Σελίδα 616 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 116516566606611612613614615616617618619620621626 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 9.226 έως 9.240 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #9226
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.074
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ουτε ο Γιακουμπ δεν ειχε τοση αναμονη...ελεος ρε φιλε.
    Ζήτηση υπηρεσιων λέγεται.Αν δεν γουστάρει κάποιος πάει αλλού.Υπαρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.

  2. #9227
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    ΟΧΙ δεν ειναι γύφτοι αυτοί που το εχουν

    Είπα εγώ κάπου για γύφτους.....;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #9228
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τέτοιες πρακτικές δείχνουν συνήθως συνεσταλμένο επιχειρηματία. Άλλοι διαχειρίζονται την αύξηση της πελατείας, είτε με αύξηση τιμών, είτε με μεγέθυνση της εταιρείας. Αυτός προτίμησε να συνεχίσει την καλή δουλειά, χωρίς να ρισκάρει. Γενικά καλή πρακτική, δείχνει ότι δεν είναι άπληστος.

    Με την αύξηση τιμών κινδυνεύεις να χάσεις πολλούς πελάτες αν ξαφνικά σου βγει η φήμη του ακριβού, ενώ με την επέκταση της εταιρείας δημιουργείς ανελαστικά έξοδα και διακυβεύεις την ποιότητα με το νέο προσωπικό. Πιο μεγάλος κίνδυνος η δεύτερη περίπτωση, αλλά αποτελεί και το επιχειρηματικό ρίσκο που σε οδηγεί είτε στην απογείωση, είτε στην προσγείωση, ανάλογα με τις μακροοικονομικές συγκυρίες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #9229
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    το γράφω μπάς κ ενδιαφέρει κάποιον...πολυ ωραία μποτάκια για μοτο -ακριβά καλα κράνη - μπουφάν δερμάτινα για μοτο με προστατευτικά στους ωμους αγκώνες κλπ - επίσης ολόσωμες αγωνιστικές φορμες δερμάτινες ,σε πολυ καλές τιμές ,σχεδόν ολα ειναι μεταχειρισμένα αλλα σε πολυ καλή κατάσταση εχει κάθε σαββατοκύριακο στο παζάρι στον ελαιώνα (ειναι στο σκεπαστό κτίριο απέναντι απο τον σταθμό )
    Απέναντι από το σταθμό είναι το αμαξοστάσιο του Δήμου Αθηναίων, μήπως στην Αγίας Άννης στο παζάρι των ρακοσυλλεκτών?

  5. #9230
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τέτοιες πρακτικές δείχνουν συνήθως συνεσταλμένο επιχειρηματία. Άλλοι διαχειρίζονται την αύξηση της πελατείας, είτε με αύξηση τιμών, είτε με μεγέθυνση της εταιρείας. Αυτός προτίμησε να συνεχίσει την καλή δουλειά, χωρίς να ρισκάρει. Γενικά καλή πρακτική, δείχνει ότι δεν είναι άπληστος.

    Με την αύξηση τιμών κινδυνεύεις να χάσεις πολλούς πελάτες αν ξαφνικά σου βγει η φήμη του ακριβού, ενώ με την επέκταση της εταιρείας δημιουργείς ανελαστικά έξοδα και διακυβεύεις την ποιότητα με το νέο προσωπικό. Πιο μεγάλος κίνδυνος η δεύτερη περίπτωση, αλλά αποτελεί και το επιχειρηματικό ρίσκο που σε οδηγεί είτε στην απογείωση, είτε στην προσγείωση, ανάλογα με τις μακροοικονομικές συγκυρίες.
    Προσωπικά νομίζω οτι ο κόσμος γέμισε με σαπάκια με σκισμένες σέλες και οι άνθρωποι δεν προλαβαίνουν να επισκευάζουν.

  6. #9231
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά νομίζω οτι ο κόσμος γέμισε με σαπάκια με σκισμένες σέλες και οι άνθρωποι δεν προλαβαίνουν να επισκευάζουν.
    Πιθανώς. Ίσως κάνουν και καλή δουλειά.

    Είχαμε συζητήσει και σε άλλο νήμα, ότι σε χώρες με χαμηλό μέσο όρο αποδοχών, ανθούν επαγγέλματα που σχετίζονται με επισκευές. Στις πιο πλούσιες χώρες οι επισκευές σπανίζουν, αφενός επειδή ο κόσμος έχει χρήματα για να αντικαθιστά φθαρμένα προϊόντα με καινούρια, αφετέρου διότι το κόστος επισκευής είναι υψηλό, αφού σχετίζεται με τις υψηλές αποδοχές των επαγγελματιών σε εκείνη τη χώρα. Φίλος που ζούσε στην Ολλανδία μού έλεγε ότι είναι τόσο ακριβή η εργατοώρα των συνεργείων, που σχεδόν σε συμφέρει να παίρνεις στα 5 χρόνια καινούριο αμάξι, παρά να συντηρείς το παλιό σου. Συνυπολογίζεις και τον χρόνο που χάνεις στο συνεργείο και καταλήγεις ότι είναι προτιμότερο να αλλάζεις συχνά αμάξι.

    Έχετε δει πόσα καταστήματα μεταποίησης και επιδιόρθωσης ρούχων, καθώς και υποδημάτων έχουν ανοίξει στην Ελλάδα τα τελευταία 15 χρόνια; Πιο πριν το επάγγελμα του τσαγκάρη και της μοδίστρας έτειναν να εκλείψουν.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 10/01/2024 στις 19:04.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #9232
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά νομίζω οτι ο κόσμος γέμισε με σαπάκια με σκισμένες σέλες και οι άνθρωποι δεν προλαβαίνουν να επισκευάζουν.
    Ή ο κώλος του έλληνα είναι καλομαθημένος να κάθεται στα μαλακά!

  8. #9233
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Απέναντι από το σταθμό είναι το αμαξοστάσιο του Δήμου Αθηναίων, μήπως στην Αγίας Άννης στο παζάρι των ρακοσυλλεκτών?
    απέναντι απο σταθμό ελαιώνα ειναι το κυρίως μενού αλλά κ ακριβώς εξω απο την σκάλα του μετρό ελαιώνα στήνουν κουβέρτες -σεντόνια κλπ κ πάνω την πραμάτεια τους ...,και εκεί παζάρι ρακοσυλλεκτών ειναι κ μάλιστα τεράστιο ,και αγία αννης εχει αλλα εγω πηγαίνω στον ελαιώνα ,με βολεύει πιο πολύ κ φυσικά παω με το μετρό για να εχω το κεφάλι μου ησυχο χωρίς να εχω αγχος για την μοτο ...θέλει βέβαια τεράστια προσοχή που αφήνεις την μοτο σου η το αυτοκίνητό σου ...σε φίλο μου γιατρό σε νοσοκομείο στα νότια προάστια ...με ιχ bmw δεκαετίας του ξήλωσαν τον καταλύτη κυριακή 11-2 το μεσημέρι σχετικά πρόσφατα ,το ειχε αφήσει λίγο μακρυά 300μέτρα περίπου σε ενα στενάκι γιατι δεν ευρισκε κοντά parking ...υπήρχαν φυσικά κ αλλα ιχ εκεί αλλα προτίμησαν το δικό του ...
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 10/01/2024 στις 23:26.

  9. #9234
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το παλιο παζαρι σχιστου δεν ειναι? κλεμμενα ειναι ολα τα καινουργια -με ελαχιστες εξαιρεσεις- απο τριτες χωρες συνηθως. πολλα ειναι απο λιμανια και τελωνεια. επισης αρκετοι εχουν βρει κλεμμενα δικα τους εκει. μαλιστα το γνωριζει η αστυνομία αλλα κλασσικα δεν κανει τιποτα.
    θυμάμαι στο σχιστό ηταν ενας τύπος κ πούλαγε σήματα ,σαν να μην συμβαίνει τίποτα απο μάρκες αυτοκινήτων (mercedes -alfa romeo-bmw-toyota -nissan -fiat -jaguar -porsche κλπ κλπ που τα ειχε βέβαια κλέψει...τα ειχε μέσα σε 2 μεγάλες τεράστιες μαύρες σακούλες ...θα ηταν σίγουρα πάνω απο 200-250 σήματα ...και ανάλογα με την μάρκα του αμαξιού πχ mercedes -porsche-jaguar σε κοπάναγε αναλόγως ....
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 10/01/2024 στις 23:19.

  10. #9235
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    ....με ιχ bmw δεκαετίας του ξήλωσαν τον καταλύτη κυριακή 11-2 το μεσημέρι σχετικά πρόσφατα ,το ειχε αφήσει λίγο μακρυά 300μέτρα περίπου σε ενα στενάκι γιατι δεν ευρισκε κοντά parking ...υπήρχαν φυσικά κ αλλα ιχ εκεί αλλα προτίμησαν το δικό του ...
    Το προτίμησαν γιατί 90 ευρώ πωλείται ο γνήσιος καταλύτης από BMW σε εταιρείες ανακύκλωσης
    χωρίς πολλά-πολλά λόγω των ευγενών μετάλων που περιέχει. Ο ημιτασιόν μόνο γιά παλιοσίδερα
    για λίγα ευρώ, οπότε δεν αξίζει να κλαπεί.....
    Παθών και μαθών πρίν από κάνα χρόνο.....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  11. #9236
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    660
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    το γράφω μπάς κ ενδιαφέρει κάποιον...πολυ ωραία μποτάκια για μοτο -ακριβά καλα κράνη - μπουφάν δερμάτινα για μοτο με προστατευτικά στους ωμους αγκώνες κλπ - επίσης ολόσωμες αγωνιστικές φορμες δερμάτινες ,σε πολυ καλές τιμές ,σχεδόν ολα ειναι μεταχειρισμένα αλλα σε πολυ καλή κατάσταση εχει κάθε σαββατοκύριακο στο παζάρι στον ελαιώνα (ειναι στο σκεπαστό κτίριο απέναντι απο τον σταθμό )
    Χμμμ και ψάχνω για μποτάκια σε καλή τιμή , δεν εχω πάει ποτέ , αξίζει να το επισκεφτώ δηλαδή;;
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  12. #9237
    Ptna το καναμε το νημα

  13. #9238
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Έχω φτιάξει τρεις εκεί και δεν θα τον άλλαζα εύκολα. Ανα περιόδους από ότι μου έλεγε, έχει μεγάλη λίστα αναμονής. Συνήθως το πρώτο τετράμηνο του έτους έχει πολύ πιο συντομους χρόνους παράδοσης.

  14. #9239
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Το προτίμησαν γιατί 90 ευρώ πωλείται ο γνήσιος καταλύτης από BMW σε εταιρείες ανακύκλωσης
    χωρίς πολλά-πολλά λόγω των ευγενών μετάλων που περιέχει. Ο ημιτασιόν μόνο γιά παλιοσίδερα
    για λίγα ευρώ, οπότε δεν αξίζει να κλαπεί.....
    Παθών και μαθών πρίν από κάνα χρόνο.....
    το πήγε στην bmw κ πλήρωσε γυρω στα 700+ευρώ ,για καινούργιο καταλύτη γιατι του ειπαν οτι ξήλωσαν κ αισθητήρες που ειχε επάνω (ευτυχώς τα πλήρωσε η ασφάλειά του ...)

  15. #9240
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Χμμμ και ψάχνω για μποτάκια σε καλή τιμή , δεν εχω πάει ποτέ , αξίζει να το επισκεφτώ δηλαδή;;
    λογικά θα βρείς ,ειχα παει πριν 2 κυριακές κ ειχε πολλά τεμάχια ,ο τύπος που τα πουλάει ειναι στο σκεπαστό κτίριο που γίνεται το παζάρι (ενα ειναι το σκεπαστό κ εχει 2 πόρτες η μια ειναι η κεντρική η αλλη ειναι μικρή κ στο πλάι -δίπλα στη μικρή πόρτα ειναι ο τύπος αυτός ) το υπόλοιπο παζάρι ειναι στο δρόμο σε 4-5 διαφορετικά σημεία ) ορεξη για περπάτημα κ χρόνο μονο να εχεις ,μαζεύεται παρα παρα πολυς κόσμος ,ειδικά την κυριακή κ αν εχει καλό καιρό γίνεται χαμός ,οπότε θέλει πολυ πολυ πολυ ΜΕΓΑΛΗ προσοχή σε κινητό κ πορτοφόλι λόγω τεράστιου συνωστισμού και υπάρχουν κ πολλοί μακρυχέρηδες ...(προσωπικά φοράω κ μάσκα για covid στο πρόσωπο για σιγουριά ...) (στο μέρος εκεί θα γίνει το νέο γήπεδο του παναθηναικού ),και ειμαι σιγουρος αν πας για πρώτη φορά θα κολλήσεις κ θα ξαναπάς πολλές πολλές φορές ,μπορεί να βρείς εκεί τα πάντα μετα/να απο ραδιόφωνα παλιά με λάμπες μέχρι πχ βατραχοπέδιλα -ψαροντούφεκα -πλυντήρια-ψυγεία -tv -στερεοφωνικά -πικάπ-δίσκους μουσικής -κατσαρόλες-χύτρες-κρεβάτια -τηγάνια- ρούχα -παπούτσια -ποδήλατα μικρά κ μεγάλα -ζαντολάστιχα για ιχ --εργαλεία - κλπ κλπ κλπ ,μιλάμε για πολυ ωραία φάση ειδικά αν εισαι σε κάτι συλλέκτης (πχ οπως εγω σε παλιά ραδιόφωνα) θα κολλήσεις...κ θα πηγαίνεις συνέχεια
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 11/01/2024 στις 22:41.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF