Σελίδα 548 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 48448498538543544545546547548549550551552553558598648 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 8.206 έως 8.220 από 9985

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #8206
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Με 100αρα θα δεις μεγαλη διαφορα αλλα μεγαλυτερη καταναλωση αν εισαι στην πολη-κινηση. Θελει εθνικη για να δεις διαφορα στην καταναλωση. Εγω βαζω 98 shell απο εταιρικο και δουλευει αψογα μεσα στην πολη. 95αρα δεν προκειται να ξαναβαλω!!!!

  2. #8207
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Προσωπικά σε 100 Shell είχα δει μεγαλύτερες καταναλώσεις και σε 95 Shell επίσης σε σχέση με 95άρα από άλλο πρατήριο.
    Τα παραπάνω με μετρήσεις με τον ίδιο οδηγό, στην ίδια πάνω κάτω διαδρομή, όχι με αίσθηση, εντύπωση, αυτί ή δεν ξέρω εγώ τι.

    Στην εκνευριστική επιμονή του υπαλλήλου για πώληση 100στάρας και τα οφέλη της, έθεσα το απλό ερώτημα: "Τι να την κάνω την 100άρα με λόγο συμπίεσης 9,5:1;;;"
    Η μπουρδουκλωμένη απάντηση ήταν "Δεν είναι περισσότερα τα οκτάνια, αλλά τα πρόσθετα που εξασφαλίζουν την ομαλότερη λειτουργία του κινητήρα".
    Ποια ακριβώς είναι αυτά τα πρόσθετα, σε τι αναλογία και αν δουλεύουν το ίδιο καλά σε όλους τους κινητήρες κλπ απάντηση δεν πήρα ποτέ. Μάλλον το σεμινάριο πωλήσεων δεν έφτασε σε αυτό το κεφάλαιο.
    Oldfarts never die

  3. #8208
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει, στα πρατήρια της ΕΚΟ στην ΑΟ - που την πληρώνεις χρυσάφι - είδα τόσο σε αμάξι όσο και σε μηχανάκι την καλύτερη χιλιομετρική απόδοση.

    Μιλάω για την απλή, 95άρα.

    Για λειτουργία κινητήρα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι διέκρινα κάτι.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #8209
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Εντελώς μπακάλικα και τώρα που έχω φουλ μεγαλύτερη εποπτεία λόγω των ηλεκτρονικών και της σύνδεσης με κινητό έχω να παρατηρήσω τα εξής:
    1. Το 23ρι ντεπόζιτο μέχρι να ανάψει λαμπάκι μου βγάζει σχεδόν 11 μέρες με 25 χλμ την μέρα μέσα στο κέντρο
    2. Πάντα βάζω από εταιρικό ΕΚΟ πάντα με το που ανάψει λαμπάκι γεμίζω
    3. Η διαφορά με Shell που έτυχε να βάλω ήταν σχεδόν 3 μέρες λιγότερες ήτοι 75 χλμ λιγότερα
    4. Πάντα βάζω 98ρα
    5. Όταν έβαλα 95 είδα και εγώ ότι δεν είχε τον ''ρυθμό'' που έχω συνηθίσει τον κινητήρα μου.(επιστροφή από επίδαυρο έβαλα )

    Στην προηγούμενη που έβαζα 100ρα για αρκετό καιρό από φόβο για την αντλία βενζίνης είχα δει διαφορά μόνο στην τσέπη και στην ίσως αυξημένη κατανάλωση.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  5. #8210
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    το 2. απέφυγε το
    η τρόμπα βενζίνης είναι μεσα στο ρεζερβουαρ και θέλει κάυσιμο για ψύχεται. Συνιστάται να βάζεις καύσιμο μόλις πιάσεις το 1/3
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #8211
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    το 2. απέφυγε το
    η τρόμπα βενζίνης είναι μεσα στο ρεζερβουαρ και θέλει κάυσιμο για ψύχεται. Συνιστάται να βάζεις καύσιμο μόλις πιάσεις το 1/3
    Το Λαμπάκι μου είναι νομίζω όταν έχει 4 λίτρα μέσα. Από τα 23. Επομένως δεν θεωρώ ότι δεν ψύχεται.
    Λαμπάκι ανάβει στις 2 μπάρες από τις συνολικά 7 Νομίζω.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  7. #8212
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    το 2. απέφυγε το
    η τρόμπα βενζίνης είναι μεσα στο ρεζερβουαρ και θέλει κάυσιμο για ψύχεται. Συνιστάται να βάζεις καύσιμο μόλις πιάσεις το 1/3
    Κι εγώ μόλις ανάψει λαμπάκι γεμίζω, ήτοι κάθε 330 με 340 χλμ. Πάντα έχει μέσα γύρω στα 5 λίτρα, δεν έχει θέμα ψύξης, η τρόμπα βρίσκεται στο κατώτερο σημείο του ντεπόζιτου και τα 4-5 λίτρα αρκούν.... (19αρι ντεπόζιτο)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Το Λαμπάκι μου είναι νομίζω όταν έχει 4 λίτρα μέσα. Από τα 23. Επομένως δεν θεωρώ ότι δεν ψύχεται.
    Λαμπάκι ανάβει στις 2 μπάρες από τις συνολικά 7 Νομίζω.
    Εμένα ανάβει μόλις αδειάσουν όλες οι μπάρες..
    Όντως δεν υπάρχει θέμα, πάντως
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8213
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά σε 100 Shell είχα δει μεγαλύτερες καταναλώσεις και σε 95 Shell επίσης σε σχέση με 95άρα από άλλο πρατήριο.
    Τα παραπάνω με μετρήσεις με τον ίδιο οδηγό, στην ίδια πάνω κάτω διαδρομή, όχι με αίσθηση, εντύπωση, αυτί ή δεν ξέρω εγώ τι.

    Στην εκνευριστική επιμονή του υπαλλήλου για πώληση 100στάρας και τα οφέλη της, έθεσα το απλό ερώτημα: "Τι να την κάνω την 100άρα με λόγο συμπίεσης 9,5:1;;;"
    Η μπουρδουκλωμένη απάντηση ήταν "Δεν είναι περισσότερα τα οκτάνια, αλλά τα πρόσθετα που εξασφαλίζουν την ομαλότερη λειτουργία του κινητήρα".
    Ποια ακριβώς είναι αυτά τα πρόσθετα, σε τι αναλογία και αν δουλεύουν το ίδιο καλά σε όλους τους κινητήρες κλπ απάντηση δεν πήρα ποτέ. Μάλλον το σεμινάριο πωλήσεων δεν έφτασε σε αυτό το κεφάλαιο.

    Και εγώ το ίδιο με Shell. Εδώ και πολλά χρόνια αποφεύγω τα συγκεκριμένα πρατήρια. Η πιο αφοπλιστική απάντηση που μπορείς να δώσεις στους υπαλλήλους περί 100αρας είναι η εξής ''Αν ήταν τόσο καλό το προϊόν και συνέφερε, θα με παρακάλαγαν σε κάθε βενζινάδικο για να το πληρώσω?''

    Το καλό προϊόν το κυνηγάμε και γίνεται ανάρπαστο, δεν μας παρακαλάει.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #8214
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Η πιο αφοπλιστική απάντηση που δίνω εγώ είναι "όχι".
    Life begins at 45°.

  10. #8215
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η πιο αφοπλιστική απάντηση που δίνω εγώ είναι "όχι".
    Στο Jazz τι βάζεις και πας τάπα?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #8216
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Το Jazz πουλήθηκε.

    Παρ' όλα αυτά γελάω γιατί μια φορά ένας υπάλληλος επέμενε για τα οφέλη στον κινητήρα κτλ και γυρνάω με χαμόγελο και του λέω "χόντα είναι, δεν έχει ανάγκη". Μετά προσπαθούσε να με πείσει γιατί τα χόντα έχουν μεγαλύτερη ανάγκη για κάποιο λόγο που δε θυμάμαι επειδή σταμάτησα να ακούω.
    Life begins at 45°.

  12. #8217
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η πιο αφοπλιστική απάντηση που δίνω εγώ είναι "όχι".
    Άμα είναι μορφωμένος ο άνθρωπος!!!!!!!!

  13. #8218
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το Jazz πουλήθηκε.

    Παρ' όλα αυτά γελάω γιατί μια φορά ένας υπάλληλος επέμενε για τα οφέλη στον κινητήρα κτλ και γυρνάω με χαμόγελο και του λέω "χόντα είναι, δεν έχει ανάγκη". Μετά προσπαθούσε να με πείσει γιατί τα χόντα έχουν μεγαλύτερη ανάγκη για κάποιο λόγο που δε θυμάμαι επειδή σταμάτησα να ακούω.
    Έφυγαν και τα 2 NC ρε γαμώτο?
    Τσ τσ τσ
    where was Gondor when the Westfold fell?

  14. #8219
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Έφυγαν και τα 2 NC ρε γαμώτο?
    Τσ τσ τσ
    Προσωπικά ξέρω τουλάχιστον 4 NC που έφυγαν τον τελευταίο μήνα.

    Σόρι, Νίκο.
    Life begins at 45°.

  15. #8220
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Μιας και τα διαβασα να πω και εγω τι μου εχουν πει ατομα που γνωριζουν και δεν ακουν σεμιναρια για να πουλησουν 100αρες!!
    Στην Ελλάδα δεν υπάρχει 100αρα...Υπάρχει 98 (με προσθετα εννοειται). Επίσης, δεν υπαρχει 95αρα, αλλά 93αρα. Δεν υπαρχει 98αρα, αλλά 95αρα με καθαριστικα.
    Η προσωπικη μου εμπειρια μετα απο πολλες δοκιμες σε αυτοκινητο και μηχανη, είναι να καταλήξω να βαζω ελιν 95 crystal ή eko 98 premium & εννοειται μονο σε αυτα τα 2 βενζιναδικα που εμπιστευομαι... Με την μηχανη που καταλαβαινω την ποιοτητα της βενζινης απο το πρωτο ανοιγμα του γκαζιου, εχω να πω οτι εχω ησυχασει πλεον από τυχόν κομπιάσματα σε πιο απότομα ανοιγματα του γκαζιου... Ανοίγει σε όλες τις ταχύτητες άνετα και πιάνει τα χιλιόμετρα εξίσου άνετα! Όποτε αλλάζω φίλτρο βενζίνης (κάθε 35-40000χλμ) το φίλτρο βγαίνει σχεδόν καθαρο!
    Αυτά από εμένα...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF