Σελίδα 623 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 123523573613618619620621622623624625626627628633 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 9.331 έως 9.345 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #9331
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    743
    Ζελατίνα?
    Κόλα στιγμής και συρματακια από συνδετήρα φτιαγμένο 8 με ένα μικρό μυτοτσιμπιδο
    Με κολλητήρι αφού ακουμπήσεις το σύρμα σε σχήμα 8 ή ζικ ζακ το ακουμπάς πάνω του και όπως ζεσταίνεται μπαίνει μέσα στο πλαστικό .....περίμενε να βυθιστεί όλο και μετά με το κολλητήρι χαϊδεύεις από πάνω και το σφραγίζει χωρίς να προεξέχει τίποτα
    Βάλε σε 3 σημεία

    Εύκολο και ανθεκτικό
    Θέλει να κολλήσεις σωστά την ζελατίνα στην αρχή με κόλα
    Τελευταία τροποποίηση από george.S; 23/01/2024 στις 15:32.

  2. #9332
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.374
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Ζελατίνα?
    Κόλα στιγμής και συρματακια από συνδετήρα φτιαγμένο 8 με ένα μικρό μυτοτσιμπιδο
    Με κολλητήρι αφού ακουμπήσεις το σύρμα σε σχήμα 8 ή ζικ ζακ το ακουμπάς πάνω του και όπως ζεσταίνεται μπαίνει μέσα στο πλαστικό .....περίμενε να βυθιστεί όλο και μετά με το κολλητήρι χαϊδεύεις από πάνω και το σφραγίζει χωρίς να προεξέχει τίποτα
    Βάλε σε 3 σημεία

    Εύκολο και ανθεκτικό
    Θέλει να κολλήσεις σωστά την ζελατίνα στην αρχή με κόλα
    Ναι ζελατίνα, πολύ καλή ιδέα να μπει και έξτρα στήριξη πέρα από την κόλλα!

    Το καλό είναι ότι θέλει αρκετή πίεση για να κουμπώσει αλλά μετά κινείται ελεύθερα, οπότε αν "θηλυκώσει" σωστά τον Ιούνιο θα ξαναβγεί τον Οκτώβριο.

    Τι κόλλα θα πρότεινες, στιγμής ή κάτι πιο εξειδικευμένο;

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση

  3. #9333
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Έγινε η ζημιά δυστυχώς κατά τη μεταφορά στη λάθος εποχή

    Συνημμένο 450034

    Ξέρει κανείς κανέναν μαγικό ζωμό μήπως και τη σώσουμε;
    Δες κι αυτό το κολλητήρι πλαστικών. Στην θήκη έχει τα συρματάκια που θα χρειαστείς και μετά θα σου μείνει κιόλας.. Δεν έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο, αν κάποιος το χει δουλέψει, να μας πει..
    Πικρή μπύρα, γλυκιά ζωή..

  4. #9334
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    743
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Δες κι αυτό το κολλητήρι πλαστικών. Στην θήκη έχει τα συρματάκια που θα χρειαστείς και μετά θα σου μείνει κιόλας.. Δεν έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο, αν κάποιος το χει δουλέψει, να μας πει..
    αυτό είναι το ιδανικό

    μια χαρά τσιμέντο θα γίνει έχω φτιάξει από φτερό μηχανής ,πόρτα πλυντηρίου ,τα γυαλιά του γιου μου κλπ κλπ
    κυανοακρυλικη καλής μάρκας(πρόσεξε πως θα την κρατάς όταν το κολλάς ώστε αν τρέξει κόλλα να πάει προς την μεριά που κουμπώνει και όχι προς το πεδίο/επιφάνεια που βλέπεις)

  5. #9335
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.150
    Εντελώς συμπτωματικά έχω κι εγώ ένα παρόμοιο σπάσιμο σε ζελατίνα με τη διαφορά ότι εμένα είναι σαν κρίκος αυτό το κομάτι που πιάνει επάνω στο κράνος.
    Δυστηχώς το σημείο είναι αρκετά λεπτό, δεν ξέρω αν θα φτουρήσει κόλλα και σκέφτηκα να κάνω 2 τρύπες εκατέρωθεν και να σφίξω συρματακι σε σχήμα Π (σαν συραπτικό).

  6. #9336
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.374
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Δες κι αυτό το κολλητήρι πλαστικών. Στην θήκη έχει τα συρματάκια που θα χρειαστείς και μετά θα σου μείνει κιόλας.. Δεν έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο, αν κάποιος το χει δουλέψει, να μας πει..
    Έλα ρε, plastic welder!

    Τώρα με τσιγκλάς να το δοκιμάσω αλλά επειδή έχω ήδη κόλλα πρόχειρη και κολλητήρι ξεχασμένο σε κάποιο συρτάρι θα προσπαθήσω την DIY προσέγγιση

  7. #9337
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.374
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    αυτό είναι το ιδανικό

    μια χαρά τσιμέντο θα γίνει έχω φτιάξει από φτερό μηχανής ,πόρτα πλυντηρίου ,τα γυαλιά του γιου μου κλπ κλπ
    κυανοακρυλικη καλής μάρκας(πρόσεξε πως θα την κρατάς όταν το κολλάς ώστε αν τρέξει κόλλα να πάει προς την μεριά που κουμπώνει και όχι προς το πεδίο/επιφάνεια που βλέπεις)
    Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες, ελπίζω να το πετύχω!

  8. #9338
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    822
    Παντελή κάτι παρόμοιο με αυτό που λέει ο @ george.S κάνω για να κολλάω τα σπασμένα πλαστικά από το εντουράκι.
    Αντι για κόλλα χρησιμοποιώ λιωμένο πλαστικό ίδιου τύπου.
    Δουλεύει, αλλά σε νέο ενδεχόμενο ζόρι θα ξανά σπάσει σε εκείνο το σημείο.

    Το plastic welder κάνει πιο συμμαζεμένη δουλειά και έχω δει να το χρησιμοποιούν, εντουράδες με καλά αποτελέσματα.
    Αυτά τα πλαστικά όμως έχουν μια ελαστικότητα (PP5), δεν ξέρω πως είναι το δικό σου.

    Κάτι παρόμοιο με αυτό που λέει @ motojojo, το έκανα σε χούφτες και βαστάνε ακόμα.
    Δυο μικρές τρυπούλες, περνάω συρματάκι (Π σαν συνδετήρας) και το στρίβω στην πίσω μεριά.
    It ain't pretty though.
    Oldfarts never die

  9. #9339
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.374
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Παντελή κάτι παρόμοιο με αυτό που λέει ο @ george.S κάνω για να κολλάω τα σπασμένα πλαστικά από το εντουράκι.
    Αντι για κόλλα χρησιμοποιώ λιωμένο πλαστικό ίδιου τύπου.
    Δουλεύει, αλλά σε νέο ενδεχόμενο ζόρι θα ξανά σπάσει σε εκείνο το σημείο.

    Το plastic welder κάνει πιο συμμαζεμένη δουλειά και έχω δει να το χρησιμοποιούν, εντουράδες με καλά αποτελέσματα.
    Αυτά τα πλαστικά όμως έχουν μια ελαστικότητα (PP5), δεν ξέρω πως είναι το δικό σου.

    Κάτι παρόμοιο με αυτό που λέει @ motojojo, το έκανα σε χούφτες και βαστάνε ακόμα.
    Δυο μικρές τρυπούλες, περνάω συρματάκι (Π σαν συνδετήρας) και το στρίβω στην πίσω μεριά.
    It ain't pretty though.
    Να είσαι καλά Κώστα, το σημείο του σπασίματος δεν φαίνεται καν οπότε δεν με ενδιαφέρει πολύ το αισθητικό του θέματος αλλά πρέπει να κάνω καλή δουλειά για να μην εξέχει τίποτα που να εμποδίζει την ομαλή κίνηση της ζελατίνας.

  10. #9340
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.002
    Δεν είναι μόνο η ομαλή κίνηση της ζελατίνας που πρέπει να σε απασχολεί.

    Αν δέσει στραβά, τότε η ζελατίνα δεν θα εφάπτεται στο λάστιχο του κράνους και θα μπάζει αέρα.

  11. #9341
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.374
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι μόνο η ομαλή κίνηση της ζελατίνας που πρέπει να σε απασχολεί.

    Αν δέσει στραβά, τότε η ζελατίνα δεν θα εφάπτεται στο λάστιχο του κράνους και θα μπάζει αέρα.
    Πιθανότητα αλλά είναι τέτοια η φύση του μηχανισμού (κουμπωτός) που αν κλειδώσει με τη μία χωρίς να σπάσει έρχεται στα ίσα από μόνη της, το μεγάλο στοίχημα δηλαδή είναι στην αρχική τοποθέτηση.

    Αν δεν τα καταφέρω πάντως θα αγοράσω καινούρια γιατί είναι εξαιρετική, φοβερή πυκνότητα και εφαρμογή, άλλη αίσθηση - τα γράφω γιατί ποτέ δεν μου άρεσαν οι φιμέ!

  12. #9342
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    520
    Παντελή κόλλα στιγμής και σόδα ή καρβουνόσκονη μιας που είναι μαύρο απλά πρώτα θα πάρεις μία λίμα και τα δύο κομμάτια στο σημείο που εφάπτονται θα τα ξύσεις να σχηματίσουν "ν" ώστε η κόλλα να πιάσει σε αρκετή επιφάνια μη σε αγχώσει ο όγκος που θα διμιουργηθεί μετά μπορείς να το λιάνεις όχι αρκετά να αφήσεις υλικό.Επείσεις για μεγαλύτερη αντοχή πάρε συνδετήρα κάψτον στο γκαζάκι να ζεσταθεί καλά και ένωσε τα κομμάτια όπως θα έκανες με το κολλητήρι πιο πάνω απλά χωρίς το κολλητήρι.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  13. #9343

  14. #9344
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ανακοίνωσε η Αστυνομία ότι από αύριο το βράδυ είναι υποχρεωτικό να βρίσκονται στα οχήματα που κινούνται στον Νομό Αττικής αντιολισθητικές αλυσίδες και ο οδηγός να γνωρίζει την τοποθέτησή τους.


    Επιπλέον, με Απόφαση του Διευθυντή Τροχαίας Αττικής από την 22.00΄ώρα αύριο Δευτέρα 29-01-2024 τα αυτοκίνητα όλων των κατηγοριών οφείλουν να είναι εφοδιασμένα με αντιολισθητικές αλυσίδες ή άλλα ανάλογα αντιολισθητικά μέσα, εφόσον τα οχήματα αυτά δεν φέρουν ειδικά ελαστικά κατά την κυκλοφορία τους στο σύνολο του οδικού δικτύου του Ν. Αττικής.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #9345
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.150
    Επιβάλλεται να γνωρίζουν τον τρόπο τοποθέτησης και λειτουργίας των αντιολισθητικών μέσων που φέρουν

    Δηλαδή αυτό τωρα πως θα το επιβεβαιώνουν; Θα σε βαζουν ασκησουλα επιτόπου;


    Εν τω μεταξύ (για μια ακόμα φορά) δεν θα συμβεί τίποτα...

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF