Σελίδα 94 από 665 ΠρώτοΠρώτο ... 44848990919293949596979899104144194594 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.396 έως 1.410 από 9969

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #1396
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Και έτσι, για να παραθέσω μερικά ακόμα στοιχεία, σχετικά με τον Νότο, τους οποίους εσύ, από τα γραφόμενά μου, θεωρείς ότι τους αποκαλώ αμόρφωτους επειδή γουστάρουν όπλα, αλλά δεν καταλαβαίνεις ότι συμβαίνει το ανάποδο. Γουστάρουν όπλα, επειδή είναι αμόρφωτοι. Αυτό δε σημαίνει ότι όποιος είναι υπέρ των όπλων, είναι αμόρφωτος, καθώς σίγουρα υπάρχουν και κάποιοι (απειροελάχιστοι) που έχουν πραγματικούς λόγους και μπορούν να αναλάβουν την ευθύνη ενός όπλου. Αλλά η πλειοψηφία είναι, τι να κάνουμε τώρα. Αποτελεί αναμφισβήτητο γεγονός. Δες παρακάτω.
    Το να είναι κάποιος υπέρ ή κατά της οπλοφορίας, δεν έχει να κάνει μόνο με τη μόρφωσή του. Έχει κάνει κάνει και με το επίπεδο ασφαλείας του κοινωνικού του περιβάλλοντος. Όπως και να το κάνουμε, άλλη ασφάλεια και άλλη ανάγκη για οπλοφορία νιώθει κάποιος που ζει στη Ουάσινγκτον και άλλη ανάγκη για οπλοφορία νιώθει ο ίδιος άνθρωπος αν ζει στο Τέξας που πχ είναι γεμάτο Μεξικάνους. Μην τα ερμηνεύεις μονοδιάστατα.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  2. #1397
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tycho Moon Προβολή μηνύματος
    Το να είναι κάποιος υπέρ ή κατά της οπλοφορίας, δεν έχει να κάνει μόνο με τη μόρφωσή του. Έχει κάνει κάνει και με το επίπεδο ασφαλείας του κοινωνικού του περιβάλλοντος. Όπως και να το κάνουμε, άλλη ασφάλεια και άλλη ανάγκη για οπλοφορία νιώθει κάποιος που ζει στη Ουάσινγκτον και άλλη ανάγκη για οπλοφορία νιώθει ο ίδιος άνθρωπος αν ζει στο Τέξας που πχ είναι γεμάτο Μεξικάνους. Μην τα ερμηνεύεις μονοδιάστατα.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί η δική μου ερμηνεία δεν είναι σωστή, αλλά η δική σου είναι. Ας πούμε ότι δεχόμαστε την εκδοχή σου, στη West Virginia, για παράδειγμα, τι έχει; Ποια είναι η δικαιολογία τους;

    Πόσοι Μεξικανοί σκοτώνουν στο Texas και πόσοι Αμερικανοί; Έχουν οποιοδήποτε λόγο ύπαρξης τα όπλα εκεί;

    Κανείς δεν είπε ότι έχει να κάνει ΜΟΝΟ με τη μόρφωση ή ΜΟΝΟ με οτιδήποτε άλλο. But they all add up.
    Life begins at 45°.

  3. #1398
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Στην τελευταία σου πρόταση συμφωνώ. Όλα τ' άλλα, να 'χαμε να λέγαμε.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  4. #1399
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Αποπροσανατολίζεις το πλήθος, όμως, ενώ ξέρεις κατά βάθος ότι έχω δίκιο.

    Ξέχνα τον Νότο. Υπάρχουν και βόρειες πολιτείες με υψηλό ποσοστό οπλοκατοχής. Μάντεψε σε ποιες θέσεις βρίσκονται όσον αφορά το μορφωτικό επίπεδο.

    Καταλαβαίνω τι λες και, γενικά, έχεις δίκιο. Η στατιστική είναι ύπουλη, και πρέπει να σκέφτεσαι λίγο πιο βαθιά, για να γίνει χρήσιμη. Αλλά, στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχεις άδικο. Δεν παρέθεσα τυχαία ό,τι βρήκα μπροστά μου. Ξέρω ότι ισχύει και απλά το έκανα γράμματα και αριθμούς. Φυσικά, αυτό δε σημαίνει ότι όλοι όσοι είναι υπέρ των όπλων, δεν έχουν πτυχίο, ούτε ότι όλοι όσοι έχουν τελειώσει με το ζόρι το Γυμνάσιο, είναι υπέρ των όπλων.

    Αυτό είναι το τελευταίο μου ποστ επί του θέματος. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι κατά των όσων συμβαίνουν στην Αμερική επειδή δε γουστάρω τα όπλα, δεν μπορώ να τα χειριστώ, φοβάμαι και, αφού εγώ δεν μπορώ/θέλω, δε θέλω να έχει κανείς. Σιχαίνομαι αυτού του είδους τη λογική. Θα ήθελα κι εγώ να πυροβολήσω στα μάτια όποιον απλώσει χέρι στην περιουσία μου ή στους ανθρώπους μου. ΑΛΛΑ το τίμημα γι'αυτό είναι ΠΟΛΥ μεγάλο. Και η εναλλακτική (ΠΟΛΥ αυστηρά κριτήρια και εκπαίδευση) είναι ανέφικτη. Οπότε προτιμώ να μην μπορεί κανείς, ούτε εγώ.
    Life begins at 45°.

  5. #1400
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    πλιτσερ για νέος αρχιεπίσκοπος!
    ααπη μόνο.
    και σούζες!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #1401
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Εκεί που μας χρωστούσανε, μας πήραν και το βόδι…

    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500203489

  7. #1402
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    τι εννοείς; εγω καταλαβα ότι τελικά ισχύει το "ένοχοι"
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #1403
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Μάλλον ήθελε να πει ότι εκεί που μας χρωστούσαν, θέλησαν να μας πάρουν και το βόδι(αλλά τελικά δεν το πήραν) επειδή όχι μόνο κρίθηκαν αθώοι μετά την έφεση αλλά ο ένας διεκδίκησε να εξακολουθήσει να εργάζεται στη ΔΟΥ, πράγμα που δεν του επέτρεψε το ΣτΕ.

  9. #1404
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Μάλλον ήθελε να πει ότι εκεί που μας χρωστούσαν, θέλησαν να μας πάρουν και το βόδι(αλλά τελικά δεν το πήραν) επειδή όχι μόνο κρίθηκαν αθώοι μετά την έφεση αλλά ο ένας διεκδίκησε να εξακολουθήσει να εργάζεται στη ΔΟΥ, πράγμα που δεν του επέτρεψε το ΣτΕ.
    ακριβώς. ο τύπος ειναι αθώος και μάλιστα ήθελε να επιστρέψει!! δεν τρέχει μια δλδ, εγω* εχω λερωμένο μητρώο για οδηγηση με αλκοολ αλλα ο τύπος που σιγουρα έχει βγάλει ηδη πολλά λεφτα έχει καθαρο για επιβεβαιωμένη παράβαση. απλα δεν κατάφερε να συνεχισει το έργο του το παιδι... δικαιοσύνη uber alles

    σχήμα λόγου το "εγω"

  10. #1405
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    απο την έλλειψη απόδοσης της φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, δεν είναι ότι πέφτουμε κι απο κάνα σύννεφο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #1406
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    απο την έλλειψη απόδοσης της φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, δεν είναι ότι πέφτουμε κι απο κάνα σύννεφο.
    ο νομοθέτης ειναι η βουλή δυστυχώς. η δικαιοσύνη (κατα το γράμμα του νόμου) αποδόθηκε μια χαρα. η δικαοσύνη σαν έννοια ομως πήγε περίπατο.

  12. #1407
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ακριβώς. ο τύπος ειναι αθώος και μάλιστα ήθελε να επιστρέψει!! δεν τρέχει μια δλδ, εγω* εχω λερωμένο μητρώο για οδηγηση με αλκοολ αλλα ο τύπος που σιγουρα έχει βγάλει ηδη πολλά λεφτα έχει καθαρο για επιβεβαιωμένη παράβαση. απλα δεν κατάφερε να συνεχισει το έργο του το παιδι... δικαιοσύνη uber alles

    σχήμα λόγου το "εγω"

    Αυτό το λες εσύ. Εμείς δεν το ξέρουμε. Θα δημιουργήσουμε μια ερευνητική επιτροπή, με τρία εκτός έδρας, και δυο ταξίδια στο εξωτερικό και τότε θα αποφασίσουμε αν το "εγώ" είναι σχήμα λόγου, η άλλο σχήμα.

  13. #1408
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Άνδρας με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα οδηγούσε στο αντίθετο ρεύμα της Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας για 165 χλμ.
    Μετά από μεγάλη καταδίωξη από περιπολικά Φθιώτιδας και Μαγνησίας σκοτώθηκε, αφού εμβόλισε περιπολικά που του είχαν στήσει μπλόκο στα διόδια της Τραγάνας.
    Πηγή
    Σχόλιο συναδέλφου το πρωί: ''Αν τολμούσε να το κάνει αυτό στις ΗΠΑ, δε θα είχε προλάβει να διανύσει ούτε 2 χλμ και από τους πυροβολισμούς των αστυνομικών δε θα έβρισκαν ούτε το @@ του''!Και μετά ξεκίνησε ο καυγάς

  14. #1409
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Άνδρας με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα οδηγούσε στο αντίθετο ρεύμα της Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας για 165 χλμ.
    Μετά από μεγάλη καταδίωξη από περιπολικά Φθιώτιδας και Μαγνησίας σκοτώθηκε, αφού εμβόλισε περιπολικά που του είχαν στήσει μπλόκο στα διόδια της Τραγάνας.
    Πηγή
    Σχόλιο συναδέλφου το πρωί: ''Αν τολμούσε να το κάνει αυτό στις ΗΠΑ, δε θα είχε προλάβει να διανύσει ούτε 2 χλμ και από τους πυροβολισμούς των αστυνομικών δε θα έβρισκαν ούτε το @@ του''!Και μετά ξεκίνησε ο καυγάς
    Θα έπρεπε απλά να πυροβολήσουν τα λάστιχα ή δεν επιτρέπεται "πρώτη φορά αριστερά...κλπ κλπ"

  15. #1410
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    ε ναι.........
    κι επειδη στην αμερικη η αστυνομια ειναι καλη και τα ληγει αυτα αμεσως γι αυτο αντιστοιχο περιστατικο γινεται καθε βδομαδα
    ο αλλος ειπε να τον πυροβολουσαν στο κεφαλι για να μη μας χαλαγε τα περιπολικα και μας βαλει σε εξοδα

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF