Σελίδα 531 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 31431481521526527528529530531532533534535536541581631 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 7.951 έως 7.965 από 9979

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #7951
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σε οποιαδήποτε τεχνολογία, συμπεριλαμβανομένης της οπτικής ίνας, το ιδανικό είναι να επιλέγεις ως πάροχο πρόσβασης στο διαδίκτυο εκείνον που διαχειρίζεται τις αντίστοιχες υποδομές στην περιοχή σου. Στις περισσότερες περιοχές είναι η Cosmote, αλλά δίκτυο οπτικών ινών FTTH έχουν αναπτύξει τα τελευταία χρόνια και η Nova και Vodafone. Η θεσμική συμφωνία είναι να αναπτύσσει ένας δίκτυο FTTH σε κάθε περιοχή και να επινοικιάζει στους άλλους δύο. Επομένως, θα πρέπει να μάθεις ποια εταιρεία διαχειρίζεται τις οπτικές ίνες στην περιοχή σου και με αυτή να κάνεις σύμβαση.

    Η αιτία είναι η ταχύτητα υποστήριξης. Αν συμπίπτει ο διαχειριστής τοπικού δικτύου με τον πάροχο πρόσβασης στο διαδίκτυο, ενδεχόμενες βλάβες θα αντιμετωπίζονται μέσα σε μερικές ώρες ή ελάχιστες μέρες. Διαφορετικά ο χρόνος αναμονής μετριέται σε εβδομάδες (δεν υπερβάλλω), μέχρι να συνεννοηθούν μεταξύ τους και να κάνουν τα διάφορα διαδοχικά βήματα εντοπισμού του προβλήματος με συνδυαστικά ραντεβού με SLA 3 εργάσιμων ημερών (εκεί θα μετανιώσεις για τα 100€ ευρώ που πήγες να γλιτώσεις).

    Αν είσαι τυχερός και είσαι στις λίγες περιοχές που έχει ιδιόκτητο δίκτυο FTTH η Nova, δίνει με 33€/μήνα γραμμή 1000/100 Mbps (downstream/upstream). Η Cosmote δίνει με τα ίδια χρήματα 100/10 Mbps, ενώ με 28€/μήνα δίνει 50/5 Mbps με οπτική ίνα στο σπίτι.

    Υπάρχει και τέταρτη εταιρεία, η Inalan, που έχει ακόμα καλύτερες τιμές και δεν έχει σύμπραξη με τις παραπάνω εταιρείες για το δίκτυο FTTH. Έχει βέβαια πολύ μικρή γεωγραφική κάλυψη δικτύου. Σημαντικό πλεονέκτημα ότι δίνει συμμετρικές γραμμές 200/200, 1000/1000 Mbps downstream/upstream, ενώ οι άλλοι πάροχοι δίνουν αναλογία 10/1.
    Κ οτι περασαν τις προαλλες εξω απο το σπιτι μου η Inalan...
    Κατα τ αλλα OTE για να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο.
    Ειδικα αν δουλευεις απο το σπιτι δεν σε παιρνει να σου κανει νερα το δικτυο κ να μενεις offline.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #7952
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Σ'ευχαριστώ, όπως πάντα κατατοπιστικότατος.

    Ακριβώς αυτό θέλω να αποφύγω, να υποστω πιθανη ταλαιπωρία για 100 ευρώ. Που η διαφορά αυτή ισχυει μόνο για τον πρώτο χρόνο, από το δευτερο είναι αμεληταία (της ταξης των 20 ευρω).

    Τα 1000 θεωρω δεν εχουν νοημα για τη χρήση που θα κάνω (και κατ'επεκταση το κοστος που θα πληρωνω). 50αρα με καλύπτει, αντε 100 έτσι για το γιολο, αλλα με κοστος κατω από 30 ευρώ.

    Αν κατάλαβα καλά η νόβα εχει ιδιοκτητο δίκτυο στην περιοχη που ανήκω (δήμος Αθηναίων).
    Το κουτάκι όμως που τοποθέτησαν στο σπίτι γράφει οτε. Παίζει κάποιο ρόλο; Ο προηγούμενος δεν ξέρω αν χρησιμοποιούσε (και από ποιον πάροχο) οπτική ίνα.
    Εχω στο κεντρο ftth απο την Nova και ειναι σταθεροτατη. Εμενα επειδη ειναι και business ειναι 200/20 και βλεπω μονιμως απο 192-198και πληρωνω 29€. Εμαθα πριν λιγες μερες η Nova πουλουσε στην περιοχη ftth 100ρα με 26€. Αυτες τις μερες σκαβει και η Vodafon στην περιοχη.

    Η συμβουλη που σου δωσανε να βαλεις του παροχου που εχει περασει γραμμη στην περιοχη σου ειναι σωστοτατη.

  3. #7953
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Κατα πάσα πιθανότητα το δίκτυο ειναι αυτό που δεν θα ήθελα: (COSM)OTE.
    Ακριβουτσικη για τα δικά μου γούστα, με χαμηλότερες ταχύτητες από τον ανταγωνισμό και παροχές που δεν θα χρειαστώ ποτέ. Πχ τι να τα κάνω τα δωρεάν λετπά σε κινητά όταν τα πληρώνω ήδη στο πακετο του κινητού μου; (που παρεπιμπτόντως κι αυτό cosmote είναι). Μου τη δίνει λίγο η τιμολογιακή πολιτική που ακολουθεί τελευταία.
    31.90 η 50αρα της κοσμοτε, 23 της νοβα. 10 ευρω καπέλο για δωρεαν λεπτά σε κινητά που δεν θα καλέσω ποτέ. Φυσικά όλα τα πακέτα ειναι με κινητά μέσα. Και τα 32 θα γινουν 50 μετά τη διετία.

    Ορθη η συμβουλή αλλά πραγματικά προβληματίζομαι μηπως τη γραψω στα παπακια την κοσμοτε. Βεβαια σε 2 χρόνια ποιος ζει ποιος πεθαίνει, δεν αποκλείεται να βγαινουν συνέχεια προσφορές.

  4. #7954
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Μιλώντας για συνδέσεις κλπ..
    Όντας κωφός εγώ, (κουφάλογο, θεόκουφος...) Όπως και η γυναίκα μου, μας ήρθε χρέωση 75 ευρώ για τρεις ώρες τηλ. κλήσεις!!!
    Την στιγμή που δεν έχουμε καν τηλεφωνική συσκευή στο σπίτι!
    Εξήγησα στον υπάλληλο της Νόβα τα σχετικά του είπα πως κάθε επικοινωνία γίνεται αποκλειστικά με μηνύματα στο viber η και βιντεοκλήσεις με την ίδια εφαρμογή, από το κινητό.
    Κατατέθηκε ένσταση προσκομίζοντας και αποδεικτικά περί κώφωσης και αναμένω....
    Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανέναν; Δηλαδή χρεώσεις ότι νάναι....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #7955
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μιλώντας για συνδέσεις κλπ..
    Όντας κωφός εγώ, (κουφάλογο, θεόκουφος...) Όπως και η γυναίκα μου, μας ήρθε χρέωση 75 ευρώ για τρεις ώρες τηλ. κλήσεις!!!
    Την στιγμή που δεν έχουμε καν τηλεφωνική συσκευή στο σπίτι!
    Εξήγησα στον υπάλληλο της Νόβα τα σχετικά του είπα πως κάθε επικοινωνία γίνεται αποκλειστικά με μηνύματα στο viber η και βιντεοκλήσεις με την ίδια εφαρμογή, από το κινητό.
    Κατατέθηκε ένσταση προσκομίζοντας και αποδεικτικά περί κώφωσης και αναμένω....
    Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανέναν; Δηλαδή χρεώσεις ότι νάναι....
    Τώρα μας "κούφανες" κι εμάς!

    Κάτι τέτοια είναι που με βγάζουν από τα ρούχα μου, ψάξτε το όσο δεν πάει και ει δυνατόν ζητήστε και αποζημίωση.

  6. #7956
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Τώρα μας "κούφανες" κι εμάς!

    Κάτι τέτοια είναι που με βγάζουν από τα ρούχα μου, ψάξτε το όσο δεν πάει και ει δυνατόν ζητήστε και αποζημίωση.
    Εγώ επειδή δεν γινόταν να κουφαθώ παραπάνω
    Έμεινα απλώς με το στόμα ανοικτό με την ξιπασιά τους. Από την άλλη, πάλι, αναρωτιέμαι μήπως με κάποιον τρόπο έπεσα θύμα χάκερ που κάνει κλήσεις εν αγνοία μου, στην πολυκατοικία μου τραβηγμένο μου φαίνεται πάντως καθώς ήταν 7 κλήσεις όλες κι όλες με την μια να φτάνει μια ολόκληρη ώρα. Και όλες ήταν σε αριθμούς πέριξ της περιοχής που μένω....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7957
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Αν είχατε περίοδο με βλάβη στο σταθερό τηλέφωνο, ενδέχεται να μπερδεύτηκαν οι γραμμές στην πολυκατοικία, ακόμα και στο καφάο. Ειδικά αν δεν είναι VoIP, μπορεί να συμβεί χωρίς να γίνει αντιληπτό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #7958
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν είχατε περίοδο με βλάβη στο σταθερό τηλέφωνο, ενδέχεται να μπερδεύτηκαν οι γραμμές στην πολυκατοικία, ακόμα και στο καφάο. Ειδικά αν δεν είναι VoIP, μπορεί να συμβεί χωρίς να γίνει αντιληπτό.
    Δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω εάν είχαμε βλάβη στο σταθερό τηλέφωνο εφόσον δεν διαθέτουμε
    το ίντερνετ μια χαρά λειτουργούσε και λειτουργεί έως τώρα που μιλάμε και γράφω εδώ από υπολογιστή
    Η γραμμή είναι η 50άρα της νόβα με κόστος 24 κάτι ευρώ τον μήνα, αν σημαίνει κάτι.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #7959
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Βλέπω ενα πακετο Nova στα 23 Ε,με απεριόριστα προς σταθερά και κινητά,έχεις κατι διαφορετικό;

  10. #7960
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Βλέπω ενα πακετο Nova στα 23 Ε,με απεριόριστα προς σταθερά και κινητά,έχεις κατι διαφορετικό;
    50 mb σκέτο ....ο γιος μου την έχει, βασικά, δεν γνωρίζω περισσότερα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #7961
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Για πείτε ρε ταξιδιάρηδες θέλω να πάω από Ιτέα σε Δίστομο (και πιο πέρα) μέσω Δεσφίνας.Ο μαπς μου βγάζει αυτή τη διαδρομή στην ανάβαση της Δεσφίνας αλλά εγώ θυμόμουν παλιά (2015) πιο πολλά στροφιλίκια.
    Είναι αυτά που δείχνει το βέλος και τώρα πλέον έχουν δώσει τον μπλε δρόμο για κυκλοφορία? Μπορείς να πας από τον παλιό?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	39,4 KB 
ID:	443160

  12. #7962
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παιδιά , για κάποιο λόγο από χθες δεν μπορώ να ανεβάσω καμία φωτό στο Forum.
    Έχει γίνει κάτι?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  13. #7963
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    . . .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FrRQuxTXsAgqRoA.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	22,0 KB 
ID:	443187

  14. #7964
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Εμένα μου ανεβάζει κανονικά και με τους 2 τρόπους.
    Είστε σίγουροι ότι δεν ξεπερνάτε το όριο του 1 MB?

  15. #7965
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Δοκιμή, πάμε, 1 2 3.....Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	326752290_1244002559799801_586210294903856546_n.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	44,9 KB 
ID:	443196 Οκ, λειτουργεί....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF