Σελίδα 481 από 665 ΠρώτοΠρώτο ... 381431471476477478479480481482483484485486491531581 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 7.201 έως 7.215 από 9968

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #7201
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.459
    Θα μιλαγε στο you tube για ακραία challenges.

  2. #7202
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Πολλα και αποτομα διχρονα αλογα
    Με φρενα λαστιχα και αναρτησεις σημερινου μεγαλου παπιου

  3. #7203
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Για το RD350 έχω ακούσει από πολλούς παλιούς ότι επιτάχυνε σαν τρελό, αλλά δεν έστριβε, ούτε φρενάριζε. Ήταν τόσο επικίνδυνο;
    Πολλά άλογα δεν είχε, το προβλήμα ήταν ότι έβγαιναν όλα μαζί σε περιορισμένο εύρος στροφών με ότι αυτό συνεπάγεται για το λαστιχένιο πλαίσιο και ανύπαρκτα φρένα -αναρτήσεις.... Πολλοί (πιτσιρκάδες, κυρίως) βρέθηκαν σε ΚΑΤ και θυμαράκια άνευ λόγου....

    Να μην μιλήσουμε για το 500 καθώς και τα αντίστοιχα της σουτζούκι, RG500....
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 06/11/2022 στις 12:51.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #7204
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Το ακριβώς συγκρίνετε….την καγκουρια της εποχής; Την τσάμπα μαγκια; την ανύπαρκτη παιδιά; Τις κοντρεσ με τα χιλιάρια τις εποχής με μόνο εξοπλισμο τζιν, σταρακια, πουκάμισο ανοιχτό, γυαλιά ηλίου; Τις μηχανές «σκοτωστρες»;

    Με τα σημερινά παιδιά; τύπου, καβαλάω παπάκι 50ρακι κινεζικό και κάνω challenge να γυρίσω όλη την Ελλάδα διπλός;

    Δεν γινόταν τέτοια στις μέρες μας, παραδεχτείτε το

  5. #7205
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Μια και ανέφερες τον ανύπαρκτο εξοπλισμό, μου έκανε μεγάλη εντύπωση η φετινή ταινία Top Gun: Maverick (παρεμπιπτόντως, μου άρεσε πολύ), όπου ο πρωταγωνιστής οδηγεί κάποιες μοτοσυκλέτες, μεταξύ των οποίων και Kawasaki H2, χωρίς κράνος και με ανύπαρκτο εξοπλισμό ασφαλείας, για εκείνον και τη συνεπιβάτιδα. Καταλαβαίνω ότι θέλει να δείχνει ότι καβαλάει ο ίδιος, καθώς και να φαίνονται οι εκφράσεις του προσώπου, αλλά όπως έχει περάσει το γυαλί ηλίου σαν στυλ, πρέπει να περάσει και το κράνος.

    Υπάρχουν μελέτες που αναφέρουν ότι οι νέοι επηρεάζονται πολύ από τα πρότυπα που δημιουργούν οι ταινίες και με δεδομένο ότι η 7η τέχνη έχει αποδείξει ότι δεν την αφορά η ηθοπλασία και θέλει να είναι ανεξάρτητη, θα πρέπει να αντιμετωπιστεί θεσμικά. Λογοκρισία, ε; Δυστυχώς ναι, αφού δεν αντιμετωπίζεται με υπευθυνότητα η δύναμη επιρροής.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #7206
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μια και ανέφερες τον ανύπαρκτο εξοπλισμό, μου έκανε μεγάλη εντύπωση η φετινή ταινία Top Gun: Maverick (παρεμπιπτόντως, μου άρεσε πολύ), όπου ο πρωταγωνιστής οδηγεί κάποιες μοτοσυκλέτες, μεταξύ των οποίων και Kawasaki H2, χωρίς κράνος και με ανύπαρκτο εξοπλισμό ασφαλείας, για εκείνον και τη συνεπιβάτιδα. Καταλαβαίνω ότι θέλει να δείχνει ότι καβαλάει ο ίδιος, καθώς και να φαίνονται οι εκφράσεις του προσώπου, αλλά όπως έχει περάσει το γυαλί ηλίου σαν στυλ, πρέπει να περάσει και το κράνος.

    Υπάρχουν μελέτες που αναφέρουν ότι οι νέοι επηρεάζονται πολύ από τα πρότυπα που δημιουργούν οι ταινίες και με δεδομένο ότι η 7η τέχνη έχει αποδείξει ότι δεν την αφορά η ηθοπλασία και θέλει να είναι ανεξάρτητη, θα πρέπει να αντιμετωπιστεί θεσμικά. Λογοκρισία, ε; Δυστυχώς ναι, αφού δεν αντιμετωπίζεται με υπευθυνότητα η δύναμη επιρροής.
    Ρε συ νεοσσε, τέχνη ειναι. Θεσμικά απο την μια, politically correct απο την άλλη... γ@μήθηκε... Απο την εποχη του wire εχουμε να δουμε να καπνίζουν πρωταγωνιστές. Απο την άλλη, τα κράνη στις ταινιες ειναι ανύπαρκτα.

  7. #7207
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ως προς το τσιγάρο, είχαν γίνει μελέτες ότι ο κινηματογράφος και η έμμεση διαφήμιση από τις τηλεοπτικές σειρές, με τους πρωταγωνιστές να καπνίζουν, είχαν μεγαλύτερη επιρροή στους νέους, σε σχέση με τις επίσημες διαφημίσεις τσιγάρων που είχαν ήδη απαγορευτεί πολλά χρόνια πριν. Σταδιακά απαγορεύτηκε γενικά στην τηλεόραση και θεωρώ ότι έχει συμβάλλει η αλλαγή αυτή στη μείωση του καπνίσματος στις πιο πρόσφατες γενεές.

    Αντίστοιχα, κάτι πρέπει να γίνει και με το κράνος.
    Ναι, είναι τέχνη. Και έχει δύναμη να δημιουργεί τάσεις, να φέρνει ανατροπές. Η ελευθερία της είναι φορές που έχει επιφέρει χρήσιμες αλλαγές στην κοινωνία. Αλλά τώρα μιλάμε για επιρροή που προκαλεί θανάτους και σοβαρούς τραυματισμούς. Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει ευθύνη.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 07/11/2022 στις 20:50.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #7208
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Ρε συ νεοσσε, τέχνη ειναι. Θεσμικά απο την μια, politically correct απο την άλλη... γ@μήθηκε... Απο την εποχη του wire εχουμε να δουμε να καπνίζουν πρωταγωνιστές. Απο την άλλη, τα κράνη στις ταινιες ειναι ανύπαρκτα.
    Και επιπλέον ο στόχος των δυο ταινιών ήταν να κολλήσει τις δυο εποχές ‘80, γιατι το αναζητά η κοινωνία σε πολλές περιπτώσεις.
    Όποτε δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση και μη τρελαθούμε ο θεατής πρέπει να ξεχωρίζει τι κάνω στην ταινία και γιατί και τι στην πραγματικότητα

  9. #7209
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ως προς το τσιγάρο, είχαν γίνει μελέτες ότι ο κινηματογράφος και η έμμεση διαφήμιση από τις τηλεοπτικές σειρές, με τους πρωταγωνιστές να καπνίζουν, είχαν μεγαλύτερη επιρροή στους νέους, σε σχέση με τις επίσημες διαφημίσεις τσιγάρων που είχαν ήδη απαγορευτεί πολλά χρόνια πριν. Θεωρώ ότι έχει συμβάλλει η αλλαγή αυτή στη μείωση του καπνίσματος στις πιο πρόσφατες γενεές.

    Αντίστοιχα, κάτι πρέπει να γίνει και με το κράνος.
    Ναι, είναι τέχνη. Και έχει δύναμη να δημιουργεί τάσεις, να φέρνει ανατροπές. Η ελευθερία της είναι φορές που έχει επιφέρει χρήσιμες αλλαγές στην κοινωνία. Αλλά τώρα μιλάμε για επιρροή που προκαλεί θανάτους και σοβαρούς τραυματισμούς. Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει ευθύνη.
    Αν έχει ευθύνη το top gun , οι σπλατεριες δηλαδή τι έχουν;
    Οι σούπερ κατασκοποταινιες με το Θωμά να κρέμεται από αεροπλάνα;

    Μια χαρά ήταν ο Θωμάς με το μωρό ακρανωτος !

  10. #7210
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Δεν νομίζω οι Αρκάνωτοι καγκαροι που μετράω στη παραλιακή σε κάθε επίσκεψη Ελλάδα θα αλλάξουν γνώμη αν το Hollywood βγάζει μόνο ταινίες με κρανάτους. Η μόνη λύση είναι 1 παιδεία και δυστυχώς 2 καταστολή.

  11. #7211
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μια και ανέφερες τον ανύπαρκτο εξοπλισμό, μου έκανε μεγάλη εντύπωση η φετινή ταινία Top Gun: Maverick (παρεμπιπτόντως, μου άρεσε πολύ), όπου ο πρωταγωνιστής οδηγεί κάποιες μοτοσυκλέτες, μεταξύ των οποίων και Kawasaki H2, χωρίς κράνος και με ανύπαρκτο εξοπλισμό ασφαλείας, για εκείνον και τη συνεπιβάτιδα. Καταλαβαίνω ότι θέλει να δείχνει ότι καβαλάει ο ίδιος, καθώς και να φαίνονται οι εκφράσεις του προσώπου, αλλά όπως έχει περάσει το γυαλί ηλίου σαν στυλ, πρέπει να περάσει και το κράνος.

    Υπάρχουν μελέτες που αναφέρουν ότι οι νέοι επηρεάζονται πολύ από τα πρότυπα που δημιουργούν οι ταινίες και με δεδομένο ότι η 7η τέχνη έχει αποδείξει ότι δεν την αφορά η ηθοπλασία και θέλει να είναι ανεξάρτητη, θα πρέπει να αντιμετωπιστεί θεσμικά. Λογοκρισία, ε; Δυστυχώς ναι, αφού δεν αντιμετωπίζεται με υπευθυνότητα η δύναμη επιρροής.

    Θεωρείς φυσιολογικό να στερηθείς ελευθερία έκφρασης ελπίζοντας ότι αυτό θα αποτρέψει
    αρνητικά πρότυπα που σβήνουν με ελάχιστη παιδεία και τήρηση νόμων απο τους λειτουργούς;

    Με λίγα λόγια, στα ελάχιστα που σου επιτρέπουν να έχεις άποψη στην κοινωνία, εσύ προτιμάς να φιμωθείς για να μην δίνεις κακό πρότυπο;

    Στο topgun είναι αστείο, έχουμε και πολύ πιο πλήρες - έντονο παράδειγμα με την πρώτη ταινία που αποδέκτες είμασταν εμείς.
    Δεν έχουμε την ευφυΐα να καταλάβουμε πως ένας ηθοποιός που πηδάει από αεροπλάνα το ότι οδηγεί χωρίς κράνος είναι άλλη μια υπερβολή
    με αναφορά στην σκληράδα του χαρακτήρα;
    Εμένα η συγκεκριμένη ταινία μου έδωσε κίνητρο, πρώτη φορά που σκέφτηκα πως μένουν τα γυαλιά πάνω του
    ήταν σήμερα που σας διάβασα.

    Το θέμα όμως δεν είναι το κράνος του Κρουζ, είναι όλα όσα θα βαφτιστούν ως "μη αποδεκτά" στο βωμό της ανασφάλειας
    από τους φίλους που έχουν φοβίες και όσους έχουν συμφέρον.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 06/11/2022 στις 18:37.

  12. #7212
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Πολλές φορές κι εγώ κολάω λίγο σε τέτοιες λεπτομέρειες. Και κάτι τέτοιες λεπτομέρειες προσφέρουν ρεαλισμό.
    Αν οδηγουσε αυτοκινητο θα φορούσε ζώνη ασφαλείας. Το βλέπουμε πλέον σε όλες τις παραγωγές. Γιατί να μη φοράει και κράνος στη μηχανή; Και δεν είναι ανάγκη να φοράει full face, ας βάλει ένα μπανικο jet για να βλέπουμε το πρόσωπο του.

    Είναι η σύνδεση της ταινίας με την πραγματικότητα. Η μόνη συνδεση, γιατι ολα τα άλλα ολοι αντιλαμβάνονται ότι δεν γίνονται.

  13. #7213
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Άκυρη ερώτηση. Σε σκούτερ sh150 του 2006-2007 τι αναρτήσεις θα βάζατε πισω σε ταβάνι τιμής τα 150€?

  14. #7214
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Για το βίντεο που εβαλε ο κατσαρ.Το είδα κιεγω όλο.
    Ζήλεψα. Εμπειρία ζωής που δε θα ξεχαστεί ποτέ. Περιπέτεια. Μπράβο του.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #7215
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Πάντως έχει πάρει φωτιά σήμερα το φορούμ μετά τις αποκαλύψεις της eicma με μοναδική απών την Kawasaki που αρκέστηκε στα μια από τα ίδια και τεχνολογικά αφήνοντας υποσχέσεις περί μοτερ με υδρογονάνθρακα.

    Δείγμα ποσό έχει πέσει σε παραγωγή και εξέλιξη συγκριτικά με το κοντινό παρελθόν
    Κρίμα

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF