Σελίδα 598 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 98498548588593594595596597598599600601602603608648 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 8.956 έως 8.970 από 9985

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #8956
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ξέρω οτι δε θα ακουστεί δίκαιο αυτό που θα πώ,
    αλλά μια ομάδα 10-15 τζιποειδή οχημάτων απο 2- 2 1/2 τόνους έκαστο να προσπαθούν να ανέβουν γκρέμια είτε να εισχωρούν σε στενά ποδηλατικά μονοπάτια, σίγουρα συμβάλουν άμεσα στην αλλαγή βιοποικιλότητας τους βουνού.

    και συνήθως όπως συμβαίνει σε τόσα άλλα πράγματα μαζί με τα ξερά αρπάζουν και τα χλωρά..
    ..και ο τζιπας θα σου πει οτι 30-40 μηχανες που αλυχτανε στο βουνο και πετανε πετρες και χωματα, τρομαζουν ολα τα ζωα του βουνου που τρεχουν να κρυφτουν....και δεν θα βγει ακρη ποτε ετσι με το blame game.

    Η ουσια ειναι ο σεβασμος στο τοπιο, στον συνανθρωπο που κανει μια αλλη δραστηριοτητα εκει, ολοι χωρανε. Αν δεν αποφασισουμε μονοι μας να μην ενοχλουμε τους αλλους σε αυτο που κανουν, θα ερει μια μερα η απαγορευση μηχανοκινητων στα βουνα και τα δαση, οπως συμβαινει σε πολλες χωρες της Ευρωπης και τοτε θα ειναι αργα.

  2. #8957
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Καλά ο Τζιπάς για να περάσει θα κόψει και δέντρο , θα ξεβραχώσει κλπ
    Επίσης ένα τζιπ έχει υπερπολλαπλάσιο βάρος με ότι αυτό συνεπάγεται στο αποτύπωμα που αφήνει.
    Περιβαντολογικά, κοινωνικά και πρακτικά να το δεις ποτέ δεν μπορεί να γίνει η σύγκριση μεταξύ εντουράδων και τζιπάτων στα δάση.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #8958
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Εδώ καίγονται εκατοντάδες στρέμματα δάσους τα off road τους πείραξαν.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #8959
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Ας μην μπερδευουμε το ελληνικο of road με αυτα που βλεπουμε στις ερημους, στο Paris -Dakar ή σε βιντεο απο Αμερικη. Οι Ελληνες εκτος δρομου πανε με "κοντα" και ταχυτητες μεχρι 30 χαω γιατι κινδυνευουν να σπασουν ψαλιδια, διαφορικα και να μεινουν για παντα στο βουνο. Τα αυτοκινητα δε που εχουν εργατες, ειναι ψηλωμενα, εχουν μπλοκε και εχουν δυνατοτητες διελευσης απο τα δυσκολα ειναι ενα στα δεκα. Οι περισσοτεροι πανε απο δρομους, χαλασμενους μεν αρκετα αλλα δρομους και πολυ σπανια θα δοκιμασουν να χαραξουν διαδρομη γιατι θελει γνωση, παρεα και αρκετες δυνατοτητες σε καθε οχημα.


    Αντιθετα οι μοτο απο τα 125 διχρονα και πανω σκαβουν ανετα, στους στενους δασικους μπορουν να πανε και με 50+ και στα δυσκολα περνανε πολυ πιο ευκολα απο τζιπ. Λογικο λογω βαρους και διαστασεων. Επισης ενα καλα προετοιμασμενο τζιπ στοιχιζει πολλα λεφτα ενω ενα κατσικι διτροχο, ελαχιστα.

  5. #8960
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Γι' αυτό έβαλα το οτιδήποτε, για να μην το μπερδέψουμε.
    Δεν έχω πρόβλημα με τις βρισιές αλλά το να μου λες "δες το πρόγραμμα τους και ψήφισε" είναι σαν να μου
    λες α γ@@σου η ζωή σου δεν έχει νόημα.
    Εντάξει, λοιπόν... "Βουνά υπάρχουν"

  6. #8961
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Εδώ καίγονται εκατοντάδες στρέμματα δάσους τα off road τους πείραξαν.
    Και ομως,,τους πειραξαν!!!!!!
    Τι εννοω; ΖΗΛΕΥΟΥΝ ΟΙ ΦΛΩΡΟΙ....ζηλευουν οταν βλεπουν μια μηχανη να περναει και να χανεται στους χωματινους τους δρομους κλπ κλπ.
    Αυτοι τρεμουν και στην ιδεα να οδηγησουν μοτο.

  7. #8962
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Εγώ που γουστάρω τα μηχανοκίνητα, στα τετράτροχα είχα ανέκαθεν αδυναμία στα 4x4, και πιστεύω ότι σε δημόσιες εκτάσεις δεν είναι κακή ιδέα να απαγορευτούν όλα έξω από χαραγμένους δρόμους, τι κερδίζω;

    Το θέαμα κάποιου να κάνει ΜΠαντιλίκια με το "Τζηπ" μέσα στο οροπέδιο της Νίδας και οι λαστιχιές/λούκια από είκοσι εντούρο σε αφράτα μονοπάτια δεν είναι κάτι ωραίο για τους υπόλοιπους.

  8. #8963
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Νομίζω πως μπορούμε να ανεχτούμε την αλλοίωση του τοπίου από μοτό, είναι μικρή.
    Τώρα αν είμαι σε μονοπάτι που βλέπω ότι είναι απολαυστικό για όλους και κάνω πιρουέτες, ε είναι μλκ.
    Σεβασμός, διαλλακτικότητα, καλή διάθεση, έλεγχος μέθης απο το γαλακτικό οξύ. Πάμε και μια μέρα με ποδήλατο
    να κυκλοφορήσει το αίμα στα πόδια και να ισορροπήσουν οι αρθρώσεις.

  9. #8964
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    οτι και να γίνει πάνω σε αυτό απο το κράτος - νόμοθεσία - αστυνόμευση δε θα έχει δίκαιη κατάληξη για κανέναν, ίσως ακόμη και για τους πεζούς.

    πρόληψη και γνωση είναι το θέμα.

    τυχαία ιδέα: να εφαρμοζόταν π.χ. οτι μηχανοκίνητα (και ποδήλατα μέσα) πρέπει να πάρουν έγκριση χρήσης κατόπιν εκπαιδευτικής ημερίδας που θα ξεκινούσαν τα δασαρχεία σε υπαίθριο χώρο της περιοχής, αργία, με όλους τους ενδιαφερόμενους.
    Με θέμα την ελάχιστη δυνατή επιβάρυνση μας στο οικοσύστημα, την αγάπη για το βουνό, την πρόληψη και αποφυγή δημόσιων κινδύνων.
    Θα λαμβάνεις ένα ντοκουμέντο οτι έλαβες γνωση και είσαι σύμφωνος με διετή ισχύ.

    Είναι πράγματα που τα κάνουν ήδη οι συνειδητοποιημένοι στα βουνά, έτσι αναβαθμίζεις και αυτούς που πάνε λίγο (εώς πολύ) χύμα.
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #8965
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα
    έλεγα να το βάλω στα οφ τοπικ αλλά μάλλον ταιριάζει καλύτερα σε κουβέντα καφενείου

    κόλλησα με μια φωτογραφία που μου έστειλε η γυναίκα μου σχολιάζοντας αρνητικά όχι τους εντουράδες(της τα έχω κάνει τσουρέκια ) αλλά το μίσος που υπάρχει γύρω μας....

    στο βουνό συναντάω πολύ συχνά περιπατητές ,ανθρώπους που έχουν βγάλει βόλτα τον σκύλο τους,με ποδήλατα κλπ κλπ
    πάντα κόβω τελείως μόλις τους δω από απόσταση και ανοίγω όταν έχω απομακρυνθεί
    χαιρετάω και τους χαμογελώ (που να το δουν θα πεις ρε βλήμα αφού φοράς κράνος )
    Πάντα μου ανταποδίδουν τον χαιρετισμό και τις περισσότερες φορές με χαμόγελο

    όλοι έχουμε δικαίωμα στο βουνό και μπορεί να υπάρχει συνύπαρξη αν σεβόμαστε και σκεφτόμαστε τον άλλον
    είναι κρίμα μια λάθος συμπεριφορά μια μικρής μερίδας του χώρου να στιγματίζει τους υπόλοιπους

    υγ αφορμή για κουβέντα

    Χωρίς να είμαι εντουράς (και πιθανότατα δε θα γίνω ποτέ) θεωρώ την εικόνα αυτή απαράδεκτη που όπως σωστά είπες μόνο το μίσος θρέφει.

    Η πραγματικότητα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι απλή. Δεν εκφράζει το σύνολο των πεζοπόρων κάτι που έγραψε ένας ηλίθιος όπως δεν εκφράζουν το σύνολο των εντουράδων μερικοί ηλίθιοι εντουράδες που ενδεχομένως να προκαλούν (αν ισχύει και αυτό γιατί όσες φορές έχω πάει τόσο στον Υμηττό όσο και στην Πάρνηθα δε διέκρινα κάτι περίεργο).

    Όλοι αυτοί που συμπεριφέρονται έτσι είναι οι μεγαλύτερες κότες λυράτες. Πάντα αυτά θα τα γράφουν στα κρυφά και στο σκοτάδι, εκ του ασφαλούς ή με καμιά 20αριά φίλους παρέα ώστε να νιώθουν ασφαλείς.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #8966
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Κατεβαινα περπατητός την κηφισίας σημερα αργα το απόγευμα και πρόσεξα τη νέα κάμερα για τη λεωφορειολωρίδα απέναντι από την αμερικάνικη πρεσβεία (άνοδος). Πρόσεξα ενα υποψήφιο για φωτογραφία αμαξι που περίμενε στο κοκκινο λίγο πιο πριν, ετοιμο στημένο για το κλικ, οπότε σταθηκα λίγο να δω αν θα αναψει το φλας. Ωρα 20.30 περιπου.
    Φυσικά το αμαξι πέρασε κανονικά από τον λεωφορειοδρομο, φλας ομως τίποτα. Πέρασε κι άλλος, κι άλλος, κι άλλος, δεν αστραψε ποτέ.

    Δουλευουν τελικά; Που ειδατε εσεις να αστραφτουν;

  12. #8967
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Κατεβαινα περπατητός την κηφισίας σημερα αργα το απόγευμα και πρόσεξα τη νέα κάμερα για τη λεωφορειολωρίδα απέναντι από την αμερικάνικη πρεσβεία (άνοδος). Πρόσεξα ενα υποψήφιο για φωτογραφία αμαξι που περίμενε στο κοκκινο λίγο πιο πριν, ετοιμο στημένο για το κλικ, οπότε σταθηκα λίγο να δω αν θα αναψει το φλας. Ωρα 20.30 περιπου.
    Φυσικά το αμαξι πέρασε κανονικά από τον λεωφορειοδρομο, φλας ομως τίποτα. Πέρασε κι άλλος, κι άλλος, κι άλλος, δεν αστραψε ποτέ.

    Δουλευουν τελικά; Που ειδατε εσεις να αστραφτουν;
    εχουν φλογοκρυπτη.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #8968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Κατεβαινα περπατητός την κηφισίας σημερα αργα το απόγευμα και πρόσεξα τη νέα κάμερα για τη λεωφορειολωρίδα απέναντι από την αμερικάνικη πρεσβεία (άνοδος). Πρόσεξα ενα υποψήφιο για φωτογραφία αμαξι που περίμενε στο κοκκινο λίγο πιο πριν, ετοιμο στημένο για το κλικ, οπότε σταθηκα λίγο να δω αν θα αναψει το φλας. Ωρα 20.30 περιπου.
    Φυσικά το αμαξι πέρασε κανονικά από τον λεωφορειοδρομο, φλας ομως τίποτα. Πέρασε κι άλλος, κι άλλος, κι άλλος, δεν αστραψε ποτέ.

    Δουλευουν τελικά; Που ειδατε εσεις να αστραφτουν;
    Οι κάμερες από όσο γνωρίζω λειτουργούν με αποθηκευτικό μέσο (σκληρό, κάρτα μνήμης κ.ο.κ.) το οποίο όταν γεμίσει, σταματάει να τραβάει φωτό. Το πιθανότερο είναι, επειδή οι ελληναράδες είμαστε μεγάλα γίδια, μέχρι να τις πάρουμε χαμπάρι, να έβγαζαν καμία 200ρια λήψεις την ημέρα. Γέμισαν λοιπόν, και μέχρι να παεί κάποιος να κάνει μεταφορά δεδομένων, να μην μπορούν να τραβήξουν άλλες φωτογραφίες.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  14. #8969
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    200 την ημέρα; Λίγες λες.
    Καμιά δεκαριά αυτοκίνητα μέτρησα εγω που δεν έκατσα ουτε 5 λεπτά. 200 θα περνάνε σε μια ώρα (ειδικά σε ώρα αιχμής).

  15. #8970
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δεν είναι συνδεδεμένες σε κάποιο δίκτυο; Πηγαίνει ο υπάλληλος με το στικάκι να πάρει τα δεδομένα και να τα πάει στο κέντρο διαχείρισης;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF