Σελίδα 506 από 644 ΠρώτοΠρώτο ... 6406456496501502503504505506507508509510511516556606 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 7.576 έως 7.590 από 9648

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #7576
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Έχε υπόψιν σου πως υπάρχει και το MICHELIN ANAKEE ADVENTURE σε 120/70-17 για μπροστινό. Δεν είναι στο επίπεδο χωμάτινης ικανότητας του TKC80 αλλά έχει χωμάτινο χαρακτήρα σε επίπεδο On/Off.

    Επίσης το ίδιο ελαστικό υπάρχει και σε 150/70-17 και σε 160/60-17 όπου είσαι ακριβώς στις διαστάσεις σου. Σαν πακέτο και για απρόσκοπτη μικτή χρήση μοιάζουν να ταιριάζουν στο προφίλ χρήσης που κάνεις. Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω πως θα σου αρέσουν και το βρίσκεις και Ελλάδα (τουλάχιστον το έχει η Ελληνική σελίδα της Michelin).

    Συνημμένο 441347

    Όπως σου έγραψα και πιο πάνω αυτό βάζω μπροστά και είναι σούπερ. Πίσω όμως το χειμώνα αν μπλέξεις εκεί που πάω με τέτοιο λάστιχο θα κολλήσεις χωρίς αμφιβολία (έχω κολλήσει με Pirelli STR). Είναι μόνο για καλοκαίρι αλλά στερείται ανθεκτικότητας και εξηγούμαι.

    Υπάρχει πολύ συγκεκριμένος λόγος που βάζω 150-70-17 πίσω. Καταρχήν μεγαλώνει η απόσταση απο το έδαφος. Κατά δέυτερον η ανθεκτικότητά τους είναι σε άλλο επίπεδο συγκριτικά με ένα απλό 160-60 Anakee adv. Διάβασε εδώ και θα καταλάβεις https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159698 και εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160763. Περιληπτικά, υπάρχει η δυνατότητα να μείνω στην Πίνδο και να γυρίσω πίσω με σκασμένο λάστιχο και με αξιοπρεπείς ταχύτητες (60-80km). Αν δεν επισκευάζεται το λάστιχο φυσικά που μου έχει τύχει σε άλλη περίπτωση.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #7577
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Ένα ωραίο βιντεάκι για τα θηριώδη φορτηγά της DAF για το ράλι Ντακάρ:

    https://www.youtube.com/watch?v=zedjnP4jZQ8

    11 τόνοι, 0 -100 σε 7 δευτερόλεπτα, 240 τελική, δύο μηχανές και 1000 άλογα και μία θρυλική εικόνα από τα νιάτα μου, με το θηρίο να προσπερνά τον Άρι Βάτανεν με 220χλμ/ ώρα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	965f2719042f441882af1eeef696106a.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	61,8 KB 
ID:	441349

    Φυσικά ήταν γραφτό να τελειώσει άσχημα, αλλά στις εποχές του Group B, της F1 των 1500 ίππων και του Group C των 400χλμ/ώρα όλα επιτρέπονταν...

  3. #7578
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ωραίες εποχές , γνήσιο Paris-Dakar.
    Να και ένα τετρακύλινδρο της εποχής !
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha-YZE-920-3.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	54,8 KB 
ID:	441354
    Να προσθέσω ότι περίπου μια δεκαετία μετά ο Peterhansel κέρδισε αγώνες με μοτέρ XTZ850TRX 270° -αυτό που είχαν τα TRX-TDM 850.
    porca miseria.

  4. #7579
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ωραίες εποχές , γνήσιο Paris-Dakar.
    Να και ένα τετρακύλινδρο της εποχής !
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha-YZE-920-3.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	54,8 KB 
ID:	441354
    Να προσθέσω ότι περίπου μια δεκαετία μετά ο Peterhansel κέρδισε αγώνες με μοτέρ XTZ850TRX 270° -αυτό που είχαν τα TRX-TDM 850.
    Yamaha YZE920T ενα ωραίο αφιέρωμα είχε γραφτεί εδώ
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #7580
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ωραίο άρθρο,δεν γνώριζα πολλά από αυτά όπως το ότι έτρεξε με μοτοσυκλέτα 300 κιλά !!!
    Επίσης από όσο καταλαβαίνω μια ολόκληρη κατηγορία μοτοσυκλετών της Yamaha εξελίχθηκε ουσιαστικά για αγωνιστική χρήση!
    porca miseria.

  6. #7581
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    What? Τα όρια δεν είναι για τις αποζημιώσεις, κανένας κατασκευαστής λάστιχου δεν πλήρωσε ποτέ αποζημίωση κ ούτε πρόκειται να συμβεί,

    Τα όρια είναι για την σωστή λειτουργεία, πρόσφυση,θερμοκρασια και αντοχή του λάστιχου,. Βγαίνουν από την μέγιστη ταχύτητα και το βάρος του μοτό,,. Αν το πηγαίνεις κοντά η ποιο πάνω από το όριο το λάστιχο θα ζεσταθει-λιωσει και θα αχρηστευτεί πολύ γρήγορα.
    Δλδ θα θες αλλαγή σε 3000χιλιομετρα αντί 10.000.

    Αν βάλεις ποιο μεγάλου βαθμου, δλδ για 250km/h ενώ το μηχανάκι σου πηγαίνει μέχρι 200 απλά θα αργούνε να ζεσταθούν η και δεν θα φτάνουν ποτέ την σωστή θερμοκρασία αλλά θα αντέξουν παραπάνω (σαν ποιο σκληρα)

  7. #7582
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Yamaha YZE920T ενα ωραίο αφιέρωμα είχε γραφτεί εδώ[/URL]
    Εξαιρετικό το άρθρο

  8. #7583
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    What? Τα όρια δεν είναι για τις αποζημιώσεις, κανένας κατασκευαστής λάστιχου δεν πλήρωσε ποτέ αποζημίωση κ ούτε πρόκειται να συμβεί,

    Τα όρια είναι για την σωστή λειτουργεία, πρόσφυση,θερμοκρασια και αντοχή του λάστιχου,. Βγαίνουν από την μέγιστη ταχύτητα και το βάρος του μοτό,,. Αν το πηγαίνεις κοντά η ποιο πάνω από το όριο το λάστιχο θα ζεσταθει-λιωσει και θα αχρηστευτεί πολύ γρήγορα.
    Δλδ θα θες αλλαγή σε 3000χιλιομετρα αντί 10.000.

    Αν βάλεις ποιο μεγάλου βαθμου, δλδ για 250km/h ενώ το μηχανάκι σου πηγαίνει μέχρι 200 απλά θα αργούνε να ζεσταθούν η και δεν θα φτάνουν ποτέ την σωστή θερμοκρασία αλλά θα αντέξουν παραπάνω (σαν ποιο σκληρα)


    Αν πηγαίνεις πάνω από τον δείκτη ταχύτητας κινδυνεύεις, δε λιώνει απλά πιο γρήγορα το ελαστικό. Προσοχή σε αυτό! Μην τις υποτιμάς τις αποζημιώσεις που ανέφερα γιατί στην Αμερική δεν αστειεύονται (φυσικά πρέπει να μπορείς να το αποδείξεις αλλά πλέον ίσως γίνεται εύκολα αν γράφει κάποιος με κάμερα).
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #7584
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος

    το ότι πέρασες εσύ το όριο των προδιαγραφών δεν σημαίνει ότι είναι ασφαλές να το κάνει και κάποιος άλλος...
    ειδικά όταν μιλάμε για προδιαγραφή που σε σκοτώνει....
    γιατί με είδες να το προτείνω;

  10. #7585
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ένα ωραίο που γράφει μέσα ειναι ότι:
    Αν εκείνη την εποχή τελικά η Yamaha νικούσε τους νόμους της φυσικής(πράμα δύσκολο) ανεβαίνοντας βάθρο με τους τετρακύλινδρους σήμερα μπορεί ο χώρος των adventure touring να έχει πάρει άλλη πορεία

    Είναι άνθρωποι αυτοί που χαράσσουν πορεία και αλλάζουν του ρου της ιστορίας.

  11. #7586
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Όπως σου έγραψα και πιο πάνω αυτό βάζω μπροστά και είναι σούπερ. Πίσω όμως το χειμώνα αν μπλέξεις εκεί που πάω με τέτοιο λάστιχο θα κολλήσεις χωρίς αμφιβολία (έχω κολλήσει με Pirelli STR). Είναι μόνο για καλοκαίρι αλλά στερείται ανθεκτικότητας και εξηγούμαι.

    Υπάρχει πολύ συγκεκριμένος λόγος που βάζω 150-70-17 πίσω. Καταρχήν μεγαλώνει η απόσταση απο το έδαφος. Κατά δέυτερον η ανθεκτικότητά τους είναι σε άλλο επίπεδο συγκριτικά με ένα απλό 160-60 Anakee adv. Διάβασε εδώ και θα καταλάβεις https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159698 και εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160763. Περιληπτικά, υπάρχει η δυνατότητα να μείνω στην Πίνδο και να γυρίσω πίσω με σκασμένο λάστιχο και με αξιοπρεπείς ταχύτητες (60-80km). Αν δεν επισκευάζεται το λάστιχο φυσικά που μου έχει τύχει σε άλλη περίπτωση.
    Να πω την αλήθεια, η λογική μου θα μου έλεγε πως μικρότερο προφίλ δλδ 60 αντί 70 θα ήταν πιο ισχυρό στη καταπόνηση. Φαίνεται όμως πως το μεγαλύτερο προφίλ προστατεύει και τη ζάντα ώστε να μη βρει κάτω.

  12. #7587
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    γιατί με είδες να το προτείνω;
    Πλάκα κάνεις τώρα....

    έγραψες αυτολεξεί "Αυτό που γράφουν για το όριο των 140 km/h δεν το έχω δει στην πράξη. Αρκετές φορές ταξίδεψα με λίγο παραπάνω ~170km/h
    προσεκτικά χωρίς να συμβεί κάτι."

    κυριολεκτικά λες ότι πέρασες το όριο και δεν έγινε τίποτα... σα να προτείνεις να μην δώσει και τόσο σημασία σε αυτή τη προδιαγραφή ο άνθρωπος...
    αλλιώς, πες μου, γιατί το έγραψες όλο αυτό?


    ένα λάστιχο που πηγαίνει με μεγαλύτερη ταχύτητα από τις προδιαγραφές του, είναι απρόβλεπτο. μπορεί να αποσυντεθεί στα εξ ων συνετεθη, μπορεί και να μην πάθει τίποτα.
    ανεξάρτητα όμως, δεν πρέπει ποτέ να περνάμε τα όρια των προδιαγραφών και αν το κάνουμε, δεν πρέπει ποτέ να το γράφουμε σε ένα δημόσιο φόρουμ, γράφοντας από κάτω 'χωρίς να γίνει κατι', γιατί διαβάζει και κόσμος που δεν εχει κρίση και εμπειρία.

    τις συνέπειες της υψηλότερης ταχύτητας από τις προδιαγραφές των ελαστικών, μπορεί να τις δει κανείς διαβαζοντας το παράδειγμα του γιου του ιδιοκτήτη των jumbo, με τα χειμερινά λάστιχα στην Πόρσε.

  13. #7588
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Να πω την αλήθεια, η λογική μου θα μου έλεγε πως μικρότερο προφίλ δλδ 60 αντί 70 θα ήταν πιο ισχυρό στη καταπόνηση. Φαίνεται όμως πως το μεγαλύτερο προφίλ προστατεύει και τη ζάντα ώστε να μη βρει κάτω.

    Ακριβώς αυτό σε συνδυασμό πάντα με τα πολύ σκληρά πλαϊνά. Γνωστές οι ιστορίες πάλης που δε μπορούσαν να ξεζαντάρουν τέτοια λάστιχα στα βουνά. Και μιλάμε για τα σαμπρελάτα, τα Tubeless είναι ακόμα πιο τέρατα. Λειτουργούν περίπου όπως τα αντίστοιχα Run flat στα αυτοκίνητα. Έχω μείνει 2-3 φορές με Bridgestone BT 023 160-60-17, ένα ουσιαστικά σκληρό τουριστικό λάστιχο. Με το ζόρι πήγαινα με 30km και με αστάθεια. Με τα τακουνάτα σε ευθεία εύκολα κράταγα και 80km! Είναι πραγματικά εντυπωσιακοί οι ορίζοντες που ανοίχτηκαν και τους ανακάλυψα εντελώς τυχαία.

    Να σημειώσω όμως ότι ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει σε άλλο μεγαλύτερο μηχανάκι που φοράει από το εργοστάσιο 150-70-17 πίσω. Δεν ξέρω δηλαδή αν σε ένα βαρύτερο διαφορετικό όχημα θα μπορούσα να κινηθώ το ίδιο. Η αίσθησή μου είναι ότι θα μπορούσα γιατί το λάστιχο είναι τέρας αλλά αν δεν το δω δε μπορώ να το πω με σιγουριά.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #7589
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Πλάκα κάνεις τώρα....

    έγραψες αυτολεξεί "Αυτό που γράφουν για το όριο των 140 km/h δεν το έχω δει στην πράξη. Αρκετές φορές ταξίδεψα με λίγο παραπάνω ~170km/h
    προσεκτικά χωρίς να συμβεί κάτι."

    κυριολεκτικά λες ότι πέρασες το όριο και δεν έγινε τίποτα... σα να προτείνεις να μην δώσει και τόσο σημασία σε αυτή τη προδιαγραφή ο άνθρωπος...
    αλλιώς, πες μου, γιατί το έγραψες όλο αυτό?


    ένα λάστιχο που πηγαίνει με μεγαλύτερη ταχύτητα από τις προδιαγραφές του, είναι απρόβλεπτο. μπορεί να αποσυντεθεί στα εξ ων συνετεθη, μπορεί και να μην πάθει τίποτα.
    ανεξάρτητα όμως, δεν πρέπει ποτέ να περνάμε τα όρια των προδιαγραφών και αν το κάνουμε, δεν πρέπει ποτέ να το γράφουμε σε ένα δημόσιο φόρουμ, γράφοντας από κάτω 'χωρίς να γίνει κατι', γιατί διαβάζει και κόσμος που δεν εχει κρίση και εμπειρία.

    τις συνέπειες της υψηλότερης ταχύτητας από τις προδιαγραφές των ελαστικών, μπορεί να τις δει κανείς διαβαζοντας το παράδειγμα του γιου του ιδιοκτήτη των jumbo, με τα χειμερινά λάστιχα στην Πόρσε.
    είσαι με τα καλά σου; θα σου δικαιολογηθώ κιόλας;
    είχα υπόψιν μου ότι μέχρι 140km/h πάνε, μετά σκορπάνε και έγραψα ότι όταν ξέφυγα δεν είδα κάτι και αυτό είναι πρόταση;
    τι είναι αυτά που γράφεις;

  15. #7590
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    κατ αρχάς είμαι με τα μια χαρά μου... δεν με ενδιαφέρει να δικαιολογηθεις για τίποτα...

    δηλαδή τι περίμενες να δεις όταν ξεφυγες?
    Η θα εσκαγαν ή δεν θα εσκαγαν... ε, δεν έσκασαν... τι προσφέρει λοιπόν στη συζήτηση αυτή η πληροφορία?
    να βγω και εγώ λοιπόν και να πω ότι οκ, σήμερα πήγα στη δουλειά χωρίς κράνος και δεν είδα διαφορά στην ασφάλεια σε σχέση με τις μέρες που φοράω κράνος..

    δεν έχω καμία διάθεση να τσακωθω, ούτε να συνεχίσω...
    απλά διάβασε καλά αυτό που έγραψες και προσπάθησε να σκεφτείς πως μπορεί να το αντιληφθεί ένας πιτσιρικάς...

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 14:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 12:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 23:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 16:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF