Σελίδα 552 από 667 ΠρώτοΠρώτο ... 52452502542547548549550551552553554555556557562602652 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 8.266 έως 8.280 από 9996

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #8266
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Γιωργο, το μουσειο λαδιου ναι, ο αρχαιολογικος χωρος οκ, αλλα ειδικα το μουσειο στο κεντρο της πολης ειναι λιγο ανεκδοτο.. Εχει καποια εκθεματα, αλλα με πρακτικα 2 αιθουσες και στα ορια του "αδιοφορου" προσωπικο, ειναι στεναχωρο να το δει κανεις.

    Προσωπικη φυσικα η αποψη, απο προσφατη επισκεψη μου.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  2. #8267
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Αν και δεν είναι κοντά, θεωρώ το Σπήλαιο της Καστανιάς ένα από τα καλύτερα αξιοθέατα της Πελοποννήσου. Έχω πάει και στου Διρού, πριν πολλά χρόνια, αλλά λένε ότι πλέον έχει μικρύνει πολύ η διαδρομή εντός του. Ήταν πάρα πολύ ωραία εμπειρία η ξενάγηση με το βαρκάκι τότε, αλλά δεν ξέρω πώς είναι τώρα με τη μικρή διαδρομή.

    Το σπήλαιο της Καστανιάς δεν είναι διαφημισμένο τόσο, αλλά είναι το καλύτερο που έχω επισκεφθεί. Πολύ εντυπωσιακό, προσεγμένο, εξαιρετική ξενάγηση.

    Μία επίσκεψη αξίζει και η καστροπολιτεία της Μονεμβάσιας. Κάπως πιο κοντά αυτή.

    Αν βρεθείς στην Καστανιά, είναι κρίμα να μην πας και μία Ελαφόνησο. Είναι καλή εποχή τώρα που είναι εκτός των 6 εβδμάδων του τουριστικού πανικού.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #8268
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν και δεν είναι κοντά, θεωρώ το Σπήλαιο της Καστανιάς ένα από τα καλύτερα αξιοθέατα της Πελοποννήσου. Έχω πάει και στου Διρού, πριν πολλά χρόνια, αλλά λένε ότι πλέον έχει μικρύνει πολύ η διαδρομή εντός του. Ήταν πάρα πολύ ωραία εμπειρία η ξενάγηση με το βαρκάκι τότε, αλλά δεν ξέρω πώς είναι τώρα με τη μικρή διαδρομή.
    Ναι, έχει μικρύνει και μάλιστα έχει και πεζοπορία πλέον! Πήγαμε με τα παιδιά μετά την κορώνα το '21 αν θυμάμαι καλά.

    Όλα όσα αναφέρονται, Μάνες, Λιμένια, Μονεμβασιές, Ελαφόνησος (αν και πλέον δεν θυμίζει τίποτα το παρελθόν της στα 90ς και πίσω) είναι - δεν έχω λόγια - όλα να θες να τα αγκαλιάσεις.

    Να έβγαζα φτερά και να ακουμπούσα πάνω τους κάθε στιγμή.

    Εν ολίγοις, προσωπικά τα προτείνω όλα! Κομμάτι - κομμάτι για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Με τέτοιο εργαΛίδη γίνονται για πλάκα και απολαυστικά αυτές οι διαδρομές
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #8269
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Στο σπήλαιο Καστανιάς με εκνευρίζει το ότι δεν επιτρέπονται οι φωτογραφίες, για αυτό και στην είσοδο έκανα αναστροφή. Οκ καταλαβαίνω το ότι το φλας δεν είναι ότι καλύτερο για τα πετρώματα (αυτή είναι η δικαιολογία τους), όμως πλέον τα κινητά έχουν night mode και δεν υπάρχει κανένας λόγος να το απαγορεύεις, εκτός αν προσφέρεις ένα προϊόν υπερκοστολογημένο το οποίο θα φανεί αν κάποιος το καταγράψει, όπως πχ στα σπήλαια λιμνών στα Καλάβρυτα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #8270
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.146
    Μπιλη έχεις δίκιο, αλλα κανέναν δεν του κόβει να απενεργοποιείσει το φλας.

    Εδώ δεν βάζουν σιγαση/δονηση όταν πρέπει, θα σκεφτει ο άλλος να κλείσει το φλας;

    Οπότε κατά μια έννοια ορθώς το απαγορεύουν.

  6. #8271
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Στο σπήλαιο Καστανιάς με εκνευρίζει το ότι δεν επιτρέπονται οι φωτογραφίες, για αυτό και στην είσοδο έκανα αναστροφή. Οκ καταλαβαίνω το ότι το φλας δεν είναι ότι καλύτερο για τα πετρώματα (αυτή είναι η δικαιολογία τους), όμως πλέον τα κινητά έχουν night mode και δεν υπάρχει κανένας λόγος να το απαγορεύεις, εκτός αν προσφέρεις ένα προϊόν υπερκοστολογημένο το οποίο θα φανεί αν κάποιος το καταγράψει, όπως πχ στα σπήλαια λιμνών στα Καλάβρυτα.
    Υπαρχει σημαντικό πρόβλημα με τα φωτα στα σπήλαια που παλιότερα δεν ηταν γνωστό.
    Δεν ειναι δικαιολογια, ειναι πραγματικό προβλημα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #8272
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το Σπήλαιο των Λιμνών δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Αν έχεις πάει σε μερικά σπήλαια σού φαίνεται απλό. Το Σπήλαιο της Καστανιάς είναι ένα από τα πρόσφατα που επισκέφθηκα και πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Βασίλη, να πας οπωσδήποτε.

    Φωτογραφίες έχει πολύ καλές στην επίσημη ιστοσελίδα του, με πολύ καλό εξοπλισμό και επαγγελματία φωτογράφο.

    Ελαφόνησος και Μονεμβάσια χάνουν σε ομορφιά τον Αύγουστο, λόγω της πολυκοσμίας. Τώρα είναι καλή ευκαιρία να τις επισκεφθείς CorpseAlive.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8273
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει σημαντικό πρόβλημα με τα φωτα στα σπήλαια που παλιότερα δεν ηταν γνωστό.
    Δεν ειναι δικαιολογια, ειναι πραγματικό προβλημα.

    Δε διαφωνώ αλλά οκ θα μπορούσαν το 2023 να επιτρέπουν τη φωτογράφηση χωρίς φλας εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα στα κινητά. Όμως τελικά δεν τους νοιάζει αυτό γιατί στο Σπήλαιο Λιμνων δε με άφησε να καταγράψω ούτε με action camera που δεν έχει καν φλας και το τόνισα αυτό. Ο πραγματικός λόγος είναι μάλλον το υπερκοστολογημένο προϊόν. Αν δει κάποιος ότι ας πούμε είναι τόσο μικρό το σπήλαιο και δει ότι έχει είσοδο 10-12 ευρώ χωρίς ουσιαστικά να προσφέρει το κάτι παραπάνω, δε θα πάει.

    Πολύ αξιόλογο και Value for Money το σπήλαιο Κάψια κοντά στην Τρίπολη όπως και τα Σπήλαια Διρού στη Μάνη όπου επιτρέπεται κανονικά η βιντεοσκόπηση και οι φωτογραφίες (γιατί άραγε?).
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #8274
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Από όσα έχω πάει το σπήλαιο Περάματος στα Ιωάννινα μου άρεσε περισσότερο. edit Και Αλιστράτης στα Σέρρας
    Για του Διρού δεν γνώριζα ότι μίκρυνε η βόλτα
    when life gets complicated... i ride.

  10. #8275
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.366
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Από όσα έχω πάει το σπήλαιο Περάματος στα Ιωάννινα μου άρεσε περισσότερο. edit Και Αλιστράτης στα Σέρρας
    Για του Διρού δεν γνώριζα ότι μίκρυνε η βόλτα
    Και η Σπηλιά του Δράκου στην Καστοριά είναι επίσης εντυπωσιακή και με οργανωμένη ξενάγηση εδώ και κάποια χρόνια

  11. #8276
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Απο τα λίγα που ξέρω είναι πως ανάλογα την σύνθεση των υλικών που υπάρχουν σε κάθε σπήλαιο, επηρεάζεται λίγο ή πολύ η δομή του.
    Δηλαδή με την παρουσία φωτός είναι εύκολο να ξυπνήσει ένα από τα είδη χλωρίδας με αποτέλεσμα την, πολύ φυσιολογική, διάβρωση των περιοχών
    που θα αναπτύξει ρίζες, την κάλυψη της επιφάνειας από βρύα κ.λπ.

    Ήταν ήδη γνωστό στο εξωτερικό από τα 80ς, μας το έλεγαν και στις σχολικές εκδρομές στα 90ς.

    Το παράπονό σου είναι λογικό billy και ίσως θα μπορούσες να το ξεπεράσεις αν γίνεις μέλος του ΣΠΕΛΕΟ σε περίπτωση που μπορεί να σε διαπιστεύσει
    σαν ειδικευμένο.
    Απο εκεί και πέρα θα πρέπει να δεις το νομικό πλαίσιο που ισχύει για τα σπήλαια για να ξέρεις αν απαγορεύεται η εμπορική εκμετάλλευση των φωτογραφιών
    ή και η δημοσίευση τους γενικά.

  12. #8277
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.071
    Και κάτι ευτραπελο, είχα πάει στα σπήλαια Διρού,όταν ήμουν 13 το 73, είχα μείνει άφωνος.Ξαναπηγα το 87, και περιμένοντας την σειρά μου,βλέπω μπροστά μου ένα γκρουπ,Γιαπωνέζων που επιβιβαζοντουσαν με απόλυτη τάξη στην λέμβο τους,και χωρίς να τους πει κανείς τίποτα με απόλυτη σειρά ένθεν και κειθεν των πλευρών της βάρκας για να μην μπατάρει η βάρκα απ' την μια μεριά.Μπηκαν λοιπόν όλοι οι Γιαπωνέζοι με απόλυτη τάξη και ησυχία, καί η βάρκα απομακρύνθηκε σε απόλυτη σιγή σαν ταινία του Αγγελόπουλου.Οι Γιαπωνέζοι κοιταγαν με έκσταση το τοπίο άναυδοι.Εγω δεν μπήκα με αυτούς γιατί είχαν κλείσει οι θέσεις,και μπήκα στην επόμενη βάρκα,που για καλη μου τύχη, γέμισε με εμένα, και ένα γκρούπ Ιταλών νεαρών και νεανίδων.Ε το τι έγινε στην συνέχεια δεν περιγράφεται.Πλινθοι και κέραμοι ατάκτως εριμμενοι,στην επιβίβαση κοντεψαμε να βυθιστούμε, φωνές ,κραυγές, γέλια, σφυρίγματα, κανένας σεβασμός στον χώρο,και στο μεγαλείο του σπηλαίου, κανένας σεβασμός στον ξεναγό που προσπαθούσε να πει δυο λόγια για το σπήλαιο, κοινώς,σαν να είχε επιβιβαστεί στην βάρκα κλιμάκιο της θύρας 13,με την θύρα 7, καί την θύρα 21, μαζί.Το απόλυτο χάος.Μετα απορούμε πώς κατάφερε αυτός ο λαός να φτάσει στην κορυφή της τεχνολογίας,μετά μάλιστα και την απόλυτη καταστροφή του στον πόλεμο.(για τους σχιστοματηδες λέω μην καταλάβετε λάθος).

  13. #8278
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    απλα ,οι ανθρωποι δουλευουν σαν honda
    To δευτερο γκρουπ της ιστορια σου δουλευει σαν ducati,,,,δλδ ακους και το τελευταιο ρουλεμαν ,

  14. #8279
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Και κάτι ευτραπελο, είχα πάει στα σπήλαια Διρού,όταν ήμουν 13 το 73, είχα μείνει άφωνος.Ξαναπηγα το 87, και περιμένοντας την σειρά μου,βλέπω μπροστά μου ένα γκρουπ,Γιαπωνέζων που επιβιβαζοντουσαν με απόλυτη τάξη στην λέμβο τους,και χωρίς να τους πει κανείς τίποτα με απόλυτη σειρά ένθεν και κειθεν των πλευρών της βάρκας για να μην μπατάρει η βάρκα απ' την μια μεριά.Μπηκαν λοιπόν όλοι οι Γιαπωνέζοι με απόλυτη τάξη και ησυχία, καί η βάρκα απομακρύνθηκε σε απόλυτη σιγή σαν ταινία του Αγγελόπουλου.Οι Γιαπωνέζοι κοιταγαν με έκσταση το τοπίο άναυδοι.Εγω δεν μπήκα με αυτούς γιατί είχαν κλείσει οι θέσεις,και μπήκα στην επόμενη βάρκα,που για καλη μου τύχη, γέμισε με εμένα, και ένα γκρούπ Ιταλών νεαρών και νεανίδων.Ε το τι έγινε στην συνέχεια δεν περιγράφεται.Πλινθοι και κέραμοι ατάκτως εριμμενοι,στην επιβίβαση κοντεψαμε να βυθιστούμε, φωνές ,κραυγές, γέλια, σφυρίγματα, κανένας σεβασμός στον χώρο,και στο μεγαλείο του σπηλαίου, κανένας σεβασμός στον ξεναγό που προσπαθούσε να πει δυο λόγια για το σπήλαιο, κοινώς,σαν να είχε επιβιβαστεί στην βάρκα κλιμάκιο της θύρας 13,με την θύρα 7, καί την θύρα 21, μαζί.Το απόλυτο χάος.Μετα απορούμε πώς κατάφερε αυτός ο λαός να φτάσει στην κορυφή της τεχνολογίας,μετά μάλιστα και την απόλυτη καταστροφή του στον πόλεμο.(για τους σχιστοματηδες λέω μην καταλάβετε λάθος).

    Η εργατικότητα, η τάξη και η προσήλωση στα όρια ψύχωσης του Ιάπωνα είναι κάτι που δεν αμφισβητείται. Δυστυχώς όμως η υπερβολή πηγαίνει και σε άλλα πράγματα τα οποία παραλίγο να τους αφανίσουν στο τέλος. Τους θαυμάζω σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα, σε όλα τα υπόλοιπα όμως δεν τους έχω σε εκτίμηση. Μην ξεχνάμε με ποιον ήταν σύμμαχοι στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #8280
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Μην ξεχνάμε με ποιον ήταν σύμμαχοι στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο...
    Οι συμμαχίες ας πούμε ότι δικαιολογούνται από γεωπολιτικές συγκυρίες. Το τι έκαναν σε Κινέζους και Κορεάτες όμως... Και το γράφω αυτό έχοντάς τους σε εκτίμηση γενικότερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF