Σελίδα 80 από 667 ΠρώτοΠρώτο ... 3070757677787980818283848590130180580 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.186 έως 1.200 από 9996

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #1186
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Έχει κανείς γνώση ή κατοχή από ραδιόφωνα που συνδέονται στο ιντερνετ για να μεταδώσουν σταθμούς ;

    Κάτι σαν και αυτό : https://www.skroutz.gr/s/12599488/Oc...tal-WR-80.html

    Έχει προκαθορισμένους σταθμούς ; Μπορώ να ψάξω σταθμούς ; Λίγες πληροφορίες γενικά αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει.

    Και για να προλάβω, tablet και κινητά δεν είναι λύση για πρακτικούς λόγους.
    Συνδυασμός κινητού με bluetooth ηχείο;

  2. #1187
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Καλό Ταξίδι.. Σεβασμός.

    Συνημμένο 391787


    Συνημμένο 391788
    Ποτε εφυγε???
    Ενας απο τους καλυτερους προπονητες στην ελλαδα.
    Δεν ειμαι οφη αλλα παντα τον γουσταρα.
    Οταν εβλεπα ελληνικο ποδοσφαιρο(τωρα βλεπω μονο αγγλικο ιταλικο ισπανικο)τον ηθελα στον ολυμπιακο.
    Και καλος ανθρωπος.
    Τι ναπω.Ελαφρυ το χωμα...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #1188
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    ....στο παρά σύνθημα

  4. #1189
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Στο παρασύνθημα λοιπόν. Λέω να ξεκινήσω να μάθω τύμπανα.Έχω κοιτάξει κάποια σετ ηλεκτρονικά αλλά μιας και άσχετος δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
    Τα λεφτά που δίνω είναι λίγα μιας και το βλέπω απλά σαν ασχολία για να περνάει η ώρα.Είναι περίπου 300-400 ευρώ.

    Οι επιλογές που έχω κοιτάξει είναι:
    https://www.thomann.de/gb/alesis_dm_lite_kit_bundle.htm
    https://www.thomann.de/gb/millenium_...esh_bundle.htm
    https://www.thomann.de/gb/yamaha_dtx...drumbundle.htm
    https://www.thomann.de/gb/roland_td_1k_v_drum_set.htm

    Εσύ τι λες για όλα αυτά?

  5. #1190
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Εξαρτάται. Αν θες να ασχοληθείς σοβαρά και σε νοιάζει ο ήχος σου, με 3-4 κατοστάρικα δεν παίρνεις ηλεκτρονικό σετ της προκοπής. Με λίγη τύχη, μπορεί να πετύχεις κάποιο καλό, μεταχειρισμένο σετ Roland και να το "αναβαθμίσεις" σιγά σιγά, καθώς προοδεύεις. Αν θες απλά να βαρέσεις λίγο και ενδέχεται να τα παρατήσεις σε 6 μήνες, οτιδήποτε σου κάνει. Γενικά, όμως, προτιμάς Roland. Δεν είναι τυχαία στην κορυφή.

    Ωστόσο με 4-5 κατοστάρικα, μπορείς να πάρεις ένα πολύ vfm ακουστικό σετ, αλλά δεν ξέρω αν σε βολεύει.

    Επίσης έχε στο νου σου ότι τα rubber pads (τέτοια έχουν όλα όσα έδειξες, εκτός του Millenium) δεν είναι ιδιαίτερα ήσυχα.
    Life begins at 45°.

  6. #1191
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Εχω δοκιμάσει τα Yamaha DTX400 και Roland TD-1K και οφείλω να ομολογήσω οτι το Roland σετάκι, παρόλο το μικρό και συμμαζεμένο μέγεθος του, είναι κλάσεις ανώτερο. Dual zone (ή stereo) ride πιατίνι με bell και bow ήχους και hihat σχεδόν σαν αληθινό, κάνει το Yamaha να μοιάζει σαν παιδικό...

    Millenium δεν έχω δει απο κοντά, αλλά όλοι λένε οτι είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους...

    Τα mesh pads εκτος απο πιο ήσυχα, έχουν και πιο καλή αίσθηση, σχεδόν σαν ακουστικά.

    Τέλος, όπως πολύ σωστά είπε και ο Blitzer, αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου και φασαρίας, με 400-500 παίρνεις καλό ακουστικό σετάκι (και μετά βέβαια αρχίζεις να μαζεύεις σιγά σιγά άλλα τόσα λεφτά για καλά πιατίνια...)

  7. #1192
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Τα ψηφιακά τύμπανα δεν μπορούν να σου δώσουν την αίσθηση και τον ήχο των φυσικών σετ!
    Βέβαια αν υπάρχη πρόβλημα με την φασαρία τα ηλεκτρονικά είναι μονόδρομος!
    Από τα από πάνω να πάρεις αυτά /www.thomann.de/gb/millenium_mps_150x_e_drum_mesh_bundle.htm
    Για να πας σε YAMAHA ή ROLAND της προκοπής πρέπει να δώσεις τουλάχιστον τα διπλάσια.

  8. #1193
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Στο παρασύνθημα λοιπόν. Λέω να ξεκινήσω να μάθω τύμπανα.Έχω κοιτάξει κάποια σετ ηλεκτρονικά αλλά μιας και άσχετος δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
    Τα λεφτά που δίνω είναι λίγα μιας και το βλέπω απλά σαν ασχολία για να περνάει η ώρα.Είναι περίπου 300-400 ευρώ.

    Οι επιλογές που έχω κοιτάξει είναι:
    https://www.thomann.de/gb/alesis_dm_lite_kit_bundle.htm
    https://www.thomann.de/gb/millenium_...esh_bundle.htm
    https://www.thomann.de/gb/yamaha_dtx...drumbundle.htm
    https://www.thomann.de/gb/roland_td_1k_v_drum_set.htm

    Εσύ τι λες για όλα αυτά?
    Εάν ξεκινήσεις σπουδές σε ωδείο, συνήθως στα ωδεία επιτρέπεται (εκτός του εβδομαδιαίου μαθήματος) κατόπιν συνεννόησης να κάνεις πρακτική στα φυσικά δικά τους. Με αυτή την εξέλιξη θα μπορούσες να πάρεις ένα σετ απλά pads (αμελητέο κόστος)να κανεις practice. ή μια base line ηλεκτρονική τάβλα με ένα πενηντάρικο. Σε αυτή την περίπτωση θα δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να δεις εάν θέλεις να ασχοληθείς περαιτέρω και για τι ακριβώς θα ταίριαζε στις ανάγκες σου

    Στην περίπτωση που θέλεις όπως και να έχει να προχωρήσεις σε αγορά ότι και να πάρεις τώρα δε θα διαπιστώσεις καμία διαφορά.Πάρε αυτό που σου αρέσει αισθητικά και με την με την προυπόθεση την εύκολης μεταπώλησης. Την διαφορα στην ποιότητα αρχίζουμε να την αντιλαμβανόμαστε οταν σε βάθος χρόνου γινόμαστε καλύτεροι και έχουμε απαιτήσεις. Εκεί τα trigger της roland δεν έχουν αντίπαλο μετά Yamaha μετά alesis με μικρή διαφορά μετά millenium.
    όμως πιο roland? το ιδανικό απο όλα αυτά που παρέθεσες και με την προυποθεση διετούς εμπειρίας με σπουδές στο όργανο θα ήταν: τα roland pads+head με το hardware του alesis και την μποτα του millenium (μιας και τα υπόλοιπα έχουν footswitch).
    Αρα μια custom επιλογή ηλ. τυμπάνων θα κόστιζε αρκετά παραπάνω απο το budget σου.
    Και εκεί έρχεται το noiz.gr μεσα απο τις αγγελίες του φορουμ μήπως και βρεις κάτι ποιοτικότερο και παράλληλα λειτουργικό.

    καλή αρχή
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #1194
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Καλά τα λέει ο doctoras και όντως μπορείς να βγάλεις άνετα τουλάχιστον ένα χρόνο μελέτης, χωρίς να έχεις ακουμπήσει ποτέ σου τύμπανα, φυσικά ή ηλεκτρονικά. Αρκεί ένα practice pad.

    Κατά τ'άλλα, θα σου πω ότι εγώ αγόρασα ένα μέτριο Roland σετ, μεταχειρισμένο, 450€ και, με όλες τις αναβαθμίσεις/αλλαγές που είχα κάνει, το πούλησα μετά από 2 χρόνια, κάτι παραπάνω από 2 χιλιάρικα. Αν βρεις πχ ένα φθηνό TD-9 (παλαιότερο module, αλλά θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή), μπορείς να το κρατήσεις για πάντα, αλλάζοντας σιγά σιγά pads/πιάτα, καθώς ανεβαίνουν οι απαιτήσεις ή να το πουλήσεις ακριβώς στην ίδια τιμή, αν το βαρεθείς.

    Όσον αφορά τη διαμάχη ηλεκτρονικά vs ακουστικά, και τα 2 έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Οι ήχοι είναι εξαιρετικοί στα καλά ηλεκτρονικά modules και ΣΙΓΟΥΡΑ καλύτεροι από τον ήχο που μπορεί να βγάλει ένας αρχάριος σε ακουστικό σετ. Την αίσθηση του ακουστικού δεν τη φτάνεις ποτέ, βέβαια, αλλά τα καλά mesh pads με σωστό "κούρδισμα" φτάνουν πολύ κοντά. Απλά ένα αντίστοιχων δυνατοτήτων ηλεκτρονικό σετ κοστίζει τα 5πλάσια χρήματα. Κυρίως, όμως, είναι θέμα πρακτικότητας. Το ηλεκτρονικό σετ πιάνει λιγότερο χώρο και είναι πιο ήσυχο, οπότε προτιμάται στα σύγχρονα διαμερίσματα. Αν δεν υπήρχαν περιορισμοί, σίγουρα όλοι θα αγοράζαμε ακουστικά.
    Life begins at 45°.

  10. #1195
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.024
    Πρόστιμο σε τουρκικό τηλεπτικό κανάλι για κορίτσια με σόρτς

    www.tovima.gr/world/article/?aid=930507

    Δείτε εδω!!! παιδική πορνεία!!!!1111
    https://img-s1.onedio.com/id-5a449e5...6e820c8aa.webp

  11. #1196
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bebeto
    Εγγραφή
    19/04/2016
    Μηνύματα
    132
    μαγκες μπηκε το 2018 τι θα γινει με μπλουζακια????και καμια πιτα θα κοψουμε ???

  12. #1197
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bebeto Προβολή μηνύματος
    μαγκες μπηκε το 2018 τι θα γινει με μπλουζακια????και καμια πιτα θα κοψουμε ???
    Κάτσε να τελειώσουμε αυτές που έχουμε στο σπίτι πρώτα. Θα σκάσουμε! Θα πάμε χαμένοι...!

  13. #1198
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bebeto
    Εγγραφή
    19/04/2016
    Μηνύματα
    132
    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα κλαιω κλαιω χαχαχαχαχαχαα

  14. #1199
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Ναι ρε ανθρωποι.Εσεις να τη φατε τη πιτουλα σας.Εμας που μενουμε κοματακι μακρια θα μας στειλετε κανα κοματι και κανα μπλουζακι???Με το αζημιοτο φυσικα.



    Υ.Γ.Και κανα αυτοκολητο δε θα ταν ασχημο.Ετσι οταν ανεβενω στα μερη σας να με γνωριζετε και να σας γνωριζω
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #1200
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Κοιτάξτε πως έχουν τα δεδομένα στο μυαλό μου.

    Τα τύμπανα μου άρεσαν πάντα σαν όργανο. Τα τελευταία χρόνια μένω στο εξωτερικό όπου η ζωή είναι λίγο υποτονική. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να αποκτήσω μια ασχολία για να περνάει η ώρα κυρίως αλλά να μην είναι συλλογή γραμματοσήμων,να είναι λίγο ενεργητική και μου φάνηκε καλή ιδέα να μάθω.

    Όμως επειδή υπάρχει πρόβλημα χώρου,νοικιάζω δωμάτιο σε σπίτι και όχι ολόκληρο σπίτι,αλλά και λόγω φασαρίας είναι μονόδρομος η λύση του ηλεκτρονικού σετ. Επίσης δεν γνωρίζω για πόσο θα είμαι στην χώρα που είμαι αλλά και πόσο θα μένω στο σπίτι που μένω. Έτσι τίθεται και θέμα φορητότητας.

    Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν μπορεί να συγκριθεί η αίσθηση της ακουστικής με την ηλεκτρονική και αν υπήρχαν οι προϋποθέσεις δεν θα το συζητούσα καν.

    Πάμε τώρα στα υπόλοιπα.

    Μιας και θα είμαι νέος στην φάση σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερο να μην δώσω πολλά λεφτά γιατί ναι μεν είμαι ενθουσιασμένος αλλά δεν είμαι σίγουρος για πόσο θα είμαι.
    Επιπλέον,όπως το διατύπωσε ο δόκτωρ,νομίζω ότι δεν πρέπει να ρίξω τόσο βάρος στον ήχο μια και το αυτί είναι άμαθο. Θέλω ένα σετ που να μπορεί να με ικανοποιεί για 1-2 χρόνια και αν μου αρέσει και συνεχίσω την ασχολία μετά το συζητώ για αντικατάσταση με κάποια πιο καλά ακουστικά.

    Δυστυχώς,και το εννοώ,δεν υπάρχουν χρήματα για ωδείο,οπότε η αγορά μιας τάβλας δεν μπαίνει στον χάρτη για προφανείς λόγους.

    Από τα τέσσερα σετ που παρέθεσα η αλήθεια είναι ότι τείνω πιο πολύ στα millenium λόγω των mesh pads. Σε μια μικρή έρευνα που έκανα στον ιστό έλεγαν αυτά που λέτε και εσείς. Ότι είναι ένα κλικ λιγότερο θορυβώδη και ότι έχεις μια κάποια αίσθηση στο rebound σε σχέση με τα rubber pads. Όμως πολλοί έλεγαν κακά λόγια για τα millenium.
    Γι αυτό υπάρχουν οι άλλες τρεις επιλογές σαν καλύτερη vfm αγορά στο μυαλό ενός αρχάριου,μιας και τα Roland και Yamaha(αν και γιαπωνέζικα που ως γνωστόν σκυλιά αλλά δεν προσφέρονται για κάβλες όπως τα ευρωπαϊκα) είναι εταιρείες γνωστές στον τομέα αλλά και τα Alesis όπου λένε ότι είναι καλύτερα από τα Millenium.

    Έτσι λοιπόν χάνομαι στις σκέψεις ποιο από αυτά να αγοράσω. Κάνουν όντως τόση διαφορά τα mesh που αξίζει να πάρεις και ας είναι και χειρότερη μάρκα? Είναι καλύτερο να πας σε Yamaha και Roland μιας και φαντάζομαι θα είναι πιο στιβαρά σαν κατασκευή και ο ήχος θα είναι καλύτερος και ας έχουν rubber pads? Ή καλύτερα μιας και ξεκινώ τώρα να πάρω τα Alesis που από οτί έχω ακούσει έχουν αρκετά καλό εγκέφαλο?

    Επίσης μιας και θα είμαι αυτοδίδακτος αν ξέρετε κάποιος site με ασκήσεις ή κάποιο βιβλίο που μπορώ να βρω ονλινε φιλ φρι του ποστ ιτ.

    Α! Και ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε μανκες.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF