Σελίδα 46 από 667 ΠρώτοΠρώτο ... 3641424344454647484950515696146546 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 676 έως 690 από 9997

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #676
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Καμμιά φορά απορώ, για την "αναλογικότητα" που προβλέπεται ανάμεσα στο έγκλημα και την τιμωρία, δεν έχει ακούσει κανείς σας;
    Η λογική της καταδίκης γενικά είναι ο σωφρονισμός και η αποτροπή άλλων να κάνουν αντίστοιχες ενέργειες. Είναι εγκλήματα τόσο ειδεχθή που επειδή δεν έχω γίνει άγιος ακόμα ή έστω ακόμα φέρω καθαρά ένστικτα και σκέψεις εγωιστικές που δε μπορώ να τα διαχειριστώ. Είναι εγκλήματα για εμένα που όχι δε τα κάνουν άνθρωποι. Μπορώ να δικαιολογήσω ή να βρω ελαφρυντικά σχεδόν στα πάντα αλλά είναι μερικά πράγματα που εγώ δε τα αντέχω.

  2. #677
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Καλά τα λες,

    όμως θα ήθελα ένα σύστημα δικαιοσύνης που θα έχει λόγο και το θύμα στην "τιμωρία- σωφρονισμό" του θύτη. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να καλύπτεται και η ανάγκη του θύματος.


    υγ. Στα παπάρια μου οι κλέφτες, ναι μπορεί να με πονέσει αν μου κλέψουν κάτι αξίας αλλά θα μπορέσω να την παλέψω. Το αρχίδι που ρίχνει οξύ και καταστρέφει έναν άνθρωπο για να του πάρει το μηχανάκι, για λεφτά δηλαδή. Τον κ@ργιόλη που μπορεί και έχει στύση την ώρα που πάει να βιάσει το θύμα του, ρε φίλε θέλω να έχει άποψη για την τιμωρία του και το θύμα, μέχρι που θα το αφήσουν να φτάσει, εκεί ας υπάρξει η λογική των "ειδικών" αλλά κάπου πρέπει και το θύμα να εκφράσει την οργή του σε τέτοια εγκλήματα. Στην τελική πρέπει να υπάρχει και μια δικαιοσύνη για το ίδιο το θύμα. Δε μιλάω για το κλέψει χέρι-κόψει χέρι είναι προφανές νομίζω.
    Εσύ μπορεί να μη μιλάς γι'αυτό, αλλά αν γίνει αυτό που λες σύντομα κάποιος θα μιλήσει και γι'αυτό και για πολλά άλλα.

    Εσένα στα παπάρια σου οι κλέφτες, αλλά άλλος θα απαιτήσει να του κόψουνε το χέρι για να νιώσει δικαιωμένος.
    Κι εκεί αρχίζει μια παράξενη ζυγαριά.

    Ο Χ ληστής σου κλέβει εσένα το μηχανάκι και ζητάς να του κόψουν το πουλί.
    Ο Ψ ληστής μου κλέβει εμένα το μηχανάκι και είμαι οκ με το να του δώσουν απλά μια κλωτσά στα @@ίδια.

    Έχουμε το ίδιο έγκλημα, με τιμωρία τελείως διαφορετική.
    Και οι δυο μηχανάκι έκλεψαν, αλλά ο ένας θα τη βγάλει με μια κλωτσά κι ο άλλος θα κατουράει καθιστός για την υπόλοιπη ζωή του.

    Καταλαβαίνεις τί λέω νομίζω, και μπορείς να δεις πού θα οδηγήσει μια τέτοια κατάσταση σε πιο σοβαρά εγκλήματα.
    Παράδειγμα είναι τα μηχανάκια και τα @@ίδια, μη σταθούμε εκεί.

    Η δικαιοσύνη πρέπει να λειτουργεί ανεξάρτητα από το τί θέλω εγώ ή εσύ.
    Για πάρα πολλούς λόγους απλούς και σύνθετους, αλλά και γιατί στο φινάλε οφείλει να προστατεύει κι εμένα κι εσένα.
    Είναι γνωστό το τί απειλές και χαμός μπορεί να γίνει αν κάποιος είναι να πάει μάρτυρας σε μια δίκη για κακούργημα κλπ.
    Μάρτυρας.
    Σκέψου τί θα γινόταν, αν οι κολλητοί του κλέφτη ήξεραν ότι το αν θα του κόψουν το πουλί εξαρτάται από το τί θα ζητήσεις εσύ από το δικαστή.
    Και θα ξύπναγες ένα βράδυ με ένα μαχαίρι στο λαιμό και την προειδοποίηση "Κοίτα μη ζητήσεις τίποτα άλλο εκτός από συγγνώμη για την ταλαιπωρία, γιατί αλλιώς θα τα ξαναπούμε".

    Μπάζει από παντού.

  3. #678
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η σύλληψη των ενόχων και η δίκαιη τιμωρία τους πρέπει να είναι αρκετή. Σε κάποια εγκλήματα προβλέπεται και η δημόσια διαπόμπευση που δεν είναι καθόλου μικρό πράγμα. Το πως μεταφράζεται σε δικαιοσύνη, όταν το θύμα θα πρέπει να μπορεί να εκφράσει την οργή του στην τιμωρία του ενόχου, δεν το καταλαβαίνω! Αντί αυτού για το θύμα ας υπάρξει (αν δεν υπάρχει) δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη. Ψυχοθεραπεία μέσω της τιμωρίας θα κάνουμε?
    +όσα θες

  4. #679
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η σύλληψη των ενόχων και η δίκαιη τιμωρία τους πρέπει να είναι αρκετή. Σε κάποια εγκλήματα προβλέπεται και η δημόσια διαπόμπευση που δεν είναι καθόλου μικρό πράγμα. Το πως μεταφράζεται σε δικαιοσύνη, όταν το θύμα θα πρέπει να μπορεί να εκφράσει την οργή του στην τιμωρία του ενόχου, δεν το καταλαβαίνω! Αντί αυτού για το θύμα ας υπάρξει (αν δεν υπάρχει) δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη. Ψυχοθεραπεία μέσω της τιμωρίας θα κάνουμε?
    Δηλαδή έρχεται κάποιος και σε πηδάει και θα σου πουν μετά, φίλε κάνε ψυχανάλυση να λύσεις τα προβλήματα σου;

  5. #680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή έρχεται κάποιος και σε πηδάει και θα σου πουν μετά, φίλε κάνε ψυχανάλυση να λύσεις τα προβλήματα σου;
    ότι γίνεται με θύματα βιασμού σε κάθε χώρα που έχει υποδομές δηλαδή, εδώ και δεκάδες χρόνια.

  6. #681
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή έρχεται κάποιος και σε πηδάει και θα σου πουν μετά, φίλε κάνε ψυχανάλυση να λύσεις τα προβλήματα σου;
    Γιατί υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να λυθούν?

  7. #682
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ότι γίνεται με θύματα βιασμού σε κάθε χώρα που έχει υποδομές δηλαδή, εδώ και δεκάδες χρόνια.


    Γιατί όμως αυτές οι χώρες έχουν ακόμα βιαστές;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #683
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Γιατί όμως αυτές οι χώρες έχουν ακόμα βιαστές;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    Γιατί βιαστές υπήρχαν υπάρχουν και θα υπάρχουν.
    Και στις χώρες που υπάρχουν υποδομές υποστήριξης των θυμάτων, και στις χώρες που κόβουν το πουλί του βιαστή.

    Δε θα σταματήσουν οι βιασμοί.
    Απλά στην πρώτη περίπτωση μπορεί να μην καταστραφεί η ζωή του θύματος, ενώ στη δεύτερη είναι βέβαιο ότι θα καατστραφεί, και το μόνο πράγμα που θα του μείνει θα είναι το πουλί του βιαστή σε ένα βάζο στο σαλόνι.

  9. #684
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Υπάρχει, να έχει συμμετοχή και το θύμα στην τιμωρία. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις μέχρι και συγχώρεσης του θύτη από το θύμα.

    Σε όλα αυτά τα διαδικαστικά που αναφέρει ο pipe έχει απόλυτο δίκιο, έτσι είναι αυτή η κοινωνία και προφανώς εκεί θα έφτανε. Όμως σε μια άλλη κοινωνία και οι άνθρωποι δε θα έκαναν τέτοιες πράξεις αλλά και αν κάποιος έκανε, το θύμα θα μπορούσε να έχει συμμετοχή και αυτό θα του έδινε ένα αίσθημα δικαιοσύνης. Είπα το μέχρι που θα μπορούσε να το καθορίζει κάποιου είδους σύστημα. Δεν είναι απαραίτητο να απαντήσει με βία κάποιος. Δε πάει να πει πως αν κάποια γυναίκα βιαστεί θα ζητήσει το θάνατο ή τον ευνουχισμό κάποιου. Μπορεί να ζητήσει εκτός της ποινής που θα του επιβληθεί να επισκέπτεται συνεδρίες θυμάτων βιασμού για να βλέπει τι έκανε και χίλια δύο άλλα...




    Καλά εγώ ειδικά για βιασμούς δεν έχω θέμα, χημικός ευνουχισμός είναι το λιγότερο.

  10. #685
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Σε όλα αυτά τα διαδικαστικά που αναφέρει ο pipe έχει απόλυτο δίκιο, έτσι είναι αυτή η κοινωνία και προφανώς εκεί θα έφτανε. Όμως σε μια άλλη κοινωνία και οι άνθρωποι δε θα έκαναν τέτοιες πράξεις αλλά και αν κάποιος έκανε, το θύμα θα μπορούσε να έχει συμμετοχή...
    Μιλάμε σε μία ρεαλιστική βάση με κριτήρια του σήμερα κλπ, ή στο τί θα γινόταν σε μια άλλη κοινωνία υποθετικά?

    Εγώ απάντησα στο πρώτο σενάριο.
    Δεν έχω πρόβλημα να πιάσουμε και το δεύτερο αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι όλα ρευστά.

    Υπό τις κατάλληλες συνθήκες, δε θα χρειάζονταν ούτε δικαστές ούτε αστυνομίες ούτε στρατοί και σύνορα ξέρω γω.

    Αλλά αυτό το "υπο τις κατάλληλες συνθήκες" είναι μια προϋπόθεση που χέσε μέσα πώς την εννοεί ο καθένας μας, και πόσο πιο ουτοπικός είμαι εγώ από σένα ή εσύ από μένα και πάει λέγοντας.

  11. #686
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Τελικά κάθε τόπος - που γεννάει μεγαλώνει με τις εκεί ιδέες τον πληθυσμό του κρίνει διαφορετικά ,χοντρικά όσο πιο βόρεια τόσο πιο ψύχραιμα-ψυχρά.
    Πριν 15 μέρες πίναμε μπύρες (πολλές) σ ένα ουζερί στους Ωρεούς με ένα ζευγάρι φίλων.Η γυναίκα Νορβηγοελληνίδα στην Ελλάδα εδώ 30 χρόνια γεμάτα.Σε κάποια φάση δεν ξέρω πως η κουβέντα πήγε σ' εκείνο το τομάρι που πριν χρόνια εκτέλεσε κοντά στους 100 ανθρώπους γυναίκες παιδιά και τώρα διαμαρτύρεται γιατί ξέρω γω δεν έχει στη φυλακή στη Νορβηγία vdsl...
    H γυναίκα του φίλου απερίφραστα : βρίσκεται εκεί που του αξίζει παιδιά οκ, άνθρωπος είναι κι αυτός...

  12. #687
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Την στέρηση της ελευθερίας και των δικαιωμάτων, την έχουμε πάρει πολύ ανάλαφρα σήμερα. Μερικοί μπορεί να μην την θεωρούν καν τιμωρία.
    Sent from me using a computer.

  13. #688
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Την στέρηση της ελευθερίας και των δικαιωμάτων, την έχουμε πάρει πολύ ανάλαφρα σήμερα. Μερικοί μπορεί να μην την θεωρούν καν τιμωρία.
    Μη βάζεις φυτιλιές τώρα κι αρχίσουν τα ποστ "Γιατί ψέματα είναι? Τους μαζεύουν εκεί μέσα, τους κοιμίζουν τους ποτίζουν τους ταΐζουν. Τα είχαν και στη χώρα τους αυτά? Χάρη τους κάνουν. Κρέμασμα θέλουν!" κλπ κλπ κλπ....

  14. #689
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Μη βάζεις φυτιλιές τώρα κι αρχίσουν τα ποστ "Γιατί ψέματα είναι? Τους μαζεύουν εκεί μέσα, τους κοιμίζουν τους ποτίζουν τους ταΐζουν. Τα είχαν και στη χώρα τους αυτά? Χάρη τους κάνουν. Κρέμασμα θέλουν!" κλπ κλπ κλπ....

    Σου ξέφυγε πώς κάνουν και σεξ...........................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #690
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Σου ξέφυγε πώς κάνουν και σεξ...........................
    Το σκέφτηκα να το γράψω αλλά μετά θα πήγαινε αλλού η κουβέντα και πρότιμησα να το παραλείψω

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF