Σελίδα 591 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 91491541581586587588589590591592593594595596601641 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 8.851 έως 8.865 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #8851
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.206
    Κοιτούσα χθες ένα ταξί Tesla που περνούσε και αναρωτιόμουν αν όντως συμφέρει στο συγκεκριμένο επάγγελμα.
    Βγάζω στην άκρη,προς στιγμήν,το κόστος πετρελαίου καυσίμου/ρεύματος,δεν έχω κάνει τη μελέτη να δω ποιο συμφέρει σε αυτόν τον τομέα.Κατά τα υπόλοιπα όμως δεν έχεις να ασχοληθείς με σέρβις μηχανής-λάδια-αναλώσιμα ούτε μακροχρόνιες βλάβες πχ μπεκ ή δίσκο πλατώ.Ξενοιάζεις δηλαδή από όλα τα παρελκόμενα μιας ΜΕΚ.Δεν ξέρω πόσο κοστίζει σήμερα ούτε πόσο θα μειωθεί το κόστος για την αντικατάσταση της μπαταρίας αλλά φαντάζομαι όταν έρθει εκείνη η ώρα θα έχει ήδη ισοσκελίσει τα κόστη συντήρησης της ντίζελ.

    Μάλλον ναι,συμφέρει.
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 31/10/2023 στις 17:17.

  2. #8852
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Κοιτούσα χθες ένα ταξί Tesla που περνούσε και αναρωτιόμουν αν όντως συμφέρει στο συγκεκριμένο επάγγελμα.
    Βγάζω στην άκρη,προς στιγμήν,το κόστος πετρελαίου καυσίμου/ρεύματος,δεν έχω κάνει τη μελέτη να δω ποιο συμφέρει σε αυτόν τον τομέα.Κατά τα υπόλοιπα όμως δεν έχεις να σχοληθείς με σέρβις μηχανής-λάδια-αναλώσιμα ούτε μακροχρόνιες βλάβες πχ μπεκ ή δίσκο πλατώ.Ξενοιάζεις δηλαδή από όλα τα παρελκόμενα μιας ΜΕΚ.Δεν ξέρω πόσο κοστίζει σήμερα ούτε πόσο θα μειωθεί το κόστος για την αντικατάσταση της μπαταρίας αλλά φαντάζομαι όταν έρθει εκείνη η ώρα θα έχει ήδη ισοσκελίσει τα κόστη συντήρησης της ντίζελ.

    Μάλλον ναι,συμφέρει.
    Συμφέρει αν το δουλεύει μόνο ένας, φαντάζομαι.....διότι πρέπει να συνυπολογιστούν και οι ώρες που το όχημα αναγκαστικά "κάθεται" (φόρτιση)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #8853
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    628
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Κοιτούσα χθες ένα ταξί Tesla που περνούσε και αναρωτιόμουν αν όντως συμφέρει στο συγκεκριμένο επάγγελμα.
    Βγάζω στην άκρη,προς στιγμήν,το κόστος πετρελαίου καυσίμου/ρεύματος,δεν έχω κάνει τη μελέτη να δω ποιο συμφέρει σε αυτόν τον τομέα.Κατά τα υπόλοιπα όμως δεν έχεις να ασχοληθείς με σέρβις μηχανής-λάδια-αναλώσιμα ούτε μακροχρόνιες βλάβες πχ μπεκ ή δίσκο πλατώ.Ξενοιάζεις δηλαδή από όλα τα παρελκόμενα μιας ΜΕΚ.Δεν ξέρω πόσο κοστίζει σήμερα ούτε πόσο θα μειωθεί το κόστος για την αντικατάσταση της μπαταρίας αλλά φαντάζομαι όταν έρθει εκείνη η ώρα θα έχει ήδη ισοσκελίσει τα κόστη συντήρησης της ντίζελ.

    Μάλλον ναι,συμφέρει.
    Aν εχει τριφασικη παροχη σπιτι του μπορει να βαλει οικιακο φορτιστη 11kWh, που σημαινει οτι σε 7 ωρες εχει φορτισει απο αδειο την μεγαλη μπαταρια. Υπολογισε 20 λεπτα την kWh με ολα μεσα, 16kWh τα 100 χλμ καταναλωση και οχι μονο συμφερει, αλλα θα κοροιδευει τους συναδελφους του στις πιατσες.

    Αλλα οπως λεει κι ο Bowleno μονο αν το δουλευει ενας ή μια οικογενεια.

  4. #8854
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Aν εχει τριφασικη παροχη σπιτι του μπορει να βαλει οικιακο φορτιστη 11kWh, που σημαινει οτι σε 7 ωρες εχει φορτισει απο αδειο την μεγαλη μπαταρια. Υπολογισε 20 λεπτα την kWh με ολα μεσα, 16kWh τα 100 χλμ καταναλωση και οχι μονο συμφερει, αλλα θα κοροιδευει τους συναδελφους του στις πιατσες.

    Αλλα οπως λεει κι ο Bowleno μονο αν το δουλευει ενας ή μια οικογενεια.
    Δεν το εχω κοιταξει προσφατα αλλα υπολογισε αν καταναλωνεις καθημερινα γυρω στις 80 KWh μονο για να φορτισεις την μπαταρια, η τιμης της δεν θα ειναι 0,20€ αλλά παραπάνω πχ 0,25€. Και παλι φυσικά θα συμφερει ως προς την καταναλωση, απλα πρεπει να μπει και ο παραγοντας μπαταρια, ποσο κοστιζει και ποσες φορτισεις αντεχει.

  5. #8855
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.525
    Σημαντικός παράγοντας είναι το κόστος επισκευής σε περίπτωση τρακαρισματος που είναι όχι πιθανό αλλά σιγουρο
    Εκεί πάμε σε τιμές διαστημοπλοιου

  6. #8856
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    628
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Δεν το εχω κοιταξει προσφατα αλλα υπολογισε αν καταναλωνεις καθημερινα γυρω στις 80 KWh μονο για να φορτισεις την μπαταρια, η τιμης της δεν θα ειναι 0,20€ αλλά παραπάνω πχ 0,25€. Και παλι φυσικά θα συμφερει ως προς την καταναλωση, απλα πρεπει να μπει και ο παραγοντας μπαταρια, ποσο κοστιζει και ποσες φορτισεις αντεχει.
    Εχεις απολυτο δικιο για το κοστος. Ολα λυνονται ομως με προγραμματα των παροχων, net metering, κλπ κολπα. Αν μιλαμε για επαγγελματια δε υπαρχουν και φορολογικες αποσβεσεις περαν της επιδοτησης ( η οποια εχει ληξει τωρα αλλα περιμενουν το 3ο πακετο του "κινουμαι ηλεκτρικα" )

    Οσο για την αντοχη της μπαταριας, στην Αμερικη που υπαρχουν πολλα Tesla εδω και χρονια υπαρχουν πολλα με 200+ χιλ μιλια που δεν εχουν χρειαστει αλλαγη.

    Αν το ηλεκτρικο ειναι μπελας για καποιον που κανει ταξιδια διοτι θελει καλο προγραμματισμο στασεων, φορτισεων, υποδομων εκει που θα πας, για τις πολεις μεσα και με δεδομενο οτι υπαρχει χωρος φορτισης στο σπιτι ειναι ο,τι πρεπει.

    Αρκει φυσικα να υπαρχουν τα χρηματα και να μην σε νοιαζει η απαξιωση λογω τεχνολογιας που ολο θα εξελισσεται.
    Τελευταία τροποποίηση από PaNick67; 31/10/2023 στις 19:53.

  7. #8857
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.235
    Έτυχε να διαβάσω πριν λίγες μέρες κάτι σχετικό. Η Hertz έχει ολόκληρο στόλο από Tesla και πολλά τα έχει ενοικιάσει στην Uber. Φαίνεται ότι βγάζουν/προκαλούνται περισσότερες ζημιές από όσες υπολόγιζαν με αποτέλεσμα να τους έχει δημιουργήσει προβλήματα λόγω κόστους επισκευών που είναι διπλάσιο από τα οχήματα με ΚΕΚ.

    Το άρθρο


    [Edit] Αν υπάρχουν υποδομές, τα ηλεκτρικά ταξί δεν είναι απλά το μέλλον αλλά και το παρόν. Πήγα στην Κοπεγχάγη το καλοκαίρι και εκτός των πολλών ηλεκτρικών ΙΧ, η πλειοψηφία των ταξί ήταν επίσης ηλεκτρικά - μέχρι και Mustang ταξί είχε. Επειδή τα Tesla δε φημίζονται για την ποιότητα κατασκευής τους, ίσως να μην υπάρχουν αντίστοιχα προβλήματα με άλλους κατασκευαστές ηλεκτροκίνητων.

  8. #8858
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Για το θέμα της ασφάλειας κλοπής που λέγαμε, βγήκε απόφαση μη αποζημίωσης και για καθυστερημένη δήλωση. Επίσης αναφέρεται πάλι το γεγονός της στάθμευσης του οχήματος σε μη ασφαλισμένο σημείο.

    https://www.protothema.gr/greece/art...ilothei-amesa/
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #8859
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Κοιτούσα χθες ένα ταξί Tesla που περνούσε και αναρωτιόμουν αν όντως συμφέρει στο συγκεκριμένο επάγγελμα.
    Βγάζω στην άκρη,προς στιγμήν,το κόστος πετρελαίου καυσίμου/ρεύματος,δεν έχω κάνει τη μελέτη να δω ποιο συμφέρει σε αυτόν τον τομέα.Κατά τα υπόλοιπα όμως δεν έχεις να ασχοληθείς με σέρβις μηχανής-λάδια-αναλώσιμα ούτε μακροχρόνιες βλάβες πχ μπεκ ή δίσκο πλατώ.Ξενοιάζεις δηλαδή από όλα τα παρελκόμενα μιας ΜΕΚ.Δεν ξέρω πόσο κοστίζει σήμερα ούτε πόσο θα μειωθεί το κόστος για την αντικατάσταση της μπαταρίας αλλά φαντάζομαι όταν έρθει εκείνη η ώρα θα έχει ήδη ισοσκελίσει τα κόστη συντήρησης της ντίζελ.

    Μάλλον ναι,συμφέρει.
    Είναι μια δυσκολη εξίσωση προς επίλυση.
    Το ψάχνει ο κουνιάδος μου για αντικατάσταση του δικού του ταξί και σκοντάφτει στην παράμετρο ασφαλείας (λόγω κόστους)αλλά και κόστους επισκευής σε περίπτωση ατυχήματος.
    Τώρα στα του Τέσλα, απλά το αυτοκίνητο είναι μια κατηγορία από μόνο του.
    Δεν υπάρχει άλλος κατασκευαστής που να έχει καταφέρει (μέχρι στιγμής) τον βαθμό απόδοσης των συστημάτων ασφαλείας που φέρει. Όλα δουλεύουν τόσο ομαλά και η οδήγηση ανεβαίνει "επίπεδο".
    Για τα περί ποιότητας,ναι τα μοντέλα που ερχόταν από το εργοστάσιο του Fremont ήταν μέτριας ποιότητας. Εδώ και καιρό τα μοντέλα που εισάγονται στην Ευρώπη έρχονται από το εργοστάσιο στην Shanghai όπου είναι κορυφαία.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #8860
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Τα Model 3 με την επιδότηση και την αφαίρεση φόρων από επιχειρηματίες, βγαίνουν στα 22K ευρώ περίπου. Σχεδόν τα μισά χρήματα από εκείνα που θα έδινε μισθωτός.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #8861
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Για το θέμα της ασφάλειας κλοπής που λέγαμε, βγήκε απόφαση μη αποζημίωσης και για καθυστερημένη δήλωση. Επίσης αναφέρεται πάλι το γεγονός της στάθμευσης του οχήματος σε μη ασφαλισμένο σημείο.

    https://www.protothema.gr/greece/art...ilothei-amesa/
    Όταν λέω άνοιξε ο ασκός του αιόλου με την αμέλεια που έβγαλε η απόφαση εκείνη....
    Καλή τύχη τώρα σε όλους μας.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  12. #8862
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.525
    προφανως αν η ασφαλιστικη εγραφε στους ορους δηλωση κλοπης εντος 48 ωρων ο ασφαλισμενος θα ειχε καθορισμενη υποχρεωση
    τωρα η γενικοτητα επιδικαζεται υπερ του δυνατου
    επισης αφηνεται να εννοηθει οτι ο ασφαλισμενος ειναι απατεωνας χωρις ομως να εχει την υποχρεωση η ασφαλιστικη να το αποδειξει

  13. #8863
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    προφανως αν η ασφαλιστικη εγραφε στους ορους δηλωση κλοπης εντος 48 ωρων ο ασφαλισμενος θα ειχε καθορισμενη υποχρεωση
    τωρα η γενικοτητα επιδικαζεται υπερ του δυνατου
    επισης αφηνεται να εννοηθει οτι ο ασφαλισμενος ειναι ''εν δυνάμει'' απατεωνας χωρις ομως να εχει την υποχρεωση η ασφαλιστικη να το αποδειξει
    fixed
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #8864
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Προσπαθώ να κατανοήσω την ουσία του όρου περί άμεσης ενημέρωσης, ώστε να καταλάβω γιατί λήφθηκε υπόψη ως κρίσιμος από το δικαστήριο.

    Θα περίμενα να πουν ότι η καθυστέρηση στη δήλωση δεν αλλάζει την τροπή των πραγμάτων, οπότε ο όρος περί άμεσης δήλωσης δεν λαμβάνεται υπόψη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #8865
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Είναι μια δυσκολη εξίσωση προς επίλυση. Το ψάχνει ο κουνιάδος μου για αντικατάσταση του δικού του ταξί
    Δεν έχω εντρυφήσει στο θέμα αλλά νομίζω ότι με τα ελληνικά δεδομένα οι συνθήκες δεν είναι ακόμα ώριμες για πλήρως ηλεκτρικό ταξί (και μάλιστα Tesla). Ίσως αξίζει να κοιτάξει σε υβριδικό με υποστήριξη από εύρωστη αντιπροσωπεία, τα Prius π.χ. φαίνεται να είναι αρκετά δημοφιλή.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF