Σελίδα 583 από 667 ΠρώτοΠρώτο ... 83483533573578579580581582583584585586587588593633 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 8.731 έως 8.745 από 10000

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #8731
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Έχω πληρώσει δεκάδες πρόστιμα για κράνος στη ζωή μου.
    Δεν με επηρέασαν καθόλου στην απόφαση μου να φορέσω όταν το έκανα.
    Γενικά τα πρόστιμα δεν βοηθάνε ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με πιτσιρικάδες

  2. #8732
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Κάποτε το πρόστιμο είχε 80 ευρω; Καπου εκεί. Εκείνη την εποχή βέβαια είχαμε και πασόκ.
    Τωρα έχει 350 ευρω. Δεν ειναι το ίδιο. Ειδικά όταν το μηνιάτικο ειναι 2 φορές το πρόστιμο.

    Αλλά πέρα από αυτό, δεν πιστεύω ότι είναι όλοι τόσο large για να σκάνε 300αρια κάθε βδομάδα. Ακόμα και εκείνη την εποχή.


    Είμαι σίγουρος πως αν σε σταματουσαν συστηματικά μια χαρά θα επηρέαζε την αποφαση σου να το φοράς από τότε. Αλλά ποτέ δεν υπήρχε συστηματική αστυνόμευση.

  3. #8733
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Σε εμένα το πρόστιμο έπιασε πάντως , δύο 300ρες (150+150 καθαρά) σε μια βδομάδα πόνεσαν.
    Πριν το 2010 .
    Ειδικά στους πιτσιρικάδες 16-17 για φαντάσου ''μπαμπά με έγραψαν πάλι'',θα το φοράει θέλει δεν θέλει.
    when life gets complicated... i ride.

  4. #8734
    Τα πρόστιμα δουλεύουν. Σίγουρα. Αρκεί να επιβάλλονται.
    Δεν θα μας σώσει η "παιδεία" , πάει περίπατο όταν περιφρονούνται/δεν εφαρμόζονται οι νόμοι.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #8735
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.641
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Κάποτε το πρόστιμο είχε 80 ευρω; Καπου εκεί. Εκείνη την εποχή βέβαια είχαμε και πασόκ.
    Τωρα έχει 350 ευρω. Δεν ειναι το ίδιο. Ειδικά όταν το μηνιάτικο ειναι 2 φορές το πρόστιμο.

    Αλλά πέρα από αυτό, δεν πιστεύω ότι είναι όλοι τόσο large για να σκάνε 300αρια κάθε βδομάδα. Ακόμα και εκείνη την εποχή.


    Είμαι σίγουρος πως αν σε σταματουσαν συστηματικά μια χαρά θα επηρέαζε την αποφαση σου να το φοράς από τότε. Αλλά ποτέ δεν υπήρχε συστηματική αστυνόμευση.
    Η ποινή για το κράνος τα τελευταία χρόνια δεν είναι μεγάλο χρηματικό προστιμο.
    Είναι αφαίρεση διπλώματος και πινακίδων για 2 μήνες, 5 ποντοι στο ποιντ συστεμ και κανα 40αρι €€ αν θυμάμαι καλα. Με είχαν γράψει πριν κανα δυο χρόνια και το λέω με βεβαιότητα γιατί ένιωθα ότι ήταν εξοντωτική η ποινη. Η επιλογή του να μην οδηγώ για δυο μήνες, δεν ήταν επιλογή.

  6. #8736
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Άσχετο,
    Ρε παιδια είμαι στη Ρόδο αυτές τις μέρες και μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση πως κανένας δεν φοράει κρανος!δηλαδή τι φάση?? Μεγάλες μηχανές , μικρές, σκούτερ ντελιβεραδες! Μα κανένας???
    Και λέγαμε για την Κρήτη, εκεί σε σχέση με το χάλι εδώ είμαστε Γερμανοί!

    Πάντως εδώ Πάτρα, όχι μόνο δεν φοράνε κράνος, αλλά δεν σταματάνε ούτε στο κόκκινο, και κινούνται
    ανάποδα και σε μονόδρομους ιδιαίτερα οι ντιλιβεράδες.

    Πρίν από δυό χρόνια περίπου αυτοκίνητο έσφαξε δυό-τρία κόκκινα σε κεντρικό δρόμο (Αγ. Ανδρέου)
    δίπλα από περιπολικό και δεν έγινε τίποτα....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #8737
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.029
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Η ποινή για το κράνος τα τελευταία χρόνια δεν είναι μεγάλο χρηματικό προστιμο.
    Είναι αφαίρεση διπλώματος και πινακίδων για 2 μήνες, 5 ποντοι στο ποιντ συστεμ και κανα 40αρι €€ αν θυμάμαι καλα. Με είχαν γράψει πριν κανα δυο χρόνια και το λέω με βεβαιότητα γιατί ένιωθα ότι ήταν εξοντωτική η ποινη. Η επιλογή του να μην οδηγώ για δυο μήνες, δεν ήταν επιλογή.
    εξοντωτικη ειναι μονο τα χρηματα για αυτον που ειναι ζμπουτσαμ και ουτως η αλλως θα κυκλοφορησει χωρις διπλωμα ΚΑΙ πινακιδα ειναι χαδι. εσυ τελικα τι εκανες αφου δεν ηταν επιλογη?
    δευτερη κληση κράνους στι ίδιο ετος έπρεπε να σου παιρνουν το διπλωμα για 5ετια.

    τεσπα το θεμα ειναι οτι δεν τρως κληση γιατι απλα δεν γινονται ελεγχοι. αυτες οι σαχλαμάρες που διαβαζω οτι εκαναν ελεγχο και κοψανε τοσες κλησεις ειναι αυτο ακριβως σαχλαμαρες. ειναι ειδηση οτι εκαναν τη δουλεια τους μια μερα. εχει αλλες 29 ο μήνας και κλαιν, δεν κανουν τιποτα.

  8. #8738
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Κάτι λάθος θυμάσαι γαυρε, 40 ευρώ δεν ήταν ποτέ, ούτε επί εποχής ολυμπιακών αγώνων που πλήρωσα κι εγω καναδυο κλήσεις (ο πατερας μου δηλ) και ήταν 80 ευρώ έκαστη. 40 ευρώ δεν ήταν σιγουρα πριν 2 χρόνια.

    https://drivingschool.gr/nomothesia/...s/poines02.htm

    Η αφαίρεση αδειας, διπλώματος κλπ για τετοιου είδους παραβάσεις είναι όχι απλά εξοντωτική, είναι απαράδεκτη. Όχι ότι και τα 350 ειναι νορμάλ πρόστιμο. Αλλά αυτη η νοοτροπία έχει αναπτυχθεί στην Ελλάδα, πονάει χέρι κόβει χέρι. Καλύτπουν την ανεπάρκεια τους με υπερβολικά πρόστιμα. Αν επιβάλλονταν όπου έπρεπε, και το μισό να ήτανε θα έφερναν καλύτερα αποτελέσματα.

  9. #8739
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.641
    Μπιλυ εσυ τι λες να έκανα;;;
    Αν δεν βγω για δουλειά, δεν θα φαμε. Τον "σταυρό" μου λοιπόν έκανα και όσο μπορουσα επέλεγα το αμάξι.

    Μοτοτζοτζε δε θυμάμαι τίποτα λάθος σε ότι σου είπα. Ίσως να είχε βάλει και κάτι ακόμα στο μπιλιετο που να μου διαφεύγει. Τα 40€ τα έδωσα όπως και δίπλωμα πινακίδα αφαιρέθηκαν επιτόπου.
    Η ένσταση μου δεν ήταν στο γιατί με έγραψε. Δε το φόραγα, με έγραψε, τέλος.
    Ηταν στην αναλογικότητα της ποινης.
    Αστείο να χρησιμοποιείται αυτή η λέξη βέβαια αλλά αυτό ήταν που με γονάτισε.
    Οι μπεντζαμινς απέναντι λένε πως the punishment must fit the crime. Q
    Ναι εσφαλα.
    Χωρίς να θέτει το σφάλμα μου κάποιον σε κίνδυνο.
    Γιατί να θες κ.κρατος να με εξοντωσεις; γιατί είσαι μπουρδελο θα μου πεις.
    Τέσπα δεν βγαίνει άκρη.
    Το κράτος μας από καιρό έχει παψει να τιμά το μέρος της συμφωνίας που του αναλογεί (αν το έκανε ποτέ)
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #8740
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Βλακείες νόμοι, περιορισμός ελευθερίας το κράνος ζώνη. Θα μπορούσε ο καθένας να διαλέγει αν θα φορέσει η όχι, και αν γίνει ατύχημα με τραυματισμό σε κεφάλι ενώ δεν φορούσε κράνος δεν τον βάζεις μέσα στο νοσοκομείο και παθαίνει στα παγκάκια απ' έξω η πληρώνει, το ίδιο και για ζώνη, φυσική επιλογή
    στη ζώνη μπορεί να είναι και αρνητικό αποτελεσμα σε περίπτωση που πάρει φωτιά η πέσεις μέσα σε νερό.

    Για τα κινητά,νοητική καθυστέρηση, ψυχολογικά προβλήματα, ακατάλληλοτητα για οδηγική δεν βλέπω γραψιματα

  11. #8741
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.073
    Δικαιολογίες από τους παραβάτες ως συνήθως "του κώλου".
    1) γιατί εμένα και όχι τον άλλο.
    2)ναι αλλά και σεις καταπιέζετε τους μαύρους.
    3)ναι αλλά οι Εβραίοι καταπιέζουν τους Παλαιστίνιους
    4)όχι δεν πρέπει 350, γιατί δεν είναι είναι αναλογική η ποινή
    5)ναι αλλά ο άλλος παραβίασε το κόκκινο
    6)ναι αλλά έχω τριχόπτωση και δεν το φοράω.
    7)μου χαλάει το μαλλί κυρ αστυνομε,

    και πόσες άλλες παπαριές.

  12. #8742
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.641
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	If-the-Violin-Were-a-Bird-1.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	42,4 KB 
ID:	446840
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #8743
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Ας γίνει προεραιτικό το κράνος και η ζώνη να τελειώνουμε. Βέβαια μετά θα μου πεις γιατί να μην γίνουν προεραιτικά τα φαναρια και οι πινακίδες κυκλοφορίας. Αφού θα γίνουν αυτά γιατί να μην είναι προεραιτικός και ο ποινικος κώδικας. Ότι και να γίνει κάθε αρχή και δύσκολη και τα πρώτα εκατό χρόνια είναι δύσκολα.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  14. #8744
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Βλακείες νόμοι, περιορισμός ελευθερίας το κράνος ζώνη. Θα μπορούσε ο καθένας να διαλέγει αν θα φορέσει η όχι, και αν γίνει ατύχημα με τραυματισμό σε κεφάλι ενώ δεν φορούσε κράνος δεν τον βάζεις μέσα στο νοσοκομείο και παθαίνει στα παγκάκια απ' έξω η πληρώνει, το ίδιο και για ζώνη, φυσική επιλογή
    στη ζώνη μπορεί να είναι και αρνητικό αποτελεσμα σε περίπτωση που πάρει φωτιά η πέσεις μέσα σε νερό.

    Για τα κινητά,νοητική καθυστέρηση, ψυχολογικά προβλήματα, ακατάλληλοτητα για οδηγική δεν βλέπω γραψιματα
    Ποιός πιστοποιεί αν το θύμα φορούσε κράνος?
    Το πρόστιμο είναι μια χαρά. Το δίπλωμα είναι άκυρο.
    Να αφαιρούσαν το δίπλωμα όπου υπάρχει κίνδυνος για τους άλλους.

    Για το κράνος ας κάνουν το πρόστιμο να διπλασιάζεται κάθε επόμενη που πιάνουν κάποιον.
    100, 200, 400, 800 κλπ
    όποιος θέλει ας μή βάζει, δικαιολογίες δεν θα έχει
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  15. #8745
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Βλακείες νόμοι, περιορισμός ελευθερίας το κράνος ζώνη. Θα μπορούσε ο καθένας να διαλέγει αν θα φορέσει η όχι, και αν γίνει ατύχημα με τραυματισμό σε κεφάλι ενώ δεν φορούσε κράνος δεν τον βάζεις μέσα στο νοσοκομείο και παθαίνει στα παγκάκια απ' έξω η πληρώνει, το ίδιο και για ζώνη, φυσική επιλογή
    στη ζώνη μπορεί να είναι και αρνητικό αποτελεσμα σε περίπτωση που πάρει φωτιά η πέσεις μέσα σε νερό.

    Για τα κινητά,νοητική καθυστέρηση, ψυχολογικά προβλήματα, ακατάλληλοτητα για οδηγική δεν βλέπω γραψιματα
    για την ζώνη που γράφεις φίλε, συγγενικό μου ατομο ,πρίν 7 χρόνια οδηγούσε η κόρη 36 χρόνων κ φορούσε κανονικά ζώνη ,δίπλα της καθόταν η μητέρα της 65 χρόνων δεν φορούσε ζώνη αυτή ,οδηγούσε η κόρη μάνα 3 μικρών παιδιών ενα τεράστιο αγροτικό nissan 4x4 του συζύγου , κατέβαινε σε κατηφορικό δρόμο ενω εβρεχε αρκετά κ πήγε να αλλάξει cd στο stereo ,γλυστράει το αμάξι κ πέφτει με την δεξιά πλευρά σε γκρεμό 150 μέτρων ,αρχίζει να παίρνει τούμπες με το πλάι ,στην 2η τούμπα η μάνα πετάγεται εξω αφου δεν φορούσε ζώνη κ εσπασε το ενα πόδι της τίποτε αλλο ,το αμάξι σταμάτησε στα 100 μέτρα σε 3 τεράστια πλατάνια ,αποτέλεσμα η κόρη απο τόν λαιμό κ κάτω ειναι εντελώς ανάπηρη ,δεν μπορεί φυσικά να αυτοεξυπηρετηθεί καθόλου κ την φροντίζουν με πολύ δυσκολία γιατί ειναι υπέρβαρη οι γονείς της , ο ανδρας της τύπος γκομενιάρης τής ζήτησε διαζύγιο αμέσως κ το πήρε ,τα 3 παιδιά τα πήραν οι γονείς του ανδρα της ,η οδηγός ποτέ δεν φορούσε ζώνη κ φόρεσε για πρώτη φορά την ζώνη κ εγκλωβίστηκε μέσα στο 4χ4 ,που θέλω να καταλήξω ...ολα στη ζωή ειναι θέμα τύχης κ συγκυριών ...το αγροτικό κυριολεκτικά διαλυθηκε κ απορούσαν οι πυροσβέστες που την ανέβασαν στο δρόμο πως βγήκε ζωντανή απο το αμάξι ,ευχεται συνέχεια καλύτερα να ειχα πεθάνει...παρά το μαρτύριο που ζώ λέει συνέχεια ...

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF