Σελίδα 99 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 4989949596979899100101102103104109149199599 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.471 έως 1.485 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #1471
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Ναι….......

    .....Κανένα όπλο δεν πρέπει να είναι στο σπίτι ή στον δρόμο.
    Το πλαίσιο που προτείνεις και όλοι οι λόγοι που παραθέτεις είναι σωστώτατοι 100%.
    Συμφωνώ μαζί σου κατά 99,99999....%. Υπάρχει μόνο αυτό το γαμημένο 0,00000....1% που διαφωνώ όμως.
    Η αλήθεια όμως είναι ότι όταν ο παράνομος θα έχει το παράνομο όπλο στα χέρια του
    και παράνομα θα με απειλήσει με αυτό, εκείνη τη στιγμή βρίσκομαι σε μειονεκτική θέση ακριβώς επειδή
    είμαι νόμιμος.
    Εκείνη τη στιγμή λοιπόν, δε θα σκεφτώ ότι η πλειοψηφία προστατεύεται άρα δε γιαμιέται, άσε το παιδί μου
    να σκοτωθεί, στατιστικά είμαστε μια χαρά.
    Προτιμώ να έχω και εγώ όπλο.

  2. #1472
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Συμφωνώ ότι οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να προκαλέσει κακό στον άνθρωπο,από νυχοκοπτη μέχρι οδοντόβουρτσα, αλλά ένα όπλο στο σπίτι που στον φουτσο μπορεί να χρησιμεψει εκτός από το να καταστρέφει σε ότι το στρέψεις;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #1473
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Το πλαίσιο που προτείνεις και όλοι οι λόγοι που παραθέτεις είναι σωστώτατοι 100%.
    Συμφωνώ μαζί σου κατά 99,99999....%. Υπάρχει μόνο αυτό το γαμημένο 0,00000....1% που διαφωνώ όμως.
    Η αλήθεια όμως είναι ότι όταν ο παράνομος θα έχει το παράνομο όπλο στα χέρια του
    και παράνομα θα με απειλήσει με αυτό, εκείνη τη στιγμή βρίσκομαι σε μειονεκτική θέση ακριβώς επειδή
    είμαι νόμιμος.
    Εκείνη τη στιγμή λοιπόν, δε θα σκεφτώ ότι η πλειοψηφία προστατεύεται άρα δε γιαμιέται, άσε το παιδί μου
    να σκοτωθεί, στατιστικά είμαστε μια χαρά.
    Προτιμώ να έχω και εγώ όπλο.
    Το πιο πιθανό είναι να χτυπήσεις τους δικούς σου ή και τον εαυτό σου.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #1474
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Γνώμη σου, απλά είναι θέματα που έχουν επιλυθεί ακόμα και στις ποιο οπλοφοβικές χώρες π.χ. Αγγλία, Ινδία.
    Αν διάβαζες λίγο πιο προσεκτικά την παραπάνω πρώτη απάντηση μου "υπάρχουν κανόνες ασφαλούς φύλαξης των όπλων οι οποίοι έχουν θεσπιστεί και στις Η.Π.Α."
    Απλά σημαίνει ότι κάποιος παραβίασε με οποιονδήποτε τρόπο τους κανόνες, όπως συμβαίνει σε όλα τα πράγματα σε τούτη τη ζωή, κάποιος κάποια στιγμή δεν ακολουθεί τον κανόνα και "σκοτώνει έναν άνθρωπο με το αυτοκίνητο του" για παράδειγμα ή να μπαίνει σε ένα αγωνιστικό χώρο με το περίστροφο του.
    Αυτά πρέπει να τιμωρούνται αυστηρότατα σαν να είναι απόπειρα ανθρωποκτονίας. Δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση υπήρχε μια άλλη τιμωρία και το κόστος ήταν μια αθώα ανθρώπινη ζωή και το βάρος της μαλακ@@ς τους και στη συνείδηση τους για μια ζωή. Αλλά μας βολεύει να λέμε ότι το όχημα είναι αναγκαίο εργαλείο μετακίνησης χωρίς να βλέπουμε την αναγκαιότητα της ύπαρξης ενός ατόμου και να είναι απλό πλημμέλημα που το λύνουν οι ασφαλιστικές και τα πρωτοβάθμια δικαστήρια. Αδιαφορείς και δεν φιλτράρεις στο τι πραγματικά είναι επικίνδυνο εν δυνάμη θανατηφόρο στην καθημερινότητα μας και εστιάζεις σε κάτι που πολύ εύκολα στοχοποιήται για διάφορους λόγους.
    Εάν αυτή η πραγματικότητα "μπάζει" τότε σας αφήνω στην ουτοπία σας.....
    Πολύ ωραία….
    Άρα , έτσι όπως τα λες , θα μπορούσαμε όλοι να έχουμε όπλο σπίτι μας (όπως έχουμε αυτοκίνητο) αν πληρούσαμε τα κριτήρια και είμασταν πολύ προσεκτικοί με τους κανόνες .

    Το ερώτημα μου , ΓΙΑΤΙ να έχουμε όπλο σπίτι μας ,δεν το απαντάει αυτό βέβαια..



    YΓ: η πραγματικότητα έχει δείξει ότι κάθε χρόνο υπάρχουν θύματα λόγω της οπλοκατοχης.
    Ουτοπικό είναι να πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν από την στιγμή που υπάρχουν όπλα στα σπίτια.

  5. #1475
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Θα μπω στη λογική - φιλοσοφία των φίλων που δεν επιθυμούν την ύπαρξη των όπλων για να το διασκεδάσουμε λιγάκι.

    Δεν επιθυμώ την ύπαρξη κανενός ιδιωτικού οχήματος στο δρόμο καθώς καθημερινά σκοτώνεται κόσμος με αυτά. Θέλω μόνο μέσα μαζικής μεταφοράς πλοία, αεροπλάνα, τρένα και κτελ, άντε και κάνα ιδιωτικό κάρο, άλογο και γάιδαρο σαν τους Amish στις Η.Π.Α. Τώρα άμα κάνεις σούζες με το άλογο, σε κλοτσήσει ο γάιδαρος ή πέσει το αεροπλάνο και δεις τα ραδίκια ανάποδα τότε θα κοιτάξουμε να τα καταργήσουμε και αυτά. Κάποια στιγμή είναι φυσικό, αφού όλο και κάτι θα έχει συμβεί με τα παραπάνω μέσα, θα καταλείξουμε να μετακινούμαστε μόνο με τα πόδια.

    Όσο γιατί δεν σου απαντάω "γιατί να έχουμε όπλο στο σπίτι" σε παραπέμπω ξανά να ξαναδιαβάσεις προσεκτικά τι έχω γράψει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ohio-amish-stock-photo.jpg 
Προβολές:	70 
Μέγεθος:	61,9 KB 
ID:	394214
    Τελευταία τροποποίηση από kons; 20/03/2018 στις 12:13.
    Mil. Spec.

  6. #1476
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Όσο γιατί δεν σου απαντάω "γιατί να έχουμε όπλο στο σπίτι" σε παραπέμπω ξανά να ξαναδιαβάσεις προσεκτικά τι έχω γράψει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ohio-amish-stock-photo.jpg 
Προβολές:	70 
Μέγεθος:	61,9 KB 
ID:	394214

    σορρυ φιλε....
    δεν εχεις απαντησει πουθενα σε αυτο .

    τωρα , η συγκριση των οπλων με αυτοκινητα κλπ ειναι ενα πολυ γερο σουτ στην εξεδρα

  7. #1477
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Συγνώμη αγαπητέ μου, αλλά το επιχείρημα που έδωσες είναι "άκυρο" , καθ'ότι στερείται λογικής.
    Σου απαντώ ξανά ότι και οι οδοντόβουρτσες μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως όπλο αλλά δεν είναι αυτή η χρήση της, το όπλο τι ακριβώς κάνει εκτός από το να ανοίγει τρύπες........ εκτος πάλι αν έχεις κανένα 1911 οπότε το χρησιμοποιείς σαν σφυρί.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #1478
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    .................
    Mil. Spec.

  9. #1479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Το πιο πιθανό είναι να χτυπήσεις τους δικούς σου ή και τον εαυτό σου.
    Είναι πιθανό. Όχι το πιο πιθανό. Αλλιώς δε θα είχαμε ατυχήματα, αλλά ολοκαύτομα.
    Τελευταία τροποποίηση από nikos_abel; 20/03/2018 στις 12:27.

  10. #1480
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    σορρυ φιλε....
    δεν εχεις απαντησει πουθενα σε αυτο .

    τωρα , η συγκριση των οπλων με αυτοκινητα κλπ ειναι ενα πολυ γερο σουτ στην εξεδρα
    Mil. Spec.

  11. #1481
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Είναι πιθανό. Όχι το πιο πιθανό.
    Δεν μπορείς να φανταστείς την πίεση που δέχεσαι όταν βρίσκεσαι σε μια κατάσταση όπου απειλησε, θέλει εκπαίδευση για να μπορείς να χειριστείς τα δεδομένα.
    Όποιος έχει"φάει" γκανι στην μάπα μπορεί να το καταλάβει.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #1482
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη αγαπητέ μου, αλλά το επιχείρημα που έδωσες είναι "άκυρο" , καθ'ότι στερείται λογικής.
    Σου απαντώ ξανά ότι και οι οδοντόβουρτσες μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως όπλο αλλά δεν είναι αυτή η χρήση της, το όπλο τι ακριβώς κάνει εκτός από το να ανοίγει τρύπες........ εκτος πάλι αν έχεις κανένα 1911 οπότε το χρησιμοποιείς σαν σφυρί.
    Σύμφωνα με τη δική σου λογική είναι και η άποψη σου αγαπητέ.... και από ότι φαίνεται δεν είναι έχουμε κοινή λογική.
    Μα δεν βαρεθήκατε να αναμασάτε ..... φτάνει ποια. Το περίμενα βέβαια, το έγραψα και πριν, θα πέσουν όλοι πάνω μου.....
    Απλά σας εύχομαι καλή τύχη και ας πορευτεί ο καθένας όπως επιθυμεί, ας μην συνεχιστεί το θέμα. Ο καθένας μας πληρώνει ή θα πληρώσει το τίμημα το πράξεων του ή αυτών που δεν έκανε.
    Mil. Spec.

  13. #1483
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    τι σε προβληματιζει?

    δεν απαντησες καπου γιατι να εχουμε οπλο σπιτι μας και το παραδειγμα με το αυτοκινητο ειναι αστοχο (αλλα θα το παρουμε ως χιουμορ)
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 20/03/2018 στις 12:36.

  14. #1484
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    τι σε προβληματιζει?

    δεν απαντησες καπου γιατι να εχουμε οπλο σπιτι μας και το παραδειγμα με το ακτοκινητο ειναι αστοχο (αλλα θα το παρουμε ως χιουμορ)
    Με προβληματίζει ότι δεν θες ?? να διαβάσεις ή η άρνηση σου δεν σε αφήνει να συμβεί αυτό. #1467
    Mil. Spec.

  15. #1485
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Με προβληματίζει ότι δεν θες ?? να διαβάσεις ή η άρνηση σου δεν σε αφήνει να συμβεί αυτό. #1467

    στο 1467 το μονο που λες ειναι οτι δεν θες να το κουβεντιασεις

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Ανοίγεις ένα θέμα που άπτεται νομικών, πρακτικών και τεχνικών θεμάτων. Το να κάτσω να σου αναλύσω και να αναπτύξω ως μη γνώστη του αντικειμένου θα ήταν τουλάχιστον κουραστικό και δεν έχω καμία διάθεση. Έτσι και αλλιώς θα σπεύσουν διάφοροι ακόμα και σε θέματα όπως αυτό που αναφέρεις, όπου παντού (σε όλο τον μάταιο τούτο πλανήτη!) έχουν επιλυθεί και κατανοηθεί, να σπεύσουν να κατασπαράξουν την αντίθετη γνώμη μου. Το θέμα αυτό είναι αρκετά σοβαρό και χαίρομαι που προβληματίζει αλλά όπως έχω ξαναπεί ζούμε στον πλανήτη γη των ανθρώπων, η ουτοπία είναι μια φανταστική προσωπική φαντασίωση που εκτιμώ ο καθένας μας δημιουργεί κατά βούληση και διαφέρει κατά πολύ από την πραγματικότητα.
    Το έχω ξαναπεί είναι μεγάλη κουβέντα για το πληκτρολόγιο και με το να το αναμασάμε συνεχώς είναι τουλάχιστον κουραστικό για όλους.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF