Σελίδα 547 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 47447497537542543544545546547548549550551552557597647 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 8.191 έως 8.205 από 9985

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #8191
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή ο μπάρμπας έπεφτε τρεις φορές την εβδομάδα
    Δεν θυμαμαι να εχει (ειχε) πεσει ποτε,αλλα το ελεγε υποθετικα,οτι καθε φορα που θα επεφτε το μηχανακι εστω στατικα...παει το φλας

  2. #8192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    δεν ειναι του πατερα μου,αλλα παρτε μια εικονα...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600.jpg 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	444217

  3. #8193
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Endo με ταξί, αυτή η θέση είναι η πλέον ορατή. Γενικά υπάρχει κανονισμός στο πόσο έξω μπαίνουν τα flash, γι' αυτό και σε πολλές μοτοσυκλέτες είναι εκτεθειμένα και σπάνε με ένα απλό πέσιμο.

    Από την άλλη μεριά, στην παραπάνω θέση, για χρήση σε πόλη γίνεται έως και επικίνδυνο το μοτοσακό. Έχει που έχει φαρδύ τιμόνι, αν βάλεις και άλλους 10 πόντους τα φλας, θα σου κλειδώσει το τιμόνι στο πρώτο αμάξι που θα σε κλείσει, έστω και λίγο. Εντός της πόλης, θεωρώ σημαντικό παράγοντα ενεργητικής ασφάλειας το μικρό πλάτος κι αυτό είναι ένα από τα πλεονεκτήματα του MT-07. Πιο στενό από τα περισσότερα scooter, λίγο πιο φαρδύ από τα παπιά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #8194
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Endo με ταξί, αυτή η θέση είναι η πλέον ορατή. Γενικά υπάρχει κανονισμός στο πόσο έξω μπαίνουν τα flash, γι' αυτό και σε πολλές μοτοσυκλέτες είναι εκτεθειμένα και σπάνε με ένα απλό πέσιμο.

    Από την άλλη μεριά, στην παραπάνω θέση, για χρήση σε πόλη γίνεται έως και επικίνδυνο το μοτοσακό. Έχει που έχει φαρδύ τιμόνι, αν βάλεις και άλλους 10 πόντους τα φλας, θα σου κλειδώσει το τιμόνι στο πρώτο αμάξι που θα σε κλείσει, έστω και λίγο. Εντός της πόλης, θεωρώ σημαντικό παράγοντα ενεργητικής ασφάλειας το μικρό πλάτος κι αυτό είναι ένα από τα πλεονεκτήματα του MT-07. Πιο στενό από τα περισσότερα scooter, λίγο πιο φαρδύ από τα παπιά.
    τοτε που βγηκαν αυτα,τα αυτοκινητα στην πολη ηταν 100 φορες λιγοτερα απο σημερα.για σημερα εχεις δικηο δεν κανουν για διηθηση.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #8195
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Πάντως η σέλα του είναι ό,τι πρέπει για να κάθονται οι θείτσες με το πλάι, όμως σε γαϊδούρι.

    Δεν θυμάμαι στον κώδικα οδικής κυκλοφορίας να αναφέρεται πώς πρέπει να κάθεται ο συνεπιβάτης στα μοτοσακά. Μπορεί και να μου διαφεύγει βέβαια, απλά θυμάμαι να αναγράφει μόνο όρια ηλικιών στους συνεπιβάτες και την υποχρέωση να φορούν κράνος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #8196
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Γενικά υπάρχει κανονισμός στο πόσο έξω μπαίνουν τα flash.
    Indeed.
    Από το installation manual της motogadget για τα mo.blaze pin.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20230617-125246.jpg 
Προβολές:	300 
Μέγεθος:	44,9 KB 
ID:	444218

    Στη NaNCy χρειαζόμουν +10mm στο κάθε ένα και ξανασχεδίασα τις βάσεις που είχα τυπώσει (currently in production).

  7. #8197
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    δεν ειναι του πατερα μου,αλλα παρτε μια εικονα...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600.jpg 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	444217
    Πανεξυπνη τοποθέτηση! Πέσιμο και φλας!

    Βλέπω όμως ότι έτσι γλυτωναν τα πίσω. Στη θέση αυτή είναι εμφανή και από μπρος και από πίσω, οπότε δεν χρειάζονται πίσω φλας!

  8. #8198
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Υπάρχει κάποιο θέμα με τα pm ή απλά με σνομπάρουν?

  9. #8199
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κάποιο θέμα με τα pm ή απλά με σνομπάρουν?
    Κανένας σνομπισμός.
    Απλά πρέπει να βρεθεί ελεύθερος χρόνος (είδος πολυτελείας για τους περισσότερους Mod δηλαδή) για τη διόρθωση που λέγαμε.

  10. #8200
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Προφανώς και το δεύτερο μέρος της πρότασης μου ήταν σε ελαφρύ τόνο και δεν πίστεψα ποτέ ότι με σνομπάρει κάποιος...

    Κανένα πρόβλημα. Περισσότερο "ανησυχία" αν όλα καλά...

  11. #8201
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Τον τελευταίο καιρό γεμίζω με 98αρα βενζίνη αντι για την απλή 95. Σήμερα εκανα το 3ο γεμισμα (shell λόγω της προσφοράς). Μιας και κατά μέσο όρο καίω ένα ρεζερβουαρ τη βδομάδα το έχω ρυθμίσει να φουλάρω τις τρίτες.

    Ο λόγος που το γράφω είναι ότι από το πρώτο γέμισμα αισθάνθηκα πιο στρωτό δουλεμα του κινητήρα! Έχουν εξαφανιστεί περίεργοι θόρυβοι και πλέον ακουγεται υγιέστατος ακόμα και κοντά στον κόφτη!

    Έχετε παρατηρησει κι εσείς κάτι παρόμοιο;
    Μέχρι πρότεινος τις βενζίνες αυτές τις θεωρούσα υπερεκτιμημένες αλλά η 95αρα είναι μάλλον τόσο μάπα που νομίζω ότι κάνει διαφορά τελικά.

  12. #8202
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Με ενδιαφέρει η απάντηση κι εμένα. Ο πωλητής σε καινούργιο αυτοκίνητο (Ignis) μου είπε μόνο 95άρα για μικρούς κινητήρες. Τα παραπάνω οκτάνια λέει μπορεί να κάνουν ακόμα και ζημιά σε κινητήρες χαμηλής απόδοσης. Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο και σε μικρά μηχανάκια, σκούτερ, παπιά κλπ

  13. #8203
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Δεκτό και εμένα στο πρώην σκούτερ που είχα m310 είχε πει 95 άρα δεν είναι καλό να βάζεις 100αρα.

    Ωστόσο στο αυτοκίνητο, ένα clio 1,6 του 2010 μοντέλο από μάπα 95αρα μου έβγαλε ζημιά κοντά στα 400 ευρώ με μπεκ κλπ μαλακίες.

    Όταν του έβαλα 100αρα έστρωσε ο κινητήρας, εκτός από καλύτερη απόδοση που δεν το πιέζω πλέον, είχε όντως πιο στρωτή λειτουργία.

    Άρα το concept για εμένα είναι βάζω 100αρα για να έχω πχ 97 οκτάνια.
    Οι 95αρες πλέον δεν νομίζω να έχουν 95

    Δεν ξέρω ίσως να λέω και βλακείες

  14. #8204
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Έχει τύχει να βάλω λίγες φορές βενζίνη 98-100 ονομαστικών οκτανίων στη μοτοσυκλέτα και ο ήχος του κινητήρα ήταν πιο τραχύς. Δεν εντόπισα πρόβλημα στη λειτουργία, ούτε μείωση κατανάλωσης (σε L/100km), ούτε βελτίωση ροπής ή ισχύος. Δεν μου άρεσε όπως άκουγα τον κινητήρα, ήταν και πιο ακριβή, οπότε δεν ξανάβαλα. Κυκλοφορεί άλλωστε η φήμη ότι συνήθης νοθεία είναι η μίξη απλής με 100άρας, οπότε έχω ακόμα έναν λόγο να μην θέλω να πληρώνω το επιπλέον τίμημα.

    Στο αμάξι έχω δει αισθητή διαφορά στην κατανάλωση και στην ροπή στις χαμηλές στροφές, όταν βάζω απλή αμόλυβδη βενζίνη από πρατήρια που έχω διαπιστώσει εδώ και πολλά χρόνια ότι έχουν καλή ποιότητα. Τυχαίνει να βάζω από αλλού όταν είμαι σε ταξίδι και συνήθως καταλαβαίνω τη διαφορά.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 22/06/2023 στις 09:04.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #8205
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Ενδιαφέροντα όλα αυτά.... επειδή έχω euro 5 μοτέρ, θα κάνω 2 γεμίσματα με 100άρα σε εταιρικό avin που είναι δίπλα μου και ξέρω ότι έχει σωστά καύσιμα και θα επανέλθω με εντυπώσεις (λειτουργία μοτέρ, κατανάλωση, απόδοση....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF