Σελίδα 521 από 643 ΠρώτοΠρώτο ... 21421471511516517518519520521522523524525526531571621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 7.801 έως 7.815 από 9639

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #7801
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Επειδή προ τριμήνου βρέθηκα στην ίδια θέση με εσένα, αλλά για να ψάξω τις καταβολές της "μικρότερης" 750, ο Σφακιανάκης δεν απάντησε καν στο mail που είχα στείλει για test ride, και τηλ που πήρα, λες και τους έκανα χάρη...

    Προσωπικά πήγα Πάτρα, στον Παπανικολάου, και μάλιστα πήγα για test ride σε Moto Guzzi. Επιστρέφοντας την Guzzi, χωρίς να έχω κλείσει test ride ζήτησα να κάνω και την 750GS, εξυπηρετικότατοι, σε 5 λεπτά και λιγότερο μου την είχαν έτοιμη για δοκιμή...
    Καλά δεν πεθαίνω ΚΑΙ ΤΟΣΟ για να φτάσω μέχρι Πάτρα.
    Αλλά μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μην πεις.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  2. #7802
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Καλά δεν πεθαίνω ΚΑΙ ΤΟΣΟ για να φτάσω μέχρι Πάτρα.
    Αλλά μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μην πεις.
    Δεν το είπα για να πας Πάτρα, απλά ανέφερα την δική μου περίπτωση...αν και η Αθήνα είναι πιο κοντά, προτίμησα να πάω Πάτρα για βόλτα.

  3. #7803
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Είναι σε επίπεδο φήμης από Κινέζους δημοσιογράφους του ειδικού τύπου...αυτό ειπώθηκε...τώρα, πόσο αξιόπιστη είναι αυτή η φήμη...
    Δεν υπάρχει περίπτωση για μένα αφού ο κινητήρας του Versys είναι η retuned εκδοχή.

    Και γενικά η Kawasaki ήταν πάντα η ειδική περίπτωση του big 4 με ατελείωτους μαιάνδρους βιομηχανικής γραφειοκρατίας που θα σκάζανε ακόμα και κινέζο μοναχό Σαολίν

  4. #7804
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει περίπτωση για μένα αφού ο κινητήρας του Versys είναι η retuned εκδοχή.

    Και γενικά η Kawasaki ήταν πάντα η ειδική περίπτωση του big 4 με ατελείωτους μαιάνδρους βιομηχανικής γραφειοκρατίας που θα σκάζανε ακόμα και κινέζο μοναχό Σαολίν
    Κι εγώ δεν το πιστεύω...ούτε ότι η CFM, ούτε η Loncin έφτιαξαν από λευκό χαρτί κινητήρες και τους πούλησαν σε Kawasaki και BMW αντίστοιχα. Μου φαίνεται από υπερβολικό έως απίθανο.

  5. #7805
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ δεν το πιστεύω...ούτε ότι η CFM, ούτε η Loncin έφτιαξαν από λευκό χαρτί κινητήρες και τους πούλησαν σε Kawasaki και BMW αντίστοιχα. Μου φαίνεται από υπερβολικό έως απίθανο.
    κατσε σε λιγο καιρο ,που με την εξελιξη του κιτρινου δρακου, θα τριβεις και τα ματια σου και τ αυτια σου,και την μυτη σου.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #7806
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    κατσε σε λιγο καιρο ,που με την εξελιξη του κιτρινου δρακου, θα τριβεις και τα ματια σου και τ αυτια σου,και την μυτη σου.
    Αν σε λίγο καιρό ο κίτρινος δράκος εξελιχθεί τόσο που να προκαλεί τριψίματα, μπράβο του... πάντως αυτή τη στιγμή, και ακόμα πιο πριν, που ήταν κίτρινο σαμιαμίδι, δεν παίζει να σχεδίασαν κινητήρες και να τους πούλησαν σε Γιαπωνέζους και Γερμανούς. Απλά δεν στέκει...

  7. #7807
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Αν σε λίγο καιρό ο κίτρινος δράκος εξελιχθεί τόσο που να προκαλεί τριψίματα, μπράβο του... πάντως αυτή τη στιγμή, και ακόμα πιο πριν, που ήταν κίτρινο σαμιαμίδι, δεν παίζει να σχεδίασαν κινητήρες και να τους πούλησαν σε Γιαπωνέζους και Γερμανούς. Απλά δεν στέκει...
    ολα στεκουν αν υπαρχει οικονομικο οφελος Δεν σχεδιασαν διαστημικο σταθμο (που κι αυτο μπορουν,εναν απλο κινητηρα σχεδιασαν και πουλησαν,)αν εγινε και δεν ειναι ραδιο αρβυλα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #7808
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ολα στεκουν αν υπαρχει οικονομικο οφελος Δεν σχεδιασαν διαστημικο σταθμο (που κι αυτο μπορουν,εναν απλο κινητηρα σχεδιασαν και πουλησαν,)αν εγινε και δεν ειναι ραδιο αρβυλα.
    Μα είναι δεδομένο κι αυτονόητο ότι όλα γίνονται για το οικονομικό όφελος. Το ότι η BMW πχ έχει εργοστάσια συναρμολόγησης σε Ταϊλάνδη και Βραζιλία, και κατασκευή βάσει συμβολαίων σε Ινδία και Κίνα, ακριβώς για το οικονομικό όφελος γίνεται...άλλο όμως παράγω βάσει κιτ και απαρτίων που μου έρχονται έτοιμα κι εγώ τα συναρμολογώ βάσει των προδιαγραφών του εντολέα-πελάτη, κι άλλο το έχω σχεδιάσει μόνος μου από την αρχή ως το τέλος, έχω την τεχνογνωσία και το πουλάω σε έναν καταξιωμένο κατασκευαστή.

    Μιας και ανέφερες τον διαστημικό σταθμό...λόγω ερασιτεχνικής ενασχόλησης με τα αεροναυτικά, παρακολουθώ τους Κινέζους χρόνια...το αδύναμο σημείο των Κινέζων είναι ότι δεν μπορούν να σχεδιάσουν έναν ΔΙΚΟ τους κινητήρα αεροσκαφών από λευκό χαρτί...χρόνια προσπαθούν!!! έχουν κατασκευάσει stealth αεροσκάφη, αλλά βασίζονται ακόμα σε ρωσικούς κινητήρες που κατασκευάζουν είτε κατόπιν άδειας, ή με reverse engineering...οι δε Ινδοί, το αντίπαλον δέος τους, έτφαγαν κι αυτοί τα μούτρα τους και έκαναν φαραωνικές υπερβάσεις σε χρήμα, προσπαθώντας να αναπτύξουν 100% ινδικό κινητήρα για τα εγχώρια αεροσκάφη που κατασκευάζουν. Για να έρθω πιο κοντά μας, η Τουρκία έχει μια απίστευτη πολεμική βιομηχανία και μας έχουν βάλει τα γυαλιά και μπράβο τους, αλλά στα ελικόπτερα και στα άρματα που κατασκευάζουν, ακόμη στηρίζονται σε ιταλικούς, γερμανικούς και προσφάτως κορεάτικους κινητήρες, καθώς οι ίδιοι αδυνατούν να αναπτύξουν εγχώριους κινητήρες αξιόπιστους και ικανούς.

  9. #7809
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    θα το καταφερουνκαι αυτο οσονουπω,δεν υπαρχει φραγη στην γνωση,μην ξεχναμε οτι 9 στους 10 αριστουχους στα αμερικανικα πανεπιστημια ειναι ινδοι και κινεζοι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #7810
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    θα το καταφερουνκαι αυτο οσονουπω,δεν υπαρχει φραγη στην γνωση,μην ξεχναμε οτι 9 στους 10 αριστουχους στα αμερικανικα πανεπιστημια ειναι ινδοι και κινεζοι.
    Αυτό συμβαίνει δεκαετίες τώρα με αποτέλεσμα οι Αμερικάνοι να κυριαρχούν
    Επειδή δεν υπάρχει φραγή ή γνώση ξεγλιστράει από την Κίνα την Ινδία την Ευρώπη και τον υπόλοιπο κόσμο και πάει στην silicon valley για να κονομήσει.
    Βέβαια μιλάμε απλά για μοτοσυκλέτες ο καθένας μπορεί να κατασκευάσει, απλά δεν αξίζει τον κόπο η επένδυση φαντάζομαι σε τόσο ανταγωνιστικό περιβάλλον, με τόσο θεμελιωμένα ονόματα στην καταναλωτική συνείδηση του κόσμου.

  11. #7811
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αυτό συμβαίνει δεκαετίες τώρα με αποτέλεσμα οι Αμερικάνοι να κυριαρχούν
    Επειδή δεν υπάρχει φραγή ή γνώση ξεγλιστράει από την Κίνα την Ινδία την Ευρώπη και τον υπόλοιπο κόσμο και πάει στην silicon valley για να κονομήσει.
    Βέβαια μιλάμε απλά για μοτοσυκλέτες ο καθένας μπορεί να κατασκευάσει, απλά δεν αξίζει τον κόπο η επένδυση φαντάζομαι σε τόσο ανταγωνιστικό περιβάλλον,
    με τόσο θεμελιωμένα ονόματα στην καταναλωτική συνείδηση του κόσμου.

    τα παντα ρει.οτι εγινε με τους γιαπωνεζους θα γινει και τωρα,τιποτα δεν ειναι παγιο πια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #7812
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    τα παντα ρει.οτι εγινε με τους γιαπωνεζους θα γινει και τωρα,τιποτα δεν ειναι παγιο πια.
    Επειδή την έχεις ανακυκλώσει πολλές φορές αυτή τη φράση, μην εξισώνεις τις καινοτομίες και τα κατασκευαστικά επιτεύγματα του προηγούμενου αιώνα με την παρούσα έλευση των Κινέζων στον τομέα της μοτοσικλέτας.


    Σε αλλο τομέα, στο αυτοκίνητο ως κοινή παραδοχή, μια εταιρεία και χώρα έφτασε να ανταγωνίζεται στα ίσα τις κατηγορίες με μόλις 40χρονια εμπειρία στις αγορές. Αυτή είναι οι Κορεάτες με την Hyundai. Αλλά έχει τεράστια δουλειά και εξέλιξη από πίσω, με δίκες της αυτούσιες κατασκευές, ακριβώς όπως των Ιαπώνων.

    Όχι με δανεική τεχνολογία με αναπόφευκτες συνεργασίες των πάροδοσιακων κατασκευαστών και εμπορικές συμφωνίες λόγω ισχυρών κινεζικών κεφαλαίων στην παρούσα φάση της ιστορίας..

    Αλλο το ένα, αλλο το αλλο

  13. #7813
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Ερώτηση σοβαρή.
    Ενώ τους λέω ντούκου τα λεφτά γιατί προσπαθούν με διάφορα δώρα να με ψήσουν για Χρηματοδότηση?
    Έχουμε φτάσει ξανά στις προ 2007 εποχές και ξαναφουσκώνουμε την φούσκα?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  14. #7814
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση σοβαρή.
    Ενώ τους λέω ντούκου τα λεφτά γιατί προσπαθούν με διάφορα δώρα να με ψήσουν για Χρηματοδότηση?
    Έχουμε φτάσει ξανά στις προ 2007 εποχές και ξαναφουσκώνουμε την φούσκα?
    Αν μιλάμε για BMW, εμένα απλά με ρώτησαν μετρητά ή χρηματοδότηση και δεν έκαναν καμία προσπάθεια για να με "ψήσουν" για χρηματοδότηση...

    Όταν λες δώρα, τι ακριβώς αν επιτρέπεται; Γιατί συνήθως, επειδή το target group τους είναι δεδομένο και συγκεκριμένου βαλαντίου, υπάρχει μια αντιμετώπιση του στυλ "αυτό είναι, αν το θες πάρτο, αν δεν το θες δεν ασχολούμαι μαζί σου"...

  15. #7815
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Αν μιλάμε για BMW, εμένα απλά με ρώτησαν μετρητά ή χρηματοδότηση και δεν έκαναν καμία προσπάθεια για να με "ψήσουν" για χρηματοδότηση...

    Όταν λες δώρα, τι ακριβώς αν επιτρέπεται; Γιατί συνήθως, επειδή το target group τους είναι δεδομένο και συγκεκριμένου βαλαντίου, υπάρχει μια αντιμετώπιση του στυλ "αυτό είναι, αν το θες πάρτο, αν δεν το θες δεν ασχολούμαι μαζί σου"...
    Επεκτάσεις σε Service και κάγκελα.
    Που οκ. Απλά μου έκανε εντύπωση .
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 14:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 12:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 23:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 16:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF