Σελίδα 8 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858108508 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 9988

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #106
    Αχαχαχαχαχα




    (δεν είναι γέλιο, κλάμα με λυγμούς είναι)

  2. #107
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Ακριβουλι το Junior.
    Για proficiency να υπολογιζεις γύρω στα 700 και
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Γερμανικά ΤΕΛΟΣ
    Τι να τα κάνουμε τα βουλγαρικά και τα ρουμάνικα?
    Γιατι, που νομίζεις οτι θα βρίσκουμε σε λίγο καιρό δουλειες?
    Στην Καλιφόρνια ?

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Κινέζικα παίζουν δυνατά αυτό τον καιρό πάντως.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #110
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Κινέζικα παίζουν δυνατά αυτό τον καιρό πάντως.

    Μανδαρινική ή Καντονέζικα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μανδαρινική ή Καντονέζικα;
    Είναι σαν να μου λες Αστρινά ή Πυργιώτικα

    Δε ξέρω μάναμ, σε επίπεδα είναι η γλώσσα και ξέρω μόνο ότι τα ιδιαίτερα σε πρώτο στάδιο εδώ Ελλάδα έχουν το 25€άρι / ώρα εύκολα
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #112
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αρχική τιμή 460 + 40 τα βιβλία αν τα πάρω τώρα αλλιώς 70 + 20(εφάπαξ - μία φορά) αν κάνει κάτι ενισχυτικό μέσω pc.

    Αν δώσω προκαταβολή πάει 420 αντί 460. Αν θέλουμε ένα 50ρικο το μήνα τώρα στα διπλώματα πόσο θα θέλουμε το μήνα, 200;;
    Επειδή είμαι αρκετά χρόνια στο χώρο θα σου πω τί πιστεύω. Τα ιδιαίτερα συμφέρουν όσο κι αν κάποιοι τα θεωρούν κυριλέ και ακριβά. Αν υπολογίσεις ότι σε φροντιστήριο πληρώνεις 1 μήνα επιπλέον χωρίς μαθήματα (Χριστούγεννα, Πάσχα) και σε αυτό προσθέσεις τις φορές που το παιδί σου θα είναι άρρωστο και δε θα πάει, θα δεις ότι τα χρήματα είναι μάλλον λιγότερα. Συν πολλοί ακόμα λόγοι που δεν είναι οικονομικοί. Το μόνο θετικό του φροντιστηρίου για εμένα είναι η έξτρα κοινωνικοποίηση του παιδιού σε μια τάξη επιπλέον αυτής του σχολείου ή των άλλων δραστηριοτήτων.

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    @spyrval από ιδία πείρα, μόνο με ιδιαίτερα κατάφερα και πήρα τα διπλώματα. Όσα χρόνια ''κορόιδευα'' στα φροντιστήρια από πιτσιρικάς, δεν έκανα και δεν έμαθα τίποτα.

    Συμφωνώ με την άποψή σου περί κοινωνικοποίησης ΚΑΙ των άλλων δραστηριοτήτων και επειδή ο δικός μου δεν έδειξε να τρελαίνεται με τα αγγλικά, θέλω να πιστεύω ότι έναντι της ''στατικότητας'' του ιδιαίτερου, εκεί, λόγω των δραστηριοτήτων και του ότι η μάθηση γίνεται κάπως σαν παιχνίδι, αυτό θα κρατήσει το ενδιαφέρον του.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #114
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Από τη δική μου πείρα, απλά θα πω ότι έμαθα πάρα πολλά πράγματα από στίχους τραγουδιών και ταινίες/σειρές, όλα στα αγγλικά. Άκουγα, διάβαζα, έψαχνα, ρωτούσα. Η δασκάλα μου πολλές φορές είχε εντυπωσιαστεί από λέξεις που γνώριζα, πολύ πάνω από το επίπεδό μου, επειδή τις είχα διαβάσει σε κάποιο βιβλιαράκι από cd. Είναι ένας τρόπος να συνδυάσεις την ευχαρίστηση με τη μάθηση, ειδικά αν δεν είσαι πολύ (δηλαδή καθόλου) του παραδοσιακού διαβάσματος, όπως εγώ.
    Life begins at 45°.

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Blitz όταν γύρισες από το νησί και έβλεπες καμιά ταινία στην τηλεόραση δε σε ενοχλούσαν τρομερά οι υπότιτλοι;

    Άριστη μέθοδος, μπορώ να πω η καλύτερη για εκμάθηση ξένης γλώσσας (όπως κ το να έχεις ξένο μωρό για να δουλέψεις το προφορικό :P )
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #116
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Πάντα με ενοχλούσαν οι μεταφράσεις, πριν καν πάω Αγγλία. Με αποσυντονίζουν. Ακόμα κι όταν οι αγγλικοί υπότιτλοι δεν είναι ακριβείς (άλλο ακούω, άλλο γράφουν), πάλι ενοχλούμαι. Πολλές φορές θα προτιμήσω να δω κάτι χωρίς καθόλου υπότιτλους, από το να ανεχτώ την ασχετοσύνη/κώφωση του κάθε υποτιτλιστή.

    Επίσης, απλά το αναφέρω για την ιστορία, παρόλο που είχα πάντα επαφή με τη γλώσσα, λόγω μουσικής/τηλεόρασης και γνώριζα εξαιρετικά αγγλικά όταν ανέβηκα Αγγλία, στα 19 μου, τις πρώτες - αρκετές - μέρες δυσκολευόμουν πάρα πολύ να καταλάβω τα πάντα.

    Και το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει με τα γαλλικά μου. Ενώ ήμουν στο ίδιο επίπεδο μικρός, δεν είχα καμία απολύτως τριβή με τη γλώσσα, οπότε αμφιβάλλω αν θυμάμαι έστω τα μισά.
    Life begins at 45°.

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Από τη δική μου πείρα, απλά θα πω ότι έμαθα πάρα πολλά πράγματα από στίχους τραγουδιών και ταινίες/σειρές, όλα στα αγγλικά. Άκουγα, διάβαζα, έψαχνα, ρωτούσα. Η δασκάλα μου πολλές φορές είχε εντυπωσιαστεί από λέξεις που γνώριζα, πολύ πάνω από το επίπεδό μου, επειδή τις είχα διαβάσει σε κάποιο βιβλιαράκι από cd. Είναι ένας τρόπος να συνδυάσεις την ευχαρίστηση με τη μάθηση, ειδικά αν δεν είσαι πολύ (δηλαδή καθόλου) του παραδοσιακού διαβάσματος, όπως εγώ.
    Καλά σε λέω εγώ βρέφος ρε μπαγάσα...
    Καλά, πέραν της πλάκας και η "προηγούμενη" γενιά από σένα το ίδιο κάναμε.Μαζευόμασταν δυο τρεις μουσικόφιλοι βάζαμε το LP ρε *
    και ακούγαμε (ο ένας έγραφε τους στίχΟΙ).Μετά έπαιζε βέβαια και ψηστήρι στα κορίτσια με στίχους τραγουδιών... **

    * δεν έγραψα σινγκλάκι για να μην ψαρώσεις...
    ** Το Buckley βγήκε και από κει...

  13. #118
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Το πρώτο δικό μου άλμπουμ το αγόρασα το '94. Φυσικά σε cd. Ποτέ δεν ήμουν ρετρολάγνος, σε τίποτα. Ο πατέρας μου είχε εκατοντάδες βινύλια, αλλά άκουγε ελληνικά. Παρ'όλα αυτά είχα βρει μερικούς rock και disco δίσκους στη συλλογή του.
    Life begins at 45°.

  14. #119
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    έπαιζε βέβαια και ψηστήρι στα κορίτσια με στίχους τραγουδιών...
    της τα έγραφες στο λεύκωμα; ΛΟΛ

    To μπάκλει από τον Τζεφ ή ήσουν του "λειψού" από τότε και έφαγες ένα ρο και το τζέιμς χάρβεστ;

  15. #120
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Απλά του έλεγαν τα κορίτσια Back ρεη back ρεη, το γυάλισε λίγο και βγήκε το Buckley.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF