Σελίδα 647 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 147547597637642643644645646647648649650651652657 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 9.691 έως 9.705 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #9691
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.528
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Να μου έλεγες πως τα συγκρίνατε στην πίστα βλεπωντας τις διαφορές στα δέκατα να πω οκ,εσεις συγκρίνατε και τεχνικά χαρακτηριστικά στα manual. Τρελό κέφι.
    Από ότι είπες τουλάχιστον. Αν Κάνατε και κάτι άλλο δεν μας λες.
    μωρε.....
    μπροστα ησουν;

  2. #9692
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.528
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ο βασικός λόγος που ξεκίνησαν να πουλάνε τα suv ήταν το ύψος. Ο οδηγός κάθεται ψηλά, έχει καλύτερη εποπτεία του χώρου και του δίνει την (ψευδ)αίσθηση μεγαλύτερης ασφάλειας. Κανείς δεν νοιώθει πλέον άνετα να κάθεται χαμηλά παρόλο που δίνει καλύτερη αίσθηση του δρόμου και της δυναμικής του οχήματος.

    Αργότερα μπήκε στο παιχνίδι και η κακή κατάσταση των ελληνικών δρόμων. Κι εδώ δεν υπάρχει κατι το μεμπτό, όντως οι ελληνικοί δρόμοι είναι τραγικοί.

    Αυτό στην Ελλάδα, γιατί στην υπόλοιπη ευρώπη δεν ισχύει το ίδιο. Οπότε γυρνάμε πάλι στο μεγαλύτερο ύψος οδηγησης.

    Το μεγαλύτερο υψος από το έδαφος δίνει επίσης το πλεονέκτημα να κινηθείς και σε πιο κακοτράχαλους δρόμους. Άλλος γιατί θέλει να πηγαινει στην αγαπημένη του παραλία χωρίς να σπάει το αμαξι, αλλος γιατί εχει χωματόδρομο μέχρι το εξοχικό του κλπ. Γενικά κακοί δρόμοι που δεν απαιτούν σκληροτράχηλο offroad, ουτε καν τετρακίνηση. Οπότε λογικό να πήγε προς τα εκει η αγορά.

    Οι χώροι όμως είναι ένας μύθος τελικά. Δεν είναι απαραίτητα πιο ευρυχωρα τα suv. Να μην κρίνουμε από τα landcruiser που αναφέρθηκαν, αυτα είναι εκτός ελληνικής πραγματικότητας (ευρωπαικής κιολας) από πολλές αποψεις. Έχω ακούσει από πολλους οικογενειαρχες που πήγαιναν να δουν καποιο σουβοειδές και έφευγαν απογοητευμένοι από τους χώρους. Είτε στενό πισω κάθισμα είτε μικρός χώρος αποσκευών. Γενικά δεν ειναι ο κανόνας suv=ευρυχωρία.

    Έτσι όπως έχει εξελιχθεί η κατηγορία δεν είναι και τόσο σαφές αν πρόκειται για ψηλωμένα χατσμπακ ή χαμηλωμένα τζιπ. Σίγουρα πρόκειται για ένα μπαστάρδεμα των δύο τυπων αμαξωμάτων.
    Μεγάλο υψος αμαξώματος, αλλά όχι τόσο ψηλά από το έδαφος με ανυπαρκτες γωνίες προσέγγισης και διαφυγης, μεγάλες ζάντες με χαμηλοπρόφιλα ασφάλτινα ελαστικά και ασφάλτινες αναρτήσεις, το λες......έναν αχταρμά με λίγο απ'όλα! Προκύπτει τελικά ένα μετριο αποτέλεσμα που κάνει τα πάντα μέτρια, αλλά τα κάνει. Μέτρια συμπεριφορά τόσο στην άσφαλτο όσο και στο χώμα, με τους αντίστοιχους περιορισμούς σε κάθε τερέν.

    Εν κατακλείδι δεν τα καταδικάζω, καταλαβαίνω ότι καλύπτουν κάποιες ανάγκες, ακόμα και αν το αυξημένο ύψος οδήγησης και η ευκολία του μπες-βγες σαν τέτοιες λογίζονται. Με ενοχλεί όμως που όλο αυτό γίνεται σε βάρος των σωστων offroader αλλά εδω δεν φταίει μόνο η τάση της αγοράς δυστηχώς.


    Οι πλέον άκυρες εκδόσεις χωρίς λόγο υπαρξης που φτιάχτηκαν αποκλειστικά με γνώμονα την ματαιοδοξία και έθιξε πολύ σωστά ο δοκτορτζονης είναι οι γρήγορες εκδόσεις. Εκδόσεις που προσπαθούν να μοιάσουν σουπερκαρς, με ασύληπτες επιδόσεις που κανείς δεν αντιλαμβάνεται πως θα συμπεριφέρεται όλος αυτός ο όγκος των δυομιση-τριών τόνων σε απαγορευμένες ταχύτητες. Δεν μιλάω για τη σπατάλη πόρων και το τι καίνε αυτοι οι γίγαντες, στις αγορές που προορίζονται δεν παίζουν κανένα ρόλο.

    Δεν έχω μπει ποτέ σε κάτι τέτοιο, προφανώς και είναι σταθερότατα στα 200χαω και αυτο οφείλεται κυρίως στο βάρος. Στην ευθεία, γιατι σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση το βάρος λειτουργεί αρνητικά και γίνεται εχθρός.
    τα ειπες ολα
    ο μεγαλυτερος μυθος ειναι οτι τα suv εχουν χωρους επειδη ειναι ογκωδη απεξω
    μου θυμισες εναν συναδελφο που πηρε ford maverick για να πηγαινει αθηνα γιαννενα γιατι εξω απ το σπιτι του ειχε 100 μετρα χωματοδρομο

  3. #9693
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.983
    Καλά ρε, αντιπαράθεση εδώ μέσα για ... αυτοκίνητα;;;


  4. #9694
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    μωρε.....
    μπροστα ησουν;
    Σχολιάζω μόνο ότι γράφεις. Δεν θα κάνω υποθέσεις.
    Αλήθεια, τι μηχανή έχεις?
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  5. #9695
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τα ειπες ολα
    ο μεγαλυτερος μυθος ειναι οτι τα suv εχουν χωρους επειδη ειναι ογκωδη απεξω
    Βάλε τον σκύλο μου με τα παιδιά σε ένα σεντάν και άσε τις θεωρίες.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  6. #9696
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Βάλε τον σκύλο μου με τα παιδιά σε ένα σεντάν και άσε τις θεωρίες.
    τα παιδιά και ο σκύλος σου (με την οικογένεια του) μπαίνουν μακράν ανετότερα σε ένα οποιοδήποτε station wagon
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #9697
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Στις ΗΠΑ κάποιοι παίρνουν pick up για να κουβαλάνε άνετα μεγάλους σκύλους.

    Πάντως τα μεγάλα πολυτελή pick up, αρχίζουν και γίνονται μόδα στην Ελλάδα. Το τι Dodge RAM και FORD Ranger βλέπω καθημερινά μέσα στην πόλη, χωρίς να είναι φορτωμένα, δεν λέγεται.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 30/03/2024 στις 10:25.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #9698
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.528
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Σχολιάζω μόνο ότι γράφεις. Δεν θα κάνω υποθέσεις.
    Αλήθεια, τι μηχανή έχεις?
    εχω ενα ταπεινο cbf250 με adventure ψυχη

  9. #9699
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    τα παιδιά και ο σκύλος σου (με την οικογένεια του) μπαίνουν μακράν ανετότερα σε ένα οποιοδήποτε station wagon
    Ναι συμφωνώ, με χαμηλές αναρτήσεις και χαμηλό κάθισμα με τα πόδια πάνω. Η χειρότερη στάση για τη μέση. Ενας λόγος για προβλήματα στη μέση όλων το 50+. Για φυσική και ασφαλή θέση για τη μέση τα γόνατα πρέπει να είναι όσο πιο κοντά σε 90 μοίρες γωνία. Και σε γόνατα και σε ισχια. Οτιδήποτε άλλο πιέζει νεύρα.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  10. #9700
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.528
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Βάλε τον σκύλο μου με τα παιδιά σε ένα σεντάν και άσε τις θεωρίες.
    αληθεια τωρα;
    εχω γυρισει ολη την ελλαδα χειμωνα καλοκαιρι κι εχω μεγαλωσει 2 παιδια με yaris του 2000
    και σκυλο εχω

  11. #9701
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.178
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μιας και αναφέρθηκε η ενδοτικότητα των αναρτήσεων, πριν από χρόνια είχα μπει συνοδηγός σε κάποιο off-road pick-up, νομίζω Navara. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση ότι περνούσε βαθιές λακκούβες και ίσα που τις καταλάβαινες.

    Δεν ήταν φάση συνηθισμένου αυτοκινήτου, όπου έχεις το νου σου για τις λακκούβες. Δεν σε απασχολούσε καθόλου.
    Πολύ περίεργο.....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    μου κάνει εντύπωση αυτό που περιγράφεις διότι αυτά τα οχήματα πίσω έχουν (είτε είχαν δε ξέρω τα τελευταία χρονια) φύλλα σούστας όπως τα φορτηγά για την φόρτωση στη καρότσα τους
    Σωστός, Στην ISUZU δούλευα και είχα οδηγήσει εκατοντάδες D-MAX όλων των εκδόσεων στα 14 χρόνια (ως το 2017) και σίγουρα άνετα με κενή την καρότσα δεν τα λες....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #9702
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.453
    Στο θέμα πάντως της σταθερότητας με πολλά χλμ/ω δεν έχω άποψη για τα SUV *αλλά καινούργιο αγροτικό FORD Ranger με γκαζάρες και διπλά turbo και δεν ξέρω τι άλλο
    μετά τα 160-170 κουνάει σαν βάρκα,ταχύτητα που πιάνει πολύ εύκολα σε μεγάλους δρόμους.
    Μια φορά το οδήγησα σε κέντρο πόλης και σιχάθηκα τα ιχ,δεν μπορώ να με φανταστώ σε κέντρο μεγάλης πόλης με όχημα-τανκ .
    Φυσικά έχουν και τα καλά τους και λόγο ύπαρξης αυτά τα μεγάλα SUV αλλά όπως όλα τα υλικά αγαθά φτιάχνονται πλέον για να ικανοποιήσουν την ανθρώπινη ματαιοδοξία.

    εντιτ *
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 30/03/2024 στις 10:32.
    when life gets complicated... i ride.

  13. #9703
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Βάλε τον σκύλο μου με τα παιδιά σε ένα σεντάν και άσε τις θεωρίες.
    Πάρε στέισον! Πάρτυ θα κάνει ο σκύλος πίσω!


    Πέρα από την πλάκα, δεν είσαι ο κανόνας, δεν έχουν όλοι σκύλο, δεν έχουν καν ολοι τα ίδια χρήματα. Προσπαθώ να κοιτάω τα πράγματα λίγο πιο σφαιρικά και να μην κρίνω μόνο από τον εαυτό μου.

    Αν έκρινα από τον εαυτό μου και μεγαλωμένος σε βιτάρα θα ήθελα κάτι με "κοντα" γιατί η ανηφόρα στο εξοχικό είναι ζόρικη και οποιοδήποτε σουβοειδές (σε λογικά κυβικά έτσι δεν θα την πάλευε με τρέηλερ.

  14. #9704
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.528
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Ναι συμφωνώ, με χαμηλές αναρτήσεις και χαμηλό κάθισμα με τα πόδια πάνω. Η χειρότερη στάση για τη μέση. Ενας λόγος για προβλήματα στη μέση όλων το 50+. Για φυσική και ασφαλή θέση για τη μέση τα γόνατα πρέπει να είναι όσο πιο κοντά σε 90 μοίρες γωνία. Και σε γόνατα και σε ισχια. Οτιδήποτε άλλο πιέζει νεύρα.
    καβαλας μοτο και σε ενοχλει το καθισμα του αυτοκινητου;

  15. #9705
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.178
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Βάλε τον σκύλο μου με τα παιδιά σε ένα σεντάν και άσε τις θεωρίες.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αληθεια τωρα;
    εχω γυρισει ολη την ελλαδα χειμωνα καλοκαιρι κι εχω μεγαλωσει 2 παιδια με yaris του 2000
    και σκυλο εχω

    Παρακαλώ, μην γίνει επί προσωπικού η αντιπαράθεση, ναι; πάρτε ότι όχημα γουστάρετε και τραβάτε μια βόλτα να ξελαμπικάρετε.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF