα και παρακαλάς να μην πέσει πάνω σου το τσούρμο.

    Αν τρακάρεις με αγριογούρουνο με το αμάξι, κινδυνεύει η ζωή σου. Το αμάξι θα πάθει τεράστια ζημιά έτσι κι αλλιώς. Με μοτοσυκλέτα δεν θέλω να το σκέφτομαι τι θα συμβεί.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 17/07/2022 στις 12:11.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #6780
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Να εξηγήσω λίγο καλύτερα το σκεπτικό μου.

    Το να κάνεις τιμονιά στο αυτοκίνητο είναι πανεύκολο. Το ίδιο εύκολο είναι να οδηγήσει σε οδυνηρές συνέπειες λόγω της απότομης μετατόπισης βάρους, αναλόγως και της ταχύτητας. Το esp είναι το μόνο που μπορεί να σώσει την κατάσταση. Με ταυτόχρονο φρενάρισμα θα παίξει μπάλα το abs που πάλι θα σώσει.

    Στη μηχανή δεν είναι ευκολο. Υπάρχει μια μικρή διαφορά όμως.

    Το αυτοκίνητο πιάνει σχεδόν όλη τη λωρίδα που κάνει τον ελιγμό μεγαλύτερο. Αν είναι ακριβώς στη μέση πρέπει να μπεις αντίθετο σίγουρα. Αν είναι στο αριστερό μισό της λωρίδας πρέπει να υπολογίσεις αν χωράς από δεξιά. Μπαινουν έξτρα παράμετροι λοιπόν που πρέπει να υπολογιστουν γρηγορα.

    Η μηχανή πόσο χώρο πιάνει στη λωρίδα; Πολύ λιγότερο από ένα αυτοκινητο. Εκτός από το ότι θέλει τύχη να βρεθεί η χελώνα ή ο σκατζόχοιρος ή το φίδι ή ότι άλλο ακριβώς επάνω στην τροχιά σου αρκούν 20; 30 πόντοι πιο δεξιά ή αριστερά; Καμια σχέση με το 1-1.5 μέτρο που πρέπει να κάνει το αυτοκίνητο.

    Το δύσκολο υποθέτω είναι να το κάνεις ξαφνικά. Δεν είναι ολα προβλέψιμα στο δρόμο. Αμα όμως σου πουνε στο ταδε σημείο πρεπει να κάνεις ελιγμό μια χαρά θα τον κάνεις γιατι θα έχεις ξεκινήσει έγκαιρα τη διαδικασία.
    Κάντε το ίδιο με το αυτοκίνητο. Δεν θα αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά του, παλι σβουρα κινδυνευει. Δεν μπορείτε να το κάνετε όμως γιατί θα φοβηθείτε.

    Με το αυτοκίνητο όλοι λένε ποτέ τιμονιά. Καλύτερα να πέσεις επάνω στο ζώο παρά να κάνεις τιμονιά. Καλύτερα να πληρώσεις έναν προφυλακτήρα παρά να κλαις όλο το αμάξι.
    Για μηχανή δεν έχω ακούσει κάποια συμβουλή. Ίσως το ίδιο;

    Τα αγριογουρουνα είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Καταρχήν πάντα χαμηλή ταχύτητα. Είναι πιθανό να πέσει αυτό επάνω σου και άμα είσαι με μηχανή....τον ήπιες.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF