Σελίδα 540 από 665 ΠρώτοΠρώτο ... 40440490530535536537538539540541542543544545550590640 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 8.086 έως 8.100 από 9961

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #8086
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ίσως βρέθηκε το πρόβλημα. Με 2 psi παραπάνω πίσω από αυτό που προτείνει η BMW (που είναι ήδη αρκετό) είναι λογικό να μην νιώθει καλά στο πάτημα (σε συνδυασμό με τα σχεδόν όλα μέτρια ελαστικά της κατηγορίας να προσθέσω). Θα έλεγα να κατέβει πίσω 2 psi κάτω από αυτό που λέει η BMW και να δει τι γίνεται. 38 psi πίσω.
    Θα δοκιμαστεί αυτό που λες + ότι θα δω και το SAG των αναρτήσεων.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  2. #8087
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ίσως βρέθηκε το πρόβλημα. Με 2 psi παραπάνω πίσω από αυτό που προτείνει η BMW (που είναι ήδη αρκετό) είναι λογικό να μην νιώθει καλά στο πάτημα (σε συνδυασμό με τα σχεδόν όλα μέτρια ελαστικά της κατηγορίας να προσθέσω). Θα έλεγα να κατέβει πίσω 2 psi κάτω από αυτό που λέει η BMW και να δει τι γίνεται. 38 psi πίσω.
    Μπιλ πιστεύω οι πιέσεις του είναι κανονικές απλώς ο corpse μάλλον έκανε λάθος στη 'μετάφραση' ή του τις είπε λάθος ο λαστιχάς,
    35-40 είναι και όχι 38-42.
    Πάντως έχω την αίσθηση ότι το συγκεκριμένο συμβάν ήταν ένα σύνηθες γλύστριμα,συμβαίνει παντού με τους δρόμους της πόλης,εγώ με το 1200 το αντιμετωπίζω συχνά ακόμα και με ζεστά λάστιχα.Λίγο παραπάνω να γκαζώσεις με μία 2α στην έξοδο και να το λαμπάκι του τράξιον να αναβοσβήνει.

  3. #8088
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Μπιλ πιστεύω οι πιέσεις του είναι κανονικές απλώς ο corpse μάλλον έκανε λάθος στη 'μετάφραση' ή του τις είπε λάθος ο λαστιχάς,
    35-40 είναι και όχι 38-42.
    Πάντως έχω την αίσθηση ότι το συγκεκριμένο συμβάν ήταν ένα σύνηθες γλύστριμα,συμβαίνει παντού με τους δρόμους της πόλης,εγώ με το 1200 το αντιμετωπίζω συχνά ακόμα και με ζεστά λάστιχα.Λίγο παραπάνω να γκαζώσεις με μία 2α στην έξοδο και να το λαμπάκι του τράξιον να αναβοσβήνει.
    από το App έχω τις ενδείξεις και το αναγράφει στην οθόνη.
    (εκτός αν ο μετρητής πίεσης τα έχει παίξει)
    Ναι με 2α-3η το παθαίνω στην μέση της στροφής όμως, όχι κατά την έξοδο.

    Επειδή με έχει πιάσει το εγωιστικό μου κατά 99% φταίω εγώ που προσπαθώ να με πιέσω παραπάνω για να ''σπάσω τον πάγο'' και δίνω λάθος γκάζια.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  4. #8089
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    από το App έχω τις ενδείξεις και το αναγράφει στην οθόνη.
    1 (εκτός αν ο μετρητής πίεσης τα έχει παίξει)
    Ναι με 2α-3η το παθαίνω στην μέση της στροφής όμως, όχι κατά την έξοδο.

    2 Επειδή με έχει πιάσει το εγωιστικό μου κατά 99% φταίω εγώ που προσπαθώ να με πιέσω παραπάνω για να ''σπάσω τον πάγο'' και δίνω λάθος γκάζια.
    1 Πληροφοριακά στο λέω ο μετρητής σου που έχει το gs είναι ακριβέστατος,αυτόν να εμπιστεύεσαι,ούτε τα βενζινάδικα ούτε και των λαστιχάδων.

    2 Είσαι έτοιμος για σχολείο,βάλτο στο πρόγραμμα για ένα Χούντρα και θα δεις πως θα βελτιωθεί η τεχνική σου και η εμπιστοσύνη σου στη μοτοσυκλέττα.

  5. #8090
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    +1 γισ το σχολείο...

  6. #8091
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    1 Πληροφοριακά ο μετρητής σου που έχει το gs είναι ακριβέστατος να ξέρεις,αυτόν να εμπιστεύεσαι,ούτε τα βενζινάδικα ούτε και των λαστιχάδων.

    2 Είσαι έτοιμος για σχολείο,βάλτο στο πρόγραμμα για ένα Χούντρα και θα δεις πως θα βελτιωθεί η τεχνική σου και η εμπιστοσύνη σου στη μοτοσυκλέττα.
    Το σκέφτομαι καιρό , είχα κλείσει το 2021 να πάω , αλλά κόλλησα κορώνα και αναγκάστηκα να το ακυρώσω.
    Από τότε όλο λέω να το κλείσω όλο κάτι συμβαίνει και δεν βγαίνω χρονικά.
    Ευελπιστώ τον Ιούνιο-Ιούλιο αν γίνονται ακόμα μαθήματα να κλείσω το 1ο .
    where was Gondor when the Westfold fell?

  7. #8092
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Κατά την άποψη μου, μην κοιτάς καθόλου τις κλίσεις. Το ξέρω ότι εφόσον σου παρέχει αυτή τη δυνατότητα το καινούριο εργαλείο, είναι δελεαστικό. Αλλά, άθελα σου, πιέζεις τον εαυτό σου να καταφέρεις κάτι παραπάνω, που στην πράξη δεν έχει νόημα. Τώρα την αγόρασες τη μηχανή. Ο Ρόσι δεν είσαι, οπότε θέλει κάποιο διάστημα να βρεις τα πατήματά της.

    Πιστεύω, πως σ ένα-δυο μήνες θα της έχεις πάρει τον αέρα. Τότε, κοίταξε ξανά τις κλίσεις που θα γράφεις (χωρίς να είναι αυτοσκοπός σου).

    Αλήθεια, όμως, σε ποιό δρόμο εντός Αθήνας, η ταχύτητα είναι τέτοια που πρέπει να δώσεις πάνω από 30 μοίρες κλίση για να μπεις με ασφάλεια;

    Και κάτι τελευταίο, γιατί μπορεί να διαβάζουν και νέοι στο χώρο. Πολλές φορές, η πίεση που βάζουμε οι ίδιοι στον εαυτό μας, μας οδηγεί σε λάθος τοποθέτηση στη στροφή, με περισσότερα χιλιόμετρα από αυτά που νιώθουμε ασφαλείς, κι εκεί αρχίζουν οι μύες να σφίγγουν αντανακλαστικά, με αποτέλεσμα τα χέρια να μην είναι χαλαρά πάνω στο τιμόνι και οι κινήσεις μας να είναι κάπως απότομες. Και σ αυτή την περίπτωση μπορεί να έχουμε γλιστρήματα + ένας λόγος που χάνουμε την εμπιστοσύνη μας στο λάστιχο (χωρίς να είναι ο υπαίτιος)

  8. #8093
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Κατά την άποψη μου, μην κοιτάς καθόλου τις κλίσεις. Το ξέρω ότι εφόσον σου παρέχει αυτή τη δυνατότητα το καινούριο εργαλείο, είναι δελεαστικό. Αλλά, άθελα σου, πιέζεις τον εαυτό σου να καταφέρεις κάτι παραπάνω, που στην πράξη δεν έχει νόημα. Τώρα την αγόρασες τη μηχανή. Ο Ρόσι δεν είσαι, οπότε θέλει κάποιο διάστημα να βρεις τα πατήματά της.

    Πιστεύω, πως σ ένα-δυο μήνες θα της έχεις πάρει τον αέρα. Τότε, κοίταξε ξανά τις κλίσεις που θα γράφεις (χωρίς να είναι αυτοσκοπός σου).

    Αλήθεια, όμως, σε ποιό δρόμο εντός Αθήνας, η ταχύτητα είναι τέτοια που πρέπει να δώσεις πάνω από 30 μοίρες κλίση για να μπεις με ασφάλεια;

    Και κάτι τελευταίο, γιατί μπορεί να διαβάζουν και νέοι στο χώρο. Πολλές φορές, η πίεση που βάζουμε οι ίδιοι στον εαυτό μας, μας οδηγεί σε λάθος τοποθέτηση στη στροφή, με περισσότερα χιλιόμετρα από αυτά που νιώθουμε ασφαλείς, κι εκεί αρχίζουν οι μύες να σφίγγουν αντανακλαστικά, με αποτέλεσμα τα χέρια να μην είναι χαλαρά πάνω στο τιμόνι και οι κινήσεις μας να είναι κάπως απότομες. Και σ αυτή την περίπτωση μπορεί να έχουμε γλιστρήματα + ένας λόγος που χάνουμε την εμπιστοσύνη μας στο λάστιχο (χωρίς να είναι ο υπαίτιος)
    Από δρόμους θα σου πω ότι πηγαίνω για εξάσκηση μετά την δουλειά ακόμα στο Τρίτση για να κάνω μανούβρες με λίγα χλμ (σαν τις δοκιμασίες που κάναμε για δίπλωμα)
    Μετά αφού είμαι ζεστός το έχω πάει κανά 2 φορές προς Πάρνηθα .
    Τα γλιστρήματα μου τα έκανε στο Αττικό Άλσος στις στροφές πάνω και προς Γαλατσίου αλλά και στο κατέβασμα από Πάρνηθα.
    Είχα αρκετή κλίση αλλά με λίγα χλμ ( 40-60)
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #8094
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Από δρόμους θα σου πω ότι πηγαίνω για εξάσκηση μετά την δουλειά ακόμα στο Τρίτση για να κάνω μανούβρες με λίγα χλμ (σαν τις δοκιμασίες που κάναμε για δίπλωμα)
    Μετά αφού είμαι ζεστός το έχω πάει κανά 2 φορές προς Πάρνηθα .
    Τα γλιστρήματα μου τα έκανε στο Αττικό Άλσος στις στροφές πάνω και προς Γαλατσίου αλλά και στο κατέβασμα από Πάρνηθα.
    Είχα αρκετή κλίση αλλά με λίγα χλμ ( 40-60)

    Στις φουρκέτες της Πάρνηθας? Αν ναι η άσφαλτος είναι κάτω του μετρίου και θέλει να είσαι ''γεμάτος'' εκεί. Όλα μπορεί να παίζουν ρόλο από το πολύ απλό μέχρι το πιο πολύπλοκο. Ξεκινάμε από τα απλά όμως όπως η πίεση και το πόσο μαλακό είναι ένα λάστιχο και μετά πάμε στα πιο σύνθετα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #8095
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Από δρόμους θα σου πω ότι πηγαίνω για εξάσκηση μετά την δουλειά ακόμα στο Τρίτση για να κάνω μανούβρες με λίγα χλμ (σαν τις δοκιμασίες που κάναμε για δίπλωμα)
    Μετά αφού είμαι ζεστός το έχω πάει κανά 2 φορές προς Πάρνηθα .
    Τα γλιστρήματα μου τα έκανε στο Αττικό Άλσος στις στροφές πάνω και προς Γαλατσίου αλλά και στο κατέβασμα από Πάρνηθα.
    Είχα αρκετή κλίση αλλά με λίγα χλμ ( 40-60)
    Α οκ, γιατί προσπαθούσα να βρω δρόμους εντός πόλεως. Βασικά, αν έχω καταλάβει καλά που ακριβός λες, εκεί ο δρόμος είναι γυαλί. Και στάνταρ δεν χρειάζεσαι να δώσεις παραπάνω κλίση.

    Άποψη μου, δώσε λίγο παραπάνω χρόνο στον εαυτό σου. Αφού το δουλεύεις κιόλας, το αποτέλεσμα θα έρθει. Οι μεγάλες κλίσεις, θέλουν καλή άσφαλτο και εννοείται ελεγχόμενο περιβάλλον.

  11. #8096
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Στις φουρκέτες της Πάρνηθας? Αν ναι η άσφαλτος είναι κάτω του μετρίου και θέλει να είσαι ''γεμάτος'' εκεί. Όλα μπορεί να παίζουν ρόλο από το πολύ απλό μέχρι το πιο πολύπλοκο. Ξεκινάμε από τα απλά όμως όπως η πίεση και το πόσο μαλακό είναι ένα λάστιχο και μετά πάμε στα πιο σύνθετα.
    Από λάστιχα έχω Scorpion Pirelli 2 και οι πιέσεις έχουν αναφερθεί παραπάνω.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  12. #8097
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Κατά την άποψη μου, μην κοιτάς καθόλου τις κλίσεις. Το ξέρω ότι εφόσον σου παρέχει αυτή τη δυνατότητα το καινούριο εργαλείο, είναι δελεαστικό. Αλλά, άθελα σου, πιέζεις τον εαυτό σου να καταφέρεις κάτι παραπάνω, που στην πράξη δεν έχει νόημα. Τώρα την αγόρασες τη μηχανή. Ο Ρόσι δεν είσαι, οπότε θέλει κάποιο διάστημα να βρεις τα πατήματά της.

    Πιστεύω, πως σ ένα-δυο μήνες θα της έχεις πάρει τον αέρα. Τότε, κοίταξε ξανά τις κλίσεις που θα γράφεις (χωρίς να είναι αυτοσκοπός σου).

    Αλήθεια, όμως, σε ποιό δρόμο εντός Αθήνας, η ταχύτητα είναι τέτοια που πρέπει να δώσεις πάνω από 30 μοίρες κλίση για να μπεις με ασφάλεια;

    Και κάτι τελευταίο, γιατί μπορεί να διαβάζουν και νέοι στο χώρο. Πολλές φορές, η πίεση που βάζουμε οι ίδιοι στον εαυτό μας, μας οδηγεί σε λάθος τοποθέτηση στη στροφή, με περισσότερα χιλιόμετρα από αυτά που νιώθουμε ασφαλείς, κι εκεί αρχίζουν οι μύες να σφίγγουν αντανακλαστικά, με αποτέλεσμα τα χέρια να μην είναι χαλαρά πάνω στο τιμόνι και οι κινήσεις μας να είναι κάπως απότομες. Και σ αυτή την περίπτωση μπορεί να έχουμε γλιστρήματα + ένας λόγος που χάνουμε την εμπιστοσύνη μας στο λάστιχο (χωρίς να είναι ο υπαίτιος)
    Δίκιο σε όλα.

  13. #8098
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    από το App έχω τις ενδείξεις και το αναγράφει στην οθόνη.
    (εκτός αν ο μετρητής πίεσης τα έχει παίξει)
    Ναι με 2α-3η το παθαίνω στην μέση της στροφής όμως, όχι κατά την έξοδο.

    Επειδή με έχει πιάσει το εγωιστικό μου κατά 99% φταίω εγώ που προσπαθώ να με πιέσω παραπάνω για να ''σπάσω τον πάγο'' και δίνω λάθος γκάζια.
    Στη μέση της στροφής δινουμε λιγο γκαζι. Για να μπαινει το τρακτιον μαλλον δινεις παραπανω απο οσο μπορει να αντεξει το λαστιχο.
    Κανω μια υποθεση οτι αν φτιαξεις το σαγκ και ερθει στα ισα της η μηχανη,γιατι τωρα κάθετε πισω, θα σταματησει.

  14. #8099
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Aπο το ΤΑ στο GS ειναι μεγαλη η διαφορα σε ολα (αναρτησεις/γκαζι/πλαισιο κλπ κλπ)...δεδομενου οτι εισαι απειρος ακομα μην πιεζεσαι για το παραπανω.
    Αυτο θα ερθει με τον καιρο κ μονο του οσο εισαι εξω κ βολταρεις.
    Τα βασικα που θες ειναι sag / ρυθμιση αποσβεσεων κ σωστη πιεση στα ελαστικα.

    Προφανως ενα σχολειο θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα (κ να παρεις εμπειρια που αποκταται στο δρομο κ με πολλα χλμ πανω στη σελα (η οχι για μερικους)) σε συντομοτερο χρονο.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #8100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Τις μοιρες κλίσης πως τις μετράτε;

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF