Σελίδα 594 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 94494544584589590591592593594595596597598599604644 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 8.896 έως 8.910 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #8896
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ωραία βόλτα, μπράβο. Το Μπάφι πράγματι εδώ και 10 χρόνια έχει αλλάξει μορφή και έχει γίνει επιχείρηση μαζικής εστίασης. Είναι μία επιτυχία των επιχειρηματιών, που πέρασαν από 40 κύματα για να το φθάσουν εκεί. Ακόμα κι έτσι, είναι ωραία διέξοδος για να αποκτήσει επαφή κάποιος με το βουνό, να αποδράσει από τη μεγαλούπολη.

    Για τους μυημένους στα βουνά, παραμένει ωραίος προορισμός, μόνο εκτός ημερών αιχμής. Για παράδειγμα, καθημερινές ακόμα και σούρουπο, είναι ωραία ή καλοκαίρι που πάνε λίγοι στα βουνά. Επίσης είναι ωραία φάση να πας Παρασκευή βράδυ, να διανυκτερεύσεις εκεί, να ξυπνήσεις το πρωί στο βουνό και να φύγεις πριν μαζευτεί ο κόσμος. Κυριακές με ωραίο καιρό, αργίες, ειδικά κάτι Πρωτομαγιές, πρέπει να το αποφύγεις. Θα φας ουρά χιλιομέτρων για να φθάσεις και θα εξυπηρετηθείς μετά από ώρες. Είμαστε πολλοί στην Αθήνα, πρέπει να σκέφτεσαι εναλλακτικά τέτοιες μέρες και όχι αυθόρμητα.

    Υπάρχει και το Φλαμπούρι, που πλέον είναι μισθωμένο από τον ίδιο επχειρηματία, πιο ήσυχο.

    Πιο παλιά πήγαινα χειμώνα με χιόνια και βράδυ με τζιπ βέβαια και καθόμουν με τους εθελοντές (υπάρχουν τώρα πια εθελοντές; )και κάποιυς ταξιδιώτες που το είχαν επιλέξει για διανυκτέρευση γύρω από το τζάκι, ωραία ήταν... και τώρα έτσι πιστεύω να είναι αλλά δεν υπάρχει πια το τζιπάκι.

    Το Φλαμπούρι άνοιγε μόνο ΠΣΚ, ανοίγει και καθημερινές τώρα;

  2. #8897
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Να προσέχετε τους καθρέπτες των αυτοκινήτων γιατί μπορεί να σας "βατέψει" κανένας!

    https://www.protothema.gr/greece/art...volise-mihani/

  3. #8898
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Πιο παλιά πήγαινα χειμώνα με χιόνια και βράδυ με τζιπ βέβαια και καθόμουν με τους εθελοντές (υπάρχουν τώρα πια εθελοντές; )και κάποιυς ταξιδιώτες που το είχαν επιλέξει για διανυκτέρευση γύρω από το τζάκι, ωραία ήταν... και τώρα έτσι πιστεύω να είναι αλλά δεν υπάρχει πια το τζιπάκι.

    Το Φλαμπούρι άνοιγε μόνο ΠΣΚ, ανοίγει και καθημερινές τώρα;
    Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει με τη νέα διοίκηση στο Φλαμπούρι, αλλά η ιστοσελίδα γράφει πλέον και για καθημερινές.

    Επισκέπτομαι πολλά χρόνια το βουνό, κυρίως ως πεζοπόρος και ποδηλάτης, οπότε έχω δει την εξέλιξη των καταφυγίων. Πριν από 20 χρόνια το Φλαμπούρι ήταν σχεδόν σε αχρηστία, αλλά το ανέστησε ο προηγούμενος διαχειριστής και του έδωσε ωραία ζωή τα παρασκευοσαββατοκύριακα. Το Μπάφι ανέκαθεν ψιλολειτουργούσε, όμως με το πέρασμα των χρόνων η τρέχουσα διοίκηση κατάφερε να το απογειώσει επιχειρηματικά, με κόστος βέβαια να χαθεί η γλυκιά ηρεμία που παρέχουν άλλα καταφύγια. Δεν ήταν εύκολη η πορεία τους, αλλά είχαν πείσμα και επιμονή. Μέχρι είχε καεί ο πρώτος όροφος από φωτιά που προκάλεσε ηλεκτρικό βραχυκύκλωμα. Έκαναν σταδιακά επενδύσεις και δραστηριότητες και τους βγήκε σε καλό. Απλά αν θες ηρεμία, πρέπει να πηγαίνεις μέρες που δεν πάει ο κόσμος. Εσύ μπορείς και καθημερινές, ώστε να γλιτώνεις την πολυκοσμία του σαββατοκύριακου που αλλοιώνει τον χαρακτήρα του.

    Και με χιόνια είναι καλή φάση, δεν χρειάζεται 4x4. Ανεβαίνεις με το τελεφερίκ μέχρι το καζίνο και πας εύκολα με τα πόδια μετά. Παρεμπιπτόντως, το 2017 νομίζω που είχε ρίξει χιόνι με νότιο άνεμο, ενώ δεν είχε στρώσει χιόνι στο λεκανοπέδιο, στο Φλαμπούρι είχε στρώσει χιόνι ύψους 3 μέτρων. Περπατούσες στο χιόνι και έμπαινες κατευθείαν στον 1ο όροφο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #8899
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Να προσέχετε τους καθρέπτες των αυτοκινήτων γιατί μπορεί να σας "βατέψει" κανένας!

    https://www.protothema.gr/greece/art...volise-mihani/
    Πόσο κουλάδι ήταν πια αυτός ώστε να καταφέρει αυτή να τον ακολουθήσει;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #8900
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πόσο κουλάδι ήταν πια αυτός ώστε να καταφέρει αυτή να τον ακολουθήσει;

    Καλά εσύ πιο πάνω έσβησες βίνδεο με κάγκουρες και τώρα προτρέπεις σε εγκατάλειψη ατυχήματος; Πάρ' τα


    Σε τέτοιες περιπτώσεις σταματάς και αν έγινε ζημιά αποζημιώνεις... για αυτό μάλλον τα πήρε η Εύα και τον βάτεψε.

  6. #8901
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Καλά εσύ πιο πάνω έσβησες βίνδεο με κάγκουρες και τώρα προτρέπεις σε εγκατάλειψη ατυχήματος; Πάρ' τα


    Σε τέτοιες περιπτώσεις σταματάς και αν έγινε ζημιά αποζημιώνεις... για αυτό μάλλον τα πήρε η Εύα και τον βάτεψε.
    Εγώ κατάλαβα ότι επίτηδες της έσπασε τον καθρέφτη.... Αν όχι, πάω πάσο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #8902
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος

    Σε τέτοιες περιπτώσεις σταματάς και αν έγινε ζημιά αποζημιώνεις... για αυτό μάλλον τα πήρε η Εύα και τον βάτεψε.
    Ερώτηση κρίσεως: Γιατί η Εύη δεν πήρε το 100;

  8. #8903
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση κρίσεως: Γιατί η Εύη δεν πήρε το 100;
    Δεν ήξερε το νούμερο
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #8904
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση κρίσεως: Γιατί η Εύη δεν πήρε το 100;
    Αυτό είναι δικό της θέμα, δεν μπορώ να ξέρω... Πάντως εκεί έξω υπάρχουν πολλά νεύρα, ειδικά στην Αθήνα. Ας είμαστε πρώτα εμείς σωστοί και βλέπουμε για τους άλλους.

  10. #8905
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εξ ου, διεγράφησαν τα βίντεο πιο πάνω. Θα παρακαλούσα να αποφεύγετε στον μέλλον να ανεβάζετε παρόμοια βίντεο. Το moto.gr προάγει την σωστή και ασφαλή για όλους μας, οδήγηση.
    Κανένας δεν προτρεψε κανένα να αντιγράψει τον τρόπο οδήγησης. Αν είναι κανονισμός του φόρουμ να μην ανεβάζουμε λινκ παρόμοιων βίντεο οκ.
    Ο καθένας μας πρέπει να σκεφθεί Αν βγαίνει στους δρόμους και είναι ασφαλής. Είτε για τον ίδιο είτε για τους άλλους.
    Σκέψου λοιπόν. Είσαι ασφαλής εσύ προσωπικά?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #8906
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγώ κατάλαβα ότι επίτηδες της έσπασε τον καθρέφτη.... Αν όχι, πάω πάσο
    Αν το είχε κάνει επίτηδες τότε σίγουρα θα σταματούσε για την γνωριμία. Να άλλος ένας λόγος που έπρεπε να σταματήσει.


    Για όσους αγνοούν την φάση (παντοφλιασμένοι) ... Σαββάτο βράδυ μετά το κλείσιμο τον μαγαζιών ξημερώματα σε πολλά σημεία έχει μποτιλιάρισμα.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 12/11/2023 στις 17:02.

  12. #8907
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Δεν ήξερε το νούμερο


  13. #8908
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πόσο κουλάδι ήταν πια αυτός ώστε να καταφέρει αυτή να τον ακολουθήσει;
    Ξέρεις τι αμάξι οδηγεί η βατιδου;;

  14. #8909
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    878
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις....την τρίχα τριχιά; καταλάβατε όλοι για τι πράγμα μιλάμε, πάμε παρακάτω.
    Εγώ πραγματικά δεν κατάλαβα.
    Δεν προέτρεψε κανένας κανέναν να κάνει ότι είδε στο βίντεο.
    Με την ίδια λογική να σβηστούν οι κονσέρβες του motogp γιατί όπως ο κάποτε πιτσιρικάς πλέον μετανιωμένος γιώργος τα έκανε στο δρόμο μπορεί άνετα ένας πιτσιρικάς να ταυτιστεί με τον φετινό ΜΜ και να πάει να σκοτωθεί.

    Και γυρνάς και λες αυτό;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πόσο κουλάδι ήταν πια αυτός ώστε να καταφέρει αυτή να τον ακολουθήσει;
    Τι προάγεις εσύ δηλαδή;
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  15. #8910
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    738
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    .
    Με την ίδια λογική να σβηστούν οι κονσέρβες του motogp γιατί όπως ο κάποτε πιτσιρικάς πλέον μετανιωμένος γιώργος τα έκανε στο δρόμο μπορεί άνετα ένας πιτσιρικάς να ταυτιστεί με τον φετινό ΜΜ και να πάει να σκοτωθεί.
    Δεν αλλάζω γνώμη για αυτό που έγραψα.
    Προσωπικά έχω μετανιώσει για τις καφρίλες που έχω κάνει χωρίς να μου έχει στοιχίσει


    μακάρι ο κάθε νέος να αντιγράψει σωστά
    Να φορέσει εξοπλισμό ασφαλείας να μπει σε περιβάλλον ελεγχόμενο να κάνει τα track days του και όχι να περνάει σφήνα με 250 χιλιόμετρα στον δρόμο......

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF