Σελίδα 471 από 665 ΠρώτοΠρώτο ... 371421461466467468469470471472473474475476481521571 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 7.051 έως 7.065 από 9961

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #7051
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Γιατί δεν είναι ποιο οικονομικά τα καυσόξυλα απο το πετρέλαιο?Εξηγηστε το μου λιγο αν έχετε όρεξη.

  2. #7052
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν είναι ποιο οικονομικά τα καυσόξυλα απο το πετρέλαιο?Εξηγηστε το μου λιγο αν έχετε όρεξη.
    Τα ξύλα πάντα θα είναι οικονομικότερα γιατί είναι δύσκολα στη χρήση θέλουν δουλειά χώρο και δεν σηκώνουν εύκολα αυτοματισμούς οπότε και ο μέσος καταναλωτής δεν θα τα προτιμήσει ποτέ.
    Η γκρίνια είναι στο κλέψιμο που επίσης ο μέσος καταναλωτής δεν μπορεί να αντιμετωπίσει.

  3. #7053
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν είναι ποιο οικονομικά τα καυσόξυλα απο το πετρέλαιο?Εξηγηστε το μου λιγο αν έχετε όρεξη.
    Ενας απλος λογος ειναι οτι με το πετρελαιο (καλοριφερ δλδ) ζεσταινεις ΟΛΟ το σπιτι.
    Με τα ξυλα (τζακι δλδ) μονο τον χωρο που καιει.

  4. #7054
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν είναι ποιο οικονομικά τα καυσόξυλα απο το πετρέλαιο?Εξηγηστε το μου λιγο αν έχετε όρεξη.
    Πολύ απλά, γιατί έχουν χαμηλή θερμογόνο δύναμη, και ειδικά σε ανοιχτό τζάκι ο βαθμός απόδοσης είναι πολύ χαμηλός
    Αν πάρουμε ως παράδειγμα την αγαπημένη μας βελανιδιά, αυτή έχει περί τις 4000 θερμίδες ανα κιλό
    Ένα λίτρο πετρέλαιο έχει περίπου 9000 θερμίδες (ανά λίτρο)
    Ένα κυβικό ξύλα (χυδην) είναι καμία 400αρα κιλά, και πες ότι πάει 120 ευρώ
    Άρα με 0,3 ευρώ (1 κιλό) παίρνεις 4000 θερμίδες, ενώ στο πετρέλαιο, ας πούμε με 1,5 ευρώ το λίτρο παίρνεις 9000 θερμίδες
    Ας πούμε λοιπόν ότι χαλάς 1.5 ευρώ καύσιμα
    Με τα ξύλα θα πάρεις 20000 θερμίδες, ενώ με το πετρέλαιο 9000
    Το θέμα όμως είναι ότι το ανοιχτό τζάκι, έχει απόδοση περίπου 20%, ενώ στο πετρέλαιο έχεις απόδοση στην καύση 90%
    Άρα οι 20000 θερμίδες του ξύλου στο τζάκι γίνονται 4000, ενώ το πετρέλαιο πέφτει από τις 9000 στις 8100 (μετά μπαίνουν και οι απώλειες στο δίκτυο, αλλά στη χειρότερη να χασεις άλλο ένα 7-8%)
    Τώρα αν έχεις τσάμπα (ή πολύ φτηνά ξύλα), οκ τα πράματα αλλάζουν αλλά οποίος τα έχει τσάμπα προφανώς δεν τον απασχολεί η παραπάνω ανάλυση ή ο βαθμός απόδοσης καύσης

  5. #7055
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Ενας απλος λογος ειναι οτι με το πετρελαιο (καλοριφερ δλδ) ζεσταινεις ΟΛΟ το σπιτι.
    Με τα ξυλα (τζακι δλδ) μονο τον χωρο που καιει.
    Ούτε καν αυτόν, μόνο τον χώρο μπροστά του αν δεν βάλεις κάποιο σύστημα αέρος, σαν το παρακάτω....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	shopping.png 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	5,1 KB 
ID:	438424
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #7056
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ούτε καν αυτόν, μόνο τον χώρο μπροστά του αν δεν βάλεις κάποιο σύστημα αέρος, σαν το παρακάτω....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	shopping.png 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	5,1 KB 
ID:	438424
    Πεντακυλινδρο!!!!!! απο honda RC213V υποθετω

  7. #7057
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    1 κυβικό, μάλλον εννοεί κυβικό μέτρο ξύλα 400 κιλά? Άρα η κάσα του αγροτικού που με το μάτι πιστεύω χωράει άνετα 3-4 κυβικά μέτρα σηκώνει 1600 κιλά? Κάτι πάει πολύ λάθος εδώ,. Καλητερο ξύλο ελιά, βάζεις ένα κ καίει για ώρες,. Επίσης όλο και κάποιο σύστημα θα έχει βγει να ζεσταίνεις από το τζάκι την παροχή νερού,σωλήνες καλοριφερ

  8. #7058
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Τζάκια και σόμπες πετρελαίου είναι στα όρια του ανήθικου και να τα συζητάμε με αυτές τις τιμές.
    Υπάρχουν λέβητες και ενεργειακές σόμπες ξύλου και πέλλετ με πολύ καλή απόδοση.
    Και έχω την εντύπωση ότι το ξύλο δεν υπόκειται στην κερδοσκοπία της αγοράς και σε πολιτικές κρίσεις όσο τα υπόλοιπα καύσιμα.
    Ουσιαστικά πέρυσι η οικονομικότερη θέρμανση ήταν αντλία θερμότητας. Φέτος το επιδοτούμενο πετρέλαιο, του χρόνου δεν ξέρω τι.
    Με την κατάσταση που επικρατεί και θα επικρατεί για τα απόμενα χρόνια το πιο σίγουρο καύσιμο θα είναι τα ξύλα.

  9. #7059
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τζάκια και σόμπες πετρελαίου είναι στα όρια του ανήθικου και να τα συζητάμε με αυτές τις τιμές.
    Υπάρχουν λέβητες και ενεργειακές σόμπες ξύλου και πέλλετ με πολύ καλή απόδοση.
    Και έχω την εντύπωση ότι το ξύλο δεν υπόκειται στην κερδοσκοπία της αγοράς και σε πολιτικές κρίσεις όσο τα υπόλοιπα καύσιμα.
    Ουσιαστικά πέρυσι η οικονομικότερη θέρμανση ήταν αντλία θερμότητας. Φέτος το επιδοτούμενο πετρέλαιο, του χρόνου δεν ξέρω τι.
    Με την κατάσταση που επικρατεί και θα επικρατεί για τα απόμενα χρόνια το πιο σίγουρο καύσιμο θα είναι τα ξύλα.
    Πάντως με 0.5€ την kWh, με το 1.5€ του παραπάνω παραδείγματος η αντλία αποδίδει περί τα 9 kw, ήτοι περί τις 7800 θερμίδες, δηλαδή περίπου όσο το 1 λίτρο πετρέλαιο (με τις απώλειες στις σωλήνες)

  10. #7060
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Στο συμβατικό τζάκι έχεις μεγάλες απώλειες από τη ροή αέρα που απαιτεί για να "τραβήξει". Αναγκάζει όλες τις χαραμάδες του σπιτιού να μπάζουν με μεγάλη ροή κρύο αέρα απ' έξω, ώστε να αντισταθμίσουν τη ροή εξερχόμενου αέρα-αιθάλης από την καμινάδα. Σε πολλές περιπτώσεις αυτό συνεπάγεται να ζεσταθεί ένα δωμάτιο και να κρυώσουν τα άλλα.

    Αν το σπίτι έχει καλή μόνωση στα κουφώματα, το συμβατικό τζάκι χρειάζεται να ανοίξεις ελάχιστα ένα παράθυρο για να μην στέλνει τον καπνό μέσα. Καταλαβαίνετε ότι κάτι τέτοιο δεν είναι πολύ αποδοτικό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #7061
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Πάντως με 0.5€ την kWh, με το 1.5€ του παραπάνω παραδείγματος η αντλία αποδίδει περί τα 9 kw, ήτοι περί τις 7800 θερμίδες, δηλαδή περίπου όσο το 1 λίτρο πετρέλαιο (με τις απώλειες στις σωλήνες)
    Η αντλία σε συνδιασμό με ενδοδαπέδια είναι με ΔΙΑΦΟΡΑ η οικονομικότερη και απολαυστικότερη μορφή θέρμανσης του σπιτιού.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  12. #7062
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    1 κυβικό, μάλλον εννοεί κυβικό μέτρο ξύλα 400 κιλά? Άρα η κάσα του αγροτικού που με το μάτι πιστεύω χωράει άνετα 3-4 κυβικά μέτρα σηκώνει 1600 κιλά? Κάτι πάει πολύ λάθος εδώ,. Καλητερο ξύλο ελιά, βάζεις ένα κ καίει για ώρες,. Επίσης όλο και κάποιο σύστημα θα έχει βγει να ζεσταίνεις από το τζάκι την παροχή νερού,σωλήνες καλοριφερ
    Δε κατάλαβα, τι σου φαίνεται, πολύ ή λίγο τα περίπου 400 κιλά ανά χυδην κυβικό ;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Η αντλία σε συνδιασμό με ενδοδαπέδια είναι με ΔΙΑΦΟΡΑ η οικονομικότερη και απολαυστικότερη μορφή θέρμανσης του σπιτιού.
    Για το οικονομικότερο συμφωνώ, για το απολαυστικότερο, οκ, περί ορέξεως…

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #7063
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ok, καταλαβα,μιλατε για απόδοση ανά τόνο πχ.Ναι συμφωνώ ποιό αποδότικό είναι το πετρέλαιο αλλά οχι ποιό οικονομικό.Πάντως στο σπίτι μου(90τμ) με την ξυλόσομπα,όχι τζάκι,ζεσταίνω ολο το σαλόνι(35τμ περίπου) και το χωλ σε βαθμό να είσαι γυμνός και τους υπόλοιπους χώρους του σπιτιού (κουζίνα,μπάνιο, υπνοδωμάτιο) τους ζεσταίνει αρκετά.Με 3-4 τόνους βγάζω χειμώνα.Φέτος πήρα 3 τόνους και εχω και αλλο μισό απο πέρσι.Μπελάς είναι σίγουρα το ξύλο,θελει κουβάλημα-στοίβαγμα οταν τα πάρεις και χώρο να τα αποθηκεύσεις.Επίσης έχει βρωμιά,τριγύρω απ την σόμπα σκουπίζεις αρκετά.Πάντως τι 120-140€ το κυβικό λέτε?Που τις βρίσκετε αυτες τις τιμές να πάμε να πάρουμε?190€ τον τόνο πήρα μεσέ/οξιά.Με 570€ δλδ θα βγάλω τον χειμώνα.Τον μεσέ τωρα τον δίνουν 240€ τον τόνο

  14. #7064
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Υπάρχουν τζάκια με >80% απόδοση
    τυχαίο λινκ
    Efficiency: 81.9 %
    https://www.nordpeis.com/en/all-prod...replace/cannes

    Αν το σπίτι είναι μονωμένο τα είδη θέρμανσης έχουν μικρή διαφορά.
    Άντε να κάνεις απόσβεση στην αντλία θερμότητας σε σύγκριση με το πετρέλαιο για παράδειγμα εάν χρειάζεσαι <€400/έτος σε πετρέλαιο.
    Ο καυστήρας βγάζει άνετα 20ετία με πάμφθηνα ανταλλακτικά και αμφιβάλλω αν μία αντλία θερμότητας βγάλει χωρίς κανένα πρόβλημα τα μισά χρόνια.

    Φαίνονται οι ελάχιστες διαφορές με τις νέες τιμές ρεύματος και εδώ
    https://energypress.gr/news/nea-mele...llages-efere-i
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  15. #7065
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    1 κυβικό, μάλλον εννοεί κυβικό μέτρο ξύλα 400 κιλά? Άρα η κάσα του αγροτικού που με το μάτι πιστεύω χωράει άνετα 3-4 κυβικά μέτρα σηκώνει 1600 κιλά? Κάτι πάει πολύ λάθος εδώ,.
    Κάπου κάνεις λάθος,πως προκύπτουν 3-4 κυβικά όταν η καρότσα ενός αγροτικού έχει επιφάνεια ~4 τετραγωνικά?

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF